Jump to content

Αριθμός Ψαριών Σε Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, έχω ένα ενυδρείο της eheim 84lt είμαι αρχάριος μόλις 1 μήνα το έχω, με τη βοήθεια του κουμπάρου μου έχω βάλει ψιλή άσπρη άμμο κάτω, τρία φυτά, δυο ρίζες, και μερικές πετρούλες . Ποιος θα μπορούσε να μου πει πόσα και τι ψάρια θα μπορούσα να βάλω ;

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι θα βαζεις νερο βρυσης,σωστα?Χωρις δηλαδη να κανεις επεξεργασια στο νερο της βρυσης για να γινει μαλακο.

Ζωοτοκα μπορεις να βαλεις.

Cherry bards

Pseudomugil gertrudae

Δυστυχος τα ψαρια σκληρου νερου ειναι λιγοτερα απο αυτα του μαλακου.

Εχεις κανει μετρησεις στο νερο του ενυδρειου σου?

Με ποιον τροπο στρωνεις το ενυδρειο?

Τι εξοπλησμο εχει?

Βαλε καμια φωτο να δουμε τι εχεις φτιαξει.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα νανοκιχλίδες. 2 ζευγάρια!

ή 1 ζευγάρι και 5 ροδόστομους

επίσης και κόρυ

Έγινε επεξεργασία - Liomidis
Link to comment
Share on other sites

Σε 80 λίτρα 2 ζευγάρια πιστεύω = πολύ ξύλο σε περίοδο αναπαραγωγής

επίσης 5 ροδοστομοι δεν το λες κοπάδι

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα νανοκιχλίδες. 2 ζευγάρια!

ή 1 ζευγάρι και 5 ροδόστομους

επίσης και κόρυ

 

Λαθος προτασεις δινεις....Λιγα λιτρα για 2 ζευγαρια νανοκιχλιδες.

Ροδοστομα σ αυτο το ενυδρειο δεν μπαινουν,θελουν μηκος ενυδρειου τουλαχιστον 1-1.20

Ολα τα ψαρια που προτεινεις,θελουν μαλακο νερο,ο φιλος δεν νομιζω να θελει να μπει στη διαδηκασια επεξεργασιας του νερου για να κανει το νερο της βρυσης μαλακο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πριν ένα μήνα ένα μικρό 45lt της aquael και λόγω βιασύνης των παιδιών και άγνοιας δικιας μου έβαλα ψάρια αμέσως . Τώρα εδώ και μια εβδομάδα έχω το 84lt της eheim με φίλτρο εξωτερικό της ίδιας εταιρείας . Αυτή τη στιγμή έχω γκαπυ μόλυ νέον και μπλακ νέον το σύνολο κοντά στα τριάντα αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά κάπου νομίζω ότι έχω χάσει την μπάλα

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι στο φίλτρο έχω μπόλι από το ενυδρείο του κουμπάρου μου

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει πριν ένα μήνα ένα μικρό 45lt της aquael και λόγω βιασύνης των παιδιών και άγνοιας δικιας μου έβαλα ψάρια αμέσως . Τώρα εδώ και μια εβδομάδα έχω το 84lt της eheim με φίλτρο εξωτερικό της ίδιας εταιρείας . Αυτή τη στιγμή έχω γκαπυ μόλυ νέον και μπλακ νέον το σύνολο κοντά στα τριάντα αλλά είμαι σίγουρος ότι κάτι δεν έχω κάνει καλά κάπου νομίζω ότι έχω χάσει την μπάλα

 

Δινεις ολα τα ψαρια και κρατας ενα χαρεμι γκαπυ μονο,δηλαδη 1 αρσενικο και 3 θυληκα.Συντομα θα εχεις και γεννες αλλα οταν αποκτησεις μικρα θα πρεπει να τα δινεις.

Τα υπολοιπα ψαρια που εχεις δεν ταιριαζουν με τα γκαπυ.30 ψαρια ειναι υπερβολικα γι αυτο το ενυδρειο.

Μετρησεις νερου εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να παρεις υγρα τεστ για νο2,νο3 και αμμωνια και να μετρησεις να δεις που βρησκεται το ενυδρειο σου.

Καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου και ποσο?

Για τα ψαρια σου ειπα και πιο πανω τι πρεπει να κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ του προτείνεις στα 84 λίτρα να κρατήσει 4 γκαπυ? Δηλαδή εάν κρατήσει και ένα χαρεμη μολυ θα είναι υπερβολικό?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι 4 γκαπυ, θα ειναι 4 γκαπυ+ τις γεννες που θα εχει πολλες και σιγουρα. Οποτε ακομα αρκετα ψαρια που θα πρεπει να δινει κιολας. Τα μολυ σιγουρα δεν ειναι υπερβολη αλλα εγω προσωπικα πιστευω οτι ειναι αλλος ενας μυθος των πετσοπ και των φορουμ οπως τα ντεμασονι+λαμπιδοχρωμις. Προκεται για πολυ διαφορετικα ψαρια σε συμπεριφορες και σε λιγα λιτρα συνηθως το ενα απο τα 2 κυριαρχει με αποτελεσμα το αλλο να αποδημει εις τον Κυριον. Αποψη μου βεβαια και να σημειωσω οτι το εχω δει να λειτουργει και επιτυχημενα πριν προλαβουν οι κασσανδρες της ΕΝΥΔΡΕΙΑΚΗΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΑΣ. 

