Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Πεντακάθαρο νερό Πάνο!!!! Το ενυδρειο σου φαίνεται σα να το έστησες μόλις σημερα, μπράβο. Τελικά ισχύει αυτο που λένε οτι όσο πιο λίγο ασχολείσαι τόσο καλύτερα παει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Πανο πολυ ωραιο το ενυδρειο σου φτου σκορδα.

Τι κυκλοφορια εχεις μεσα?

Thanks

Έχω μια Jebao RW8 και μια RW4

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου καλως ηρθες πισω και μαλιστα με ευχαριστα νεα!

 

Εχεις φτιαξει ενυδρειαρα και μαλιστα καλογουστη!!! Φοβερο aquascape, για μενα τα σπαει! Πολυ ωραια κινηση των lps, νομιζω πως σε ευχαριστει αφαντα αυτο!!!

 

Η ανταμοιβη για το οτι εχεις επενδυσει σε πολη καλη δομη και οργανωση ειναι το αποτελεσμα που αντικρυσες μολις επεστρεψες απο διακοπες! 20 μερες χωρις να βρεξεις δαχτυλο και να εχεις ενα ενυδρειο τετοιο πραγματικα ειναι η απολυτη επιτυχια!!! Και δεν ειναι τυχαιο.

 

Για φαντασου να μην ειχες ups και καμερουλα....

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι μου καλως ηρθες πισω και μαλιστα με ευχαριστα νεα!

Εχεις φτιαξει ενυδρειαρα και μαλιστα καλογουστη!!! Φοβερο aquascape, για μενα τα σπαει! Πολυ ωραια κινηση των lps, νομιζω πως σε ευχαριστει αφαντα αυτο!!!

Η ανταμοιβη για το οτι εχεις επενδυσει σε πολη καλη δομη και οργανωση ειναι το αποτελεσμα που αντικρυσες μολις επεστρεψες απο διακοπες! 20 μερες χωρις να βρεξεις δαχτυλο και να εχεις ενα ενυδρειο τετοιο πραγματικα ειναι η απολυτη επιτυχια!!! Και δεν ειναι τυχαιο.

Για φαντασου να μην ειχες ups και καμερουλα....

Ναι. Πήγε τόσο καλά καλά κατά την απουσία μου που σκέφτομαι να ξαναφύγω :) :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ δυνατο Παναγιωτη. Πανεμορφο αποτελεσμα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη έτσι και λείψεις 2 μήνες πως θα γίνει?  :usd:   

 

Φοβερό το ενυδρείο σου.  Πεντακάθαρο όσο δεν πάει.  Μήπως τελικά να κάνουμε αλλαγές νερού μια φορα το μήνα :crazyyyy:   

 

Μερικές φορες που καθηστερούσα να αλλάξω και εγώ νερό στο δικό μου τα κοράλια ήταν σούπερ τουμπανιασμένα. Το μόνο που έκανα πρόσθετα συμπληρώματα ιχνοστοιχείων. 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη πολυ καλο και προχωρει, η αλλαγη καλο θα κανει.Υπαρχει επισεις ενας αγραφος νομος οτι οταν το ενυδρειο εχει ηρεμια και ησυχια με σταθερες τιμες η αντιδραση του ειναι ταχυτατη ευχαριστη.Να ξαναφυγεις λοιπον χαχαχαχα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Το ενυδρείο είναι όντως πεντακάθαρο (φτου σκόρδα) αλλά το sump έχει μαζέψει πολύ μπίχλα. Με αυτό τι κάνουμε?

Τα βγάζω όλα έξω για καθάρισμα?

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Το ενυδρείο είναι όντως πεντακάθαρο (φτου σκόρδα) αλλά το sump έχει μαζέψει πολύ μπίχλα. Με αυτό τι κάνουμε?

Τα βγάζω όλα έξω για καθάρισμα?

μια σωστη λυση ειναι αυτη και προσθεσε στο κατεβασμα μια σακουλα την οποια θα αλλαζεις καθε 2 3 μερες που θα εχει γεμισει.Ξερεις τι θα μαζεψει?την πλενεις και την ξανα δουλευεις,καλο θα ηταν να εχεις 3 .Επισεις μπορεις να βαλεις υαλοβαμβακα τον οποιο θα πετας.
Link to comment
Share on other sites

Πριν φύγω είχα βάλει υαλοβάμβακα στο τελευταίο διαμέρισμα πριν την αντλία επιστροφής και μου κράταγε τις βρωμιιές. Όταν όμως έφυγα με τον φόβο μην μπουκώσει τελείως τον έβγαλα και έτσι οι βρωμιιές φθάσανε μέχρι την αντλία επιστροφής.

Είναι κάτι παράξενες βρωμιιές που έχουν κολλήσει στα τοιχώματα του sump ,του skimmer και της αντλίας. Δεν ξέρω αν είναι αυτά που λέγονται detritus.

Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ και πείτε μου

00548630-3E6F-4E91-AE22-CE4973CF749A_zps

2BEA32C2-E534-4634-86C2-9E2294534EE1_zps

2406AEC2-24E5-44DD-B378-5C71F90553FC_zps

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Σπογγοι,σκουλικια και debri,ενα συνηθισμενο υγιες σαμπ βλεπω εγω................αραξε!
Σιφωναριζε οσο πιο συχνα μπορεις και πλενε τις καλτσες,επισης,οσο πιο συχνα γινεται.
Ετσι θα απομακρυνεις βρωμια που δεν προλαβαινει να διωξει το σκιμμερ απο το συστημα σου.
Πανεμορφο και πολλα υποσχομενο.
Θυμησου οι αλλαγες νερου ειναι μονοδρομος στην μεθοδο balling,προκειμενου να αραιωνεις την συσσωρευση ιοντων νατριου και χλωριου.
Αλλιως προχωρας με αντιδραστηρα ασβεστιου και αλλαγες νερου οποτε το το θυμηθεις και δνε βαριεσαι(ακομα και μια φορα τον χρονο) για διορθωση πολυ μικροτερων ιχνοστοιχειων.
Σου προτεινω battery backup για μερες(οχι ωρες) αυτονομιας και ξεγνοιαστων διακοπων.

Έγινε επεξεργασία - DIMITROS2013
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για battery back up το ψάχνω. Δεν ξέρω αν έχουμε κάποιο αντίστοιχο θέμα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

φιλε DIMITROS2013 επειδη και εγω την ψαχνω για ups ή  battery backup εχεις καποια προταση; λογικα κατι σε DIY;

 

Παναγιωτη ειναι φοβερο το ενυδρειο σου...

Έγινε επεξεργασία - alan boy
Link to comment
Share on other sites

καλώς τον όμορφο 

 

DSC_0022_zpss1yobgiy.jpg

 

DSC_0029_zps3ppxwild.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όμορφος αλλά φοβιτςιάρης Μόλος με δεί να πλησιάζω κρύβεται. Ελπίζω να συνηθίσει.

Τι του αρέσει να τρώει ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλε η Ντορι!χαχαχα καλως τα δεχτηκες!

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να τον χαίρεσαι...!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει φίλε. Πανέμορφο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...