Jump to content

Φίλτρο..αιτια Για Fin Rot Σε Μονομαχους???


piki

Recommended Posts

πριν λιγο καιρο ειχα μια ενδιαφερουσα συζητηση με φιλο που ασχολειται με μονομαχους 10 χρονια κ μαλιστα κανει  κ αναπαραγωγη με επιτυχια.του παρεθεσα το προβλημα με το fin rot που ταλαιπωρει τον μονομαχο μου κ με συμβουλεψε να βγαλω τον μονομαχο απο το ενυδρειο του κ να τον τοποθετησω σε αλλο χωρις φιλτρο,,να κανω αλλαγες νερου καθε  τεσσερις μερες κ να προσθετω ενα αντιχλωριο με αλοε βερα που μου συστησε.εχοντας κανει τα παντα για να σωσω το ψαρι μου χωρις αποτελεσμα,ειπα να δοκιμασω.πραγματικα τα αποτελεσματα ειναι φοβερα..η ουρα του μονομαχου μεσα σε λιγες μερες εχει μεγαλωσει πολυ.μου ειπε να μην ξαναβαλω φιλτρο γιατι αυτο κανει κακο στα πτερυγια των μονομαχων.μαλιστα αυτος τους διατηρει χωρις φιλτρο σε πολυ πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με συχνες αλλαγες νερου χωρις να εχει αντιμετωπισει την ασθενεια fin rot  ποτε μεχρι τωρα.!!!!!!!!!!!!!χωρις μαλιστα να επεξεργαζεται το νερο,τους διατηρει σε νερο βρυσης........θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιατι εχω διχαστει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω δεν θα εβγαζα το φιλτρο παντως..Φιλτρο θελουν ολα τα ψαρια και ο μονομαχος θελει ενα με πολυ μικρη ροη.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο καιρο ειχα μια ενδιαφερουσα συζητηση με φιλο που ασχολειται με μονομαχους 10 χρονια κ μαλιστα κανει κ αναπαραγωγη με επιτυχια.του παρεθεσα το προβλημα με το fin rot που ταλαιπωρει τον μονομαχο μου κ με συμβουλεψε να βγαλω τον μονομαχο απο το ενυδρειο του κ να τον τοποθετησω σε αλλο χωρις φιλτρο,,να κανω αλλαγες νερου καθε τεσσερις μερες κ να προσθετω ενα αντιχλωριο με αλοε βερα που μου συστησε.εχοντας κανει τα παντα για να σωσω το ψαρι μου χωρις αποτελεσμα,ειπα να δοκιμασω.πραγματικα τα αποτελεσματα ειναι φοβερα..η ουρα του μονομαχου μεσα σε λιγες μερες εχει μεγαλωσει πολυ.μου ειπε να μην ξαναβαλω φιλτρο γιατι αυτο κανει κακο στα πτερυγια των μονομαχων.μαλιστα αυτος τους διατηρει χωρις φιλτρο σε πολυ πυκνοφυτεμενο ενυδρειο με συχνες αλλαγες νερου χωρις να εχει αντιμετωπισει την ασθενεια fin rot ποτε μεχρι τωρα.!!!!!!!!!!!!!χωρις μαλιστα να επεξεργαζεται το νερο,τους διατηρει σε νερο βρυσης........θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας γιατι εχω διχαστει...

Σου μίλησε για όλα τα φίλτρα ή για αυτά με μεγάλη ροή ;

Link to comment
Share on other sites

Σου μίλησε για όλα τα φίλτρα ή για αυτά με μεγάλη ροή ;

το φιλτρο που εχω στον μονομαχο μου πραγματικα εχει χαμηλη ροη,δειχνοντας το μου ειπε οτι ακομα κ αυτα κανουν κακο στα πτερυγια.τον ρωτησα εαν απο μονος τουαποφασισε να μην χρησιμοποιεί φιλτρα στα μονομαχοενυδρεια του η του το συστησε καποιος κ μου ειπε οτι πηγαινωντας σε ενα ταξιδι στο εξωτερικο του το ειπε καποιος εκτροφεας που ουτε κ αυτος χρισιμοποιουσε.μου ειπε ομως οτι πρεπει να ειμαι τακτικη με τις αλλαγες νερου κ τις συνθκες

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα μπορούμε να κρατήσουμε ενυδρείο χωρίς φίλτρο, αλλά πρέπει να πληρούνται οι προϋποθέσεις που αναφέρεις πιο πάνω.

