Jump to content

Φίλτρο..αιτια Για Fin Rot Σε Μονομαχους???


piki

Recommended Posts

καλιροη δεν ειναι ασχημη ιδεα!!!!!!!!!!!θα αναλαβεις την εκπαιδευση.τελικα κατεληξα στο συμπερασμα οτι το φιλτρο κανει ζημια στον μονομαχο.ομως πρεπει να τονισουμε οτι μπορει να διατηρηθει ετσι μονο σε ενυδρειο απο 30 λιτρα κ πανω με πολλα φυτα γιατι σε μικροτερα δεν νομιζω οτι γινεται,οι συνθηκες αλλαζουν ευκολα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω πιστευω οτι να συντηρεις ψαρι σε τοσο μικρο ενυδρειο χωρις φιλτρο ειναι δικοπο μαχαιρι. Πιστευω με ενα αεροφιλτρακι γινεται δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πιστευω οτι να συντηρεις ψαρι σε τοσο μικρο ενυδρειο χωρις φιλτρο ειναι δικοπο μαχαιρι. Πιστευω με ενα αεροφιλτρακι γινεται δουλεια.

ηθελα να αναρωσει πληρως πρωτα κ μετα εχω σκοπο να παρω ενα αεροφιλτρο. :)

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το αερόφιλτρο στο δοχείο με τους γόνους, έκανε μπουρμπουλήθρες και ανατάραξη στην επιφάνεια. Φοβάμαι μήπως είναι χειρότερο σε αυτό το θέμα από το κανονικό φίλτρο με spray bar...

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι παθαίνει τοσο εύκολα fin rot και ότι τρομάζει τοσο εύκολα εχει καθαρά να κάνει με το συγκεκριμένο ψάρι, το τι εχει τραβήξει και τα γονιδια του. Και εγώ θεωρώ δίκοπο μαχαίρι το γεγονός ότι δεν έχεις φιλτρανση, άρα σωστή απόφαση να βάλεις φιλτρο. Έτσι και αλλιώς οι μονομάχοι προέρχονται απο νερά στάσιμα αλλά ξαναλέω ότι η αντιδρασή του στη ροή εχει να κάνει με το συγκεκριμένο ψάρι. Κάπου νομίζω διάβασα ότι ο ανιψιός σου (;;) έβαλε χέρι μέσα στο ενυδρειο..... Αν και γίνομαι υπερβολικός , επειδή το ψάρι ειναι επιρρεπες υπερβολικά , καλό ειναι να προσέξεις τι μπαίνει μέσα στο ενυδρειο και ισως θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού κάποιο προϊόν τύπου Hobby EKTOZON..πρώτη φορά ακούω για μονομαχο που παθαίνει φινροτ σε κάθε αλλαγή....

Φιλικά

Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το αερόφιλτρο στο δοχείο με τους γόνους, έκανε μπουρμπουλήθρες και ανατάραξη στην επιφάνεια. Φοβάμαι μήπως είναι χειρότερο σε αυτό το θέμα από το κανονικό φίλτρο με spray bar...

δεν ξερω καλιροη......αν ειναι ετσι τοτε δεν θα ειναι καταλληλο γιατι το φιλτρο που ειχα ειχε πολυ χαμηλη ροη κ σπρει μπαρ κ παλι ζημια εκανε..

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι παθαίνει τοσο εύκολα fin rot και ότι τρομάζει τοσο εύκολα εχει καθαρά να κάνει με το συγκεκριμένο ψάρι, το τι εχει τραβήξει και τα γονιδια του. Και εγώ θεωρώ δίκοπο μαχαίρι το γεγονός ότι δεν έχεις φιλτρανση, άρα σωστή απόφαση να βάλεις φιλτρο. Έτσι και αλλιώς οι μονομάχοι προέρχονται απο νερά στάσιμα αλλά ξαναλέω ότι η αντιδρασή του στη ροή εχει να κάνει με το συγκεκριμένο ψάρι. Κάπου νομίζω διάβασα ότι ο ανιψιός σου (; ;) έβαλε χέρι μέσα στο ενυδρειο..... Αν και γίνομαι υπερβολικός , επειδή το ψάρι ειναι επιρρεπες υπερβολικά , καλό ειναι να προσέξεις τι μπαίνει μέσα στο ενυδρειο και ισως θα ήταν καλό να χρησιμοποιήσεις στις αλλαγές νερού κάποιο προϊόν τύπου Hobby EKTOZON..πρώτη φορά ακούω για μονομαχο που παθαίνει φινροτ σε κάθε αλλαγή....

Φιλικά

Βασίλης

στην αρχη ειχα προβληματιστει με την συμπεριφορα του,τωρα ομως το εχει ξεπερασει κ ειναι ηρεμος κ μετα τις αλλαγες δεν εχουμε το προβλημα μμε το φιν ροτ.η ουρα του επανηλθε πληρως.ο ανηψιος μου θελησε να τον ταισει υπο την επιβλεψη μου κ ειχαμε το ατυχηματακι που τον δαγκωσε.χαχα!δεν πλησιαζει κανεις το ενυδρειο εκτος απο μενα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχουμε νεα εδω? Πως πηγε το ψαρακι χωρις φιλτρο?

Link to comment
Share on other sites

το ψαρακι απο φιν ροτ παει μια χαρα,εχει αποκατασταθει πληρως,βεβαια εχω φτιαξει τις συνθηκες,επεξεργασια με τυρφη στο νερο,ξυλα.φυλλα καταπα κ εχει κ ενα αεροφιλτρο που θα αντικατασταθει με ενα αλλο μικρο φιλτρακι που βρηκα στο ιντερνετ σχεδιασμενο για μονομαχο κ το περιμενω να μου ερθει.οταν το δω στην πραξη κ κανει δουλεια θα σας το παρουσιασω για να μπορεσετε κ σεις να βοηθηθητε γιατι οσοι διατηρουμε μονομαχο βασανιζομαστε αρκετα.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αληθεια,κυριως σε ρωταω γιατι θελω να μαθω αν τελικα μπορει να διατηρηθει χωρις φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι αληθεια,κυριως σε ρωταω γιατι θελω να μαθω αν τελικα μπορει να διατηρηθει χωρις φιλτρο.

εγω τον ειχα ενα διμηνο χωρις φιλτρο,εκανα καθε τεσσερις μερες αλλαγη νερου 50%,εκανα καθε δευτερη μετρισεις κ ηταν οκ.αρα συμπερενω οτι απο 30λιτρα κ πανω δεν εχει θεμα απο αμμωνια,νο2,νο3 γιατι ειναι ψαρακι που δεν ριπαινει πολυ.ομως δεν ξερω μακροχρωνια εαν επιρεαζεται η υγεια του απο την ελλειψη φιλτρου,δεν ξερω εαν το νερο που μενει στασιμο δημιουργει μικροοργανισμους βλαβερους.παντως με το που βγηκε το φιλτρο αρχισε να φτιαχνει η ουρα του αμμεσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...