Jump to content

Φυτεμενο Economy


Rik

Recommended Posts

Και για να μη χαλάμε το θέμα του φίλου με το δικό μου ενυδρείο, μπορείς να γράψεις τις παρατηρήσεις σου σε αυτό

http://www.aquazone.gr/forums/topic/97982-%CF%83%CF%85%CE%BD%CE%BD%CE%B5%CF%86%CE%AC%CE%BA%CE%B9%CE%B1-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B1%CF%84%CF%83%CF%8C%CE%BA%CE%B7%CF%80%CE%BF/page-2#entry1038596

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν διαβασες καλα αυτο που εγραψα αλλα τεσπα.

Δεν ειναι αναγκη να το συνεχισουμε εδω και να χαλαμε το θεμα του Ρικ.

Link to comment
Share on other sites

Τακη αυτο που ειπα εγω συνεχιζει να ισχυει. Για ενα ΚΑΛΟ και ΣΩΣΤΟ φωτιστικο λεντ θες λεφτα αυτη τη στιγμη. Ειναι δυστυχως η αληθεια. Και ειδικα για να φτιαξεις ενα μονος σου ειναι και πολυ δυσκολο. Και εγω εχω φτιαξει με 25 ευρω αλλα το ειχα μονο για εφε... δεν ειναι για κατι παραπανω.

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν υπαρχει καποιο θεμα, μιληστε ελευθερα. Το θεμα εχει πολλες παραμετρους. Αργοτερα θα επανελθω.......

Link to comment
Share on other sites

Εφοσων εστιάσατε στα περι φωτισμου, και εγω πιστευω πως το μελλον ειναι τα led αλλα για την ωρα δεν εχουμε  πολυ εμπειρια και απο την αλλη για να εχουμε καποια διαφορα καταναλωσης σε σχεση με την αποδοση (βατ/λουμεν) δεν εχουν καποια διαφορα τα φτηνα led με τις λαμπες φθοριου. Τα ακριβοτερα led εχουν καποια διαφορα αλλα δυστηχως εχουν και καποιο κοστος για να γινει στο συνολο ενα κομπλε καλο φωτιστικο. Εγω θα προτεινω και τις απλες λαμπες οικονομιας cfl οπου δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν σε αποδοση οσο αφορα τις τ5 η τα απλα led, και για να πουμε και κατι που θεωρω υπερ για οσους δεν πιανουν και πολυ τα χερια τους και δεν θελουν ενα επιπλεον κοστος  απλα τις βιδωνεις σε ενα ντουι και λειτουργουν αμεσα χωρις μετασχηματιστες και πολυπλοκα κυκλωματα για εναν αρχαριο.

 

Επισης να τονισουμε αυτο που ανεφερε και ο Νικολής (Nicpapa) οτι εν τελει οποια τεχνολογια λαμπας και αν διαλεξουμε στο τελος ενα υπερ για την καλυτερη εκμεταλλευση του φωτισμου ειναι και το υψος του ενυδρειου οπου οσο ποιο ψιλο ειναι ενα ενυδρειο τοσο ποιο δυσκολα εισερχοντε η ακτινες μεχρι τον βυθο, οποτε στα υπερ ενος οικονομικου φυτεμενου καλο ειναι να μην ειναι πανω απο 40 εκατοστα.

 

Μια αλλη παραμετρος ειναι και η επιλογη των φυτων στο εαν θελουν πολυ φως ή οχι. Εμεις πολλες φορες βαζουμε μονο τη μας αρεσει ή τη βρισκουμε τελικα στα πετ προχειρα εχοντας ενα μιξ φυτων με διαφορετικες απαιτησεις φωτος διοξειδιου και λιπανσης, οποτε εαν εχουμε πχ φουλ λιπανση φως και CO2 για καποια απαιτιτηκα φυτα καποια ποιο αργης αναπτυξεις να πιανουν αλγες ή το αναποδο δηλαδη να εχουμε λιγο φωτισμο κλπ και να θελουμε να συντηρησουμε δυσκολα φυτα. Αυτο που θελω να πω ειναι περα τους aquascapers οπου εκει θελουν να κανουν στοχευμενα ενα μιξ φυτων για την τελικη εικονα, υπαρχουν και οι ποιο απλη χομπυστες οπου δεν θελουν να ξοδευουν πολλα σε τεχνολογια ρευμα και λεφτα και να εχουν επισης ενα αξιοπρεπεστατο ενυδρειο σε ποιο χαλαρους ρυθμους και εξοδα. Αρα διαλεγωντας φυτα μικροτερων απαιτησεων να χρειαζομαστε και λιγοτερα λεφτα και στην συντηρηση τους στο μελλον.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω εαν εχουμε να προσθεσουμε κατι αλλο περι φωτισμου.,,,,,,,....παρατηρησεις , εμπειριες, αποψεις, απορειες...................

