Jump to content

Φυτεμενο Economy


Rik

Recommended Posts

akvarijumcentar567.jpg

 

Βλέποντας το συγκεκριμένο φυτεμένο κάποιος θεωρεί οτι εχει υπερβολικά έξοδα σε φωτισμό και διοξείδιο στο φουλ!

Και ομως τιποτα απο τα δυο δεν ισχυει και ειναι η απόδειξη οτι με ευκολα φυτα μπορουμε να κανουμε ομορφα πραγματα.

 

Αλλα ας παρουμε τα πραγματα εξ αρχης δίνοντας καποια βασικα χαρακτηριστικα του ενυδρειου.

 

Ο ιδιοκτητης ειναι ενα παλικαρι απο την Σερβια ονόματι  Aleksandar Ivanovic.

 

169x61x55 = 567 liters
Lighting: 12x18W + 1x20 LED =236 TotalW

No CO2 adding

Fertilization: EasyLife products Easy Carbo, ProFito, Nitro, Fosfo, Kalium, FFM. (use half dosage of recommended)

KH 7

GH 9
Water changing time: Twice a week for 20%.

I used substrate named HTP-10 (about 18 liters), producer: "Mix" Arandjelovac, Serbia.

Fish:
Iriatherina werneri,
Boraras brigittae
Nanostomus marginatus
Microrasbora sp. galaxy
Otocinclus sp.
L-10 a (red lizzard)
Cheirodon axelrodi
_______________________
Shrimps & Anentome Helena

Plants:
Bolbitis heudelotii
Anubias nana
Anubias nana petit
Christmass moss
Microsorum pteropus Narrow Leaf
Microsorum pteropus Windelow
Sagittaria subulata
Staurogyne sp.

https://www.youtube.com/watch?v=ju0ZMCOK-Kw

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας δουμε καποια υπερ και κατα της ολης ιδεας.

 

Τα 567 λιτρα του φιλου δεν ειναι και τοσο economy σαφως λογω του μεγαλου σχετικα project αλλα φανταστείτε το σε μικροτερη κλιμακα ενος 100, 200 λιτρα ενυδρειο. Λιγα βατ και χωρις hi tech εξοπλισμο οπως οι μπουκαλες. Απο την αλλη καλο ειναι να αρχισουμε με πλουσια φυτομαζα γιατι και οι αναπτυξη των φυτων ειναι σε πολυ ποιο χαλαρους ρυθμους. Αυτο δεν ειναι απαραιτητα ενα μειονεκτημα μια που υπαρχουν πολλοι χομπυστες οπου δεν θελουν να ειναι συνεχεια με ενα ψαλιδι στο χερι αλλα απλα θελουν να απολαμβανουν το θεαμα Χαλλλαρα.... :)

Με ενα πλουσιο υποστρωμα η φυση μας βοηθαει επιπλεων στην φυσικη τροφοδοτηση θρεπτικων, διοξειδιου και μαλακωμα του νερου αλλα στην αρχη χρειαζονται συχνες αλλαγες νερου μεχρι να φερουμε την επιθυμητη ισοροποια των στοιχειων που χρειαζονται στα φυτα χωρις πολλες πολλες αλγες. Σιγουρα εχουμε λιγοτερη ποικιλια φυτων αλλα λογω του οτι εχουν παρομοια αναπτυξη αυτο μας διευκολύνει στο να βρουμε ενα συγκεκριμενο ρυθμο για ολα τα φυτα μας.

 

Το θεμα ανοίχτηκε γιατι θελω να ετοιμασω κατι αναλογο στο προσεχες μελλον αλλα βεβαια σε μικροτερη κλιμακα.

Καθε προταση ιδεα η αποψη δεχτη, κουβεντα να γινεται,,,,,,,

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο ενυδρείο.

Νομίζω πως ο φωτισμός παίζει το σπουδαιότερο ρόλο σε ένα φυτεμένο.

Στο συγκεκριμμένο ενυδρείο όμως , μπορεί να μην έχει CO2, αλλά βάζει τα λιπασματάκια του και έχει αντικαταστήσει το CO2 με Easy Carbo.

Επίσης εδώ βλέπουμε πως οι λάμπες φθορίου δεν είναι μονόδρομος, και στο τέλος τα LED θα κυριαρχήσουν

Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον θεματάκι ανοιξες...

Επειδη και εγω ειμαι υπερ της οικονομιας, ειμαι και υπερ της μπουκάλας.

