Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Πραγματικά το χαίρομαι σα να είναι δικό μου. Καλη συνέχεια φιλαράκι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για τον θόρυβο οταν βαλεις την μικρότερη αντλία εχεις πολυ μεγαλη θα τον ρυθμίσεις με την Βάνα στην υπερχειληση επισης κάπου ειδα θες βαλβίδα ανεπιστροφης σωστα; Ενα θα σου πω πολλα σαλόνια εγιναν μούσκεμα οταν κολλήσανε οι βαλβίδες! Μην πας να κανεις την υπερπαραγωγή και ούτε πολυσύνθετα συστήματά αυτα οταν γινει μια στραβη το ενα περνει το αλλο και μετα κλάφτα κανε το σύστημα σου οσο μπορεις ποιο απλό προσβάσιμο και λειτουργικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να κάνω υπερπαραγωγή ούτε να εντυπωσιάσω κανέναν. Απλά μου αρέσει να πηγαίνω τα πράγματα ένα βήμα παραπέρα. Ετσι μαθαίνουμε όλοι μας και προχωράμε. 

Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και προσωπικά εκτιμώ πολύ τα παιδιά που μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν ακόμα και αν δεν συμφωνούμε. Μακάρι να το κάνανε περισσότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Παναγιώτη,καλορίζικο,να το δεις όπως επιθυμείς!!!

 

Σε τι φωτιστικό κατέληξες τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Παναγιώτη,καλορίζικο,να το δεις όπως επιθυμείς!!!

Σε τι φωτιστικό κατέληξες τελικά?

Σε ευχαριστώ Βασίλη.

Το φωτιστικό είναι το ΑΤΙ 6 Χ 39 dimmable

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν προσπαθώ να κάνω υπερπαραγωγή ούτε να εντυπωσιάσω κανέναν. Απλά μου αρέσει να πηγαίνω τα πράγματα ένα βήμα παραπέρα. Ετσι μαθαίνουμε όλοι μας και προχωράμε.

Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και προσωπικά εκτιμώ πολύ τα παιδιά που μπαίνουν στον κόπο να απαντήσουν ακόμα και αν δεν συμφωνούμε. Μακάρι να το κάνανε περισσότεροι.

Μαλλον δεν κατάλαβες τι ειπα για αρχη δεν ανέφερα οτι θέλεις να εντυπωσιάσεις κάποιον!

Χαίρομαι που θες να μαθαίνεις και να προχωράς αλλα βήμα βήμα καντο δεν γινεται απο την αρχη ξεκινάς με τα βασικά μαθαίνεις με αυτα και μετα ερχεται η εξέλιξη και η βελτίωση κανένα reef δεν έμεινε στάσιμο, στην αρχη εχει πολλα περιθώρια αλλαγών και βελτιώσεις επισης καλο ειναι να διαφωνούμε διότι ετσι μαθαίνουμε.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν βαλει κατι τετοιο δεν θα μειωθει ο θορυβος;;; http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/20-4419.html

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια αν βαλει κατι τετοιο δεν θα μειωθει ο θορυβος;;; http://www.aquario.gr/texnologikos-eksoplismos/ylika-syndesmologias/i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i-i/20-4419.html

Το έχω αυτό αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά. Έχει δίκιο ο Λυκούργος. Η επιστροφή μου είναι πολύ δυνατή για την διατομή της υπερχείλησης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ¨γεμίσώ´ νερό την σωλήνα υπερχείλισης ώστε να μην τραβάει αέρα. Θα πρέπει ή να βάλω μικρότερη επιστροφή ή να μεγαλώσω την διατομή της υπερχείλισης.

Link to comment
Share on other sites

Τα λιτρα στα κατεβαζει και το φ40 δεν εχεις θεμα! Απλα θελει λιγο ψαξιμο η εισαγωγη Ωστε να μην κατεβαζει καθολου αερα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω αυτό αλλά δεν κάνει μεγάλη διαφορά. Έχει δίκιο ο Λυκούργος. Η επιστροφή μου είναι πολύ δυνατή για την διατομή της υπερχείλησης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ¨γεμίσώ´ νερό την σωλήνα υπερχείλισης ώστε να μην τραβάει αέρα. Θα πρέπει ή να βάλω μικρότερη επιστροφή ή να μεγαλώσω την διατομή της υπερχείλισης.

