Jump to content

Φίλτρο..αιτια Για Fin Rot Σε Μονομαχους???


piki

Recommended Posts

και απο οτι θυμαμαι κ χωρις επεξεργασια του νερου,το πεχα που το διατηρουσες σε τι τιμες κυμαινοταν?

Το ψαρι το ειχα σε 40 λιτρα στην αρχη για 1 χρονο και μετα το μετεφερα σε ενα 15λιτρο με το κρεμαστο φιλτρο οπου εζησε αλλα 3 χρονια.

Μεσα σ αυτα τα 3 χρονια μεταφερθικε σε 2 διαφορετικα σπιτια οπου κατα τη μεταφορα και μαλλον απο το στρεςς επαθε φιν ροτ το οποιο το αντιμετωπισα με αυτα που εγραψα πιο πανω.

Τα 4 χρονια που ειχα το ψαρι,το ειχα σε νερο βρυσης χωρις καμια επεξεργασια,δηλαδη ph 7.5

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορεις να πας σε αεροφιλτρο, σαν κι αυτο που χρησιμοποιουμε στις γεννηστρες!

κατι τετοιο σκεφτομουν κ γω!θα το φροντισω αμμεσα.για οσο παραμενει χωρις φιλτρο παραγγειλα κερατοφυλλο κ ανουμπιες να προσθεσω επιπλεον στο ενυδρειο για καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σε κάποιο διαδικτυακό κατάστημα είχα δεί φίλτρο με 150λτ/ώρα ροή. Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να βάλεις τουλάχιστον ένα μικρό κυκλοφορητή και να κάνεις αλλαγές κάθε 4 - 5 ημέρες. Αν είναι πυκνοφυτεμένο και κάνεις συχνά αλλαγές δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Βασικά λόγω των 30 λίτρων. Αν το ενυδρείο ήταν μικρότερο νομίζω θα υπήρχε ένα θεματάκι.

αλλαγες καθε 4 μερες,για αυτο το τολμησα..πονταρισα στα 30 λιτρα.σε μικροτερο δεν θα το εκανα.

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα μικρο ρυθμιζομενο φιλτρακι.Μην βαζεις κερατοφυλλο γιατι θα σκεπασει την επιφανεια του νερου και απο εκει αναπνεει ο μονομαχος.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Βαλε ενα μικρο ρυθμιζομενο φιλτρακι.Μην βαζεις κερατοφυλλο γιατι θα σκεπασει την επιφανεια του νερου και απο εκει αναπνεει ο μονομαχος.

το κερατοφιλο το δενω με μπετονια κ το κολλαω με βεντουζα στο τζαμι,ετσι φαινεται πιο ομορφο κ δεν επιπλει στην επιφανεια.το εβαλα για να ρουφαει τα νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Καποιο νεο εδω? Πως παει το ψαρακι?

Link to comment
Share on other sites

Καποιο νεο εδω? Πως παει το ψαρακι?

μαιρη παμε πολυ καλα προς το παρον,η ουρα του μεγαλωνει απλα καθε πεντε μερες που κανω αλλαγη μπορει να ανοιξει καμια τρυπουλα λογω οτι εχουμε θεμα στρες(δεν του αρεσει να τον ενοχλουν)ομως σε δυο μερες κλεινει ομως.το ψαρι ειναι απιστευτα κινιτικο κ κανει τεραστιες φωλιες,πιανουν το μισο ενυδρειο.οι μετρισεις ειναι οπως κ οταν ειχα το φιλτρο,δεν ειχα καμια αλλαγη.το νερο ειναι καθαρο.σκεφτομαι να τον αφησω να γινει εντελως καλα κ μετα να βαλω ενα αεροφιλτρο.μαλλον βοηθησε κ το αντιχλωριο με την αλοε βερα

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πικι, το ακουω συνεχεια αυτο με τις αλλαγες. Πως κανεις τις αλλαγες, για πες;

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Πικι, το ακουω συνεχεια αυτο με τις αλλαγες. Πως κανεις τις αλλαγες, για πες;

