Jump to content

Βοήθεια Με Στρώσιμο Φυτεμένου Ενυδρείου 90 Λίτρων


Recommended Posts

Το υπόστρωμα απ' όσο γνωρίζω δεν διαρκεί για πάντα.Μετά πως θα τρέφονται τα φυτά που τρέφονται απ΄την ρίζα;

Επίσης για την ντοματιά το γράφει στο προφίλ φυτών ότι δεν θέλει λιγότερο από 10 ώρες φωτοπερίοδος. Στις 8 ώρες πως θα την παλέψει;

Σχετικά με το excel δεν γνωρίζω αν θα τα λιώσει, όπως είπα δεν γνωρίζω από λιπάσματα.Γιατί όμως θα τα λιώσει;Οργανικός άνθρακας δεν είναι; Με την ίδια λογική και το co2 δεν θα μπορούσε να τα λιώσει;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το υπόστρωμα απ' όσο γνωρίζω δεν διαρκεί για πάντα.Μετά πως θα τρέφονται τα φυτά που τρέφονται απ΄την ρίζα; Μεχρι τοτε αν δεν κανει σκουπα βυθου θα εχει καινουριο υποστρωμα,το υποστρωμα  διαρκει απο 6 μηνες μεχρι ενα χρονο.Γιατι να βαλει ταμπλετες?

 

Επίσης για την ντοματιά το γράφει στο προφίλ φυτών ότι δεν θέλει λιγότερο από 10 ώρες φωτοπερίοδος. Στις 8 ώρες πως θα την παλέψει; Θα την παλεψει μια χαρα,δεν ειναι οτι θα χαλασει απλα θα αναπτυσσετε πιο αργα.Το βασικο γι αυτο το φωτο ειναι τα νιτρικα.

 

Σχετικά με το excel δεν γνωρίζω αν θα τα λιώσει, όπως είπα δεν γνωρίζω από λιπάσματα.Γιατί όμως θα τα λιώσει;Οργανικός άνθρακας δεν είναι; Με την ίδια λογική και το co2 δεν θα μπορούσε να τα λιώσει; Καμια σχεση το ενα με το αλλο,αλλο οργανικος ανθρακας,αλλο co2.Ο οργανικος ανθρακας ειναι υποκαταστατο του co2 και απλα διατηρει τα φυτα,δεν τα αναπτυσει οπως το αεριο co2.Τα συγκεκριμενα φυτα λιωνουν με το εξελ γιατι ειναι ευαισθητα σ αυτο,οχι ομως στο co2.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν να δούμε λίγο ένα ένα τα φυτά:

Οι anubias ζουν παντού, μην τις φοβάσαι.

Η ντοματιά τώρα (hygrophila difformis), να προσέξεις γιατί θέλει φωτοπερίοδο τουλάχιστον 10 ώρες, κάτι που δεν θα κάνει καλό στα υπόλοιπα φυτά και ιδιαίτερα στις άλγες και η ανοχή της στην διαφορά θερμοκρασίας είναι μικρή (το καλοκαίρι δεν ξέρω αν θα τα καταφέρει χωρίς κάποιο σύστημα ψύξης).Τραβάει πολλά νιτρικά.

Egeria densa: πολύ καλό και εύκολο φυτό.Επίσης τραβάει πολλά νιτρικά και μάλλον θα βαρεθείς να την κλαδεύεις (αναπτύσσεται πολύ γρήγορα).

Vallisneria gigantea: απλά συχνό κλάδεμα.

Ceratophyllum demersum και submersum: θέλουν και αυτά πολλά νιτρικά.

Γενικά απ' ότι παρατήρησες θα χρειάζεσαι πολλά νιτρικά!

 

Από λιπάσματα τώρα δεν είμαι και πολύ γνώστης...

Σίγουρα θα χρειαστείς ταμπλέτες λίπανσης για τα φυτά που τρέφονται απ' τις ρίζες (vallisneria, egeria densa) και excel καθημερινά για όλα τα φυτά.

