Jump to content

Φυτεμενο Economy


Rik

Recommended Posts

Αν και του χρονου εχω να βαλω πετρέλαιο για την θερμανση του σπιτιου μου λογικα θα εχω πανω απο 20 βαθμους στον χωρο. Σιγουρα και τα φυτα θα εχουν την δροσουλα τους αλλα ειπαμε, παμε για economy project για να δουμε πως θα παει. 

 

Ρε συ απο ψαρια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, σε τι λιτρα θα παιξεις για να σου πουνε κιολας προτασεις... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε συ απο ψαρια δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα, σε τι λιτρα θα παιξεις για να σου πουνε κιολας προτασεις... :)

 

Λαθος μου δεν διαβασα οτι τα πηρες...

Link to comment
Share on other sites

Το πειραμα θα ειναι ενα 80αρι.....

https://www.youtube.com/watch?v=lG61oRBj-9k

 

Link to comment
Share on other sites

Για να σας βαλω λιγο στο πνευμα, θα σας το παρουσιασω λιγο συνωπτικα.

 

Για την ωρα εχω καμια 40αρια βατ λαμπες 

Eνα εσωτερικο φιλτρακι Haliea, μαλλον στα 400 λιτρα/ωρα, θα το τσεκαρω καποια στιγμη και θα σας πω.

Φυτα, sagitaria subulata, και λιγο anubia nana. Επισης θα μπει και λιγο lobelia cardinalis mini και microsorum windelov.

ψαρακια αρχικα 10 Danio zebra

Στο βυθο εχω αρχιζοντας απο κατω προς τα επανω μια ψιλη στρωση λατεριτη μετα κομποστ πολυ καλα χωνεμενω μιξ με λιγο τυρφη και ζεολιθο και καπακι πανω στρωση μονο ζεολιθο.

 

Οπως καταλαβαινετε οτι ειχα λιγο πολυ προχειρο συν καποιες απλες προσθηκες. Δεν θα βαλω θερμανση ουτε διοξειδιο ουτε καμια  λιπανση αρχικα για να δω πως θα παει και στην πορεια βλεπουμε.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Για να σας βαλω λιγο στο πνευμα, θα σας το παρουσιασω λιγο συνωπτικα.

 

Για την ωρα εχω καμια 40αρια βατ λαμπες 

Eνα εσωτερικο φιλτρακι Haliea, μαλλον στα 400 λιτρα/ωρα, θα το τσεκαρω καποια στιγμη και θα σας πω.

Φυτα, sagitaria subulata, και λιγο anubia nana. Επισης θα μπει και λιγο lobelia cardinalis mini και microsorum windelov.

ψαρακια αρχικα 10 Danio zebra

Στο βυθο εχω αρχιζοντας απο κατω προς τα επανω μια ψιλη στρωση λατεριτη μετα κομποστ πολυ καλα χωνεμενω μιξ με λιγο τυρφη και ζεολιθο και καπακι πανω στρωση μονο ζεολιθο.

 

Οπως καταλαβαινετε οτι ειχα λιγο πολυ προχειρο συν καποιες απλες προσθηκες. Δεν θα βαλω θερμανση ουτε διοξειδιο ουτε καμια  λιπανση αρχικα για να δω πως θα παει και στην πορεια βλεπουμε.

 

Περιμένω να δω τι θα κανεις με τα  υποστρωματα που εβαλες.. :)

 

Εχω sagitaria subulata, anubia nana και κρυπτοκορινες, σε 90 λιτρα, μονο με χαλικι ,σε ph 8.5 οσμωση και μινεραλς, και 2 λαμπες στα 18watt η καθεμια, με υψος ενυδρειου 40 cm, αναπτυσεται αλλα πολυ αργα, λογο του ph.

Η lobelia cardinalis δεν νομιζω να τα καταφερει χωρις co2, οπως και το microsum χωρις καθολου στοιχεια στο νερο.

Ρε συ τι ειναι αυτες οι σπηλιες που έκανες...