Σε κάθε περίπτωση και όταν μιλάμε για μονομάχους , θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε έστω και ένα μικρό φίλτρο με βιολογικό υλικό. :)

Link to comment
Share on other sites

λεω να βαλω καποια φυτα ακομα στο ενυδρειο κ να αφησω για λιγο τον μονομαχο χωρις φιλτρο με αλλαγες νερου κ μετρωντας συνεχεια να δω πως θα εξελιχθει η ουρα του.το φιλτρο θα το μεταφερω στο ενυδρειο καραντινα ωστε να μην χασω την βολογια κ αν δω οτι κατι δεν παει καλα αμμεσα το βαζω πισω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

To φίλτρο που θα βάλεις στην καραντίνα θα χάσει την βιολογία του αν το αφήσεις χωρίς ρύπους. Βάζε νερό από τις αλλαγές για να έχει ρύπους και ρίχνε λιγη τροφή σε τούλι την οποία θα αλλάζει...

Πρόσεχε στο ενυδρείο που έχεις το μονομάχο θα πρέπει να έχεις πραγματικά πολλά φυτά που θα παρέχουν το απαραίτητο οξυγόνο και να κάνεις αλλαγές νερού συχνά για να μην γίνει το νερό βούρκος.

Περιμένω να διαβάσω πως θα τα πάει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Κι εγώ θα περιμένω με ενδιαφέρον τις εξελίξεις

Σιγουρα το εγχείρημα θέλει συνεχή παρακολούθηση του νερού και της συμπεριφοράς του μονομάχου

Προσωπικά θεωρώ πως το συγκεκριμένο ψάρι τη χρειάζεται τη βιολογία. Επειδή όμως είναι ψάρι που ζει 3-4 χρόνια, ενδεχομένως όσοι το έχουν δοκιμάσει (χωρίς φίλτρο) να μην έχουν προλάβει να δουν εμφανή σημάδια στο ψάρι λόγω αμμωνίας

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιδια πιστευω οτι ειναι και θεμα ψαριου και παρτιδας...... εχοντας χασει τρεις μονομαχους διαπιστωσα οτι καποια ψαρακια ειναι πολυ ανθεκτικα και καποια αλλα πολυ ευαισθητα.... ειχα μονομαχο σε γυαλα μη γνωριζοντας τιποτα για ψαρια και εζησε 2.5 χρονια χωρις αντιχλωριο χωρις τιποτα το μονο που μου παρουσιασε ηταν νυκτικη κυστη κανα δυο φορες..... απο την αλλη εχω χασει εναν σε ενυδρειο απο φιν ροτ μη γνωριζοντας τα αιτια και αυτος που εχω τωρα τον συντηρω με αραιες αλλαγες νερου για να μην στρεσαρεται και παθαινει φιν ροτ... φανταστειτε οτι τα φυτα κλαδευω και μετα απο κανα δυο μερες μου εμφανιζει φιν ροτ σε ελαφρια μορφη....

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα! Σε νερό χωρίς φίλτρο, άρα στάσιμο, τώρα που είναι καλοκαίρι όλο και κάποιο κουνούπι θα αφήσει αυγά και ο μονομάχος θα έχει να τρώει φρέσκες ζωντανές λάρβες! :)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετεφερα το φιλτρο στην καραντινα,με αποχη κ τροφη.εβαλα κ καποια σαλιγκαρια λαθρεπιβατες απο το ενυδρειο με τα γκαπυ κ μια ανουμπια μηπως απο το σαπισμα των φυλλων γινει αμμωνια..ο μονομαχος χωρις το φιλτρο αλωνιζει το ενυδρειο κ εχει κανει μια τεραστια φωλια.αυριο παραγελνω κ καποια επιπλεον φυτα.εκανα αλλαγη νερου κ αυριο το μεσημερι θα μετρισω να δω πως παμε.πιστευω οτι σε 30 λιτρα με ενα μονομαχο ποσο να ρυπαινει το νερο?αλλαγη καθε 4 με 5 μερες θα κανω αν ολα πανε καλα...κ ο θεος βοηθος!ελπιζω να εχω καλη καταληξη..θα ενημερωνω για τις εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα! Σε νερό χωρίς φίλτρο, άρα στάσιμο, τώρα που είναι καλοκαίρι όλο και κάποιο κουνούπι θα αφήσει αυγά και ο μονομάχος θα έχει να τρώει φρέσκες ζωντανές λάρβες! :)