 

Ο τυπος επάνω χρησιμοποιει ετοιμα λιπασματα, οπως και υγρο co2 οπου δεν συμφαιρει, ακόμη και για τα ευκολα φυτα.

 

Η μπουκάλα σε βάθος χρονου βγαινει πολυ οικονομικη και μονο καλό κανει στο συστημα μας ακομη και εαν εχουμε ευκολα φυτα.

 

Μπορω να πω μερικα πρακτικα περι φωτισμου που εχω δοκιμασει αυτα τα χρονια που ασχολουμε με τα φυτα.

 

Ολα τα ενυδρεια μου ειναι στημένα οσο πιο οικονομικα γίνεται.

 

Σε 180λιτρο τωρα που το εχω dutch το τρέχω με 4 λάμπες απλές osram οτι βρηκα, 3χ4000κ και μια στα 3000κ , 21watt η καθεμια, συνολο 84 watt.

Το ετρεξα και με 3 λαμπες για καποιο διαστημα αλλα καποια δυσκολα φυτα( pantanal ludwigia), ητανε στα όρια , με 4 πανε μια χαρα.

ενω περυσι το ιδιο συστημα το ειχα φτασει στα 294watt... :)

 

Σε γαριδαδικα για 3 ενυδρεια που ειναι σε σειρα εχω μια οσραμ απλη στα 4000κ  28watt , εκει αναπτυσω ολα τα φυτα ευκολα και πολυ δυσκολα.

 

Σε 10 λιτρο jumbo , εχω κρεμασει ενα λεντ κινεζικο 3 watt αυτα που βαζουν και στα σπιτια και αναπτυσω κατω cuba.. :)

 

Σε ολα τα ενυδρεια ο φωτισμος βρισκεται 10 εως και 40 cm πανω απο το νερο.

 

Mε λιγα λογια , θελω να πω οτι πολλές φορες ειμαστε υπερβολικοι με τον φωτισμό.

 

Εξαρταται ποσο γρηγορα θέλεις να μεγαλωσεις τα φυτα σου .

 

 

Αν εβαζα φυτα οπως ο τυπος παραπάνω στο 180 λιτρο , θα αφηνα 2 λαμπες, σε συνδιασμο με μπουκάλα και λιπάσματα σε σκονες.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eνδιαφέρον θεματάκι ανοιξες...

Επειδη και εγω ειμαι υπερ της οικονομιας, ειμαι και υπερ της μπουκάλας.

 

Ο τυπος επάνω χρησιμοποιει ετοιμα λιπασματα, οπως και υγρο co2 οπου δεν συμφαιρει, ακόμη και για τα ευκολα φυτα.

 

Η μπουκάλα σε βάθος χρονου βγαινει πολυ οικονομικη και μονο καλό κανει στο συστημα μας ακομη και εαν εχουμε ευκολα φυτα.

 

Μπορω να πω μερικα πρακτικα περι φωτισμου που εχω δοκιμασει αυτα τα χρονια που ασχολουμε με τα φυτα.

 

Ολα τα ενυδρεια μου ειναι στημένα οσο πιο οικονομικα γίνεται.

 

Σε 180λιτρο τωρα που το εχω dutch το τρέχω με 4 λάμπες απλές osram οτι βρηκα, 3χ4000κ και μια στα 3000κ , 21watt η καθεμια, συνολο 84 watt.

Το ετρεξα και με 3 λαμπες για καποιο διαστημα αλλα καποια δυσκολα φυτα( pantanal ludwigia), ητανε στα όρια , με 4 πανε μια χαρα.

ενω περυσι το ιδιο συστημα το ειχα φτασει στα 294watt... :)

 

Σε γαριδαδικα για 3 ενυδρεια που ειναι σε σειρα εχω μια οσραμ απλη στα 4000κ  28watt , εκει αναπτυσω ολα τα φυτα ευκολα και πολυ δυσκολα.

 

Σε 10 λιτρο jumbo , εχω κρεμασει ενα λεντ κινεζικο 3 watt αυτα που βαζουν και στα σπιτια και αναπτυσω κατω cuba.. :)

 

Σε ολα τα ενυδρεια ο φωτισμος βρισκεται 10 εως και 40 cm πανω απο το νερο.

 

Mε λιγα λογια , θελω να πω οτι πολλές φορες ειμαστε υπερβολικοι με τον φωτισμό.

 

Εξαρταται ποσο γρηγορα θέλεις να μεγαλωσεις τα φυτα σου .