να σου πω βρε sturm, :D εχω ενα βαρελακι,βαζω το νερο με αντιχλωριο κ ενα θερμοστατη κ ενα φιλτρακι με τυρφη αφου λοιπον φτασει στην καταλληλη θερμοκρασια κ αφου εχω μετρισει το πεχα βγαζω το 30% του νερου με ενα σωλινακι κ με ενα δοχειο βαζω σιγα σιγα το καινουργιο νερο χωρις να κανω αναταραξη,να φανταστεις κανω πανω απο μιση ωρα να το γεμισω.εκει ειναι που παθαινει κοκομπλοκο το ψαρι,ξεθωριαζει,βγαζει κατι ριγες καθετες κ την αλλη μερα εχει σχισμενη ουρα...........να καθαρισω τζαμια,να κλαδεψω?εκει να δεις τι φρικη τον πιανει...πως το εξηγεις?γιατι εγω σηκωνω τα χερια ψηλα με αυτο το ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι στον χαρακτήρα του κάθε ψαριού.Ο δικός μου δεν καταλαβαίνει τίποτα.Τα έχει όλα για παιχνίδι.Τι το νερό με ποτηράκι βάζω, τι κλαδεύω τα φυτά , τι τα τζάμια καθαρίζω, δεν μασάει τίποτα.Τι να πώ..Ελπίζω να βρείς μια λύση σύντομα, γιατί καιρό σε παιδεύει ο μικρούλης σου.Πάντως και εγώ στα πέτ που τα βλέπω σε ποτηράκια, ούτε σημάδι, απο φίν-ροτ. ^_^

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι στον χαρακτήρα του κάθε ψαριού.Ο δικός μου δεν καταλαβαίνει τίποτα.Τα έχει όλα για παιχνίδι.Τι το νερό με ποτηράκι βάζω, τι κλαδεύω τα φυτά , τι τα τζάμια καθαρίζω, δεν μασάει τίποτα.Τι να πώ..Ελπίζω να βρείς μια λύση σύντομα, γιατί καιρό σε παιδεύει ο μικρούλης σου.Πάντως και εγώ στα πέτ που τα βλέπω σε ποτηράκια, ούτε σημάδι, απο φίν-ροτ. ^_^

αχ τι να πω.......θα με πεθανει αυτος ο γιος μου!!!!!!λες να περναει εφηβια?να εχει ψυγολογικα???χαχα!τυχερη εισαι Σουλακι,αναισθητος ο δικος σου..σκεφτομαι μπας κ βρω λυση.... :headonwall:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για ακου μια λυση που αυτη τη στιγμη μονο αυτο μπορω να σκεφτω! Παρε ενα σωληνακι αεραντλιας αρκετα μακρυ και με ενα ανταπτορακι που πουλανε στα πετ κανε την αλλαγη απο το δοχειο στη γυαλα! Σαν να κανεις προσαρμογη φαντασου. Απλα θα βαλεις το δοχειο πιο πανω απο τη γυαλα και θα κανεις το κλασσικο ρουφηγμα για να αρχισει να κατεβαινει το νερο.

Αχ τι τραβατε κι εσεις οι μαναδες! Που να παει και φανταρος!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για ακου μια λυση που αυτη τη στιγμη μονο αυτο μπορω να σκεφτω! Παρε ενα σωληνακι αεραντλιας αρκετα μακρυ και με ενα ανταπτορακι που πουλανε στα πετ κανε την αλλαγη απο το δοχειο στη γυαλα! Σαν να κανεις προσαρμογη φαντασου. Απλα θα βαλεις το δοχειο πιο πανω απο τη γυαλα και θα κανεις το κλασσικο ρουφηγμα για να αρχισει να κατεβαινει το νερο.

Αχ τι τραβατε κι εσεις οι μαναδες! Που να παει και φανταρος!

χαχα!τι να κανουμε,τους αγαπαμε!εχω μια σκουπα με μπαταριες θα δοκιμασω να δω αν ρουφαει το νερο απο το βαρελι στην γυαλα.θα το δοκιμασω κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να εχει τετοια δυναμη η σκουπα. Οταν θα βαζεις νερο απλα θα βαζεις το βαρελακι πιο ψηλα απο τη γυαλα και οταν θα βγαζεις το αντιστροφο!!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο να εχει τετοια δυναμη η σκουπα. Οταν θα βαζεις νερο απλα θα βαζεις το βαρελακι πιο ψηλα απο τη γυαλα και οταν θα βγαζεις το αντιστροφο!!

οκ!θα το κανω αμμεσα,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα αλλαγή νερού στο μονομάχο και σε σκέφτηκα piki. Σκέφτηκα μήπως δοκίμαζες να τον... εκπαιδεύσεις. Ο δικός μου, με το που έβαλα μέσα το ψαλίδι και την τσιμπίδα, όρμηξε πάνω της νομίζοντας ότι θα του δώσω φαγητό. Και δεν με άφηνε ήσυχη να κλαδέψω, μπλεκόταν μες στα πόδια μου. Ακόμα και όταν έβαλα μέσα την αντλία για να βγάλω το νερό, πήγαινε ο περίεργος να δει τί είναι και σε κάποια φάση τραβήχτηκε απότομα γιατί πρέπει να τον τράβηξε. Αλλά εκεί αυτός, μην βάλω το χέρι μου μέσα, να έρθει να δει τι κάνω!

