Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

72 βατ έχω όχι 96. Γι΄αυτό λέω πως είναι λίγα. Βράχο δεν ξέρω πόσα κιλά είναι. Τον υπολογίζω πάνω από 15

Link to comment
Share on other sites

2X11 και 2Χ24

Link to comment
Share on other sites

Μου κάηκε η μία λάμπα Την είχα πάρει πριν κάνα μήνα. Είναι μια pl 24 watt 2G11 μπλε χρώμα 25000Κ την οποία την είχα πάρει από την Γερμανία 13,5 ευρό και πλήρωσα 20 ευρό μεταφορικά γιατί δεν μπόρεσα να την βρω πουθενά στην Ελλάδα. Τώρα πείρα υποχρεωτικά αυτήν http://aquario.gr/fotismos/energy-saving/haquoss-moonwhite-25-000k-24watt-3u.html#.U-MpC2NqOMU για να την αντικαταστήσω και αρχίζω να σκέφτομαι σοβαρά την κατασκευή ενός led φωτιστικού στα 90 watt.

Λέω να το φτιάξω με

10 κομμάτια από αυτά http://www.ebay.com/itm/10-pcs-3W-Extreme-Royal-Blue-Power-LED-445nm-Plant-Grow-20mm-Star-Base-/151073766574?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232cb2bcae

5 κομμάτια από αυτά http://www.ebay.com/itm/3W-365nm-UV-LED-Ultraviolet-LED-Chip-Light-High-Power-LED-Bead-20mm-Base-/161359470303?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2591c61edf

15 κομμάτια από αυτά http://www.ebay.com/itm/50-PCS-3W-High-Power-Cool-Cold-White-LED-Light-Emitter-10000K-Star-Base-/151073697547?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item232cb1af0b

Φακούς των 60 μοιρών http://www.ebay.com/itm/5-8-15-25-30-45-60-90-120-Degree-Lens-Black-Holder-1W-3W-High-Power-LED-/151291169289?pt=US_Light_Bulbs&var=&hash=item68de1f1514

Led drivers 2 τέτοια http://www.ebay.com/itm/2X-Constant-Current-Driver-12-18X-3W-High-Power-LED-Light-Bulb-Waterproof-/151374449119?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item233e9ec9df

Για την ψύξη μάλλον κάτι τέτοιο υποστηριζόμενο από ανεμιστήρες http://www.ebay.com/itm/Wholesale-10PCS-100-25-10mm-Aluminum-Heat-Sink-Chip-IC-LED-Power-Transistor-/221338048352?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3388c69760

Πως σας φαίνεται ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι μέσα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λόγο πολλών παραγόντων η κατασκευή πήγε πίσω αρκετό καιρό. Πλέον, πιστεύω, ότι έχει φτάσει στο τελικό στάδιο των κατασκευών, εκτός από κάτι πραγματάκια που θα μπουν αργότερα αν είναι απαραίτητα. Το μόνο που μου έχει μείνει είναι η κατασκευή του φωτισμού. Με προβλημάτισε αυτή η κατασκευή γιατί θα πρέπει μέσα στον χώρο που υπήρχαν τα παλιά ηλεκτρικά να τοποθετηθεί μια ψήκτρα ενός μέτρου, 4 ανεμιστήρες και 42 led με τους φακούς τους. Ο φωτισμός θα απαρτίζεται από 42 led. Θα είναι χωρισμένο σε 4 κανάλια όπου το κάθε κανάλι θα είναι ντιμαριζόμενο και θα αποτελείται μόνο από ένα χρώμα, πλην από ένα κανάλι που θα διαχειρίζεται τα uv, κόκκινα και τα πράσινα led.

Για τα led επιλέχτηκαν μη επώνυμα, οικονομικά, ενώ ο driver για το κάθε κανάλι είναι αυτός http://www.ebay.com/itm/321400026074?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Μερικές φωτογραφίες

Η διάταξη των led

post-32655-0-34959000-1412841279_thumb.jpg

Η ψήκτρα

post-32655-0-56726300-1412841427_thumb.jpg

Και το καπάκι την ώρα του χειρουργείου

post-32655-0-32880100-1412841526_thumb.jpgpost-32655-0-34279500-1412841550_thumb.jpgpost-32655-0-57473000-1412841593_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη πιστεύω ότι και στα ηλεκτρολογικα θα τα πας μια χαρά.Ο μόνος ενδοιασμος που έχω είναι ότι μου φαίνονται λίγα τα royal blue.

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να το φτιάξω και να το ανάψω και θα δούμε. Αν είναι έτοιμο μπορώ να αντικαταστήσω κάποια led με κάποια άλλα. Θα το δούμε στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Παλι θαυματα θα κανεις σταματαρε,ειμαι σιγουρος!!