Link to comment
Share on other sites

Τακη αυτο που ειπα εγω συνεχιζει να ισχυει. Για ενα ΚΑΛΟ και ΣΩΣΤΟ φωτιστικο λεντ θες λεφτα αυτη τη στιγμη. Ειναι δυστυχως η αληθεια. Και ειδικα για να φτιαξεις ενα μονος σου ειναι και πολυ δυσκολο. Και εγω εχω φτιαξει με 25 ευρω αλλα το ειχα μονο για εφε... δεν ειναι για κατι παραπανω.

 

 

Ναι , είναι αλήθεια αυτό, αλλά ένα καλό φωτιστικό LED δεν έχει καμία σχέση με τις λάμπες φθορίου. Στα LED υπάρχουν πολλές επιλογές, από κάτι απλό όπως οι λάμπες φθορίου που μόνο ανάβουν και σβήνουν όπως οι φθορίου μέχρι να έχουν moonlight, φάσεις σελήνης , συννεφιές και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Τα απλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, μπορείς πολύ απλά να τα βάλεις  στη θέση που είναι οι φθορίου βγάζοντας το μπαλαστ, κερδίζοντας ένα 20% περίπου σε κατανάλωση, λιγότερη θερμότητα και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αλλά αν θέλεις να αλλάξεις χρωματισμούς αλλάζεις και LED όπως θα άλλαζες λάμπες. Τα πολύ καλά είναι όντως πολύ ακριβά αλλά θεωρητικά τα παίρνεις μόνο μια φορά, ακόμα και χρωματισμό να θέλεις να αλλάξεις υπάρχουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις. Θεωρώ πως τα LED τα πουλάνε ακριβά μόνο και μόνο επειδή παύουν να είναι αναλώσιμα όπως οι λάμπες, και όσο και αν σου κάνει εντύπωση πληρώνεις το λογισμικό που έχουν ενσωματωμένο και όχι τα υλικά. Και DIY να φτιάξεις, αν βάλεις αυτοματισμούς αυτό ανεβάζει το κόστος, γιατί τα υλικά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα και εγω οτι μονο με ευκολα φυτα,φαντασια,ενα βασικο φως και μια βασικη λιπανση μπορεις να φτιαξεις ενα πανεμορφο φυτεμενο ενυδρειο χαμηλου κοστους......εξ'αλλου κατι τετοιο εχω προσπαθησει να κανω κι εγω χωρις να ειναι πανεμορφο φυσικα....στο ''60αρι μου'' .... :)

Βεβαια οπως ειπωθηκε πιο πανω και συμφωνω κι εγω,το διοξειδιο,μπουκαλα,μονο καλο κανει..... :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι , είναι αλήθεια αυτό, αλλά ένα καλό φωτιστικό LED δεν έχει καμία σχέση με τις λάμπες φθορίου. Στα LED υπάρχουν πολλές επιλογές, από κάτι απλό όπως οι λάμπες φθορίου που μόνο ανάβουν και σβήνουν όπως οι φθορίου μέχρι να έχουν moonlight, φάσεις σελήνης , συννεφιές και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Τα απλά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά, μπορείς πολύ απλά να τα βάλεις στη θέση που είναι οι φθορίου βγάζοντας το μπαλαστ, κερδίζοντας ένα 20% περίπου σε κατανάλωση, λιγότερη θερμότητα και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής, αλλά αν θέλεις να αλλάξεις χρωματισμούς αλλάζεις και LED όπως θα άλλαζες λάμπες. Τα πολύ καλά είναι όντως πολύ ακριβά αλλά θεωρητικά τα παίρνεις μόνο μια φορά, ακόμα και χρωματισμό να θέλεις να αλλάξεις υπάρχουν οι κατάλληλες ρυθμίσεις. Θεωρώ πως τα LED τα πουλάνε ακριβά μόνο και μόνο επειδή παύουν να είναι αναλώσιμα όπως οι λάμπες, και όσο και αν σου κάνει εντύπωση πληρώνεις το λογισμικό που έχουν ενσωματωμένο και όχι τα υλικά. Και DIY να φτιάξεις, αν βάλεις αυτοματισμούς αυτό ανεβάζει το κόστος, γιατί τα υλικά δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά

