Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Μια γωνία είναι και αυτό, απλά έχει συγκεκριμένη κλήση που δεν την ξέρω..... Δεν το έχεις δεί σαν κωδικό, γιατί το θεωρούν ανταλλακτικό..... Όποιο μαγαζί έχει DelTec σου φέρνει και αυτό από τον Έλληνα αντιπρόσωπο. Τα μαγαζιά που λέγαμε μπορούν να στο φέρουν σίγουρα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι γωνιες που μπαινουν ειναι φ40 και οι κλιση τους ειτε ειτε 90 μοιρες ειτε 45 μοιρες... Υπαρχουν σε λευκο και γκρι... Διαλεγεις και περνεις :)

Υγ το κοστος τους ειναι 2-3€

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού παρέλαβα σήμερα την όσμωση από την waterwaves και την έχω βάλει να κάνει τον μισάωρο καθαρισμό που θέλει θα ξεκινήσω μετά την συλλογή και προετοιμασία του νερού.Ο βράχος τελικά θα είναι το σετ της aquaroche+κάποια κομμάτια νεκρού βράχου+ένα κομμάτι για μπόλιασμα.Λόγω έλλειψης ρεφρακτομετρου(έχω μόνο πυκνομετρο)θα ετοιμαστεί το νερό στο περίπου και πριν μπει στο ενυδρείο θα πάω δείγμα από το νερό για μέτρηση.Σκέφτομαι να φτιάξω γύρω στα 80 -85 λίτρα μιας και έχει μπει ήδη ο αραγωνιτης και πιθανότατα σήμερα η αύριο ο βράχος.Τα βακτήρια πότε τα Ρίχνω?Το σκιμμερ και το φίλτρο πότε τα βάζω σε λειτουργία?

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Αφου παρεληφθει ο βραχος της aquaroche προσπαθω να το στησω.Για πειτε καμια γνωμη.Εν τω μεταξυ τοοοοοσο πολυ αργει η οσμωση?Το εχω βαλει απο τις 4:45 να γεμισω 60λιτρο βαρελι και ακομα ειμαστε λιγο πανω απο την μεση.Η οσμωση ειναι η ''φθηνη'' της waterwaves με 75αρα μεμβρανη

post-49179-0-55141400-1402344666_thumb.jpg

post-49179-0-77768000-1402344680_thumb.jpg

post-49179-0-84190900-1402344696_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Αστα γιωργο μου,δυστυχως οι οσμωσεις που βγαζουν λιγα λιτρα θελουν πολυ υπομονη φιλε :angel:

Τα ιδια πανω κατω περναω και εγω.

Οταν εχεις χρονο να τη βαζεις να δουλευει ωστε να εχεις παντα καποια λιτρα ετοιμα για να μην περιμενεις τοσο πολυ η΄ αν (χτυπα ξυλο) παρουσιαστει καποια αναγκη.

Το δευτερο στησιμο μου αρεσει πιο πολυ(βεβαια γουστα ειναι αυτα)

Αν θα αλλαζα κατι σε αυτο θα ηταν το πρωτο βραχακι αριστερα,μονο και μονο για να μην σε εμποδιζει οταν καθαριζεις τα τζαμια με το μαγνητη και για να ειναι πιο ευκολη η κυκλοφορια σε εκεινο το σημειο.

Να σου πω κατι????....μην σε αγχωνει ιδιαιτερα το στησιμο,σιγουρα μεχρι να καταληξεις καπου θα τα πειραξεις ακομα μια-δυο φορες :usd:

Αλλωστε το καλυτερο aquascape που ειχα σε ενυδρειο μου,το εκαναν τα κοραλια μεγαλωνοντας :dj:

Και ευχαριστουμε και παλι που το μοιραζεσαι μαζι μας!