λες καλιροη????θα το εκτιμησει ο μονομαχος μου..χαχα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεχάσει σε ένα δοχείο νερό με φιλτράκι και τύρφη για να κάνω αλλαγή υποτίθεται και παρόλο που είχα φίλτρο βρήκα προνύμφες κουνουπιών. Το άφησα και τον τάιζα για λίγες μέρες με τις προνύμφες, πιάνοντάς τες με μία τσιμπίδα... η καλύτερή του! Αλλά μου τέλειωσαν! :D

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι παιδια πιστευω οτι ειναι και θεμα ψαριου και παρτιδας...... εχοντας χασει τρεις μονομαχους διαπιστωσα οτι καποια ψαρακια ειναι πολυ ανθεκτικα και καποια αλλα πολυ ευαισθητα.... ειχα μονομαχο σε γυαλα μη γνωριζοντας τιποτα για ψαρια και εζησε 2.5 χρονια χωρις αντιχλωριο χωρις τιποτα το μονο που μου παρουσιασε ηταν νυκτικη κυστη κανα δυο φορες..... απο την αλλη εχω χασει εναν σε ενυδρειο απο φιν ροτ μη γνωριζοντας τα αιτια και αυτος που εχω τωρα τον συντηρω με αραιες αλλαγες νερου για να μην στρεσαρεται και παθαινει φιν ροτ... φανταστειτε οτι τα φυτα κλαδευω και μετα απο κανα δυο μερες μου εμφανιζει φιν ροτ σε ελαφρια μορφη....

συμφωνω μαζι σου πατριωτη,λενε οτι οι μονομαχοι ειναι ανθεκτικα ψαρια.εγω δεν το πιστευω.θελουν μεγαλη προσοχη κ στρεσαρονται πολυ ευκολα με αποτελεσμα να εκδηλωνουν φιν ροτ με το παραμικρο.ειμαι παντως αποφασισμενη να μην τον χασω..τον γλιτωσα μια φορα στο παρατσακ,θα το ξανακανω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ξεχάσει σε ένα δοχείο νερό με φιλτράκι και τύρφη για να κάνω αλλαγή υποτίθεται και παρόλο που είχα φίλτρο βρήκα προνύμφες κουνουπιών. Το άφησα και τον τάιζα για λίγες μέρες με τις προνύμφες, πιάνοντάς τες με μία τσιμπίδα... η καλύτερή του! Αλλά μου τέλειωσαν! :D

εμεις εδω στην επαρχια εχουμε κουνουπια φουλ!ελευθερας φοσκης..χαχα!οποτε θα τρεφεται κ θα παιρνει βιταμινες.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως η ροη του φιλτρου ειναι πολυ σημαντικη στον μονομαχο. Σιγουρα καποιο ρολο θα παιζει και στο φιν ροτ. Εγω προσωπικα δεν θα αφηνα ποτε ομως το ψαρι χωρις φιλτρανση. Θα του εξασφαλιζα ομως πολυ χαμηλη ροη!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως η ροη του φιλτρου ειναι πολυ σημαντικη στον μονομαχο. Σιγουρα καποιο ρολο θα παιζει και στο φιν ροτ. Εγω προσωπικα δεν θα αφηνα ποτε ομως το ψαρι χωρις φιλτρανση. Θα του εξασφαλιζα ομως πολυ χαμηλη ροη!

Συμφωνώ απόλυτα με τον Θοδωρή!πολυ χαμηλή ροη,συχνές αλλαγές νερου,διαφορετικές τροφές,σωστη θερμοκρασία,όχι σκαμπανεβάσματα στις τιμες τα θεωρώ το μυστικο για να συντηρήσεις εναν μονομάχο με επιτυχία!

Λόγω της αναπαραγωγής που προσπάθησα και πετυχα είχα κοιτάξει και εγώ στο ίντερνετ σε ξένα site και το τι πρότειναν δεν περιγράφεται!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τον Θοδωρή!πολυ χαμηλή ροη,συχνές αλλαγές νερου,διαφορετικές τροφές,σωστη θερμοκρασία,όχι σκαμπανεβάσματα στις τιμες τα θεωρώ το μυστικο για να συντηρήσεις εναν μονομάχο με επιτυχία!

