Jump to content

Ανακατασκευή Sera Marin Biotop Cube 130 By Bouboula


Recommended Posts

Μάριε χαίρομαι που σου αρέσει η δουλειά που γίνετε.

Τώρα καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα. Τέρμα, ο τίτλος καθιερώθηκε, αν και να λες τον άλλον ψείρα στην δουλειά του αν μη τι άλλο, είναι κολακευτικό.

Γενικά με ξύλα, σίδερα, πλαστικοποιήσεις, ηλεκτρικά, τα πάω καλά Με χτισίματα και τέτοια δεν το έχω.

Με το βάψιμο του καπακιού με προβληματίζει το πλαστικό. Για να πιάσει το χρώμα θέλει πρώτα στόκο πιστολιού, τρίψιμο, μετά βάψιμο και τέλος βερνίκι. Σαν τα πλαστικά από μοτοσικλέτα ή προφυλακτήρα αυτοκινήτου. Υπάρχουν και τα χρώματα του μοντελισμού που έχουν πολύ καλή πρόσφυση στο πλαστικό, αλλά θα ανοίξω και άλλη δουλειά.

Αν το είχα υπολογίσει από την αρχή για ανατολή δύση θα είχα πάρει τους κατάλληλους οδηγούς των led. Τώρα αν το κάνω θα είναι διπλά τα έξοδα και θα μου μείνουν και οι οδηγοί Το ξέρω ότι δεν θα χρειαστεί να ανοίξω το καπάκι για αυτό λέω ότι μπορεί να το κάνω μελλοντικά. Ας φτιάξω το ενυδρείο να δω πως θα τα πάω με την θάλασσα και αν δω ότι τα καταφέρνω μπορεί να το αναβαθμίσω.

Για το BBUp (μου αρέσει ο όρος και τον υιοθετώ και γω) μου έφτιαξε το σχέδιο ένα φιλαράκι ηλεκτρολόγος για το τι πρέπει να πάρω και πώς να τα βάλω. Με το ρεύμα δόξα το θεό μέσα στα βαπόρια έμαθα πολλά πράγματα, με τριφασικά, μονοφασικά, πίνακες, μοτέρ. Θα έλεγα ότι έχω αρκετή εμπειρία για το τι σημαίνει ηλεκτρικό ρεύμα και τι μπορεί να κάνει. Φυσικά είναι όπως το περιγράφεις, υπάρχει εκεί που δεν το περιμένεις και θέλει τεράστια προσοχή ιδικά στα ενυδρεία που υπάρχει και ο παράγοντας νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν ειχα ιδεα απο χτισίματα πριν απο ενα χρονο, τωρα έμαθα και ψιλό καλα θα ελεγα :P

Αν οντως θες να βάψεις το καπάκι υπαρχει λυση και αρκετα προσιτή. Το εχω κανει πολλες φορες και ειναι 100% εντάξει. Αποτέλεσμα επαγγελματικό αμα ξερεις και και εχεις καλο χερι.

Θα πας να παρεις χρωμα αυτοκινητου (οποιο κωδικό θελεις) σε spray. Απο το ιδιο μερος θα παρεις σε spray παλι, το βερνίκι που θες και τη βαση που θα μπει στο πλαστικό για να πιάσει το χρωμα.

Εχω σώσει πολλους φιλους ετσι για βαφές σε αυτοκίνητο (κανα spoiler, τιποτα έξτρα, ξερεις τωρα..) και το αποτέλεσμα ειναι μονο αν εσυ εχεις καλο χερι. Για εμενα; Προχωρά, το εχεις..!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, βάλε με στη πρίζα…. Δεν μου έφταναν τα υπόλοιπα ! Η αλήθεια είναι ότι έχω πιστόλια για βαφή και στο παρελθόν έχω βάψει αρκετά πράγματα. Τα σπρέι δεν… Είναι για αρπακολατσίδικες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Τα σπρέι δεν… Είναι για αρπακολατσίδικες δουλειές.

Δηλαδη οι δουλειές μου ηταν αρπακολατζιδικες; Δεν νομίζω. Μια χαρα δουλεια κανουν αναλόγως το τι θες να κανεις. και επειδη φίλοι εχουν πιστόλι και χωρο, δεν ζηλεύω. Με εξαίρεση αν θες να κανεις κατι μεγαλο. Τωρα για ενα καπάκι... Άντε πλύνε πιστόλια, βάζε αέρα, καθάριζε, αγόρασε και απο κιλό το καθε υλικο. Μια χαρα μη οικονομικά σου βγαινει.