Link to comment
Share on other sites

Περιμένω να δω τι θα κανεις με τα  υποστρωματα που εβαλες.. :)

 

Εχω sagitaria subulata, anubia nana και κρυπτοκορινες, σε 90 λιτρα, μονο με χαλικι ,σε ph 8.5 οσμωση και μινεραλς, και 2 λαμπες στα 18watt η καθεμια, με υψος ενυδρειου 40 cm, αναπτυσεται αλλα πολυ αργα, λογο του ph.

Η lobelia cardinalis δεν νομιζω να τα καταφερει χωρις co2, οπως και το microsum χωρις καθολου στοιχεια στο νερο.

Ρε συ τι ειναι αυτες οι σπηλιες που έκανες...

To υποστρωμα λογικα θα δουλεψει. Εχω τωρα εδω και ενα χρονο το 160 με φυλοχωμα χωρις διοξειδιο και λιπασματα επειδη το εχω παραμεληση και εχει πνιγεί στην κρυπτο και βαλισνεριες χωρις αλγες. Θα μου πεις ειναι ευκολα φυτα....... αλλα αυτο θελω στην τελικη γιατι δεν εχω και πολυ χρονο.

Τωρα στο 80αρακι να πω επισης οτι το φιλτρακι τρεχει μονο με μαλλι, αλλο ενα τεστ στην ουσια μια που ο ζεολιθος δεσμευη την αμμωνια, οχι για παντα εννοειτε αλλα ειναι και καλο υλικο για τα νιτροποιητικα βακτηρια λογο του πορωδες του οποτε ο βυθος θα ειναι το βιολογικο φιλτρο και το μαλλι το μηχανικο.

Τα φυτα που προσπαθω να βαλω δεν θελω να ειναι πολυ ογκωδες ουτε πολυ δυσκολα για αυτο διαλεξα αυτα μεχρι στιγμης και επισης γιατι δεν βρηκα κατι αλλο στην αγορα αυτο τον καιρο. Το κομποστ τουλαχιστων για τους πρωτους μηνες θα τροφοδοτη την στηλη με στοιχεια συν τα ψαρακια η τροφη και τα αποβλυτα θα βοηθανε επισης. Ολα αυτα θεωριτικα και βλεπουμε.................. Οι πετρες με τις σπηλιες δεν ειναι πετρες αλλα διακοσμιτικα βραχια της ιδιας σειρας......... :) Δεν ξερω εαν σας αρεσει το στησιμο αλλα μπκηκαν ετσι ωστε να μπορω να συγκρατω τις υψομετρικες διαφορες του υποστρωματος. Θα δω στην πορεια το τη και το πως και εδω ειμαστε να τα λεμε, αποριες, αποψεις, ιδεες ολα δεκτα!!!

Link to comment
Share on other sites

To υποστρωμα λογικα θα δουλεψει. Εχω τωρα εδω και ενα χρονο το 160 με φυλοχωμα χωρις διοξειδιο και λιπασματα επειδη το εχω παραμεληση και εχει πνιγεί στην κρυπτο και βαλισνεριες χωρις αλγες. Θα μου πεις ειναι ευκολα φυτα....... αλλα αυτο θελω στην τελικη γιατι δεν εχω και πολυ χρονο.

Τωρα στο 80αρακι να πω επισης οτι το φιλτρακι τρεχει μονο με μαλλι, αλλο ενα τεστ στην ουσια μια που ο ζεολιθος δεσμευη την αμμωνια, οχι για παντα εννοειτε αλλα ειναι και καλο υλικο για τα νιτροποιητικα βακτηρια λογο του πορωδες του οποτε ο βυθος θα ειναι το βιολογικο φιλτρο και το μαλλι το μηχανικο.

