Jump to content

Βοήθεια Με Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου 90 Λίτρων


Recommended Posts

Πολύ όμορφο!!

Στάλθηκε από το Lenovo A5500-H μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλυτερο εγινε αν και εγω θα εβαζα τις βαλσινεριες μπροστα απο το φιλτρο για να το κρυψω.

Οπως το βλεπω εγω,η ανουμπια ειναι πολυ κατω απο το φως,θα την εβαζα δεξια διπλα στο ξυλο.

Με την δρακενα δεν υπαρχει αμεσα προβλημα,απλα καποια στιγμη θα σαπισει και θα πρεπει να την βγαλεις.

Το χαλικι για να το αφαιρεσεις θα πρεπει να τα ξηλωσεις ολα και αφου εχεις κα υποστρωμα απο κατω...ειναι πολυ πιο δυσκολο.Τωρα αστο ετσι,αναγκαστικα δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.Αν βαλεις ψιλοτερο χαλικι απο πανω,αυτο λογο μικροτερης κοκκομετριας θα παει απο κατω απο το χοντρο,οπωτε δεν κανεις κατι.

Ναι το φως σου ειναι λιγο για τα λιτρα σου,θες αλλη 1 λαμπα τουλαχιστον,ισως και 2.Αν μπορεις να βρεις ποσα κελβιν ειναι αυτη που εχεις θα ηταν καλα,γιατι ισως εχεις λαθος λαμπα αλλα και να ξερουμε τι αλλα κελβιν χρειαζεσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο εγινε αν και εγω θα εβαζα τις βαλσινεριες μπροστα απο το φιλτρο για να το κρυψω.

Προσέθεσα σήμερα δυο ντοματιές μπροστά απο το φίλτρο για αυτο το λόγο , ελπίζω να ψηλώσουν αρκετά ! 

Οπως το βλεπω εγω,η ανουμπια ειναι πολυ κατω απο το φως,θα την εβαζα δεξια διπλα στο ξυλο.

Αν προσθέσω μερικές βαλσινέριες πίσω δέ θα επαρκέι η σκιά που κάνουν τα φύλλα της στην επιφάνειά ? 

Δεξια απο το ξυλο δεν εχει ουσιαστικα χωρο για να απλωθει και ειναι ολα της τα φυλλα κολλημενα στα τζαμια ! 

Με την δρακενα δεν υπαρχει αμεσα προβλημα,απλα καποια στιγμη θα σαπισει και θα πρεπει να την βγαλεις.

Το χαλικι για να το αφαιρεσεις θα πρεπει να τα ξηλωσεις ολα και αφου εχεις κα υποστρωμα απο κατω...ειναι πολυ πιο δυσκολο.Τωρα αστο ετσι,αναγκαστικα δεν μπορεις να κανεις και πολλα πραγματα.Αν βαλεις ψιλοτερο χαλικι απο πανω,αυτο λογο μικροτερης κοκκομετριας θα παει απο κατω απο το χοντρο,οπωτε δεν κανεις κατι.

Ναι το φως σου ειναι λιγο για τα λιτρα σου,θες αλλη 1 λαμπα τουλαχιστον,ισως και 2.Αν μπορεις να βρεις ποσα κελβιν ειναι αυτη που εχεις θα ηταν καλα,γιατι ισως εχεις λαθος λαμπα αλλα και να ξερουμε τι αλλα κελβιν χρειαζεσαι.

Πως μπορω να το μάθω ? Με ενα mail στην εταιρεια ισως ?

Σε ευχαριστω ξανα για της παρατηρησεις ! 

Προστέθηκαν και 3 μικρά egeria densa στο πισω δεξια μερος του ενυδρείου .. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι επίσης , ενας φίλος δίνοντας μου το ξύλο που έχω τοποθετήσει μέσα , μου είπε οτι είναι mopani  , δεν βλέπω ομως τις διχρωμίες που κάνει το ξύλο αυτό , ουτε μου μοιαζει με οσα εχω δει , post-60922-0-53721000-1430642244_thumb.jpg , υπάρχει περίπτωση να είναι Bogwood ?