Δεν ειναι τοσο άσχημα τα spray τωρα ε; ;)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη οι δουλειές μου ηταν αρπακολατζιδικες; Δεν νομίζω. Μια χαρα δουλεια κανουν αναλόγως το τι θες να κανεις. και επειδη φίλοι εχουν πιστόλι και χωρο, δεν ζηλεύω. Με εξαίρεση αν θες να κανεις κατι μεγαλο. Τωρα για ενα καπάκι... Άντε πλύνε πιστόλια, βάζε αέρα, καθάριζε, αγόρασε και απο κιλό το καθε υλικο. Μια χαρα μη οικονομικά σου βγαινει.

Δεν ειναι τοσο άσχημα τα spray τωρα ε; ;)

Όταν λέω αρπακολατσίδικο εννοώ ότι γλιτώνεις την όλοι διαδικασία. Αν και στο σπρέι την ποιότητα του βαψίματος την καθορίζει εν μέρει η βαλβίδα και το πόσο στρωτά θα ψεκάζει. Το άλφα και το ωμέγα είναι η προεργασία που θα κάνει κάποιος. Υλικά δεν είναι απαραίτητο να πάρεις κιλό, έχω πάρει και 200 γραμμάρια μόνο. Ποιο πολύ είναι τι βολεύει τον καθένα, αλλά αν μιλάμε για ποιοτικό βάψιμο το πιστόλι είναι μονόδρομος. Βέβαια εδώ μιλάμε για καπάκι ενυδρείου και μπορεί κάλλιστα να δίνει και με σπρέι η δουλειά. Εγώ δεν τα κάνω κέφι άσχετα αν τα έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές.

Link to comment
Share on other sites

ωωωωωωωωχ θεε μου...δωσε μου δυναμη ν'αντεξω τις συζητησεις αναμεσα στο "μαστορι" και το "ψειρονι" :angel::angel:

Τι λενε οι ανθρωποι!

Θα με κανουν να βαλω κουκουλα στο "μαμισιο" και αχουρι απο τα καλωδια ενυδρειο μου! :usd::usd::usd:

Πολλα :bigemo_harabe_net-162: και στους δυο,να ξερετε οτι σας ζηλευω για τις ικανοτητες και την υπομονη σας να τα κανετε ολα αυτα :thumbsu:

Βαζετε και αλλα παιδια στην πριζα να κανουν εξιου ωραια πραγματα!

Τη βαση του ενυδρειου μου εντυσα μονος μου και νομιζα πως πηρα την πρωτη θεση στην εκπομπη "γκρεμισε το"!

Link to comment
Share on other sites

Το ένα φέρνει το άλλο. Το κακό είναι Μιχάλη ότι έτσι όπως το πάω ούτε το Πάσχα δεν βλέπω να το τελειώνω. Βέβαια δεν με βιάζει γιατί πλέον στο ενυδρειάκι που φιλοξενούνται τα ζωντανά, πάνε πλέον μια χαρά τα πράγματα.Τουλάχιστον από θέμα μετρήσεων….

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει σταματαρε,δεν σε βιαζει κατι! :jig:

Εγω να σου πω την αληθεια μεχρι τη φαση που εφτανα το ενυδρειο που ειχα καθε φορα,στην τελικη του κατασταση και απλα περιμενα να μεγαλωσουν κανωντας μονο συντηρηση στο ενυδρειο.......η φαση που εισαι τωρα μεχρι και το aquascape,ηταν αυτη που μου εμενε πιο πολυ απ'ολες τις διαδικασιες!

Οποτε απολαυσε την καλε μου φιλε και αν τα καταφερεις το Πασχα ολα οκ :thumbsu:

Ωραιο και αυτο της φιλοξενειας!

Εχεις κανει και ιδιαιτερο στησιμο ρε συ!

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει σταματαρε,δεν σε βιαζει κατι! :jig:

Εγω να σου πω την αληθεια μεχρι τη φαση που εφτανα το ενυδρειο που ειχα καθε φορα,στην τελικη του κατασταση και απλα περιμενα να μεγαλωσουν κανωντας μονο συντηρηση στο ενυδρειο.......η φαση που εισαι τωρα μεχρι και το aquascape,ηταν αυτη που μου εμενε πιο πολυ απ'ολες τις διαδικασιες!