Αυτό συμβαίνει από τότε που είχα κάτι λάρβες κουνουπιών στο δοχείο προετοιμασίας του νερού και για λίγες μέρες τον τάιζα φρέσκο πράμα χρησιμοποιώντας την τσιμπίδα. Έτσι έμαθε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα πράγμα μέσα στο νερό είναι για να τον ταίσει. Ακόμα και το φαγητό του το θέλει από το χέρι μου, αν το ρίξω και το αφήσω δεν το βλέπει, ενώ αν του "δείξω" το φαγητό με το δάχτυλο πάει και το τρώει. Μήπως να τον "εκπαιδεύσεις" ταίζοντάς τον π.χ. με την τσιμπίδα και με το χέρι σου για να μάθει ότι κάθε φορά που κάνεις κάτι, ακόμα και χώνοντας πράγματα, ότι είναι καλό; :D

Υ.Γ. Για την αλλαγή νερού πήρα μία καινούρια αντλία γιατί η παλιά (ήταν και της πλάκας) μου χάλασε. Βάζω το λάστιχο και κάνω άνετα τη δουλειά μου. Κι επειδή είναι πιο δυνατή από την προηγούμενη έβαλα να χτυπάει το τζάμι το νερό και να τρέχει σαν καταρράκτης, αλλά επειδή πιάστηκα να την κρατάω τόση ώρα την επόμενη φορά θα προσαρμόσω ένα spray bar. ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο έκανα αλλαγή νερού στο μονομάχο και σε σκέφτηκα piki. Σκέφτηκα μήπως δοκίμαζες να τον... εκπαιδεύσεις. Ο δικός μου, με το που έβαλα μέσα το ψαλίδι και την τσιμπίδα, όρμηξε πάνω της νομίζοντας ότι θα του δώσω φαγητό. Και δεν με άφηνε ήσυχη να κλαδέψω, μπλεκόταν μες στα πόδια μου. Ακόμα και όταν έβαλα μέσα την αντλία για να βγάλω το νερό, πήγαινε ο περίεργος να δει τί είναι και σε κάποια φάση τραβήχτηκε απότομα γιατί πρέπει να τον τράβηξε. Αλλά εκεί αυτός, μην βάλω το χέρι μου μέσα, να έρθει να δει τι κάνω!

Αυτό συμβαίνει από τότε που είχα κάτι λάρβες κουνουπιών στο δοχείο προετοιμασίας του νερού και για λίγες μέρες τον τάιζα φρέσκο πράμα χρησιμοποιώντας την τσιμπίδα. Έτσι έμαθε ότι κάθε φορά που μπαίνει ένα πράγμα μέσα στο νερό είναι για να τον ταίσει. Ακόμα και το φαγητό του το θέλει από το χέρι μου, αν το ρίξω και το αφήσω δεν το βλέπει, ενώ αν του "δείξω" το φαγητό με το δάχτυλο πάει και το τρώει. Μήπως να τον "εκπαιδεύσεις" ταίζοντάς τον π.χ. με την τσιμπίδα και με το χέρι σου για να μάθει ότι κάθε φορά που κάνεις κάτι, ακόμα και χώνοντας πράγματα, ότι είναι καλό; :D

Υ.Γ. Για την αλλαγή νερού πήρα μία καινούρια αντλία γιατί η παλιά (ήταν και της πλάκας) μου χάλασε. Βάζω το λάστιχο και κάνω άνετα τη δουλειά μου. Κι επειδή είναι πιο δυνατή από την προηγούμενη έβαλα να χτυπάει το τζάμι το νερό και να τρέχει σαν καταρράκτης, αλλά επειδή πιάστηκα να την κρατάω τόση ώρα την επόμενη φορά θα προσαρμόσω ένα spray bar. ;)

δεν ειναι κακη ιδεα!θα παρω μια τσιμπιδα κ θα του δινω το φαγητο,οταν τον ταιζω ερχεται,τρωει το φαγητο κ μετα εξαφανιζεται.. :growl: χθες δαγκωσε κ τον ανηψιο μου που εβαλε το δαχτυλο μεσα..χαχα!σκεφτομαι κ γω να παρω αεραντλια για να μην βαζω το νερο με το δοχειο κ κανω μιση ωρα κ πιανεται κ η μεση μου...

Link to comment
Share on other sites

...παντως και ο δικος μου ο αλητης μη βαλω χερι στο ενυδρειο πηδαει πανω του για φαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Piki μία μικρή αντλία να πάρεις (ρουφάει το νερό και το "πετάει" με κάποια δύναμη) όχι αεραντλία (εισάγει αέρα στο ενυδρείο).