Τακη αν μου επιτρεπεις οι σελινες συννεφιες κλπ ειναι τεχνασματα χωρις ουσια. Το σημαντικο ειναι το κοστος η καταναλωση και η αποδοση που μπορουμε να εχουμε για τα φυτα μας. Ειναι αληθεια οτι μπορουμε να εχουμε απο τα λεντ μια σχετικη εξοικονομιση στην καταναλωση αλλα δυστηχως για καθε βατ θελω και ενα ευρω. Δηλαδη αν θελω 50 βατ σταξε ενα 50αρικο πραγμα που πολυ το σκεφτοντε να δωσουν αρχικος ενα αναλογο ποσο. Ειναι για 50.000 ωρες, και αν στα φτυσει στα μισα γιατι το κυκλωμα καπουτ; Οπως και να εχει το τη τεχνολογια λαμπας μπορει να επιλεξη ο καθενας ειναι στην τσεπη του αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι υπαρχουν παραπονα στην πραξη και απο την στιγμη που δεν εχω εμπειρια δεν μπορω να την συμβουλεψω εστω αυτη την στιγμη. Το πειραματικο ενυδρειακι που εχεις εξω θα επρεπε να το δοκιμασεις σε κλειστο χωρο για να εχεις και εσυ ποιο σαφη αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Τακη αν μου επιτρεπεις οι σελινες συννεφιες κλπ ειναι τεχνασματα χωρις ουσια. Το σημαντικο ειναι το κοστος η καταναλωση και η αποδοση που μπορουμε να εχουμε για τα φυτα μας. Ειναι αληθεια οτι μπορουμε να εχουμε απο τα λεντ μια σχετικη εξοικονομιση στην καταναλωση αλλα δυστηχως για καθε βατ θελω και ενα ευρω. Δηλαδη αν θελω 50 βατ σταξε ενα 50αρικο πραγμα που πολυ το σκεφτοντε να δωσουν αρχικος ενα αναλογο ποσο. Ειναι για 50.000 ωρες, και αν στα φτυσει στα μισα γιατι το κυκλωμα καπουτ; Οπως και να εχει το τη τεχνολογια λαμπας μπορει να επιλεξη ο καθενας ειναι στην τσεπη του αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι υπαρχουν παραπονα στην πραξη και απο την στιγμη που δεν εχω εμπειρια δεν μπορω να την συμβουλεψω εστω αυτη την στιγμη. Το πειραματικο ενυδρειακι που εχεις εξω θα επρεπε να το δοκιμασεις σε κλειστο χωρο για να εχεις και εσυ ποιο σαφη αποτελεσματα.

 

Αυτό δεν είναι το μόνο ενυδρείο που έχω βάλει αυτού του είδους τα LED,

έχω και στο φυτεμένο που έχω μπουκάλα και βάζω λίγα λιπάσματα, 130 λίτρα με 60w led,

και ειχα και στο 30λιτρο γαριδάδικο που σε αυτό δε έβαζα λιπάσματα , ούτε και CO2 και για 30 λίτρα είχα 6w led

 

1524078_10202145343748411_1366888621_o.j

 

 

 

1899365_10204298706341130_19586384480140

 

 

 

1048063_10202145336108220_1423355508_o_z

Link to comment
Share on other sites

Tακη . τα φυτα που εχεις στο 130 λιτρο ανετα τα μεγαλωνεις με 1-2 τ5  στα 21watt.... :P

 

 

Δες λιγο, 180 λιτρα ενυδρειο. υψος νερο 40-45 cm , τρεχει με 84 watt .αλλα μπορει να τρεξει και με 63 watt.. 

