Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

εισαι τιτανοτεραστιος!!!!!πηρε!!!!αραγε ομως τι θα γινοταν αν ελειπα και εκανε διακοπη???

Μην λές τέτοια βρε Γιώργη, και πραγματικά τον τελευταίο καιρό κοιτάω την μπάκα μου, και συνηδιτοποιώ ότι στ αλήθεια έχω γίνει τιτανοτεράστιος....... χαχαχα

Αυτή που σου είπα, ήταν η ποιό μπακαλίστική τεχνική για να το βάλεις μπροστά....... και με την στρόφιγκα να έπαιζες λίγο (open- close), πάλι το ίδιο θα γινόταν...

Αν δεν ήσουν εκεί και συνέβαινε αυτό, θα έπαιρνε αλλά ποιό αργά...... ίσως να είχε στομώσει το σωληνάκι......και αυτά θέλουν καθάρισμα από την σκόνη που ποιάνουν μέσα, το βλέπω από το δικό μου.....

Link to comment
Share on other sites

Τα βραχια τα εχεις κολλημενα;;

Τα σταρ πολυπς μετακινησε τα λιγο απ τον βραχο γιατι εαν ανεβουν πανω θα γεμισουν και αντε βγαλτο μετα....

Τα βράχια είναι κολλημένα Άγγελε αλλά τα βραχάκια με τα κοράλλια δεν τα εχω κολλήσει για να μπορώ να τα μετακινω
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή νερού στο ενυδρείο αφού είχαν αυξηθεί αρκετά τα νιτρικά.Είχαν φτάσει 25.Άλλαξα 10%.Να αλλάξω κι άλλο η να το αφήσω και να αλλάξω άλλο τόσο Σε λίγες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Βρε μας βάζεις που μα βάζεις φώτο

καθάρισε λίγο το τζαμί :)

Πολύ ωραίο

Από φωτισμό θα μείνεις ως έχει?

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρήσεις θα σου πουν αν θέλεις και άλλη αλλαγη επισης ο φωτισμός σου δεν ειναι επαρκής σκέφτεσαι να κανεις καποια αναβάθμιση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύω το diy φωτιστικό με 4 δεκαβατα.2 royal blue,1 10000k,1 ακτινικο.Την λάμπα λέντ 27 w που είναι στο lamp clamp δεν την λειτουργώ προς το παρών και υπάρχει και άλλο ένα lamp clamp το οποίο πρέπει να πάω για επισκευή όπου θα μπει άλλη μια 27αρα

Link to comment
Share on other sites

Τώρα δουλεύω το diy φωτιστικό με 4 δεκαβατα.2 royal blue,1 10000k,1 ακτινικο.Την λάμπα λέντ 27 w που είναι στο lamp clamp δεν την λειτουργώ προς το παρών και υπάρχει και άλλο ένα lamp clamp το οποίο πρέπει να πάω για επισκευή όπου θα μπει άλλη μια 27αρα

Το diy με τι φακους τα εχεις? Τα 27W επειδη τα εχω ειναι με 60 μοιρες φακο, και πρεπει να τα σηκωσεις τουλαχιστον 30 ποντους απο την επιφανεια του νερου για να εχεις καλυψη περιπου 33χ33εκ....τοσο χαμηλα που τα εχεις και καλυψη δεν εχεις και στην μικρη επιφανεια που χτυπανε, ειναι πολυ εντονο το φως και ισως εχεις προβληματα με καψιματα....

Link to comment
Share on other sites

 

Το diy με τι φακους τα εχεις? Τα 27W επειδη τα εχω ειναι με 60 μοιρες φακο, και πρεπει να τα σηκωσεις τουλαχιστον 30 ποντους απο την επιφανεια του νερου για να εχεις καλυψη περιπου 33χ33εκ....τοσο χαμηλα που τα εχεις και καλυψη δεν εχεις και στην μικρη επιφανεια που χτυπανε, ειναι πολυ εντονο το φως και ισως εχεις προβληματα με καψιματα....