 

 

Αν εβαζα φυτα οπως ο τυπος παραπάνω στο 180 λιτρο , θα αφηνα 2 λαμπες, σε συνδιασμο με μπουκάλα και λιπάσματα σε σκονες.

Συμφωνω απολυτα!! Και εγω ειμαι αυτης της λογικης και τουλαχιστον εως τωρα και ''δυσκολα'' φυτα μου πανε φυσεκι

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην εχει μπουκαλα αλλα ριχνει οργανικο ανθρακα που μακροπροθεσμα δεν συμφερει καθολου.Με μια μπουκαλα θα ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα.

Οσον αφορα το φως τωρα,για μενα οι φθοριου ειναι πολυ καλυτερες των λεντ.Μπορει τα λεντ να ειναι πιο οικονομικα σε καταναλωση αλλα θελουν πολυ ψαξιμο,πειραματισμο και γνωσεις για να τα φτιαξει καποιος,αλλιως τα πραγματα γυρνανε τουμπα.

Τωρα,οσον αφορα τα φυτα,ο τυπος εχει βαλει ευκολα φυτα στο ενυδρειο.Ειναι κατι που το λεω συνεχεια,με ευκολα φυτα μπορεις να κανεις παπαδες,αρκει να εχεις φαντασια στο στησιμο.

Link to comment
Share on other sites

 

Με λιγα λογια αν δεν εχεις φραγκα (για διαθεση σε χομπυ) μακρυα απο λεντ...

Μη το λες, γίνεται και με φθηνά LED, όχι για να φτιάξεις ενυδρείο να πάει σε έκθεση αλλά γίνεται
Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το κόστος για να φτιαξεις μια γραμμή LED και πόσο γλυτώνεις απο ΔΕΗ ? έχει κανείς εικόνα ?

Link to comment
Share on other sites

Μία πολύ απλή κατασκευή, με όχι τόσο σοβαρά LED , μετασχηματιστή και κουτι πλεξιγκλας , δεν θα ξεπεράσει τα 35 Ευρω, με κατανάλωση 14W περίπου και απόδοση 1300-1400 lumen

 

Αυτό

 

14042015514_zpsx6jyqabz.jpg

 

 

και φωτίζει έτσι

 

14042015516_zpspwc85dih.jpg

 

δες και ένα βιντεάκι

 

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=MB4h0G_LEqI

Link to comment
Share on other sites

Με 35 ευρω,παιρνεις λαμπες απλες,μπαλαστ και ακροφυσια και φτιαχνεις ενα φωτιστικο με παραπανω φως απο τα λεντ και πιο ευκολα.

Ειναι αναλογα τι θες να φτιαξεις και τι γνωσεις εχεις πανω στα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα.

Επισης αν δεν βαλεις τα σωστα λεντ,θα γεμισεις αλγες,ενω με τις φθοριου εινα πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με 35 ευρω,παιρνεις λαμπες απλες,μπαλαστ και ακροφυσια και φτιαχνεις ενα φωτιστικο με παραπανω φως απο τα λεντ και πιο ευκολα.

Ειναι αναλογα τι θες να φτιαξεις και τι γνωσεις εχεις πανω στα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα.

Επισης αν δεν βαλεις τα σωστα λεντ,θα γεμισεις αλγες,ενω με τις φθοριου εινα πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.

Από άποψη οικονομίας τι παίζει όμως ?

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα το μηκος της λαμπας πανε και τα βατ της.

Τα λεντ να ξερεις οτι ειναι δικοπο μαχαιρι,η θα βαλεις τα σωστα και θα εισαι μια χαρα η θα βαλεις λαθος και θα πνηγεις στις αλγες..

Γενικα τα λεντ θελουν πολυ πειραματισμο,ενω οι φθοριου οχι.

Και ξαναλεω,ειναι αναλογα τι θες να φτιαξεις.Αν θες να βαλεις ανουμπιες κανεις μια χαρα την δουλεια σου με σωστα λεντ,αλλα και με 1 λαμπα φθοριου.

Αν θες κατι παραπανω,δηλαδη μετριας δυσκολιας φυτα,τοτε οι φθοριου ειναι μονοδρομος.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Με 35 ευρω,παιρνεις λαμπες απλες,μπαλαστ και ακροφυσια και φτιαχνεις ενα φωτιστικο με παραπανω φως απο τα λεντ και πιο ευκολα.