Οποτε απολαυσε την καλε μου φιλε και αν τα καταφερεις το Πασχα ολα οκ :thumbsu:

Ωραιο και αυτο της φιλοξενειας!

Εχεις κανει και ιδιαιτερο στησιμο ρε συ!

Βοήθησε με να καταλάβω τι είναι το ιδιαίτερο στήσιμο. Έχω κάνει καμιά χοντράδα (αλλιώς θα το έγραφα ας όψεται το φόρουμ) ?? Βλέπεις κάτι στραβό;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,για καλο το λεω :jig: ....ελιωσα με τη χοντραδα :usd:

Εχεις κανει πολλες σπηλιτσες και γεφυρες ετσι οπως το βλεπω απο τις φωτο τουλαχιστον :thumbsu:

Και εχεις και αρκετες θεσεις για κοραλια!

Και δεν ειναι ευκολο γιατι οντως εχεις βαλει αρκετο βραχο.Τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα που ξερεις ποσο "χοντρομινιμαλιστικος" ειμαι :lolu:

Δεν πιστευω να "βολευτεις" και ν'αραξεις σε αυτο εεεεε?? :usd:

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου αρεσει πολυ σαν A-scape, ανοιξαν βλεπω τα κοραλακια εε;; Τα green star polyps προσεχε τα στον βραχο γιατι απλωνουν σαν τρελα και δεν βγαινουν μετα!! Στην επομενη συνατησει ισως κοψω κατι ακομα για παρτυ σου :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι βρε,για καλο το λεω :jig: ....ελιωσα με τη χοντραδα :usd:

Εχεις κανει πολλες σπηλιτσες και γεφυρες ετσι οπως το βλεπω απο τις φωτο τουλαχιστον :thumbsu:

Και εχεις και αρκετες θεσεις για κοραλια!

Και δεν ειναι ευκολο γιατι οντως εχεις βαλει αρκετο βραχο.Τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα που ξερεις ποσο "χοντρομινιμαλιστικος" ειμαι :lolu:

Δεν πιστευω να "βολευτεις" και ν'αραξεις σε αυτο εεεεε?? :usd:

Ουφ ησύχασα !!! :bigemo_harabe_net-134:

Είναι πάρα πολύ ο βράχος και θα πάει στο σαμπ κάμποσος.

Εννοείται πως δεν μένω σε αυτό. Τόση δουλειά κάνω και όταν έρθει η ώρα (αν ποτέ τελειώσει) θα μεταφερθούν στο ενυδρείο που τώρα είναι εργοτάξιο. :construction:

Και εμενα μου αρεσει πολυ σαν A-scape, ανοιξαν βλεπω τα κοραλακια εε;; Τα green star polyps προσεχε τα στον βραχο γιατι απλωνουν σαν τρελα και δεν βγαινουν μετα!! Στην επομενη συνατησει ισως κοψω κατι ακομα για παρτυ σου :)

Όλα καλά Άγγελε, μόνο ένα έχασα, άσπρισε και το πέταξα. Σε ευχαριστώ φιλαράκι για την προσφορά, πάντα καλοδεχούμενη. :bigemo_harabe_net-94:

Link to comment
Share on other sites

Exω την εντυπωση οτι εχεις πολυ βραχο μεσα! Κατα τα αλλα πολυ ωραιο, να το χαιρεσαι!

Σε ευχαριστώ πολύ. ‘Όντος είναι πολύ ο βράχος. Στο κανονικό ενυδρείο που θα πάει θα μείνουν μόνο όσα κομμάτια θα χρειαστούν Τα υπόλοιπα στο σαμπ. Σε αυτήν την γυάλα δεν υπάρχει σαμπ (βασικά όλα είναι στημένα στο πόδι χωρίς καμία μελέτη) και υποχρεωτικά μένει εκεί για να διατηρείται η βιολογία του βράχου.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. ‘Όντος είναι πολύ ο βράχος. Στο κανονικό ενυδρείο που θα πάει θα μείνουν μόνο όσα κομμάτια θα χρειαστούν Τα υπόλοιπα στο σαμπ. Σε αυτήν την γυάλα δεν υπάρχει σαμπ (βασικά όλα είναι στημένα στο πόδι χωρίς καμία μελέτη) και υποχρεωτικά μένει εκεί για να διατηρείται η βιολογία του βράχου.