 

Σχετικά με το στήσιμο, η anubia που έχεις και φαίνεται φάτσα φόρα να σου πω την αλήθεια δεν μου αρέσει.Προσωπικά θα την έβαζα κάθετα, άντε ίσως λίγο διαγώνια να φαίνονται από μπροστά λίγο τα φύλλα της. Όχι τόσο γυρισμένη. Αν παρ' όλα αυτά σου αρέσει εσένα άσε την έτσι :)

 

Είχε μία τρύπα το bogwood εκει και με βολεψε τελεια να την σφηνωσω μεσα (οι ριζεσ βγαινουν απο τη πισω πλευρα ) , θα το κοιταξω ! 

Πιο πολυ με αγχωνει το γεγονος οτι ειναι ψηλοτερα και ως εκ τουτου κοντα στο φως που απ οτι διαβαζω δε το συμπαθει και τοσο πολυ ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια για το φόντο απέτυχε παταγωδώς !

Εϊτε με κόλλα που είχα αγοράσει , είτε με λάδι που διάβασα μετέπειτα ! 

 

Link to comment
Share on other sites

Η προσπάθεια για το φόντο απέτυχε παταγωδώς !

Εϊτε με κόλλα που είχα αγοράσει , είτε με λάδι που διάβασα μετέπειτα ! 

 

Πιαστο με σελοτειπ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάς για χαρτόνι, εγώ είχα πάρει απ' τα jumbo την UHU patafix invisible.

 

GB_invisible.png

 

Είναι κομματάκια μικρά σαν ταινία διπλής αλλά διάφανα και τα έβαλα πάνω στο χαρτόνι και μετά το κόλλησα στην πίσω μεριά του ενυδρείου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσσαλίδες μικρές βγαίνουν απο το Red moorwood και παραμενουν στην επιφανεια , επίσης εχει την λευκη αλγη πανω του σα στρωση που διαβασα οτι βγαινει μονη της , ελαφρο θολωμα σημερα του νερου και  παρατηρηση αλγεως στα τζαμια , σαν επικαλυψη ειναι λιγο θαμπωμενα .. 

Φυσιολογικα ολα αυτα παιδια ? 

Δεν εγινε καποια αλλαγη μεσα στο νερο , μονο flakes τροφη μεσα στην αποχη χθες το απογευμα 

Link to comment
Share on other sites

Οι φυσαλίδες λογικά είναι επειδή ποτίζει ακόμη με νερό το ξύλο.Όταν σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες, θα μπορέσει να βυθιστεί και μόνο του.

Η βιομεμβράνη, όπως σωστά διάβασες θα φύγει μόνη της.Εγώ που έχω βάλει καινούρια ξύλα απ' τις 15/4, τώρα αρχίζει να μειώνεται αλλά στην πρώτη εμφάνισή της τα έβγαλα και τα έτριψα με μια οδοντόβουρτσα και τα ξέπλυνα επειδή διάβασα ότι θα ξαναέβγαινε αλλά περιορισμένη.

Και όντως ξαναβγήκε, αλλά τώρα αρχίζει και δείχνει σημάδια υποχώρησης και σκέψου ότι σε κάθε αλλαγή νερού, την τραβάω με το σωληνάκι που βγάζω το νερό.

Γενικά τώρα που είναι νέο το ενυδρείο, θα παρατηρήσεις πολλά πράγματα.Στην πορεία θα δείξει ποιά απ' αυτά παραμένουν και θα πρέπει να κάνεις κάτι.

Αν σε ενοχλεί αυτή η άλγη, μπορείς να την καθαρίζεις με σφουγγάρι.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσσαλίδες μικρές βγαίνουν απο το Red moorwood και παραμενουν στην επιφανεια , επίσης εχει την λευκη αλγη πανω του σα στρωση που διαβασα οτι βγαινει μονη της , ελαφρο θολωμα σημερα του νερου και  παρατηρηση αλγεως στα τζαμια , σαν επικαλυψη ειναι λιγο θαμπωμενα .. 

Φυσιολογικα ολα αυτα παιδια ? 

Δεν εγινε καποια αλλαγη μεσα στο νερο , μονο flakes τροφη μεσα στην αποχη χθες το απογευμα 

 

Οτι γραφεις ειναι φυσιολογικο,με σε τρομαζει τιποτα απο αυτα.