Τα φυτα που προσπαθω να βαλω δεν θελω να ειναι πολυ ογκωδες ουτε πολυ δυσκολα για αυτο διαλεξα αυτα μεχρι στιγμης και επισης γιατι δεν βρηκα κατι αλλο στην αγορα αυτο τον καιρο. Το κομποστ τουλαχιστων για τους πρωτους μηνες θα τροφοδοτη την στηλη με στοιχεια συν τα ψαρακια η τροφη και τα αποβλυτα θα βοηθανε επισης. Ολα αυτα θεωριτικα και βλεπουμε.................. Οι πετρες με τις σπηλιες δεν ειναι πετρες αλλα διακοσμιτικα βραχια της ιδιας σειρας......... :) Δεν ξερω εαν σας αρεσει το στησιμο αλλα μπκηκαν ετσι ωστε να μπορω να συγκρατω τις υψομετρικες διαφορες του υποστρωματος. Θα δω στην πορεια το τη και το πως και εδω ειμαστε να τα λεμε, αποριες, αποψεις, ιδεες ολα δεκτα!!!

 

Δεν μου αρεσει το στησιμο του φιτλρου ...

Θα  μπουκωνει κατευθεια...

 

Το κομποστ θα σου βγάλει στην αρχη αλγες μεχρι να σταθεροποιηθει.

 

Τωρα για τον ζεολιθο αν δεν κανω λάθος για να λειτουργησει σαν φιλτρο χρειάζεται και ροη...

 

Θα μπορουσες να κανει καλυτερο φιτλρο , αν δεν σε ενοιαζε το αισθητικο.

 

Οι σπηλιές -πετρες δεν μου αρέσουν...

θα προτιμουσα πέτρες κανονικές.

post-47325-0-26145400-1429307340_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω θερμαντηρας χρειαζεται και για τα ψαρια και για τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.

Νικο αρχιζωντας απο τον βυθο να πω πως το κομποστ δεν ειναι πανω απο 2,3 εκατοστα. Οπου υπαρχει υψος εκει εχει μπει μονο ζεολιθος και μετα απο πανω το κομποστ και μετα παλι ζεολιθος σαν επιφανειακο στρωμα το οποιο το εχω παρι απο το στρωμενο 500αρι για να παρει μπρος αμεσα η βιολογια. Οσο για το φιλτρακι αν και μικρο λογο του οτι δεν ειναι μπουκωμενο με πολλα υλικα δειχνει για την ωρα να εχει σχετικς καλη κυκλοφορια αλλα ολα αυτα εννοειτε θα δουμε στην πορεια θα ενημερωνω και βλεποντας και κανωντας. Οσο για τους πλαστικους βραχους, αυτοι με τις οπες τους ειχα πολλα χρονια στην ακρη και ειπα να τους αξιοποιησω. Ενταξει κατανοω οτι οι πετρες ειναι φυσικες και θα ηταν καλυτερα αλλα απο την αλλη δεν ειναι και το σπιτι του μικι μαους και βοηθησαν στο στησιμο του βυθου χωρις υπερβολικο βαρος.

Φιλε stav αυτο που με εκανα να διαλεξω τα συγκεκριμενα ψαρια για το project ειναι οτι στην φυση ζουνε στην βορειοανατολικη ινδια οπου τον χειμωνα οι θερμοκρασιες κατεβαινουν απο τα φυσιολογικα τους ορια. Επισης απο διαφορες μαρτυριες αναφερουν πολλοι οτι τα εχουν σε λιμνες κατοικων και το μονο τους προβλημα ειναι οτι αναπαραγωνται σαν τρελα. Τωρα φυσικα θα τα εχω υπο την επιβλεψει και βλεπωντας και κανωντας στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ρικ, μιας και το χρησιμοποιεις απο οτι καταλαβα θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληφοριες για το υποστρωμα σου... και τι διαρκεια ζωης μπορει να εχει χωρις να ''μπουκωσει'' η να μην δινει πλεον απλα που πρεπει στα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ρικ, μιας και το χρησιμοποιεις απο οτι καταλαβα θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληφοριες για το υποστρωμα σου... και τι διαρκεια ζωης μπορει να εχει χωρις να ''μπουκωσει'' η να μην δινει πλεον απλα που πρεπει στα φυτα?