Πάνο μπορείς ο σωλήνας της υπερχείλησης που κατεβαίνει στο sump , να μην είναι ίσιο αλλα να κάνει ένα  S  και δεν θα έχεις καθόλου θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τον θόρυβο λύθηκε.

Η μούφα που είχα έβγαζε σε Φ40 αλλά απο μέσα τράβαγε με Φ32. Έτσι η σωλήνα δεν γέμιζε με νερό αλλά με αέρα.

Πήγα σήμερα την μούφα σε τόρνο και την ανοίξαμε απο την μέσα μεριά σε Φ40. Τώρα έχω Φ40 απο μέσα μέχρι το sump και δεν έχω θέμα με τον θόρυβο. Τώρα κατεβάζει περίπου 5500 λίτρα και η επιστροφή μου όντως δυνατή την καλύπτει άνετα.

Πάει και αυτό

Τώρα περιμένουμε.

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν οι σωληνες σου ηταν φ 32 θα ειχες παλι αυτο το προβλημα με το θορυβο;

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν οι σωληνες σου ηταν φ 32 θα ειχες παλι αυτο το προβλημα με το θορυβο;

Φαντάζομαι πως όχι. Αν ήταν όλο το σύστημα Φ32.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναμονή του 6 Χ 39 ΑΤΙ φωτιστικού για πείτε για τις επιλογές λαμπών και σε τι διάταξη να μπούνε. Να θυμίσω ´οτι το μοντέλο του φωτιστικού είναι με dim controller.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναμονή του 6 Χ 39 ΑΤΙ φωτιστικού για πείτε για τις επιλογές λαμπών και σε τι διάταξη να μπούνε. Να θυμίσω ´οτι το μοντέλο του φωτιστικού είναι με dim controller.

φιλε εγω θα εβαζα 3 μπλε 2 ροζ και 1 ασπρη...η  4 μπλε και απο 1 απο της αλλες που σου ειπα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγω θα εβαζα 3 μπλε 2 ροζ και 1 ασπρη...η 4 μπλε και απο 1 απο της αλλες που σου ειπα.

Ναι αλλά σε τι δίαταξη από εμπρός προς τα πίσω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά σε τι δίαταξη από εμπρός προς τα πίσω?

εκει φιλε ρωτα τον μιχαλη  mad23 = εγγύηση  :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

αν θες την γνωμη μου βαλε 3 coral και 3 blueplus

ξεκινωντας απο μπροστα με blueplus,δευτερη coral και παει

λεγοντας εναλλαξ μεχρι πισω.

αν ησουν στο 8xt5 φωτιστικο ας εβαζες και καμμια purple η ακτινικη.

δεν θα κερδισεις και πολλα στο 6xt5 να προσθεσεις μια απο τις παραπανω

<<θυσιαζοντας>> μια με δυο θεσεις λαμπων για αυτες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έλεγα για κάτι τέτοιο:

ATI Blue Plus  , ATI Purple Plus , and ATI Aquablue Special.

 

6bulbs_zpslw0t5vye.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κατα πόσο παίζει ρόλο η σειρά. αρκει αυτές που ανάβουν πρώτες και σβήνουν τελευταίες να είναι μπλε.

εγώ έχω βάλει 3 blue plus, 2 coral και μια purple. γενικά στα σημεία που υπάρχει βάθος προτίμησα απο πάνω λευκή για περισσότερα par. την purple την έβαλα μπροστά για να δείνει μια αίσθηση στο μάτι αλλα δεν νομίζω οτι αλλάζει και πολλά.

 

σε καταλαβαίνω γιατι και στο στην αρχή με τις λάμπες είχα πάθει ενα κάτι με τους συνδιασμούς και τις σειρές :P

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δουλεύει στο full.

Πως το βλέπετε ;

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε το λιγακι 3 ποντους με 4 απο την επιφανεια που ειναι ο αφρος τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε το λιγακι 3 ποντους με 4 απο την επιφανεια που ειναι ο αφρος τωρα.

Τι να χαμηλώσω Νίκο? την στάθμη που ¨σκάεί´ ο αφρός?

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε λιγο τον αερα Παναγιωτη.

Ok τώρα το κατάλαβα. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...