Ok τελεια.. αυτο φανταστηκα κι εγω. Καλα κανεις και τον αφηνεις να αποκτα βιολογια και ζωη! Περαν αυτου μου αρεσει πολυ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκια καλημέρα. Ξέρει κανείς τι είναι αυτές οι φούσκες; Να τις αφαιρέσω ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη δεν ξέρω τι είναι αυτές οι φούσκες αλλά επάνω στον βράχο βλέπω μια τεράστια απταισια.

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Σταματη ειναι green bubble algae και πρεπει να φυγει αλλα αν σκασει καμια φουσκα μπορει να γεμισεις,οποτε θελει προσοχη!καποιοι λενε οτι τα mythrax τα καβουρια την τρωνε!!

Link to comment
Share on other sites

+1 στην Bubble algea :thumbsu:

Σαν να μου φαινεται πως τελικα καλα σου εκατσε το ενυδρειο φιλοξενειας σταματαρε!

Θα δεις και θα μαθεις πραγματα πριν πας στο αλλο,χωρις μεγαλες επιπτωσεις :jig:

Εχει δικιο ο γιαννης για τα mythrax απλα και αυτα ειναι 50/50 να ασχοληθουν μαζι της,οπως και καποια ψαρακια.

Δεν υπαρχει οργανισμος που να τα καταπολεμησει 100%.

Ακομα και τα Mythrax δεν τη τρωνε αλλα τη σπανε και τρωνε μονο τη βαση και λιγο απο το κομματι της "φουσκας".Οποτε μετα δεν αποκλειεται να τη ξαναδεις σε αλλα σημεια.

Οταν ειχα και εγω αυτη την αλγη με ειχε βοηθησει πολυ ενα rabbitfish αλλα και το οτι μηδενισα ολες τις τιμες(Nιτρικα-φωσφορικα) με συχνες αλλαγες νερου και λιγοστο ταισμα σε ψαρακια και κοραλια.

Αν θες να κανεις κατι κ εσυ χειροκινητα,μπορεις με κατι αιχμηρο να τις αφαιρεις απο το βραχο προσπαθωντας να μη τις σπασεις.

Και δυστυχως εχει δικιο και ο γιωργος οσον αφορα στην aptaisia.

Ακομα και να ξεφορτωθεις την αλγη,θα πρεπει να κανεις κατι και με αυτο το θεμα σταματαρε.

Εχεις σκοπο να μεταφερεις και αυτο το βραχο στο αλλο η' αλλον και θα βαλεις μονο τα κοραλια?

Αυτη τη στιγμη το δευτερο σεναριο μου ακουγεται πιο ελκυστικο!

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη αφού έχεις αρκετό βράχο έξτρα καλύτερα βγαλτο αυτό το κομμάτι έξω να νεκρώσει και αν το χρειαστείς το καθαρίζεις και το βάζεις.Αμαρτία είναι να ξεκινήσεις το καινούριο ενυδρείο με αλγες και απταιζιες.

Sent from my W910 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Ειχα και εγω bubble algae και απταισιες!την bubble την εβγαλα με σιφοναρισμα προσεκτικο και γενικα προσοχη στο ταισμα και στα φωσφορικα!!οσο για την απταισια εγω ειχα δυο.να ξερεις οτι με το π θα βγαλεις το βραχο εξω θα εξαφανιστει μεσα στην τρυπα του γι αυτο σημαδεψε ακριβως το σημειο π ειναι.βγαζει το βραχο εξω και καις με φλογιστρο τα σημεια π ηταν.ουτε να σκαβεις ουτε να ξεπλαινεις με γλυκο νερο!σε μενα δουλεψε και δεν ξαναειδα απταισια στο ενυδρειο μ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ! Απταίσια έχω δύο από ότι είδα και οι δύο είναι σε βραχάκι μαζί με κοράλλια Ίσως να υπάρχουν και άλλες που δεν τις έχω δει. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατών να την κάψω χωρίς να καταστραφούν τα κοράλλια. Η bubble algae αφαιρείτε εύκολα από ότι είδα, οπότε θα την βγάλω με το χέρι. Ο βράχος θα πάει στο άλλο ενυδρείο όπως είναι. Για να πάρω νέο βράχο και φτου και από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν υπάρχουν και τα χρήματα, εδώ που τα λέμε.