Σιγουρα το θεμα σου ειναι οδηγος και για αλλα παιδια,τα οποια θα βοηθησεις :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πιστευω το βρηκα.μου αρεσει που αυτο το στησιμο.βεβαια στην φωτο ειναι το στησιμο με το βραχακι στην γωνια το οποιο τωρα μετακινηθηκε.

post-49179-0-71524400-1402348596_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

πιστευω το βρηκα.μου αρεσει που αυτο το στησιμο.βεβαια στην φωτο ειναι το στησιμο με το βραχακι στην γωνια το οποιο τωρα μετακινηθηκε.

Μετέφερε το δεξί βουναλάκι προς το κέντρο και λίγο πίσω και το αριστερά προς το κέντρο και ελάχιστα μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

πιστευω το βρηκα.μου αρεσει που αυτο το στησιμο.βεβαια στην φωτο ειναι το στησιμο με το βραχακι στην γωνια το οποιο τωρα μετακινηθηκε.

Πολύ καλύτερο Γιώργο

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να ακουμπάει

Όσο πιο λίγος βράχος γίνεται στον αραγωνιτη

Επίσης στο αριστερό μέρος δώσε ύψος

ώστε να δημιουργηθεί

Ένα είδος γέφυρας

Link to comment
Share on other sites

ειναι ποιο καλο γιατι δεν περνεις μια κολα δυο στοιχείων και να συνθέσεις ετσι ενα ωραίο νησί; με ωραίο ύψος και περισσότερες θέσης για κοράλια;

Link to comment
Share on other sites

Ουφ!Πολυ παιδεμα το στησιμο!Πιστευω τωρα το πετυχα ακομη καλυτερα και το κολλησα.Ενα νησι με αρκετες θεσεις για κοραλλια

post-49179-0-28463200-1402354547_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μου καλη αρχη και απο εμενα στο θαλασσινο.

Να σου ζησει το μωρακι φιλε..

Ευχομαι καλη δυναμη........

Παιδεψε λιγο ακομα το aquascape, το ξερω ειναι κουραστικο αλλα μια-δυο φορες ακομα να παιξεις, θα δεις οτι θα το κανεις πολυ καλυτερο.

Βαλε λιγο ακομα βραχο, δωσε υψος σε μια πλευρα και ασε να πεσει σιγα σιγα στην αλλη.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο μου καλη αρχη και απο εμενα στο θαλασσινο.

Να σου ζησει το μωρακι φιλε..

Ευχομαι καλη δυναμη........

Παιδεψε λιγο ακομα το aquascape, το ξερω ειναι κουραστικο αλλα μια-δυο φορες ακομα να παιξεις, θα δεις οτι θα το κανεις πολυ καλυτερο.

Βαλε λιγο ακομα βραχο, δωσε υψος σε μια πλευρα και ασε να πεσει σιγα σιγα στην αλλη.

ευχαριστω πολυ!!!κι εσυ να χαιρεσαι τα παιδακια σου!!!εχω σκοπο μολις μπορεσω να παρω λιγο νεκρο βραχο ακομα.ελπιζω να βρω κανενα καλο κομματι να το προσαρμοσω κι αυτο στο υπαρχον aquascape μιας και αυτο κολληθηκε με κολλα δυο συστατικων και μου αρεσει πολυ.Δοκιμασα πολλες εκδοχες με τον υπαρχον βραχο αλλα αυτη μου εκατσε καλυτερα.Δεν βοηθαει και το βαθος μιας και ειναι μονο 30 εκατοστα,.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να βαλεις σκληρα?

Εγω στη θεση σου αφου σου αρεσουν και τα νεμο, θα εβαζα 2 ανεμωνες και θα τις ταιζα στο full να γινουν τουμπανο. Θα τρελαθουν και τα νεμο σου.

Προσοχη στην εφιλια γιατι παιζει να την στρεσαρουν τα κλοουν πολυ.

Στο τελος να την βαλεις αφου εχουν βρει σπιτι τις ανεμωνες.

Φτιαξε τρυπες να βρουν να χωθουν..