Το φωτιστικο ειναι σε υψος 10-20 cm πανω απο το νερο.

 

DSC_2905-3_zpssg2p951n.jpg

 

DSC_2318_zpsefcxq1y5.jpg

 

 

Σε ενυδρειο 90 λιτρων, 1 λαμπα 21watt. με υψος ενυδρειου 30 cm

 

DSC_8338_zps8ede600c.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Tακη . τα φυτα που εχεις στο 130 λιτρο ανετα τα μεγαλωνεις με 1-2 τ5  στα 21watt.... :P

 

Δεν αντιλέγω Νίκο. Τα LED ξεκίνησα να τα ψάχνω γιατί το κάπακι που έφτιαξα ήταν πολύ κοντό (μόνο 7 πόντους) και ήταν αδύνατο να βάλω φθορίου, και όταν το ξεκίνησα δεν ήξερα καν τι σημαίνει φυτεμένο και τι χρειάζεται, στο δρόμο τα έμαθα αυτά. Το καλό σε όλη την ιστορία ήταν πως δεν μου κόστισαν οι πειραματισμοί, ξεκίνησα με λίγα LED και πρόσθετα  μέχρι που έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα, δεν πήγε χαμένο κάποιο LED, και αυτά που έβαλα στα συννεφάκια, αγόρασα καινούρια, τα έβαλα στο φυτεμένο , και τα αυτά που έβγαλα, τα έβαλα στα συννεφάκια.

Πάντως από τη μικρή εμπειρία που έχω καταλάβα πως μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές φυτεμένο χωρίς λιπάσματα και CO2, αλλά χωρίς καλό φωτισμό δεν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω Νίκο. Τα LED ξεκίνησα να τα ψάχνω γιατί το κάπακι που έφτιαξα ήταν πολύ κοντό (μόνο 7 πόντους) και ήταν αδύνατο να βάλω φθορίου, και όταν το ξεκίνησα δεν ήξερα καν τι σημαίνει φυτεμένο και τι χρειάζεται, στο δρόμο τα έμαθα αυτά. Το καλό σε όλη την ιστορία ήταν πως δεν μου κόστισαν οι πειραματισμοί, ξεκίνησα με λίγα LED και πρόσθετα  μέχρι που έφτασα σε αυτό το αποτέλεσμα, δεν πήγε χαμένο κάποιο LED, και αυτά που έβαλα στα συννεφάκια, αγόρασα καινούρια, τα έβαλα στο φυτεμένο , και τα αυτά που έβγαλα, τα έβαλα στα συννεφάκια.

Πάντως από τη μικρή εμπειρία που έχω καταλάβα πως μπορείς να έχεις ένα αξιοπρεπές φυτεμένο χωρίς λιπάσματα και CO2, αλλά χωρίς καλό φωτισμό δεν μπορείς.

 

Αυτο εν μερη δεν ισχυει.Οσο πιο πολυ φως βαλεις,τοσο πιο πολυ αναγκη θα εχουν τα φυτα σου σε λιπασμα και co2.Ολα πρεπει να ειναι σε μια ισοροπια.

Ακομα και στα ευκολα φυτα αν βαλεις πολυ φως,θα χρειαστεις περισσοτερο λιπασμα και co2 μετα.

 

Link to comment
Share on other sites

Αγορια εγω στο φυτεμμενο με λεντ μεγαλωσα τα πιο δυσκολα φυτα (cuba) πχ. Βεβαια δεν ηταν ακριβως φτηνα τα λεντ μου...το προβολακι par 30 aqualum, εκανε κοντα στα 30 €.

Αλλα....οταν καηκε ο αντικαταστατης ηταν ενα τυπου par30 με κοστος 14€ και πολυυυυυυυυ καλυτερη αποδοση!!!!!!

ΥΓ με αυτο το φως πηγε η cuba.