Φιλε θα τα πουμε ολα αργοτερα γιατι τωρα πρεπει να φυγω. ;)
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ενδοιασμό για τον ζεόλιθο μέσα στο ενυδρείο, από τη μία δεσμεύει αμμωνία αλλά από την άλλη μπορεί να την αφήσει πάλι, ειδικά αν υπάρξει Νάτριο, όπως αλάτι. Επίσης όσο δεσμεύει αμμωνία μειώνει τη βιολογία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω έναν ενδοιασμό για τον ζεόλιθο μέσα στο ενυδρείο, από τη μία δεσμεύει αμμωνία αλλά από την άλλη μπορεί να την αφήσει πάλι, ειδικά αν υπάρξει Νάτριο, όπως αλάτι. Επίσης όσο δεσμεύει αμμωνία μειώνει τη βιολογία

 

Αν και εχω ενα τσουβαλάκι στην ακρη, ακομη δεν εχω πειραματιστει και απο τι βλέπω δεν προκειτε.

Απο οσο ξερω και εγω ισχυει αυτο που ειπες.

Εγω προτιμω το χαλικάκι ή την αμμο και τα στοιχεια για τα φυτα ελενχομενα απο εμένα..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειμαι χωρις PC αυτο τον καιρο και το να γραφω ολωκληρα κατεβατα απο το κινητο με σκοτωνει αυτη την στιγμη μια που τελιωσαν οι διακοπες και ο χρονος μου παλι περιοριστικε δυστηχως. Το νατριο δεν ειναι χλωριουχο νατριο αλλα ενα αλας οπου υπσρχει αφθονο στο νερο σε διαφορες μορφες. Το νάτριο τείνει να σχηματίζει υδατοδιαλυτές ενώσεις, όπως τα αλογονίδια, τα θειικά, τα νιτρικά, τα καρβοξυλικά και τα ανθρακικά άλατά του.

Η προσθήκη του φυσικού ζεόλιθου στο νερό, έχει ως αποτέλεσμα τη δέσμευση ανόργανων, οργανικών, οργανομεταλλικών, αερίων, βακτηριδίων, κυανοβακτηριδίων, μετάλλων και ραδιονουκλιδίων σε ποσοστό που κυμαίνεται από 20% έως 100%. Ο ζεόλιθος εμπλουτίζει το νερό σε οξυγόνο (οξυγωνούχα ρεύματα) και ρυθμίζει το pH των υδάτων προς το ουδέτερο, αυξάνοντας ή μειώνοντας αυτό, ανάλογα με την οξύτητα ή αλκαλικότητα τους.

Ο ΖΕΟΛΙΘΟΣ είναι προϊόν υψηλής απορροφητικότητας και αποθήκευσης της αμμωνίας και του φωσφόρου. Μόλις τα ιόντα αμμωνίου και φωσφόρου βρεθούν εντός του δικτυωτού πλέγματος του ζεόλιθου, δεσμεύονται από αυτόν και δεν ξανα απελευθερονωνται. Όταν χρησιμοποιηθεί ως φίλτρο ανταλλαγής ιόντων ή σαν υπόστρωμα του πυθμένα μειώσει την περιεκτικότητα του γλυκού νερού σε αμμωνία και φώσφορο τουλάχιστον 90%.

Επίσης με την χρήση του ζεόλιθου εμπλουτίζεται το νερό με επιπλέον διαλυμένο οξυγόνο κάνοντας καλύτερη και πιο άνετη την διαβίωση των ψαριών.

Το νερό αποκτά πολύ καλή καθαρότητα και ρυθμίζεται το PH του προς το ουδέτερο.

Το προϊόν είναι 100% φυσικό, ανθεκτικό, και ελέγχει την ανάπτυξη άλγης σε λίμνες και δεξαμενές ενυδρείων.