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αν χρειαστείς ρεφρακτομετρο και μεγαλύτερη όσμωση πάρε το μηχανάκι και έλα Πέραμα να στα δώσω να κάνεις την δουλειά σου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη ρεφρακτομετρο χρειάζομαι επειγόντως.Στείλε μου αν θες το τηλέφωνο σου και την διεύθυνση μήπως καταφέρω να έρθω το απόγευμα

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλο μας ξεκινημα!! :usd::usd::usd:

Μου αρεσει πολυ το στησιμο!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτεσαι να βαλεις σκληρα?

Εγω στη θεση σου αφου σου αρεσουν και τα νεμο, θα εβαζα 2 ανεμωνες και θα τις ταιζα στο full να γινουν τουμπανο. Θα τρελαθουν και τα νεμο σου.

Προσοχη στην εφιλια γιατι παιζει να την στρεσαρουν τα κλοουν πολυ.

Στο τελος να την βαλεις αφου εχουν βρει σπιτι τις ανεμωνες.

Φτιαξε τρυπες να βρουν να χωθουν..

Σκληρά δεν νομίζω να βάλω.Τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.Ζωανθους σίγουρα, καμία bubble tip και μετά καμία ευφυλια

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο καλο μας ξεκινημα!! :usd:  :usd:  :usd:

Μου αρεσει πολυ το στησιμο!!

Καλό μας ξεκίνημα φιλαράκι!Να ξερες τι παιδεμα έφαγα μέχρι να το βρω!Άλλα τώρα που το κοιτάω μου αρέσει πολύ

Sent from my Haier HW-W910 Elbuit v5.2 using Tapatalk 4

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα βάλεις sps

Και εγώ έτσι έλεγα

Όπως και αλλΑ παιδιά

Στο τέλος όμως μπήκαν 1-2

Και επετε συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μπηκε νερο στο ενυδρειο.Η αλατοτητα ειναι γυρω στο 1022-1023 μετρημενη με το πυκνομετρο της sera.Να ριξω αλατι χυμα στο ενυδρειο και να ξαναμετρησω για να την ανεβασω?Το σκιμμερ το εβαλα να δουλευει(ακομα δεν καταλαβα πως φθανει ο αφρος στο κυπελλακι του).Να βαλω τα βακτηρια η να φτιαξω πρωτα την αλατοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρος θα αργησει γιατι πρεπει να στρωσει και το ενυδρειο αλλα και το σκιμμερ...

Φτιαξε την αλλατοτητα πρωτα ή τσεκαρτην με ενα ρεφρακτομετρο.... Απο εκει και περα εαν ειναι μια-δυο μοναδες διαφορα μην κανεις τιποτα, θα το ανεβασεις σιγα σιγα με τις αλλαγες...

Μετα ξεκινα βακτυριδια....

Αλλα πριν απ ολα φωτο με το αποτελεσμα και εαν γινεται βραδυνη ληψη με το ψωτισμο στο φουλ :)

Link to comment
Share on other sites

Ο αφρος θα αργησει γιατι πρεπει να στρωσει και το ενυδρειο αλλα και το σκιμμερ...

Φτιαξε την αλλατοτητα πρωτα ή τσεκαρτην με ενα ρεφρακτομετρο.... Απο εκει και περα εαν ειναι μια-δυο μοναδες διαφορα μην κανεις τιποτα, θα το ανεβασεις σιγα σιγα με τις αλλαγες...

Μετα ξεκινα βακτυριδια....

Αλλα πριν απ ολα φωτο με το αποτελεσμα και εαν γινεται βραδυνη ληψη με το ψωτισμο στο φουλ :)

Οποτε αφηνω την αλατοτητα οπως ειναι μεχρι να βρω ενα ρεφρακτομετρο και βλεπουμε.Φωτισμο φιλε Αγγελε δεν εχουμε ακομα.Περιμενω να ερθουν τα led,to heatsink και η θερμοαγωγιμη παστα ωστε να το φτιαξω.Στα 1025 να σεταρω την αλατοτητα?Φωτο θα βγαλω και θα ανεβασω αλλα χωρις φωτισμο.Για την πλατη να βαλω μπλε χαρτονι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...