Και με τα Led ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις κατι ωραιο και ελπιζω να σου δωσει αυτο που περιμενεις φιλε μου :thumbsu:

Να'σαι καλα που μοιραζεσαι τη διαδικασια "εργαλειο" μου!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα Σταμ! (τον αλλο γιατι τον λενε Σταν?) Ανυπομωνω να κουβαλησω!!

Link to comment
Share on other sites

Παλι θαυματα θα κανεις σταματαρε,ειμαι σιγουρος!!

Και με τα Led ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις κατι ωραιο και ελπιζω να σου δωσει αυτο που περιμενεις φιλε μου :thumbsu:

Να'σαι καλα που μοιραζεσαι τη διαδικασια "εργαλειο" μου!

Μιχαλιό σε ευχαριστώ αδελφέ ! Δεν ξέρω τι θα βγει και δεν ξέρω τι να περιμένω Το φωτιστικό δουλεύεται πάνω στο σύστημα <<3 ΟΥ >> Δηλαδή ΚΟΥ-ΤΟΥ-ΡΟΥ Έχω κάνει μεγάλη διατριβή πάνω σε αυτό το σύστημα και μεταπτυχιακό στου κασίδη το κεφάλι. Πάντος κάτι θα βγει. :hocky::bigemo_harabe_net-190:

Ωραια πραγματα Σταμ! (τον αλλο γιατι τον λενε Σταν?) Ανυπομωνω να κουβαλησω!!

Περίμενε και θα δεις τη χαμάλα σε περιμένει……. :hot::bigemo_harabe_net-135:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σταματαρε χαρηκα πολυ που σε γνώρισα και απο κοντα...

Ευχομαι τα καλύτερα για το ενυδρειο σου....

Link to comment
Share on other sites

Θανάση σε ευχαριστώ φιλάκι, να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αχ.. τα royal blue ειναι ισως το ποιο ωραιο χρωμα στα led..

Σταμάταρε σου ευχομαι τα καλυτερα στην προσπάθεια σου, και χάρηκα ιδιαιτερα που γνωριστήκαμε επιτέλους στην έκθεση. Περιμένουμε το επερχόμενο update :)

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι καλά Μάριε σε ευχαριστώ. Χαρά μου και εμένα που επιτέλους σας γνώρισα από κοντά.

Σε μερικές ημέρες θα έρθουν και οι νέες φωτογραφίες την κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πάω με ρυθμούς χελώνας, προχωρώ σιγά, σιγά. Έφτιαξα ένα αλουμινένιο πλαίσιο και στήριξα τη ψήκτρα πάνω σε αυτό. Την ψήκτρα την έκοψα σε τρία κομμάτια των 30 εκατοστών. Πάνω στην ψήκτρα θα κολληθούν και τα led. Για να μην φαίνονται καλώδια και λοιπά, με ένα κομμάτι πλεξι γκλας έφτιαξα ένα <<καπάκι>> Αυτό έχει σαν σκοπό να στεγανώσει την κατασκευή από την εξάτμιση του νερού και επίσης να τοποθετηθούν οι φακοί των led πάνω σε αυτό. Στο σώμα του καπακιού έκανα άλλες 2 τρύπες και πρόσθεσα άλλους 2 ανεμιστήρες των 60 mm. Τώρα στο σύνολο η όλη κατασκευή έχει 4 ανεμιστήρες που πιστεύω να καλύψουν την ανάγκη της κυκλοφορίας του αέρα που χρειάζεται η ψήκτρα.

post-32655-0-13296100-1413787236_thumb.jpgpost-32655-0-96901200-1413787258_thumb.jpgpost-32655-0-23394800-1413787274_thumb.jpgpost-32655-0-23394800-1413787274_thumb.jpgpost-32655-0-33706600-1413787291_thumb.jpgpost-32655-0-86277300-1413787306_thumb.jpgpost-32655-0-53017900-1413787326_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο, αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε

Ανακατασκευή sera marin Biotop Cube 130 by bouboula

Ευχαριστώ !! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το θέμα έχει προχωρήσει αρκετά δεν ανταποκρίνεται στον τίτλο, αν μπορεί κάποιος διαχειριστής να αλλάξει τον τίτλο του θέματος σε

Ανακατασκευή sera marin Biotop Cube 130 by bouboula

Ευχαριστώ !! :jig:

Ο τίτλος άλλαξε. :)

Link to comment
Share on other sites

Σταματαρε εχεις δει μια εκπομπη στο mtv που λεγεται "pimp my ride"??

Ε εσυ εχεις κανει κατι αντιστοιχο με αυτο το ενυδρειο!