Ειναι αναλογα τι θες να φτιαξεις και τι γνωσεις εχεις πανω στα ηλεκτρολογικα/ηλεκτρονικα.

Επισης αν δεν βαλεις τα σωστα λεντ,θα γεμισεις αλγες,ενω με τις φθοριου εινα πολυ πιο ευκολα τα πραγματα.

 

Δεν είναι ετσι ακριβώς, τα led που βλέπεις δουλεύουν συνέχεια εδώ και 2,5 χρόνια, δεν έχουν χάσει σχεδόν καθόλου φωτεινότητα, σε αντίθεση με φθοριου που θα τις έχει αλλάξει, τα 14w φθορίου δεν βγάζουν τα ίδια lumen που βγάζουν τα led , και ούτε άλγη γεμίζεις. Οτι άλγη θα βγάλεις από φθορίου, την ίδια θα βγάλεις και  από led. Αν πας σε high-power led , τότε αλλάζει το κοστολόγιο αλλά αλλάζουν και οι δυνατότητες. Και όπως βλέπεις αυτά τα led είναι της πλάκας, είναι για πλαφονιέρα αυτοκινήτου, δεν έχουν όμως  κανένα μα κανένα πρόβλημα.  Υπάρχουν απλές , εύκολες και φθηνές λύσεις. Και τα συγκεκριμένα μάλιστα χρειάζονται λιγότερες γνώσεις από ότι να συνδέσεις ένα μπαλαστ, εναν 12volt μετασχηματιστή και τέλος, τίποτα άλλο, το μόνο ιδιαίτερο είναι το κουτί από πλεξιγκλας για προστασία από την υγρασία

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι ετσι ακριβώς, τα led που βλέπεις δουλεύουν συνέχεια εδώ και 2,5 χρόνια, δεν έχουν χάσει σχεδόν καθόλου φωτεινότητα, σε αντίθεση με φθοριου που θα τις έχει αλλάξει, τα 14w φθορίου δεν βγάζουν τα ίδια lumen που βγάζουν τα led , και ούτε άλγη γεμίζεις. Οτι άλγη θα βγάλεις από φθορίου, την ίδια θα βγάλεις και  από led. Αν πας σε high-power led , τότε αλλάζει το κοστολόγιο αλλά αλλάζουν και οι δυνατότητες. Και όπως βλέπεις αυτά τα led είναι της πλάκας, είναι για πλαφονιέρα αυτοκινήτου, δεν έχουν όμως  κανένα μα κανένα πρόβλημα.  Υπάρχουν απλές , εύκολες και φθηνές λύσεις. Και τα συγκεκριμένα μάλιστα χρειάζονται λιγότερες γνώσεις από ότι να συνδέσεις ένα μπαλαστ, εναν 12volt μετασχηματιστή και τέλος, τίποτα άλλο, το μόνο ιδιαίτερο είναι το κουτί από πλεξιγκλας για προστασία από την υγρασία

 

Γι αυτο που λες,δεν μπορεις να εισαι σιγουρος..τη φωτεινοτητα δεν μπορεις να την μετρησεις με το ματι,Οπωτε το αν πεφτουν σιγα σιγα δεν μπορεις να το ξερεις.

Επισης,το να δωσω 8 ευρω για 2 λαμπες το χρονο για να τις αλλαξω,δεν το θεωρω τρελο εξοδο και θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο.

Τα λεντ,αν δεν βαλεις τα σωστα,θα γεμισεις αλγες.Στις φθοριου υπαρχουν πολλες γνωσεις και το να βαλεις λαθος λαμπες ειναι πολυ δυσκολο.

Και ξαναλεω,για πολυ ευκολα φυτα τα λεντ αν ειναι τα σωστα κανουν,αν θες κατι παραπανω ομως δεν κανουν,πρεπει να πας σε ακριβες λυσεις.

Παντως και τα φυτα σου στη φωτο που εβαλες,βλεπω οτι δεν εχουν την σωστη αναπτυξη που θα επρεπε να εχουν.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οτι καποιοσ που ειναι εμπειροσ με τα φυταμενα ισωσ να μπορουσε να δοκιμασει τα led.για καποιουσ λιγοτερο εμπειρουσ οπωσ εγω, θα εμλεκε ασχημα πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα ελεγα οτι καποιοσ που ειναι εμπειροσ με τα φυταμενα ισωσ να μπορουσε να δοκιμασει τα led.για καποιουσ λιγοτερο εμπειρουσ οπωσ εγω, θα εμλεκε ασχημα πιστευω.