Επίσης στα λίτρα μου αν βάλω στο αριστερό κομμάτι του ενυδρείου μια ρίζα red moorwood θεωρείτε οτι θα κλεινω πολύ  το χώρο για τα ψάρια μου μέσα ? post-60922-0-58537800-1430642780_thumb.jpg

Ανυπομονώ για κάθε σας απάντηση παιδια , στο μεταξύ διαβάζω τα άπειρα θέματα που υπάρχουν στο φόρουμ και είναι καταπληκτικά .. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι bogwood είναι. Ρίξε μια ματιά και εδώ για τα ξύλα.

Σχετικά με την ρίζα που ρωτάς, ανάλογα το μέγεθός  της θα σου φάει και τον ανάλογο χώρο.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα ξύλα και δεν δίνω και πολύ σημασία πόσο χώρο θα μου πιάσουν (εκτός και αν είναι πολύ μικρό το ενυδρείο).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι bogwood είναι. Ρίξε μια ματιά και εδώ για τα ξύλα.

Σχετικά με την ρίζα που ρωτάς, ανάλογα το μέγεθός  της θα σου φάει και τον ανάλογο χώρο.

Προσωπικά μου αρέσουν πολύ τα ξύλα και δεν δίνω και πολύ σημασία πόσο χώρο θα μου πιάσουν (εκτός και αν είναι πολύ μικρό το ενυδρείο).

Σε ευχαριστω για την απαντηση , αυτό το πόστ διάβασα και εγώ και αναγνώρισα το ξύλο !

90 λίτρα είναι και όσο περνάει ο καιρός με αυτα που βλέπω και διαβάζω , μου φαίνεται όλο και πιο μικρό χαχχα ! 

Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρήσεις σήμερα , κάνω κάθε μερα με τα sticks της tetra , και έχω :

no3 10

no2 1

gh 8

kh 8

ph 7,2

cl2 0

 

Τις υπόλοιπες μέρες είχα no3 & no2 μηδενικά , 

τί γίνεται ? Ξεκινάει ο κύκλος ? Στρώνει σιγά σιγά ? 

Επηρεάστηκαν που έβγαλα το ξύλο και έδεσα αλλο ενα taxiphyllum ?

Μια βοήθεια παιδιά !

Δεν εχω βαλει ψαρια να ξαναπω ουτε βιαζομαι να βαλω , θελω να γινει σωστα η διαδικασια !

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ακομα δρομο.Μετρηση αμμωνιας δεν βλεπω ομως.

Τα τεστ με στικς δεν ειναι αξιοπιστα και συνηθως δειχνουν οτι ναναι.Καλυτερα καποια στιγμη να παρεις υγρα τεστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορεις αν θες να βαλεις ενα μαυρο η καφε σκουρο φοντο και το ενυδρειο θα δειξει πολυ ομορφο...

επιπλεον βαλε και αλλα ξυλα μην φοβασαι οτι θα χασεις λιτρα ..δινουν πολυ φυσικο αποτελεσμα και θα το εκτιμησουν και οι μετεπειτα κατοικοι στο ενυδρειο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω ενα τεστ αμμωνίας αυριο να σας πω τι γίνεται , υγρά τεστ ειναι στα πλάνα μου , διάβασα στο φόρουμ οτι ειναι πολυ πιο αξιόπιστα . Πήρα ενα ξύλο ακόμα το εχω σε νερο να βουλιάξει και θα το βάλω στο ενυδρείο μόλις το δώ να βουλιάζει λιγο ! Οι μετρήσεις γενικά που εχω τωρα δείχνουν οτι ειμαστε σε καλο δρόμο ; Ευχαριστω για τις απαντήσεις παιδιά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω υγρα τεστ της api και πιστευω ειναι τοπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω χρησιμοποιω υγρα τεστ της api και πιστευω ειναι τοπ

Αντώνη θα το κοιτάξω ! Σε ευχαριστώ , επίσης θα κοιτάξω για το φόντο άμεσα ! Θέλω να γίνουν γενικά οι αλλαγές στην εσωτερική διακόσμηση , τα πολλά φυτέματα και οτι δουλειές χρειάζονται , πρίν μπούν ψάρια ! 

