Jump to content

Rio 240 Τι Φίλτρο??


Liomidis

Recommended Posts

Τι θα μου προτείναται για εξωτερικό φίλτρο στο RIO240??

Έχω δεί αυτά τα : 1 EHEIM professionel 3 2071

                             2 Fluval 406

                             3 Eheim Classic 2217 Basic Edition

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όλα είναι τοπ φίλτρα. Το θέμα που πρέπει να κοιτάξεις είναι η διαθεσιμότητα σε ανταλλακτικά στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τι είδος ανταλλακτικά?? τα βιολογικά υλικά και σφουγγάρια του φίλτρου εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Όχι , εννοώ φτερωτές , λαστιχάκια στεγανοποίησης κτλ. :)

Link to comment
Share on other sites

JBL 1500. Βρίσκεις τα πάντα απο ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Ολα καλα φιλτρα ειναι, δες σερβις και ανταλακτικα ΚΑΙ την τσεπη σου και αποφασισε.

:)

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο αυτα που σου αναφερουν τα παιδια παραπανω, το θεμα ειναι τη ψαρια θες να υποστηριξεις.

Link to comment
Share on other sites

Το classic θα σε ταλαιπωρησει αρκετα στην συντηρηση του! Ενα απο τα αλλα δυο κοιτα. Εγω θα επαιρνα το fluval!

Link to comment
Share on other sites

αδερφε στο ιδιο ενυδρειο εχω δουλεψει και το fluval και το eheim θα πηγαινα σε fluval καθαρα για την ευκολια στην συντηρηση που λεει και ο sturm

στο θεμα φιλτρανση πανω κατω ειναι ισοδυναμα....
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Η ψαροσυνθεση θα είναι 4 σκαλαρια, 1 ζευγάρι ραμιρεζι, 4-5 κορυ, 8 ροδοστομους, 4 γκλας γατόψαρα, 1 σεβερουμ και μπορεί και 5-8 καρδινάλιους. Σκαλαρια και σεβερουμ θα μπουν μικρά για να συνηθίσουν τα υπόλοιπα και να μην έχω πρόβλημα. Υπάρχει α/ο για το ph.

Link to comment
Share on other sites

Τείνω προς Fluval αλλά θα είναι αρκετό μόνο του χωρίς το εσωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολη αυτη η ψαροσυνθεση σε 240 λιτρα μου φαινεται υπερβολη χωρια οτι θα εχεις τρια διαφορετικα ηδη κιχλιδων!

Καλο το fluval, αλλα εμενα και το το λεω εντελως φιλικα, πρωτου με προλαβουν, τρολαρουν και με λογοκρινουν παλι, θα με απασχολουσε πιο πολυ η ψαροσυνθεση και μετα το φιλτρο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, ολη αυτη η ψαροσυνθεση σε 240 λιτρα μου φαινεται υπερβολη χωρια οτι θα εχεις τρια διαφορετικα ηδη κιχλιδων!

Καλο το fluval, αλλα εμενα και το το λεω εντελως φιλικα, πρωτου με προλαβουν, τρολαρουν και με λογοκρινουν παλι, θα με απασχολουσε πιο πολυ η ψαροσυνθεση και μετα το φιλτρο!

Θοδωρη θα στο πω και εγω φιλικά διότι εισαι και φιλος μου αλλο να λέμε την γνώμη μας και αλλο να επιμένεις οτι μονο εσυ θα εχεις δίκιο εδω στο φορουμ που ειμαι τόσα χρονια πλεον αυτο βλέπω περνούν ολοι στο κυνήγι εκείνους που ειναι απόλυτη και δεν ακούνε πες την γνώμη σου την άποψη σου βάση εμπειρίας και ασε το κάθε μελος να κανει οτι θέλει αν βλέπεις λαθος την ψαροσυνθεση τοποθετησου τεκμιρειωμενα χωρις να περιμένεις να συμφωνήσουν μαζι σου και αυτο ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως Λυκουργο και θα κανει οτι θελει ο φιλος! Δεν αναγκασα κανεναν να κανει τιποτα. Ή αναγκασα και δεν το καταλαβα; Το αναφερω και πιο πανω, εμενα θα με απασχολουσε η ψαροσυνθεση! Και αναφερω πως υπαρχουν και τρια διαφορετικα ειδη κιχλιδων! 

Αν ο φιλος θελει να το συζητησουμε περαιτερω για την ψαροσυνθεση, ευχαριστως!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει τπτ, ψάχνομαι ακόμη. Απλά έψαξα να βρώ ψάρια που μπορούν να μπουν μαζί και να μου αρέσουν. Διαβάζοντας πολλά ποστ διαπιστώσα ότι οι γνώμες είναι πάρα πολλές στο θέμα "τι ψάρια και πόσα". Σε ένα ποστ διάβασα ότι αν μπουν απο μικρά μαζί δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αλλά ποτε μην λες ποτε. Θα ήθελα να δοκιμάσω αυτή την ψαροσύνθεση, αλλά με ενδιαφέρει και η γνώμη σας για αυτό και γράφω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το εσωτερικο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει τπτ, ψάχνομαι ακόμη. Απλά έψαξα να βρώ ψάρια που μπορούν να μπουν μαζί και να μου αρέσουν. Διαβάζοντας πολλά ποστ διαπιστώσα ότι οι γνώμες είναι πάρα πολλές στο θέμα "τι ψάρια και πόσα". Σε ένα ποστ διάβασα ότι αν μπουν απο μικρά μαζί δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αλλά ποτε μην λες ποτε. Θα ήθελα να δοκιμάσω αυτή την ψαροσύνθεση, αλλά με ενδιαφέρει και η γνώμη σας για αυτό και γράφω εδώ.