Κατά τη διάρκεια εκτροφής των ψαριών δημιουργείται αμμωνία που μπορεί γρήγορα να μολύνει ένα υδροβιότοπο. Η αμμωνία, παράγεται από τα βράγχια και τα ούρα των ψαριών καθώς και από τη βακτηριακή αποσύνθεση των μη καταναλωθέντων τροφών και των κοπράνων. Η αέρια αμμωνία διαλύεται εύκολα στο νερό και σχηματίζει ιόντα αμμωνίου. Η αμμωνία είναι τοξική και μειώνει την ικανότητα της αιμοσφαιρίνης στο αίμα να δεσμεύει το οξυγόνο. Η αμμωνία καταστρέφει τα βράγχια, μειώνοντας το οξυγόνο που χρησιμοποιούν.

Ο ζεόλιθος είναι μη-διαλυτός, αντιβακτηριδιακός και απομακρύνει πάνω από το 90% των ιών και βακτηρίων από το ενυδρείο ή την πισίνα. Απορροφά επίσης τα χλωριόντα, το σίδηρο, και το μαγγάνιο. Η μοναδική κρυσταλλική δομή του ζεόλιθου μειώνει την ανάγκη για συχνή ανανέωση του νερού, λειτουργώντας ως φυσικό ανανεωτικό φίλτρο.

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως φίλτρο μέσα στην δεξαμενή ή το ενυδρείο ή εναλλακτικά και σαν υπόστρωμα στον βυθό μαζί με χαλίκια και άμμο.

ΧΡΗΣΗ: Η απαιτούμενη ποσότητα ζεόλιθου στο ενυδρείο καθορίζεται με βάση την αναλογία 700gr -1 Kg ζεόλιθου ανά 100 λίτρα νερό.  Ο ζεόλιθος χρησιμοποιείται αποκλειστικά και μόνο σε γλυκό νερό και ποτέ σε θαλασσινό

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης απο την εμπειρια μου με αυτο το υλικο και πρακτικα εδω και καποια χρονια στο 500αρι μου εχω παρατηρηση πραγματικα μια ευεξια στα ψαρια, το νερο γινεται κρυσταλλο οι αλγες μειωνονται αισθητα και καθε τοσο ανανεωνω βγαζοντας λιγο απο τον βυθο και συμπληρωνω με νεο. Τωρα σαν υποστρωμα στα φυτα ειναι η πρωτη φορα που τον κανω χρηση και αν ψαξετε λιγο στο νετ θα δειτε πως τα φυτα εποφελουνται δημιουργωντας ενα δυνατο και υγιες ριζωμα, χρησιμοποιωντας και τα μισα λιπασματα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εγω θα το δοκιαμαζα, μιας και ειχα ψαξει λιγο για αυτο.

Απο τι εχω δει το πειραματιστηκαν στα φυτεμένα στα ξενα φορουμ το 2004-2006 .

Αν ειχε κατι να δωσει στα φυτα , δεν το εδωσε αλλιως σημερα θα το χρησιμοποιουσαν ολοι.. :) 

 

Λες παραπάνω

Απορροφά επίσης τα χλωριόντα, το σίδηρο, και το μαγγάνιο.

Το σιδηρο και το μαγγανιο , τα θελουμε στην στηλη του νερου ομως...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το οτι καποιοι το δοκιμασαν δεν θελει να πει οτι εβγαλαν και ακρη. Ο Ζεόλιθος είναι ένα φυσικό πορώδες ορυκτό με τεράστια ιοντοανταλλακτική ικανότητα και χάρη σ’ αυτήν, μπορεί να φιλτράρει το νερό δεσμεύοντας μέταλλα και οργανικές ενώσεις.Δεσμεύει τα θρεπτικά συστατικά του εδάφους και τα διατηρεί κοντά στο ριζικό σύστημα των φυτών για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χωρις αυτα να οξειδονωνται και σε ουδετερο περιβαλλον για την καλυτερη αφομοιωση τους οταν το φυτο το επιζητη. Εμπλουτίζει το έδαφος με Ασβέστιο, Μαγνήσιο, Κάλιο, Σίδηρο, στοιχεία τα οποία εμπεριέχονται στον ιδιο τον ζεόλιθο. Ιδικα ο σιδηρος ξερουμε πολυ καλα ποσο ευκολα οξειδωνεται στην στηλη και κατακρημνηζετε δημιουργωντας και προβληματα αλγεων.