Απο ξύλα έχω πάρει μια ριζα red moor wood και την έχω σε ένα κουβά απο χθες το πρωι , απ ότι διάβασα όμως μπορει να πάρει και βδομάδες για να βυθιστεί , ίσως την κρατήσω με τις 5-6 πέτρες που έχω μέσα και μετά απο καιρό να τις αφαιρέσω σιγά σιγά ! Κάπου έιδα και ένα ποστ με μια αντιστοιχη ρίζα να επιπλέει στο ενυδρείο οπου ξαφνικα μετα απο καιρο βυθίστηκε μονη της , μαλλον θα επιλεξω τον τροπο του κουβα μιας και σκεφτομαι οτι πιθανο βουλιαγμα της θα κανει κακο στα φυτα (σπαζοντας κλωναρια η οτιδηποτε αλλο ) ! Απλα σκεψεις χωρις να ξερω με σιγουρια , γιαυτο ρωτω εσας αλλωστε αχαχχα ^_^

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Την ρίζα μπορείς να την δέσεις σε μια πέτρα αν δεις και επιπλέει και την λύνεις αργότερα όταν θα βουλιάξει μόνη της.

Σχετικά με τα φυτέματα, αποφάσισε τι φυτά θα βάλεις για να έχεις και τα απαραίτητα λιπάσματα-υπόστρωμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε τη ριζα μεσα στο ενυδρειο και βαλτης απο πανω μια πετρα.Οταν μεινει κατω η ριζα μονη της,αφαιρεις την πετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία έχω μηδενική παιδιά , έκανα ένα τέστ στο Pet shop 

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε η ρίζα red moorwood με τις πέτρες απάνω της  που είχα στο ενυδρείο , σιγά σιγά θα αφαιρώ τις πέτρες όταν το ξύλο θα έχει τραβήξει αρκετό νερό έτσι ώστε να κάτσει στον βυθό !

Ευχαριστώ Κώστα για τη συμβουλή ! 

Πάνω της δέθηκε μια anubia nana .

Προστέθηκαν 2 Ceratofyllym Submercum και στο δεξι κομμάτι δέθηκε η Anubia Heterofylla , επίσης ευχαριστώ Κωστα για την καθοδήγηση .. 

Το αποτέλεσμα προς το παρόν και ίσως πρώτη φορά ως τώρα με ικανοποιεί αρκετά ! 

post-60922-0-09313700-1430861376_thumb.jpgpost-60922-0-07299100-1430861397_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μπορεις αν θες να βαλεις ενα μαυρο η καφε σκουρο φοντο και το ενυδρειο θα δειξει πολυ ομορφο...

επιπλεον βαλε και αλλα ξυλα μην φοβασαι οτι θα χασεις λιτρα ..δινουν πολυ φυσικο αποτελεσμα και θα το εκτιμησουν και οι μετεπειτα κατοικοι στο ενυδρειο

Μπήκε και το δεύτερο ξύλο σήμερα και αγοράστηκε ένα μαύρο φόντο ! 

Αυριο με το καλο θα τοποθετηθεί και θα σας αναρτήσω φωτογραφίες ! Ευχαριστω πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Την ρίζα μπορείς να την δέσεις σε μια πέτρα αν δεις και επιπλέει και την λύνεις αργότερα όταν θα βουλιάξει μόνη της.

Σχετικά με τα φυτέματα, αποφάσισε τι φυτά θα βάλεις για να έχεις και τα απαραίτητα λιπάσματα-υπόστρωμα.

Με τα παρόντα φυτά , πρέπει να βάλω κάποιο λίπασμα ? 

 1 Anubias barteri heterophylla , 1 Anubias barteri var. nana, 4 Hygrophila Diformis , 1 Vallisneria Americana Gigantea , 4 Egeria densa , 1 Ceratofyllym demersum , 2 Ceratofyllym submercum

Υπόστρωμα έχω ήδη κάτω απο το χαλίκι , Vital Base της Karlie Flamingo , ελπίζω να είναι εντάξει ..

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμη ερώτηση , στο 20λιτρο ενυδρείο που έχω (το οποίο σκέφτομαι να το κρατήσω για γαρίδες ή ίσως για κάποιον μονομάχο ) έχω ένα jet flo 75 εσωτερικό  φίλτρο .Αυτό το φίλτρο λειτουργεί γύρω στους 10 μήνες .  Φιλοξενεί 2 guppies τα οποία περιμένουν υπομονετικά να μεταφερθούν στο νέο τους ενυδρείο . 

Σήμερα πήρα ένα δείγμα απο το νερό αυτό και το πήγα στο pet shop. 

¨Εκαναν μερικά υγρά τέστ και μου είπαν οτι το νερό είναι σε άψογη κατάσταση , αμμωνία μηδέν , νιτρώδη μηδέν , νιτρικά 10 , απουσία χλωρίου , Ph 7.2 , Κh 6 , Gh 8.Μπορώ να πάρω μπόλι απο αυτό μου το ενυδρείο ? 