Πρόσεξε στα χαρακτηριστικά της πρέπει να γράφει μέχρι ποιό ύψος μπορεί να ανεβάσει (σπρώξει) το νερό. Να είσαι σίγουρη ότι θα έχει αρκετή δύναμη για να το σηκώσει μέχρι εκεί που χρειάζεσαι.

Η ιδέα της εκπαίδευσης μου αρέσει... Δοκίμασέ το και περιμένουμε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε πατριωτισα κατι που σκεφτηκα μηπως ειναι αυτη η αιτια...... τι ph εχεις στο ενυδρειο?? και τι στο βαρελι??? μηπως εχει μεγαλη αποκλιση της ταξεως 7 στο βαρελι με 8 στο ενυδρειο λογω και εξατμισης..... γτ μια μοναδα ειναι πολυ..... και γι αυτο παθαινει fin rot?? αλλιως τι να πω... εχεις πεσει σε ιδιοτροπο ψαρακι!

Link to comment
Share on other sites

Piki μία μικρή αντλία να πάρεις (ρουφάει το νερό και το "πετάει" με κάποια δύναμη) όχι αεραντλία (εισάγει αέρα στο ενυδρείο).

Πρόσεξε στα χαρακτηριστικά της πρέπει να γράφει μέχρι ποιό ύψος μπορεί να ανεβάσει (σπρώξει) το νερό. Να είσαι σίγουρη ότι θα έχει αρκετή δύναμη για να το σηκώσει μέχρι εκεί που χρειάζεσαι.

Η ιδέα της εκπαίδευσης μου αρέσει... Δοκίμασέ το και περιμένουμε νέα.

ναι αντλια εννοουσα Μαιρη,οχι αεραντλια(πως μου ρθε?)δοκιμασα με την τσιμπιδα να του δωσω σκουλικακια και δεν πλησιασε...........περιμενε να τα αφησω στο νερο κ μετα τα χλαπακιασε.δεν πτοουμαι.θα συνεχισω,θα τον κανω να φαει απο την τσιμπιδα..παμε καλα ομως σε γενικες γραμμες.η ουρα θελει λιγο ακομα για να αποκτησει το τελικο της μεγεθος.δεν εχουμε σημαδια φιν ροτ απο οτι φαινεται(μην το χρουσουσευω κιολας)παντως παρατηρησα οτι μετα την αφαιρεση του φιλτρου εχει δειξει αλλη συμπεριφορα,παει σφαιρα απο την μια μερια του ενυδρειου στην αλλη,ανοιγει τα πτερυγια του περισσοτερο,με το φιλτρο ηταν μαζεμενα συνεχεια κ το χρωμα του εχει γινει πολυ εντονο.γενικα μου φαινεται πιο ευχαριστημενος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ρε πατριωτισα κατι που σκεφτηκα μηπως ειναι αυτη η αιτια...... τι ph εχεις στο ενυδρειο?? και τι στο βαρελι??? μηπως εχει μεγαλη αποκλιση της ταξεως 7 στο βαρελι με 8 στο ενυδρειο λογω και εξατμισης..... γτ μια μοναδα ειναι πολυ..... και γι αυτο παθαινει fin rot?? αλλιως τι να πω... εχεις πεσει σε ιδιοτροπο ψαρακι!

δεν νομιζω οτι εχει να κανει με το πεχα πατριωτη.7 μετραω στο ενυδρειο κ στο βαρελακι.να αλλαζει λες με το περασμα των ημερων?εξατμιση δεν εχω πολυ γενικα,δεν προλαβαινει κιολας γιατι λογω οτι δεν εχω φιλτρο μεσα πια κ κανω αλλαγες καθε 4 μερες.ασε που εδω εχουμε δροσια κ το νερο ειναι στους 26 οποτε ουτε απο κει χανω πολυ..ευτυχως δειχνει να εχει σταματησει το φιν ροτ αλλα ποτε δεν μπορεις να εχεις κ σιγουρια.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

νεα ενημερωση,ο ψαρης μου αναρρωσε πληρως απο το φιν ροτ κ η ουρα του επανηλθε τελειως,η μετρισεις χωρις φιλτρο εχουν παραμεινει ιδιες με αλλαγη νερου καθε τρεις μερες.προσθεσα κ φυλλα καταπα που μου εριξαν το πεχα μιση μοναδα κ πηγαμε στο 6,5.ακολουθησα την συμβουλη της καλιροης κ εκπαιδευσα τον μονομαχο κ πλεον δεν στρεσαρεται με τις αλλαγες.ολα βαινουν πολυ καλα! :thumbsu:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο piki! Ψήνομαι να το δοκιμάσω κι εγώ από Σεπτέμβρη και αφού το τιγκάρω στα φυτά! :)

Υ.Γ. Βρήκαμε και νέο επάγγελμα: εκπαιδεύτρια μονομάχων! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...