http://zeolife.gr/wp-content/uploads/2014/11/zeolife-gr-peirama-me-ntomaties-ow-5.jpg

Εδω βλεπουμε αριστερα το ριζικο συστημα χωρις και δεξια με ζεολιθο.

Δεν ειμαι εδω για να σας αλλαξω τις ρουτινες οπου εχετε βρεθει καλα η για να πισω καποιον με το ζορι για κατι μια που και εγω ειμαι περιεργος να δω το τη και το πως, απλα ειναι στο ειναι μου να την ψαχνω και επειδη λογο του οτι στο 500αρι ειχα πολλες καλες ενδειξης ειπα να τον δω και στο φυτεμενο. :-)

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω ενα τσουβαλάκι στην ακρη, ακομη δεν εχω πειραματιστει και απο τι βλέπω δεν προκειτε.

Απο οσο ξερω και εγω ισχυει αυτο που ειπες.

Εγω προτιμω το χαλικάκι ή την αμμο και τα στοιχεια για τα φυτα ελενχομενα απο εμένα..

Νικο εγω θα σου προτεινα να τον δοκιμασεις απο μονο του σαν χαλικακι. Ειμαι 100% σιγουρος οτι μονο θετικα θα βρεις στο τελος. Μην τον φοβασε σε καμια περιπτωση για τα φυτα αλλα και για τα ζωντανα σου. Κανε οτι θα εκανες με οποιοδηποτε αλλο χαλικι και κανε ενα τεστ. Θα με ενδιεφερε και η αποψη σου.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Ρικ, μιας και το χρησιμοποιεις απο οτι καταλαβα θα μπορουσες να δωσεις περισσοτερες πληφοριες για το υποστρωμα σου... και τι διαρκεια ζωης μπορει να εχει χωρις να ''μπουκωσει'' η να μην δινει πλεον απλα που πρεπει στα φυτα?

Φιλε Jones εδω θα βρεις το πρωτο μου πειραματικο φυτεμενο χωρις ζεολιθο το οποιο αν και το εχω παραμεληση πια τρεχει κανονικα ακομη.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/55941-diy-odhioonuia-aea-oeooaaiaaii/

Link to comment
Share on other sites

Νικο εγω θα σου προτεινα να τον δοκιμασεις απο μονο του σαν χαλικακι. Ειμαι 100% σιγουρος οτι μονο θετικα θα βρεις στο τελος. Μην τον φοβασε σε καμια περιπτωση για τα φυτα αλλα και για τα ζωντανα σου. Κανε οτι θα εκανες με οποιοδηποτε αλλο χαλικι και κανε ενα τεστ. Θα με ενδιεφερε και η αποψη σου.

 

Oπως καταλαβες δεν σου ειπα μην το κανεις . :)

Ναι και εγω δεν νομιζω να υπάρξει κάποιο προβλημα.

Ισως να το δοκίμαζα για να μπορεσω να σου εκφερω μια γνωμη, αλλα αν εχεις δει σχεδον σε ολα μου τα ενυδρεια δεν αφηνω στα φυτα να μεγαλωνουν οι ριζες.

Στα περισσοτερα ενυδρεια εχω υψος υποστρωματος 2 -3 εκ , ισα ισα να μπορεις να φυτεψεις,

Θα μπορουσα σε ενα ενυδρειο σε καποιο σημειο να βαλω ενα κομματι μονο με ζεολιθο  για να δοκιμασουμε κατω απο ιδιες συνθηκες τα ιδια φυτα.

Αλλα παλι θα πρεπει να μην ριχνω λιπασματα...