Πάντος σε γενικές γραμμές δεν είμαι ικανοποιημένος. Ενώ η μετρήσεις δείχνουν να είμαι εντάξει, τα κοράλλια δεν έχουν ανάπτυξη, το αντίθετο θα έλεγα. Μπορεί να φταίει και ο φωτισμός που τώρα είναι ελλιπής. Δεν έχω και την πείρα για να ξέρω αν όντος έτσι πρέπει να είναι ή κάνω εγώ κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ! Απταίσια έχω δύο από ότι είδα και οι δύο είναι σε βραχάκι μαζί με κοράλλια Ίσως να υπάρχουν και άλλες που δεν τις έχω δει. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατών να την κάψω χωρίς να καταστραφούν τα κοράλλια. Η bubble algae αφαιρείτε εύκολα από ότι είδα, οπότε θα την βγάλω με το χέρι. Ο βράχος θα πάει στο άλλο ενυδρείο όπως είναι. Για να πάρω νέο βράχο και φτου και από την αρχή δεν υπάρχει περίπτωση. Δεν υπάρχουν και τα χρήματα, εδώ που τα λέμε.

Πάντος σε γενικές γραμμές δεν είμαι ικανοποιημένος. Ενώ η μετρήσεις δείχνουν να είμαι εντάξει, τα κοράλλια δεν έχουν ανάπτυξη, το αντίθετο θα έλεγα. Μπορεί να φταίει και ο φωτισμός που τώρα είναι ελλιπής. Δεν έχω και την πείρα για να ξέρω αν όντος έτσι πρέπει να είναι ή κάνω εγώ κάτι λάθος.

Ο λαθος φωτισμος σιγουρα παιζει ρολο αλλα οχι τον πρωταγωνιστικο. Λογικα εχεις πολλα θρεπτικα και καλα και κακα και οι αλγες βρισκουν και τα κανουν. Οσο για απταισιες αν δε μπορει να βγαλεις το βραχακι απλα τσιμεντωσε την μεσα. Παρε κολλα 2 στοιχειων και κλειστην στη τρυπα της. Κατα 70% δεν θα κανεις δουλεια αλλα αξιζει η προσπαθεια και χημικα και λοιπα φαρμακα ειναι πολυ λαθος για μενα μεσα στο ενυδρειο και σε βαζουν σε αλλες διαδικασιες μετα. Για αναπτυξη που λες πρεπει να πεις τις πιο προσφατες μετρησεις σου. KH εγω θα ηθελα να ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

Καψε τις απτάζιες με μια σύριγγα με Kalkwasser. Εχεις λίγες ακομα και ειναι πολυ ποιο ευκολο απο το να το αντιμετωπίσεις μετα. Γιατι οσο και να το αναβάλεις, θα το αντιμετωπίσεις στο τελος, απλα ποιο..μεγαλο. Δε ειναι τιποτα, παμε καλα.

Θελω τιμες για το ενυδρειο σου. Εχω την εντυπωση πώς καποιες τιμες δεν ειναι καλες, οπως επισης εχω την εντυπωση οτι ο βραχος δεν κουραριστηκε οπως επρεπε. Οτι και να ειναι θα το αντιμετωπίσουμε, ισως παρει λιγο καιρο παραπανω αλλα θα γινει.

Τιμουλές και ενα βιντεο να ξέρουμε τις ροές που εχεις. Για τα υπολοιπα τα παιδια στα ειπαν μια χαρα :) .

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις θα σας δώσω αύριο, τις προχτεσινές και τις σημερινές. Μάριε ο βράχος έτρεχε αρκετά χρόνια στο ενυδρείο του παλικαριού που μου το έδωσε. Απλός τον μετέφερα και του άλλαξα γυάλα.

Κουραρίστηκε τι σημαίνει ρε παιδιά; Το Kalkwasser τι είναι ; Από ότι κατάλαβα το βάζω στην σύριγγα και το ρίχνω πάνω της, σωστά; Τα κοράλλια που είναι στο ίδιο κομμάτι δεν έχουν πρόβλημα;

Μάριε με το βίντεο δεν το έχω. Δεν ξέρω πως γίνεται. Το έχω με τον καφέ όμως, έλα να κεράσω καφέ να το δεις από κοντά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...