Λόγω της αναπαραγωγής που προσπάθησα και πετυχα είχα κοιτάξει και εγώ στο ίντερνετ σε ξένα site και το τι πρότειναν δεν περιγράφεται!!

Μπορείς να μας πεις ένα δύο πράγματα ;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια χρειαζονται φιλτρο,το καθενα το δικο του με τις δικες τους προδιαγραφες.

Το φιν ροτ εχει πολλες αιτιες και μια απο αυτες ειναι και η ροη του φιλτρου.

4 χρονια ειχα μονομαχο με ενα κρεμαστο φιλτρακι,επαθε 2 φορες φιν ροτ αλλα απο μεταφορα απο σπιτι σε σπιτι το οποιο αντιμετοπισα με μελαφιξ,καλη τροφη και σταθερες συνθικες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω οτι το φιλτρο κανει καλο στο ενυδρειο ομως κρατω τις επιφυλαξεις μου κατα ποσο βλαπτει τα πτερυγια του μονομαχου μεμονομενα.οταν κανω βολτα στα τοπικα πετσοπαδικα παντα θα παω κοντα να χαζεψω τα διαφορα ψαρια κ αναποφεκτα θα περασω κ απο τα μπετακια που ειναι στα ελεινα κ απαραδεκτα σφηνοποτηρα.παρατηροντας δεν εχω δει οποσο θυμαμαι οι ουρες τους να εχουν φθαρει παρολο οι συνθηκες που ζουν ειναι ακαταληλες.θα αναφερθω κ στον δικο μου μονομαχο που απο τοτε που αφαιρεσα το φιλτρο η ουρα του εχει μεγαλωσει αρκετα.ενω με το φιλτρο μεγαλωνε κ μετα ξαφνικα ξανασχιζοταν.εκανα μετρισεις κ μεχρι τωρα βγηκαν καλες.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια χρειαζονται φιλτρο,το καθενα το δικο του με τις δικες τους προδιαγραφες.

Το φιν ροτ εχει πολλες αιτιες και μια απο αυτες ειναι και η ροη του φιλτρου.

4 χρονια ειχα μονομαχο με ενα κρεμαστο φιλτρακι,επαθε 2 φορες φιν ροτ αλλα απο μεταφορα απο σπιτι σε σπιτι το οποιο αντιμετοπισα με μελαφιξ,καλη τροφη και σταθερες συνθικες.

και απο οτι θυμαμαι κ χωρις επεξεργασια του νερου,το πεχα που το διατηρουσες σε τι τιμες κυμαινοταν?

Link to comment
Share on other sites

piki, μήπως να δοκίμαζες να βάλεις πολύ υαλοβάμβακα για να κόψεις αρκετά τη ροή του φίλτρου ή τουλάχιστον ένα μικρό κυκλοφορητή για να γυρνάει ελαφρός το νερό και να μην γίνει βούρκος...

Πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

piki, μήπως να δοκίμαζες να βάλεις πολύ υαλοβάμβακα για να κόψεις αρκετά τη ροή του φίλτρου ή τουλάχιστον ένα μικρό κυκλοφορητή για να γυρνάει ελαφρός το νερό και να μην γίνει βούρκος...

Πάντως δεν έχεις να χάσεις τίποτα..

ειμαι σε σκεψη για το φιλτρο...θα δω αν μπορω να κανω κατι..θα ψαξω μηπως βρω καποιο αρκετα καταλληλο για τον μονομαχο.προς το παρον πανε καλα τα πραγματα,καποιες τρυπουλες εχουν κλεισει εντελως απο τα πτερυγια κ η ουρα εχει μεγαλωσει αρκετα.δεν βλεπω να προχωραει το φιν ροτ.το νερο ειναι καθαρο κ οι μετρισεις καλες.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε κάποιο διαδικτυακό κατάστημα είχα δεί φίλτρο με 150λτ/ώρα ροή. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις τουλάχιστον ένα μικρό κυκλοφορητή και να κάνεις αλλαγές κάθε 4 - 5 ημέρες. Αν είναι πυκνοφυτεμένο και κάνεις συχνά αλλαγές δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Βασικά λόγω των 30 λίτρων. Αν το ενυδρείο ήταν μικρότερο νομίζω θα υπήρχε ένα θεματάκι.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να πας σε αεροφιλτρο, σαν κι αυτο που χρησιμοποιουμε στις γεννηστρες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...