 

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα εκτος απο τα στεμς υπαρχουν και αλλα τοσα φυτα που χρησιμοποιεις και εχουν ριζες. Με αυτα πως συμπεριφερεσε; απο την αλλη δεν λεω να μην λιπαινεις απο την στιγμη που βαλεις μονο ζεολιθο , αλλα μπορεις να παρατηρησεις αν χρειαζετε να λιπαινεις στο ιδιο ποσοστο και τη ιδους αναπτυξει υπαρχει. Αλλωστε το φλουριτ μονο απλο χαλικακι δεν το λες, μια που ειναι καργα στα ιχνοστιχεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα εκτος απο τα στεμς υπαρχουν και αλλα τοσα φυτα που χρησιμοποιεις και εχουν ριζες. Με αυτα πως συμπεριφερεσε; απο την αλλη δεν λεω να μην λιπαινεις απο την στιγμη που βαλεις μονο ζεολιθο , αλλα μπορεις να παρατηρησεις αν χρειαζετε να λιπαινεις στο ιδιο ποσοστο και τη ιδους αναπτυξει υπαρχει. Αλλωστε το φλουριτ μονο απλο χαλικακι δεν το λες, μια που ειναι καργα στα ιχνοστιχεια.

 

Το flourite απο οσα εχω παρατηρησει μονο τους 2-3 μηνες στην αρχη κανει δουλεια, οταν ειναι καινουριο.

Η λιπανση που κανω συνηθως ειναι λιγο περισσοτερη απο αυτη που θα αποροφησουν τα φυτα στην εβδομάδα, δεν αφηνω τα φυτα να μπλοκαρουν πρωτα και μετα να δω τι τους λειπει...

Για πες ποια φυτα σε προβληματιζουν ? :)

Συνηθως αυτα που τρεφονται κυριως απο την ριζα, ειναι και ευκολα.

 

Για πχ...

Το πρωτο ενυδρειο εχει μονο αμμο σαν βυθο, το δευτερο απλο χαλικάκι και το τριτο εχει μαυρο flourite μαζι με χαλικάκι , ποια η διαφορα? :)

 

DSC_1785_zpsvnt1vne3.jpg

 

Ενυδρεια μονο με akadama , τα πισω φυτα που βλέπεις στον αερα , δεν εχουνε κορμο μεσα στο νερο, μονο τις ριζες τους.

Αυτα τα ενυδρεια ειναι χωρις λιπασματα και co2.

 

DSC_3549_zpsbl2dcbfm.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα.

Νικο αυτο που θελω να πω ειναι πως φυτα τυπου κρυπτο ,εχινοδορος, κλπ οπου εχουν ανεπτυγμενο ριζικο οταν ειναι φυτεμενα σε απλο χαλικακι η αμμο δεν εχουν την αναλογη αναπτυξη σε συγκριση με καποιο πλουσιο οργανικο βυθο. Ακομα και τα φυτα τυπου γρασιδακια αναπτυσονται καλυτερα. Αυτο δεν θελει να πει οτι τα τελευταια δεν χρειαζονται και επιπλεον λιπανση εαν θελουμε γρηγοροτερα αποτελεσματα αλλα εαν ειμαστε λιγο υπομονετικη σιγα σιγα θα γινει πλουσια η φυτομαζα και χωρις εξτρα λιπανση.

Απο τα ενυδρειακια σου φαινετε η διαφορα των πανω που ειναι με λιπανση με το κατω που ειναι χωρις αλλα μην ξεχναμε οτι το ακανταμα βοηθα τα φυτα ενω το σκετο χαλικι δεν εχει κατι να προσφερει μια που ειναι καθαρα και μονο ενα αδρανες υλικο. Τωρα εαν θελουμε να φυτευουμε και να ξεφυτευουμε συχνα τοτε η καλυτερη λυση ειναι το χαλικακι με πληρης λιπανση αλλα εαν θελουμε ενα ενυδρειο οπου να το απολαμβανουμε πολυ καιρο χωρις πολλες μετατροπες λιγοτερη λιπανση και γενικα ποιο χαλαρους ρυθμους τοτε ενα οργανικο υποστρωμα βοηθα σε αυτη την κατευθυνση.