Έγινε επεξεργασία - MfJones
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα πάω να πάρω τα τεστ έχει μια εβδομάδα που έστησα το καινούργιο ενυδρείο ακόμα νερό δεν έχω αλλάξει λέω στις 15 ημέρες να αλλάξω το άσπρο κομμάτι σας υαλοβάμβακας στο επάνω μέρος του φίλτρου και νερό να αλλάξω στο μήνα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω εδώ πάντως και μια εβδομάδα το ενυδρείο δεν έχει ξεθολώσει

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφία βάζω για να δείτε δεν ξέρω αν τη βλέπετε γιατί εγώ δεν βλέπω τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτά τα ψαράκια:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/86183-puntius-tetrazona-bleeker-1855/

http://www.aquazone.gr/forums/topic/37781-gymnocorymbus-ternetzi-boulenger-1895/

ένα κοπαδακι από αυτά θα μπορούσες να βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

νερο πρεπει να αλλαζεις συντομοτερα ...περιπου εβδομαδα ,αναλογα παντα με τις μετρησεις σε στρωμενο σωστα ενυδρειο δεικτης μπορει να ειναι τα νιτρικα .σε περιπτωση τωρα που βρεις ανεβασμενα και νιτρωδη η αμωνια πρεπει να κανεις αμεσα αλλαγη γιατι δεν εχει στρωσει το ενυδρειο σου και κινδυνευουν τα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ του προτείνεις στα 84 λίτρα να κρατήσει 4 γκαπυ? Δηλαδή εάν κρατήσει και ένα χαρεμη μολυ θα είναι υπερβολικό?

 

Ναι,αυτο του προτεινω γιατι θα εχει και γεννες συντομα και θα μπορει να κρατησει και μερικες απο αυτες.

Αν βαλει και δευτερο χαρεμι θα πρεπει να δινει ολες τις γεννες απο ολα τα ψαρακια γιατι θα εχει προβλημα υπερπληθυσμου..

Link to comment
Share on other sites

Αν πιστεύεις πως το καλοκαίρι μπορείς να κρατήσεις τη θερμοκρασία μέχρι τους 26 βαθμούς μέγιστο (στις μεγάλες ζέστες, αλλιώς στους 24-25), μπορείς να βάλεις 10-15  συννεφάκια (White Cloud Mountain Minnow) http://www.seriouslyfish.com/species/tanichthys-albonubes/

και αν υπάρχουν αρκετα φυτά να υπάρχουν κρυψώνες μπορεί να έχεις και γέννες, και το χειμώνα μπορείς να το αφήσεις να κατέβει ακόμα και στους 15-16.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω σοβαρό πρόβλημα . Μέσα σε δυο ημέρες δυο θανάτους από γκαπυ. Πάω να πάρω τεστ για μετρήσεις νερου μετά από μια εβδομάδα μάλλον κάτι έχω κάνει πολύ λάθος

Link to comment
Share on other sites

Έχω σοβαρό πρόβλημα . Μέσα σε δυο ημέρες δυο θανάτους από γκαπυ. Πάω να πάρω τεστ για μετρήσεις νερου μετά από μια εβδομάδα μάλλον κάτι έχω κάνει πολύ λάθος

 

Λογικο ειναι να εχεις προβληματα με τοσα ψαρια μεσα.Το ενυδρειο σου δεν εχει στρωσει ακομα καλα και εχοντας τοσα ψαρια και χωρις αλλαγη νερου,τα πραγματα εχουν γινει χειροτερα.

Ξεκινα να δινεις ψαρια και κανε και αλλαγη νερου οπωσδηποτε.Παρε και τεστ και δες τι γινεται με το νερο σου.

Μη το αμελησεις γιατι τα προβληματα δεν θα σταματησουν δυστυχος.

Link to comment
Share on other sites

Ναι,αυτο του προτεινω γιατι θα εχει και γεννες συντομα και θα μπορει να κρατησει και μερικες απο αυτες.

Αν βαλει και δευτερο χαρεμι θα πρεπει να δινει ολες τις γεννες απο ολα τα ψαρακια γιατι θα εχει προβλημα υπερπληθυσμου..

Εγώ βλέπεις δεν μηλαω με θα εγώ μηλαω με το τι εχει και τι μπορεί να έχει.Εσυ μηλας υποθετικα.Αυτη είναι η διααφορα μας.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπεις δεν μηλαω με θα εγώ μηλαω με το τι εχει και τι μπορεί να έχει.Εσυ μηλας υποθετικα.Αυτη είναι η διααφορα μας.

 

Δεν σε πιανω φιλε μου...

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν μου αρέσει να μηλαω υποθετικα οτι θα έχει γενες θα κρατήσει κάποια κτλ.

 

Τι υποθετικα βρε φιλε μου? Το οτι θα εχει γεννες ειναι 1000% σιγουρο.Δηλαδη,εσυ δεν λαμβανεις υποψιν σου τις γεννες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...