Κανε τον τιτλο "pimp my sera cube 130" :jig::jig:

Tι εχεις κανει ρε υπερμαστορι μου! :bow:

Πραγματικα περιμενω πως και πως την ολοκληρωση του ρε φιλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος άλλαξε. :)

Σε ευχαριστώ Δημήτρη !!!! :thumbsu:

Σταματαρε εχεις δει μια εκπομπη στο mtv που λεγεται "pimp my ride"??

Ε εσυ εχεις κανει κατι αντιστοιχο με αυτο το ενυδρειο!

Κανε τον τιτλο "pimp my sera cube 130" :jig::jig:

Tι εχεις κανει ρε υπερμαστορι μου! :bow:

Πραγματικα περιμενω πως και πως την ολοκληρωση του ρε φιλε!

Εγώ να δεις πως ανυπομονώ. Ευτυχώς που στο ενυδρειάκι που τα φιλοξενεί τώρα πάνε τα πράγματα μια χαρά. Κάτσε να δω πότε θα τελειώσει γιατί όλο και κάτι προσθέτω. Λέω για εφεδρική παροχή ρεύματος, κλεμμένη ιδέα από τον Μάριο, αλλά θα δω αν θα το προχωρήσω.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα....πιανουν που πιανουν τα χερια σου αν αρχισεις και παιρνεις και ιδεες απο τον "ψειρα"(μαριοοοοοο δεν πιστευω να παρεξηγηθεις εεεεε,πλακα κανω και με την καλη την εννοια παντα,καθως ζηλευω πολυ το εντομο που εχεις :usd::usd: ) βλεπω να γινεται πραγματικα διαστημικο το ενυδρειο :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Ωπα ωπα....πιανουν που πιανουν τα χερια σου αν αρχισεις και παιρνεις και ιδεες απο τον "ψειρα"(μαριοοοοοο δεν πιστευω να παρεξηγηθεις εεεεε,πλακα κανω και με την καλη την εννοια παντα,καθως ζηλευω πολυ το εντομο που εχεις :usd::usd: ) βλεπω να γινεται πραγματικα διαστημικο το ενυδρειο :usd::usd:

Δρομολογήθηκε και αυτό και ψάχνω να δω πως θα τα χωρέσω όλα αυτά εκεί μέσα. Βέβαια εκ των υστέρων πείρα χαμπάρι τι θα μπορούσα να κάνω με το φωτιστικό με ανατολή δύση κτλ. Δεν πειράζει όμως έμαθα αρκετά νέα πράγματα και αργότερα θα αναβαθμιστεί.

Να είναι καλά όλα τα παιδιά του φόρουμ, κάθε μέρα και νέα βόμβα γνώσεων και ιδεών !!! :bigemo_harabe_net-95:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δρομολογήθηκε και αυτό και ψάχνω να δω πως θα τα χωρέσω όλα αυτά εκεί μέσα. Βέβαια εκ των υστέρων πείρα χαμπάρι τι θα μπορούσα να κάνω με το φωτιστικό με ανατολή δύση κτλ. Δεν πειράζει όμως έμαθα αρκετά νέα πράγματα και αργότερα θα αναβαθμιστεί.

Να είναι καλά όλα τα παιδιά του φόρουμ, κάθε μέρα και νέα βόμβα γνώσεων και ιδεών !!! :bigemo_harabe_net-95:

Η δουλεια σου ειναι πολυ ωραια εως τωρα και ας λεει ο Μιχαλης εμενα ψείρα :P .

Εγω το εχω πολυ με ξύλο, πολυεστέρα, βαψιμο και καποια βασικα ηλεκτρονικα/Ηλεκτρολογικα, αλλα καθολου με μεταλο! Σε χαίρομαι για αυτο. Πολυ ωραιο το καπάκι οπως εξελίσετε και οντως ειναι "Pimp My Ride", χαχαχαχα!!!

Μια και μπήκες σε τοσο κόπο, γιατι δεν βάφεις το καπάκι ενα αλλο χρωμα; Χάλια το μαμά χρωμα και θα του δώσεις έναν άλλον αέρα. Τωρα για Ανατολή Δύση δεν θα σου κανει τιποτα το καπάκι, ο κοντρολερ κανει αυτη τη δουλεια που θα ειναι εκτος. Οποτε δεν θα χρειαστεί να βάλεις χερι μεσα, θα μεινει οπως ειναι.

Τωρα για το BBUp που θα βάλεις, αν περιμένεις οπως σου ειπα και στο θεμα μου θα το δεις ολοκληρωμένο. Αν βιάζεστε τοσο πολυ, δεν ειναι κατι ιδιαίτερο, βασικα ηλεκτρονικα ειναι, απλα προσοχη γιατι ειναι ρεύματα, αόρατα, άοσμα αλλα ειναι εκει και περιμένουν.

Περιμένουμε τις εξελίξεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...