Και αν ναι , πως ? Στιβω απλά το σφουγγάρι που έχει μέσα το φίλτρο μέσα στον κάδο του δικού μου εσωτερικού ? 

Μεταφέρω νερό απο το ενυδρείο αυτό μέσα στο μεγάλο ?

Αν ναί για κάποιον απο τους τρόπους αυτούς , πρέπει να μπουν ψάρια μέσα άμεσα ? 

Η να συνεχίσω το στρώσιμο του δικού μου ώς έχει ? 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο με μηδαμινη ιχθυοφορτωση και αναλογα ελαχιστος θα ειναι και ο πληθυσμος των βακτηριων στο φιλτρο.

Αλλα εστω κι ενα δειγμα βακτηριων, θα κανει το στρωσιμο τουλαχιστον πιο γρηγορο.

Αν το ενυδρειακι δεν εχει ιστορικο ασθενειων, μπολιασε.

Απλα μη περιμενεις οτι θα μπορεις να βαλεις αμεσως ψαρια στο νεο ενυδρειο.

Θα συνεχισεις το στρωσιιμο σου κανονικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για το μπολιασμα υπαρχει καπου αρθρο στο φορουμ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα παρόντα φυτά , πρέπει να βάλω κάποιο λίπασμα ? 

 1 Anubias barteri heterophylla , 1 Anubias barteri var. nana, 4 Hygrophila Diformis , 1 Vallisneria Americana Gigantea , 4 Egeria densa , 1 Ceratofyllym demersum , 2 Ceratofyllym submercum

Υπόστρωμα έχω ήδη κάτω απο το χαλίκι , Vital Base της Karlie Flamingo , ελπίζω να είναι εντάξει ..

 

Καταρχήν να δούμε λίγο ένα ένα τα φυτά:

Οι anubias ζουν παντού, μην τις φοβάσαι.

Η ντοματιά τώρα (hygrophila difformis), να προσέξεις γιατί θέλει φωτοπερίοδο τουλάχιστον 10 ώρες, κάτι που δεν θα κάνει καλό στα υπόλοιπα φυτά και ιδιαίτερα στις άλγες και η ανοχή της στην διαφορά θερμοκρασίας είναι μικρή (το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει χωρίς κάποιο σύστημα ψύξης).Τραβάει πολλά νιτρικά.

Egeria densa: πολύ καλό και εύκολο φυτό.Επίσης τραβάει πολλά νιτρικά και μάλλον θα βαρεθείς να την κλαδεύεις (αναπτύσσεται πολύ γρήγορα).

Vallisneria gigantea: απλά συχνό κλάδεμα.

Ceratophyllum demersum και submersum: θέλουν και αυτά πολλά νιτρικά.

Γενικά απ' ότι παρατήρησες θα χρειάζεσαι πολλά νιτρικά!

 

Από λιπάσματα τώρα δεν είμαι και πολύ γνώστης...

Σίγουρα θα χρειαστείς ταμπλέτες λίπανσης για τα φυτά που τρέφονται απ' τις ρίζες (vallisneria, egeria densa) και excel καθημερινά για όλα τα φυτά.

 

Σχετικά με το στήσιμο, η anubia που έχεις και φαίνεται φάτσα φόρα να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει.Προσωπικά θα την έβαζα κάθετα, άντε ίσως λίγο διαγώνια να φαίνονται από μπροστά λίγο τα φύλλα της. Όχι τόσο γυρισμένη. Αν παρ' όλα αυτά σου αρέσει εσένα άσε την έτσι :)

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω ! Η nana λες στα αριστερά η την heyerophylla στα δεξιά ;

Link to comment
Share on other sites

Την heterophylla στα δεξιά εννοώ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα που εχεις,8 ωρες φωτισμου ειναι μια χαρα!

Απο λιπασματα,ταμπλετες δεν θα χρειαστεις αφου εχεις υποστρωμα.

Ενα γενικο λιπασμα για αρχη και μετα βλεπουμε.

Εξελ που γραφτικε πιο πανω ειναι λαθος!Αν ξεκινησεις να ριχνεις θα σου λιωσει τα μισα σου φυτα,τα οποια ειναι τα εξης : βαλiσνερια,κερατοφυλλο,Egeria densa

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...