Οσο για το μιξ με τον ζεολιθο αυτη την στιγμη για την ωρα βλεπω τα φυτα καπως φρεναρισμενα και μαλλον θα πρεπει να ανεβασω και λιγο τον φωτισμο μια που τα βλεπω να τεντωνωται και καπως ασπρουλιαρα την sagitaria subulata. Το ενυδρειο δεν εχει αλγες αλλα τα φυτα εχουν πισει ψιλοαλγη. Θα δουμε στην συνεχεια το τη και πως μια που ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στη παρεα.

Νικο αυτο που θελω να πω ειναι πως φυτα τυπου κρυπτο ,εχινοδορος, κλπ οπου εχουν ανεπτυγμενο ριζικο οταν ειναι φυτεμενα σε απλο χαλικακι η αμμο δεν εχουν την αναλογη αναπτυξη σε συγκριση με καποιο πλουσιο οργανικο βυθο. Ακομα και τα φυτα τυπου γρασιδακια αναπτυσονται καλυτερα. Αυτο δεν θελει να πει οτι τα τελευταια δεν χρειαζονται και επιπλεον λιπανση εαν θελουμε γρηγοροτερα αποτελεσματα αλλα εαν ειμαστε λιγο υπομονετικη σιγα σιγα θα γινει πλουσια η φυτομαζα και χωρις εξτρα λιπανση.

Απο τα ενυδρειακια σου φαινετε η διαφορα των πανω που ειναι με λιπανση με το κατω που ειναι χωρις αλλα μην ξεχναμε οτι το ακανταμα βοηθα τα φυτα ενω το σκετο χαλικι δεν εχει κατι να προσφερει μια που ειναι καθαρα και μονο ενα αδρανες υλικο. Τωρα εαν θελουμε να φυτευουμε και να ξεφυτευουμε συχνα τοτε η καλυτερη λυση ειναι το χαλικακι με πληρης λιπανση αλλα εαν θελουμε ενα ενυδρειο οπου να το απολαμβανουμε πολυ καιρο χωρις πολλες μετατροπες λιγοτερη λιπανση και γενικα ποιο χαλαρους ρυθμους τοτε ενα οργανικο υποστρωμα βοηθα σε αυτη την κατευθυνση.

Οσο για το μιξ με τον ζεολιθο αυτη την στιγμη για την ωρα βλεπω τα φυτα καπως φρεναρισμενα και μαλλον θα πρεπει να ανεβασω και λιγο τον φωτισμο μια που τα βλεπω να τεντωνωται και καπως ασπρουλιαρα την sagitaria subulata. Το ενυδρειο δεν εχει αλγες αλλα τα φυτα εχουν πισει ψιλοαλγη. Θα δουμε στην συνεχεια το τη και πως μια που ειναι πολυ νωρις για συμπερασματα....

 

Το akadama δεν προσφερει τπτ απολυτως στα φυτα.... :)

Μα η ουσια ειναι ρε συ οτι χρησιμοποιωντας την λιπανση στο νερο εχεις παντα στοιχεια μέσα.

Ποιο υποστρωμα μπορει να προσφερει κάλιο?

Δοκιμάζω κατι σε ενα ενυδρειο μου.

Θα σου απαντησω σε ενα εξαμηνο , πριν λιγο καιρο εβαλα κρυτποκορινες σε απλο χαλικάκι, με ph 8.5, στις sullawesi γαρίδες. Παλι χωρις λιπάσματα.

DSC_3594_zpsp3fkijle.jpg

 

Ποσο φωτισμο εχεις τωρα , ιτ υψος και τι φυτα?

Η στασιμοτητα δεν οφειλεται στον φωτισμο , αλλα στο οτι τους λειπει co2 ή καποιο αλλο στοιχειο.

Παρατηρεις καποια έλειψη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...