Σε νεα ενυδρεια,ολα αυτα ειναι φυσιολογικα,κανουν το κυκλο τους και φευγουν μονα τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

To θέμα με το φόντο λύθηκε , έίχα αγοράσει μια γυαλιστερή μαυρη αφίσα και μία  κόλλα photofix , ταλαιπωρήθηκα και δε καταφερα να τη περασω και σωστα και πεταχτηκαν και τα δυο .

Σημερα αγορασα ενα μαυρο ματ χαρτονι απο ενα βιβλιοπωλειο και το αποτελεσμα ειναι τελειο , στερεοποιηθηκε απλα αναμεσα στα πλαστικα που βρισκονται στον πατο του ενυδρειου και στο καπακι ! Κόστος 0,50 λεπτα .

Το αποτελεσμα δεν φαινεται καλα , η θολουρα μου παραμενει  , ομως απο κοντα φαινεται ομορφο !

Η anubia επισης στα δεξια κατεβηκε λιγο πιο κατω , ειναι και αρκετα μεγαλο φυτο και με προβληματιζει στην τοποθετηση της για να μαι ειλικρινης !  

post-60922-0-02998300-1431030531_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει τώρα πάντως...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω .. 

Ολο αυτο τον καιρο που ειμαι στο φορουμ , κοιταζω φωτογραφιες απο ενυδρεια και καταλαβα οτι το στησιμο στο δικο μου ηταν αρκετα διαφορετικο .. Στο επομενο ισως ενυδρειο να γινουν διαφορετικα τα πραγματα και πιο λειτουργικα για ψαρια και φυτα , προς το παρον ειμαι αρκετα μπερδεμενος με το στρωσιμο , με τα φυτα , με την ψαροσυνθεση που πρεπει να διαλεξω και τους χωρους και τις αναγκες που πιθανον να χρειαστουν αυτοι οι δυο οργανισμοι στο ενυδρειο μου , φυτα και ψαρια .Ηδη μετραω 18 μερες απο την αγορα και τοποθετηση και ενω δε το περιμενα πραγματικα , δεν βιαζομαι να βαλω ψαρια , θελω να γινουν ολα σωστα για να μην εχω απωλειες ! 

Link to comment
Share on other sites

Αν επίσης κάποιος έχει κάποια συμβουλή ή κάποια ιδέα για την διάταξη  στο ενυδρείο θα ήθελα να την συζητήσουμε , κυρίως αναφέρομαι σε προσθήκη/αφαίρεση  φυτών η ξύλων 

Link to comment
Share on other sites

Αν επίσης κάποιος έχει κάποια συμβουλή ή κάποια ιδέα για την διάταξη  στο ενυδρείο θα ήθελα να την συζητήσουμε , κυρίως αναφέρομαι σε προσθήκη/αφαίρεση  φυτών η ξύλων 

 

Αυτο ειναι θεμα προσωπικου γουστου.Κανε οτι αρεσει σ΄ εσενα περισσοτερο και ασχολησου περισσοτερο με την σωστη διαβιωση

των ψαριων που θα βαλεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους ! 

Εκανα μια μετρηση στο νερο σε ενα pet shop με υγρα τεστ και ειχα,

no2  0 ,

no3 1,5 . 

Νh3 0 

nh4 0 

Αυτο σημαινει οτι ειμαι ετοιμος να δεχθω ψαρια ? 

Πριν 4-5 μερες προσθεσα επισης μια αμπουλα βακτηριδιων στο φιλτρο μου 

Link to comment
Share on other sites

Επισης αγόρασα μια τσιμπιδα φυτων ανοξειδωτη της sera και υγρα τεστ αμμωνιας της api ( σιγα σιγα θα τα παρω ολα ) . Οι ντοματιες μου ,το κερατοφυλλο και οι βαλσινεριες εχουν μεγαλωσει αισθητα , σε αντιθεση με την egeria που δειχνει να την εχει ακουσει ! 

ΕΙναι τερμα πισω και της κανει σκια αρκετη το bogwood οποτε μαλλον θελει μεταφυτευση σε σημειο με περισσοτερο φως .