Τι ψαρια σου αρεσουν περισσοτερο, μικρα κοπαδοψαρα ή μεγαλα ψαρια;

Μια καλη ψαροσυνθεση κατα την γνωμη μου ειναι ενα μεγαλο κοπαδι ειτε απο καρδιναλιους ειτε απο ροδοστομα, ενα κοπαδι κορυ και ισως και κανενα ζευγαρι νανοκιχλιδες.

Επισης αν θες λιγο πιο μεγαλα ψαρια ενα χαρεμι pearl gourami και ενα κοπαδι αρλεκινοι και καποια μικροσωμα botia για βυθο!

Link to comment
Share on other sites

+φωνω με τον Θοδωρη.. τα ψαρια που ανεφερες ειναι πολλα.. 

επησεις , φανταζομαι θα εχεις οσμωση..

μειωσε λιγο τα ειδη και ανεβασαι τα κοπαδια.. αντι να βαλεις πχ 5 ροδοστομους,5 νεον και 5 καρδιναλιους , ειναι πιο ορθο να βαλεις πχ. 15 ροδοστομους..

τα κοπαδια οσο σε παιρνει να ειναι μεγαλα 10+  κι οχι πολλες κιχλιδες μαζι..

επησεις νανοκιχλιδες με κορυς , δεν ειναι και ιδανικος συνδυασμος.. 

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα μπορει να παιξει σε μεγαλα κοπαδι του τυπου 30 -40!

Αν υπαρχει αρκετος χωρος την παλευουν κορυ και πχ ραμ! Υπαρχει ενας ψιλοτσαμπουκας αν θα παιξουν γεννες!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα λεγομενα σας ( για τα ψαρια που θα βαλει ) δεν χρειαζεται το δευτερο φιλτρο.

Αν εχει το εσωτερικο ( που ο φιλος δεν μας εχει ακομα αναφερει ).

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτα τα λιτρα μπορει να παιξει σε μεγαλα κοπαδι του τυπου 30 -40! Ενα ειδος η πολλα ειδη?

Αν υπαρχει αρκετος χωρος την παλευουν κορυ και πχ ραμ! Γιατι εχεις δει να μην πηγαινουν αυτα μαζι?

Υπαρχει ενας ψιλοτσαμπουκας αν θα παιξουν γεννες! Σε ποιο ενυδρειο δεν υπαρχουν τσαμπουκαδες ( ακομα και με το ειδος τους )

αν υπαρχουν γεννες?

Link to comment
Share on other sites

Eνα ειδος! Τα πολλα μπερδευονται και χανονται μεταξυ τους!

Εξαρταται το ενυδρειο! Το αναφερω καθαρα αν υπαρχει χωρος δεν εχει θεμα, αν δεν υπαρχει χωρος πεφτει ξυλο, τουλαχιστον απ οτι εχω δει κατα τις γεννες!

Το τριτο που αναφερεις ειναι συνεχεια του δευτερου!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη γι αυτο εβαλα πχ. .. ο αριθμος ηταν τυχαιος..

τι μηκος εχει το ενυδρειο? εγω σε 100 χ 35 βυθο ειχα προβλημα κορυς με ραμ.. χωρις να εχω γεννες τα ειχε κολλησει στην γωνια ενας αρσενικος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα λεγομενα σας ( για τα ψαρια που θα βαλει ) δεν χρειαζεται το δευτερο φιλτρο.

Αν εχει το εσωτερικο ( που ο φιλος δεν μας εχει ακομα αναφερει ).

Τι εννοεις συμφωνα με τα λεγομενα μας; Που ακριβως αναφερουμε οτι δεν χρειαζεται δευτερο φιλτρο;

Εννοεις αν εχει μεσα το εσωτερικο;

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη γι αυτο εβαλα πχ. .. ο αριθμος ηταν τυχαιος..

τι μηκος εχει το ενυδρειο? εγω σε 100 χ 35 βυθο ειχα προβλημα κορυς με ραμ.. χωρις να εχω γεννες τα ειχε κολλησει στην γωνια ενας αρσενικος.

Σιγουρα παιζει και ρολο η ιδιοσυγκρασια του ψαριου! Το εχω δει κι εγω να τα ξυλοφορτωνουν τα κακομοιρα τα κορυ!

Βεβαια αν ειναι ενα ζευγαρι και πιασει μια γωνια να μην εχει και τοσο προβλημα!

Εμενα ειναι 150 χ 50 και πεφτει λιγο ξυλο ειτε εχω γεννες ειτε οχι αλλα οχι τρελλα πραγματα! Και να σου πω την αληθεια πριν το δοκιμασω ημουν λιγο επιφυλακτικος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...