Jump to content

PanaGreco 240lt Reef Tank


PanaGreco

Recommended Posts

Ωραιο αλλα πολυ σφιγμενο ρε συ.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο αλλα πολυ σφιγμενο ρε συ.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι είναι. Ας του δώσουμε λίγο χρόνο να προσαρμοστεί. Φοβάται με το παραμικρό και ασπρίζει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω ενα, πιο μεγάλο απο αυτο. Ειναι οντως πολυ φοβιτσιάρης αλλα θα δεις οτι ειναι και πολυ καλος αλγοφάγος.

 

Τάιζε τον απαραίτητα και Nori-sea weed. Το χρειάζονται.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα κι εγω ενα, πιο μεγάλο απο αυτο. Ειναι οντως πολυ φοβιτσιάρης αλλα θα δεις οτι ειναι και πολυ καλος αλγοφάγος.

Τάιζε τον απαραίτητα και Nori-sea weed. Το χρειάζονται.

Του δίνω απο αυτό

http://www.oceannutrition.eu/en/products.aspx?Product=green-marine-algae

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο fox face όταν φοβάται κάνει το ψοφιο! αλλάζει χρώματα και μένει ακίνητος πάνω στο βράχο και απλά αναπνέει. Τις πρώτες μέρες νομιζα ότι το έχανα το ψάρι .

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ο fox face όταν φοβάται κάνει το ψοφιο! αλλάζει χρώματα και μένει ακίνητος πάνω στο βράχο και απλά αναπνέει. Τις πρώτες μέρες νομιζα ότι το έχανα το ψάρι .

 

Μια από τα ίδια κάνει και ο δικός μου. 

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου θα πάρει πόδι γιατί εχει γίνει κτήνος μέσα σε 6 μήνες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια πανέμορφη γονιοπόρα στολίζει από χθές ένα μέρος του βράχου. Ελπίζω και εύχομαι να αντέξει όσο μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη Παναγιωτη αλλα νομιζω οτι εκει που την εχεις εχει πολυ ροη και δεν την χρειαζεται.

Πριν κανα 2 μερες ημουνα σε διλημμα για να παρω και εγω αλλα τελικα την αφησα.Χρειαζεται συχνο ταισμα αν μπορεις και target  ακομα καλυτερα και αν μπορεις να προσεξεις το καλιο του νερου σου (potassium) θα ειναι ακομα καλυτερα.Ειναι κατι που χρειαζεται πολυ αυτο το φυτο για την αναπτυξη του και τα αλατια που χρησιμοποιουμε δεν εχουν το επιτρεπτο οριο σε ποσοτητα.(Μονο ενα αλατι εχει ικαποιητικη ποσοτητα δεν θυμαμαι ποιο).Παντως ευχομαι καλη επιτυχια.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη δεν έχει πάντα τόση ροή. Οι jebao είναι ρυθμισμένες στην τυχαία λειτουργία και αρκετές φορές δεν την χτυπάει η ροή.

Ξέρουμε ´οτι είναι απο τα δύσκολα κοράλια για να τα κρατήσουμε στο ενυδρείο αλλά δεν μπορούσα να αντισταθώ σε αυτή την πρόκληση. :)

Αυτό με το Κάλιο δεν το έχω διαβάσει. Αντιθέτως έχω διαβάσει για τις ανάγκες της σε Ιώδιο. Ακόμα δεν έχει φάει αλλά ψάχνω και για ζωντανό φυτοπλαγκτόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Βρήκα ευκαιρία τώρα που είμαι  χωρίς  skimmer να κάνω μια αναβάθμιση στο sump μου. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.

 

Πρόσθεσα ένα ακόμα χώρο μέσα από τον οποίο αναγκάζεται το νερό να περάσει. Εκεί σε δύο "πατώματα'' από egg crate που αφαιρούνται έχω τοποθετήσει τα διάφορα κατά περίπτωση υλικά που χρησιμοποιώ.

 

D0182C9B-E027-4A50-87CD-794DEFF434D9_zps

 

3FDB4A33-92F3-420B-8C48-121F1F032CE8_zps

 

13887125-6465-4FDE-B1F0-524E4689309F_zps

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τακτοποιημενα Πανο, αλλα φοβαμαι οτι το νερο δεν περναει ολο μεσα απο τα υλικα που εχεις στο διχτακι αλλα διαφευγει απ τα κενα.....

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραια και τακτοποιημενα Πανο, αλλα φοβαμαι οτι το νερο δεν περναει ολο μεσα απο τα υλικα που εχεις στο διχτακι αλλα διαφευγει απ τα κενα.....

 

Ίσως βρε Βασίλη την πρώτη φορά. Αλλά τι στο καλό 6000 λίτρα αντλία δεν μπορεί να μην περάσει όλο το νερό κάποια στιγμή από τα διχτάκια.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ευκαιρία τώρα που είμαι  χωρίς  skimmer να κάνω μια αναβάθμιση στο sump μου. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή.

 

Πρόσθεσα ένα ακόμα χώρο μέσα από τον οποίο αναγκάζεται το νερό να περάσει. Εκεί σε δύο "πατώματα'' από egg crate που αφαιρούνται έχω τοποθετήσει τα διάφορα κατά περίπτωση υλικά που χρησιμοποιώ.

 

D0182C9B-E027-4A50-87CD-794DEFF434D9_zps

 

3FDB4A33-92F3-420B-8C48-121F1F032CE8_zps

 

13887125-6465-4FDE-B1F0-524E4689309F_zps

 

Καλη κατασκευη φιλε.

Ετσι οπως το εκανες τα υλικα θα εχουν καλυτερη αποδοση

Link to comment
Share on other sites

Παρά τα προβληματάκια με λίγο διατομική ,λίγο κυανό , λίγο έως πολύ τριχοειδή (έχω λίγο από όλα :))το νερό παραμένει crystal clear και μάλιστα είμαι και 10 ημέρες χωρίς skimmer λόγω βλάβης. Ακόμα και από το πλάι βλέπεις την άλλη μεριά.

Video HD

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου φίλε μου πολύ όμορφο. Και ωραίο φωτισμό βλέπω τι έχεις?

Thanks. Το φωτιστικό είναι ένα ΑΤΙ 6 x 39w dimmable.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο το ενυδρείο σου. Εύχομαι να ξεμπερδέψεις σύντομα με αυτή τη "μάλλινη" άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Μια πανέμορφη γονιοπόρα στολίζει από χθές ένα μέρος του βράχου. Ελπίζω και εύχομαι να αντέξει όσο μπορεί.

Μια χαρα θα παει!! Μου χαρησε ενας φιλος μια πολυ πολυ μικρη πριν 1.30 χρονο!τωρα εχει γινει κανονικοτατο κοραλλι!παλια ειχα ακουσι για σιδηρο..δεν ισχιοι ηgoniopores ζουνε χαμηλα στον υφαλλο χωρις πολυ κυκλοφορια (ισα ισα να κουνιετε) κατα προτειμηση (μαστιγιο) θα εποφελειθει με κανα ταργκετ με ροτιφερσ η κυκλωπες :)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...