Δεν έχω φακούς στο φωτιστικό.απλά ένα πλεξιγκλας που μπαίνει από κάτω για να μην καούν τα led.Το είδα με τις λάμπες ότι είναι πολύ συγκεντρωμένο το φώς.Μόλις πρόσθεσα άλλο ένα 10βατο άσπρο στο φωτιστικό οπότε φτάσαμε τα 50 βατ.Το κακό με τις 27βατες είναι ότι από πάνω υπάρχει ντουλάπι και δεν έχω χώρο για μεγαλύτερη απόσταση από την επιφάνεια
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το φωτιστικό μόνο που από πάνω μπαίνουν 2 80άρια ανεμιστηρακια και από κάτω ένα πλεξιγκλας

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Στα 50βατ δεν θελεις κατι παραπανω στα λοτρα σου νομιζω... Στα 60λ δεν εισαι;

Link to comment
Share on other sites

Στα 50βατ δεν θελεις κατι παραπανω στα λοτρα σου νομιζω... Στα 60λ δεν εισαι;

96 λίτρα
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτιστικό σου με τα led

που δείχνειςαπό πάνω

είναι αυτό στην μέση του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

deqatyda.jpg

Κάνε βρε κάτι με τη θολούρα των φωτογραφιών.... λες και φωτογράφιζες την Βουγιουκλάκη για να μη φαίνονται οι ρυτίδες της !!!

:lolu::lolu::lolu::lolu:

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Τι φωτιστικό σου με τα led

που δείχνειςαπό πάνω

είναι αυτό στην μέση του ενυδρείου?

Ναι αυτό είναι.Απλά το έβγαλα για να προσθέσω ένα δεκαβατο λευκό και να αλλάξω ένα ανεμιστηρακι
Link to comment
Share on other sites

Κάνε βρε κάτι με τη θολούρα των φωτογραφιών.... λες και φωτογράφιζες την Βουγιουκλάκη για να μη φαίνονται οι ρυτίδες της !!!

:lolu:  :lolu:  :lolu:  :lolu:

Χαχαχαχα!!!!!Έχεις δίκιο ρε Αιολε!Δεν το χω που δεν το χω με τις φωτογραφίες τα βγάζει και το κινητό θολά άστα να πάνε
Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τζαμάκι της κάμερας έχει δαχτυλιές?.. Είναι κάτι που πολλοί την πατάνε έτσι

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως θα ηταν

καλύτερα να τα ειχες απλωσει

σε μεγαλύτερη επιφάνεια

Ώστε τα led να φωτιζαν καλύτερα

και τις πλαγιες μεριές του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αλουμινένιες ψήκτρες δεν θα βάλεις στα led ;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το τζαμάκι της κάμερας έχει δαχτυλιές?.. Είναι κάτι που πολλοί την πατάνε έτσι

Μπορεί!Θα το κάνω με πανάκι καθαρισμού γυαλιών και θα δοκιμάσω.

Πιστεύω πως θα ηταν

καλύτερα να τα ειχες απλωσει

σε μεγαλύτερη επιφάνεια

Ώστε τα led να φωτιζαν καλύτερα

και τις πλαγιες μεριές του ενυδρειου

Δεν έχω μεγαλύτερη ψυκτρα.Ίσως αργότερα φτιάξω ένα μεγαλύτερο

Γιώργο αλουμινένιες ψήκτρες δεν θα βάλεις στα led ;

Πάνω σε αλουμινένια ψυκτρα είναι κολλημένα τα λέντ με θερμοαγωγιμη κόλλα
Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι κολλημενα με θερμοαγωγιμη κολλα δεν νομιζω να βγουν χωρις να καταστραφουν...

Link to comment
Share on other sites

Εαν ειναι κολλημενα με θερμοαγωγιμη κολλα δεν νομιζω να βγουν χωρις να καταστραφουν...

Ναι Άγγελε.Το διαπίστωσα όταν πήγα να αλλάξω θέση σε δύο λεντακια
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...