Link to comment
Share on other sites

Αγορια εγω στο φυτεμμενο με λεντ μεγαλωσα τα πιο δυσκολα φυτα (cuba) πχ. Βεβαια δεν ηταν ακριβως φτηνα τα λεντ μου...το προβολακι par 30 aqualum, εκανε κοντα στα 30 €.

Αλλα....οταν καηκε ο αντικαταστατης ηταν ενα τυπου par30 με κοστος 14€ και πολυυυυυυυυ καλυτερη αποδοση!!!!!!

ΥΓ με αυτο το φως πηγε η cuba.

 

cuba εχω μεγαλωσει και με το 3 watt noname led....:P

Link to comment
Share on other sites

To cuba με αυτα που ακουω τωρα τελευταια εχω αρχισει να πιστευω οτι ειναι πολυ ευκολο τελικα :P

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εν μερη δεν ισχυει.Οσο πιο πολυ φως βαλεις,τοσο πιο πολυ αναγκη θα εχουν τα φυτα σου σε λιπασμα και co2.Ολα πρεπει να ειναι σε μια ισοροπια.

Ακομα και στα ευκολα φυτα αν βαλεις πολυ φως,θα χρειαστεις περισσοτερο λιπασμα και co2 μετα.

 

 

Τι εννοείς εν μέρη ; Δεν λέω για υπερβολές, απλά φως να υπάρχει και να είναι ικανοποιητικό, όχι να βάλεις προβολείς, τότε ναι, θα χρειαστεί και άλλα, και λιπάσματα και CO2.

Ολα να τα βάζεις , αν δεν υπάρχει καλό φως δεν γινεται τίποτα, αυτό λέω, ενώ αντίθετα, αν δεν βάζεις τίποτα από τα υπόλοιπα , αλλά μόνο καλό φως μπορείς να έχεις εύκολα φυτά και να ειναι ακόμα και ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς εν μέρη ; Δεν λέω για υπερβολές, απλά φως να υπάρχει και να είναι ικανοποιητικό, όχι να βάλεις προβολείς, τότε ναι, θα χρειαστεί και άλλα, και λιπάσματα και CO2.

Ολα να τα βάζεις , αν δεν υπάρχει καλό φως δεν γινεται τίποτα, αυτό λέω, ενώ αντίθετα, αν δεν βάζεις τίποτα από τα υπόλοιπα , αλλά μόνο καλό φως μπορείς να έχεις εύκολα φυτά και να ειναι ακόμα και ζούγκλα.

 

Τι εννοεις καλο φως τοτε?

Αν μιλαμε για πανω απο 0,5 βατ ανα λιτρο,τοτε θες και co2 και λιπασματα οτι φυτα και αν εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις καλο φως τοτε?

Αν μιλαμε για πανω απο 0,5 βατ ανα λιτρο,τοτε θες και co2 και λιπασματα οτι φυτα και αν εχεις.

 

Δεν λέω για πόσο φως και αναλογίες φωτός με λιπάσματα και CO2, τόσο όσο χρειάζεται να μεγαλώνουν κανονικά τα φυτά, και μιλάμε για εύκολα φυτά χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις

Link to comment
Share on other sites

Tακη . τα φυτα που εχεις στο 130 λιτρο ανετα τα μεγαλωνεις με 1-2 τ5  στα 21watt.... :P

 

 

 

Τοσες εχω εγω στα 110 λιτρα 42 βατ κ εχω μετριας δυσκολιας φυτα!

 

Με τον Νικολα εχουμε κουβεντιασει αρκετα πανω στα φωτα..Το συμπερασμα το δικο μου ειναι οτι δεν υπαρχει hi tech χωρις spot algae..Οταν ειχα 84βατ καθε 2 μερες καθαριζα την οθονη..ξεσυνδεσα το ενα μπαλαστ κ μεινανε 42 βατ κ απο τοτε τελος βεβαια τα φυτα δεν εχουν την ιδια αναπτυξη οπως πριν αλλα δεν χαλανε απλα πανε πιο αργα..