Το ενα κερατοφυλλο επισης μαδουσε αρκετα οταν ειχα τον θερμοστατη στους 26-27 βαθμους και μου συνεστησαν να τον κλεισω τετοια εποχη .Ισχυει ? 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

No3 1.5;Πως κατάφερε και το μέτρησε αυτό;

Τα δικά σου τεστ τι λένε σε αμμωνία;

Το κερατόφυλλο (αν ισχύει το τεστ που σου έκαναν για τα νιτρικά) δεν την παλεύει γιατί θέλει νιτρικά τα οποία ΘΑ έχεις για λίγο όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.Και λέω για λίγο γιατί μόλις ολοκληρωθεί, θα πρέπει με μια καλή αλλαγή νερού να τα ρίξεις ώστε να μπορέσεις να βάλεις ψάρια.

Επίσης θέλει αρκετό φωτισμό και εσύ έχεις το μισό σε σκοτεινό σημείο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

No3 1.5;Πως κατάφερε και το μέτρησε αυτό;

Μπορει να καταλαβα λαθος , η να εννοουσε γυρω στο 15 δε καταλαβα πολυ καλα , μολις εχω τα τεστ στη βδομαδα τα υγρα θα γραψω με σιγουρια .

Τα δικά σου τεστ τι λένε σε αμμωνία;

Με το τεστ της api που εκανα τωρα  , ηταν 0 (τελειως κιτρινο στην colour card)

Το κερατόφυλλο (αν ισχύει το τεστ που σου έκαναν για τα νιτρικά) δεν την παλεύει γιατί θέλει νιτρικά τα οποία ΘΑ έχεις για λίγο όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου.Και λέω για λίγο γιατί μόλις ολοκληρωθεί, θα πρέπει με μια καλή αλλαγή νερού να τα ρίξεις ώστε να μπορέσεις να βάλεις ψάρια.

Επίσης θέλει αρκετό φωτισμό και εσύ έχεις το μισό σε σκοτεινό σημείο.

Ισχυει , οτι μου ειπε και ο Κωστας σε ενα ποστ πιο πανω , να δω τι γινεται ετσι ωστε να προσθεσω μια λαμπα ακομα , η αν γινεται να αλλαξω αυτη με καποια πιο καταλληλη.

Εβγαλα τα δυο κερατοφυλλα που εδειχναν να μη τη παλευουν (μαδουσαν και ειχαν μαυρισει) , το demercum απο την αλλη δειχνει να αναπτυσσεται κανονικα , εβγαλε και στις ακρες κατι μικρα σαν σπορους κουκουναριου και εχει μεγαλωσει λιγο , οπως επισης και οι βαλσινεριες εχουν πεταξει ριζες στα πλαγια και δυο καινουργια φυτακια , οι ντοματιες επισης εχουν αναπτυχθει με τελειως καινουργιες κορυφες που πεταξαν τις τελευταιες μερες . 

Ξεφυτεψα απο πισω τις egeria και τις αφησα μπροστα στο φως στο χαλικι για μια μερα να δω αυριο που θα τις βαλω .

Link to comment
Share on other sites

Μετρηση με υγρα τεστ σημερα παλι ,

Νο2 0

Νο3 10

ph 7,2

nh3 - nh4 0

 

Απ οτι μου ειπαν τα παιδια στο pet shop το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο 

Ισχυει ? 

Μου συνεστησαν μια σκουπα βυθου για να απομακρυνω τα πεσμενα φυλλα του κερατοφυλλου και ακαθαρσιες απο υπολειματα τροφων και μια μερικη αλλαγη νερου . 

Προετοιμασα νερο με αντιχλωριο , εβγαλα με τη σκουπα προσεκτικα ολες τις ακαθαρσιες , εβγαλα 20 λιτρα και αλλα τοσα εβαλα .

Προσέθεσα στο φίλτρο μου μακαρονι siporax σε ενυδρειακη καλτσα και απο πανω filter wool της serra .

Toν ανθρακα δεν τον εχω βαλει , ετσι υπηρχε χωρος στο φιλτρο για αυτα τα δυο . 

Σκεφτομουν να αλλαξω βυθο σε αμμο αλλα αποφασισα να το κανω στο επομενο ενυδρειο χααχ(ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρξει συντομα !!!) . 

Διαλεξα εναν ancistrus cirrhosus , γιατι μου αρεσει πολυ σαν ψαρι , διαβασα τις ιδιαιτεροτητες του και ελπιζω να του τις καλυψω .