 

Δεν ειναι θεμα εμπειριας πανω στα φυτεμενα.Ειναι θεμα μη εμπειριας γενικως στα λεντ εδω στην Ελλαδα.

Στο εξωτερικο,ριχνουν πολλα λεφτα και αγοραζουν ετοιμα φωτιστικα λεντ,τα οποια ειναι ακριβα και ειναι σωστα για τα φυτα.Παρε παραδειγμα τα λεντ που βαζουν στα θαλασσινα,τα καλα φωτιστικα ειναι πανακριβα.Το ιδιο ισχυει και για τα φυτεμενα.

Η αλλη λυση με τα λεντ ειναι να πειραματιστεις,αλλα και εκει παιζει ρολο το τι φυτα εχεις.

Προσωπικα στο φυτεμενο high-tech iwagumi μου,χρησιμοποιω 2 λαμπες οικονομιας με φωτιστικα γραφειου.Τα φυτα μου πανε σουπερ και εχω και δυσκολα φυτα.

Τα λεντ αυτα,ειναι για πολυ ευκολα φυτα.Γι αυτο λεω,οτι ειναι αναλογα τι θες να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνο επισησ και τα πειραματα θελουν και αυτα χρονο και χρημα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως και τα φυτα σου στη φωτο που εβαλες,βλεπω οτι δεν εχουν την σωστη αναπτυξη που θα επρεπε να εχουν.

 

Στα συγκεκριμένα φυτά δεν έχει μπει ποτέ ίχνος από λίπασμα και ίχνος από CO2 ή κάτι αντίστοιχο, μόνο φαγάκι στα ψάρια και αλλαγές νερού , τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Στα συγκεκριμένα φυτά δεν έχει μπει ποτέ ίχνος από λίπασμα και ίχνος από CO2 ή κάτι αντίστοιχο, μόνο φαγάκι στα ψάρια και αλλαγές νερού , τίποτα άλλο

 

Οταν τα φυλλα μεταξυ τους εχουν μεγαλα κενα,δεν φταιει το λιπασμα η το co2,αλλα το φως..

Link to comment
Share on other sites

Στα συγκεκριμένα φυτά δεν έχει μπει ποτέ ίχνος από λίπασμα και ίχνος από CO2 ή κάτι αντίστοιχο, μόνο φαγάκι στα ψάρια και αλλαγές νερού , τίποτα άλλο

 

Ξέχασα επίσης να πως πως αυτά τα φυτά όλο το χειμώνα ήταν στους 16 βαθμούς θερμοκρασία και τώρα είναι στους 19, με τέτοιες θερμοκρασίες πόσο να αναπτυχθούν ;

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα επίσης να πως πως αυτά τα φυτά όλο το χειμώνα ήταν στους 16 βαθμούς θερμοκρασία και τώρα είναι στους 19, με τέτοιες θερμοκρασίες πόσο να αναπτυχθούν ;

 

Κοιτα την απο πανω απαντηση μου...

Link to comment
Share on other sites

Από άποψη οικονομίας τι παίζει όμως ?

 

Οι διαφορές LED με φθορίου σε θέμα καταναλώσης δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες , ειδικά σε μικρα ενυδρεία, να υπολογίζεις ένα 20% με 30% το πολύ. Σε μικρό ενυδρείο είναι μικρή η διαφορά, τι 14w τι 16-17w, σε μεγάλο όμως άλλο τα 100W και άλλο τα 120W. Επίσης τα LED βγάζουν λιγότερη ζέστη, συγκεκριμένα τη ζέστη τη βγάζουν από πίσω και όχι στο σημείο που φωτίζουν και έχουν μεγαλύτερη δειάρκεια ζωής, και τελευταίο, με απλά led θες λιγότερο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα την απο πανω απαντηση μου...

 

Σου απάντησα, και τα φώτα μπήκαν πριν μια εβδομάδα, μέχρι πριν 2 εβδομάδες ειχαν το φως του ήλιου μόνο, που αποκλείεται να φταίει ο φωτισμός, τι πιο δυνατό από το φως του ήλιου, λόγω της θερμοκρασίας όλο το χειμώνα δεν αναπτύχθηκαν, και πάλι καλα που δεν χάλασαν στους 16 βαθμούς. Ως γνωστό κάτω από τους 18 τα τροπικά φυτά δεν αναπτύσονται

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...