 

Τελος το βασικοτερο κομματι για εμενα ειναι τα λιπασματα..Οσα βατ κ να εχεις εαν λειπει ενα συστατικο απο τα φυτα η θα κολλησουν η δεν θα εχουν σωστη αναπτυξη/φυλλωμα/χρωμα..το co2 εννοητε!

Link to comment
Share on other sites

Πω πω τη εγινε ρε παιδια....επεσε άπλετο φως στο ολο θεμα :)

Η αληθεια ειναι πως για την ωρα δεν παιζει να παιξω με λεντ λογο αρχικου κοστους και δεν θελω να μπλεξω με τροφοδοτικα, κυκλωματα πλεξι κλπ. Παντως Τακη σε συγχαίρω γιατι πειανουν τα χερια σου. Τωρα ο Νικολης σε λιγο θα χρησημοποιει κερια για τα ενυδρεια του και θα μας κουφανη τελιως  ;)

 

Παω στο παρακατω σκεπτικο τα ψαρια. Οπως θα δειτε υπαρχουν παρα πολλα ψαρια που μπορουμε πιστευω να συντηρησουμε στα ενυδρεια μας χωρις θερμοστατη. Δεν βαζω ολη την φαμιλια των χρυσοψαρων μια που δεν θα μεινει ουτε κερατοφυλλο μεσα και υπαρχουν και αλλα ψαρια που δεν εχω βαλει στην λιστα. Τελικα πειρα καμια δεκαρια Danio zebra αρχικα μια που ηταν ενα ειδος που απο οτι φαινετε εχουν ψωμι και βεβαια τα βρηκα σχετικα ευκολα.

 

Family: Characins
  • Bloodfin Tetra
    • Temperature: 64.0 to 82.0° F (17.8 to 27.8° C)
  • Buenos Aires Tetra
    • Temperature: 64.0 to 82.0° F (17.8 to 27.8° C)
Family: Cyprinids
  • Albino Zebra Danio
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
  • Golden Zebra Danio
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
  • Leopard Danio
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
  • Longfin Blue Danio
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
  • Neon Rosy Barb
    • Temperature: 64.0 to 73.0° F (17.8 to 22.8° C)
  • Rosy Barb
    • Temperature: 64.0 to 73.0° F (17.8 to 22.8° C)
  • Zebra Danio
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
Family: Hillstream Loaches
  • Mongoose Loach
    • Temperature: 65.0 to 75.0° F (18.3 to 23.9° C)
Family: Killifish
  • Japanese Rice Fish
    • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
Family: Labyrinth Fish
  • Paradise Fish
    • Temperature: 61.0 to 79.0° F (16.1 to 26.1° C)
Family: Livebearing Aquarium Fish
  • Swordtail Fish
    • Temperature: 64.0 to 82.0° F (17.8 to 27.8° C)
Family: Loaches
  • Chinese Golden Zebra Loach
    • Temperature: 65.0 to 75.0° F (18.3 to 23.9° C)
  • Dojo Loach
    • Temperature: 50.0 to 77.0° F (10.0 to 25.0° C)
Family: Perches
  • Blackbanded Sunfish
    • Temperature: 39.0 to 72.0° F (3.9 to 22.2° C)
Link to comment
Share on other sites

Αν και του χρονου εχω να βαλω πετρέλαιο για την θερμανση του σπιτιου μου λογικα θα εχω πανω απο 20 βαθμους στον χωρο. Σιγουρα και τα φυτα θα εχουν την δροσουλα τους αλλα ειπαμε, παμε για economy project για να δουμε πως θα παει. 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μου εκανε εντυπωση παντως στα zebra Danios ειναι οτι αν και ζουνε σε κοπαδι οταν διαλεγουν το ταιρι τους αυτα ειναι για παντα μαζι (αν ξεστρατισουν πεφτει παντοφλα) χεχεχε :)

 

  • Size of fish - inches: 2.4 inches (5.99 cm)
  • Minimum Tank Size: 10 gal (38 L)
  • Temperament: Peaceful
  • Aquarium Hardiness: Very Hardy
  • Temperature: 64.0 to 75.0° F (17.8 to 23.9° C)
  • Aquarist Experience Level: Beginner
Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...