Τον θελω να αλωνιζει στα κατωτερα στρωματα του βυθου και να γουσταρει και οχι για  να γλυφει ! 

Εχω καταλαβει πια μετα απο τοσο διαβασμα οτι τις καθαριοτητες τις κανουμε εμεις και οχι τα ψαρια και σημαντικοτερο στις αλγες ειναι η οσο το δυνατον γρηγοροτερη προληψη τους ! 

Μπορει να του αρεσει να τρωει καποια ειδη αλγης αλλα καταλαβαινω οτι ειναι συμπληρωματικα στη διατροφη του και θα του παρεχω εκτος απο τις ταμπλετες βυθου και καποια λαχανικα που διαβασα οτι προτιμαει ! 

Εγινε σωστη προσαρμογη και απο χθες το απογευμα το τυπακι αυτο σουλατσαρει ολο χαρα στον βυθο . 

Δεν τον ταισα χθες ενω σημερα εριξα πριν λιγο , μιση ταμπλετα βυθου και πηγε σφαιρα πανω της . 

Εχει γινει καποιο λαθος στην ολη διαδικασια ? Θα ηθελα λιγο τα φωτα σας ξανα ! 

Τα ψαρια που σκεφτομαι να του κανουν παρεα ειναι ισως ενα κοπαδι black neon tetra .

Επισης θα αισθανοταν πιο ανετα αν ειχε ζευγαρι , αλλο ενα ατομο του ειδους του ? 

Έγινε επεξεργασία - ΕΥΤΥΧΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Προχθες η μετρηση ! Και εκανα και χθες μετα που μπηκε ο μικρος και οι μετρησεις ηταν ενταξει 

(Διορθωτικό σχόλιο παιδια ! )

Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα και καλα εκανες και εκανες και αλλαγη νερου πριν βαλεις το ψαρακι...

Τωρα ομως εβαλες το σιποραξ? Ή τωρα συμπληρωσες?

 

Βγαλτο καμια φωτο να το δουμε.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι μετρησεις σου ειναι μια χαρα και καλα εκανες και εκανες και αλλαγη νερου πριν βαλεις το ψαρακι...

Τωρα ομως εβαλες το σιποραξ? Ή τωρα συμπληρωσες?

 

Βγαλτο καμια φωτο να το δουμε.... :)

Στο φίλτρο μου μέσα,  συμπλήρωσα στο κενο που ειχε αντι για το κουτί του άνθρακα που δεν εβαλα , μεσα σε ενυδρειακη καλτσα siporax , για καλυτερη αποικηση των βακτηριδιων  ,  . Απο πανω το filterwool , ελπιζω να εκανα καλα. Φωτό ανεβαίνει σε ενα λεπτο ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχες καθολου σιποραξ πριν και συμπληρωσες κι αλλο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειχες καθολου σιποραξ πριν και συμπληρωσες κι αλλο?

Ειχε ενα καφε υλικο για την αποικια των βακτηριδιων μεσα σε ενα πλαστικο κουτι . το εχω αφησει μεσα  οπως ειναι . post-60922-0-61870600-1431468075_thumb.png

Δεν εβαλα τον ανθρακα και ετσι προσθεσα το siporax στην καλτσα .

20 μερες ετρεχε χωρις το siporax , εκανα λαθος με το να το προσθεσω ? 

Επισυναπτω τη φωτογραφια με τα υλικα του Biobox .

Link to comment
Share on other sites

post-60922-0-43460400-1431468327_thumb.jpg

Αυτος ειναι ο πιτσιρικος , ειχα δει σε δυο καταστηματα δυο διαφορετικους , τσακωσα ενα τυπακι που ητανε πανω σε μια βαλσινερια και στο ενυδρειο μου σε αυτη τη μερια συχναζε χθες  .Εδω ειναι στη ριζα του red moorwood .

Σημερα βεβαια την εβγαλε ολη τη μερα στο Bogwood ,στην αλλη μερια του ενυδρειου  , λες και βρηκε το σπιτι του χααχαχ, εχει και κατι καναλακια απο κατω σα μικρες σπηλιες και την ειχε καταβρει εκει ! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...