Jump to content

Rio 240 Τι Φίλτρο??


Liomidis

Recommended Posts

Τι εννοεις συμφωνα με τα λεγομενα μας; Που ακριβως αναφερουμε οτι δεν χρειαζεται δευτερο φιλτρο;

Εννοεις αν εχει μεσα το εσωτερικο;

 

Για μικρα ψαρια!

Ναι αν εχει εσωτερικο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα παιζει και ρολο η ιδιοσυγκρασια του ψαριου! Το εχω δει κι εγω να τα ξυλοφορτωνουν τα κακομοιρα τα κορυ!

Βεβαια αν ειναι ενα ζευγαρι και πιασει μια γωνια να μην εχει και τοσο προβλημα!

Εμενα ειναι 150 χ 50 και πεφτει λιγο ξυλο ειτε εχω γεννες ειτε οχι αλλα οχι τρελλα πραγματα! Και να σου πω την αληθεια πριν το δοκιμασω ημουν λιγο επιφυλακτικος!

 

Αυτο ειναι σιγουρο!

Link to comment
Share on other sites

Όπως γράφω το ενυδρείο είναι Juwel RIO 240 (121 x 41 x 55 cm) έχει το εσωτερικό φίλτρο. Υπάρχει α/ο για το ph.
Σκεύτομαι να αγοράσω και το εξωτερικό φίλτρο Fluval 406.

 

 

Η ψαροσυνθεση θα είναι 4 σκαλαρια, 1 ζευγάρι ραμιρεζι, 4-5 κορυ, 8 ροδοστομους, 4 γκλας γατόψαρα, 1 σεβερουμ και μπορεί και 5-8 καρδινάλιους. Σκαλαρια και σεβερουμ θα μπουν μικρά για να συνηθίσουν τα υπόλοιπα και να μην έχω πρόβλημα.

 

Θα ήθελα να μου προτείνεται ψαροσύνθεση με τα ψάρια που γράφω παραπάνω. Σίγουρα θέλω να βάλω σκαλάρια και ραμιρεζι (1 ζευγάρι).

 

 

Έγινε επεξεργασία - Liomidis
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να βάλεις τα σκαλάρια και τα ραμιρέζι, να βάλεις μεγαλύτερο κοπάδι από ροδόστομους, που κοπαδιάζουν πολύ όμορφα και είναι πιο ανθεκτικά στην ύπαρξη σκαλαριών...

Μεγαλύτερο κοπάδι κόρυ και να αφήσεις τα υπόλοιπα (το σεβέρουμ στα 120cm όταν μεγαλώσει θα δημιουργεί προβλήματα, οι καρδινάλιοι είναι τροφή για τα σκαλάρια στη φύση…

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον south και θα πρωτεινα επισης ενα fluval fx5 για να βγαλεις τελιως το εσωτερικο και να δωσεις λιγα λιτρα ακομα στα ψαρια. Αμμο για βυθο για τα κορυ καποιες ριζες και φυτα για καβατζες για τα ψαρια και καμποσους οτοκυκλους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποσά κορυ και ποσά ροδόστομα; Οι ροδοστομοι είναι ψαρι επιφάνειας έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με τον south και θα πρωτεινα επισης ενα fluval fx5 για να βγαλεις τελιως το εσωτερικο και να δωσεις λιγα λιτρα ακομα στα ψαρια. Αμμο για βυθο για τα κορυ καποιες ριζες και φυτα για καβατζες για τα ψαρια και καμποσους οτοκυκλους.

 

Μια ερωτηση?

Δεν ειναι πολυ μεγαλο το fx5 για το 240?

Θα το κανει πλυντηριο!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει τα δυο μικροτερα δεν θα εχει το fx5; εχω 1200 λιτρα ονομαστικα φιλτρο σε 80αρακι με σπραι μπαρ και αν το δεις θα νομιζεις οτι ειναι μικροτερεις ισχυως χωρις κανενα θεμα φαινομενου πλυντηριου.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλει τα δυο μικροτερα δεν θα εχει το fx5; εχω 1200 λιτρα ονομαστικα φιλτρο σε 80αρακι με σπραι μπαρ και αν το δεις θα νομιζεις οτι ειναι μικροτερεις ισχυως χωρις κανενα θεμα φαινομενου πλυντηριου.

Για μενα σε αυτο που αναφερεις παιζει ρολο οι τρυπες που εχει το σπρει.

Αν οι τρυπες που εχει απο τη μανα του, εχει μεγαλη πιεση.

Αν τις ανοιξεις σπαει η πιεση.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και ποσο μακρυ ειναι το σπρει και την κατευθυνσει θα του δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Rik?

Τη ακριβως θελεις να μαθεις;
Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο και ποσο μακρυ ειναι το σπρει και την κατευθυνσει θα του δωσεις.

 

Ναι ειναι λογικο αυτο που αναφερεις.

Αλλα το fx σε αυτο το ενυδρειο δεν θα ειναι μεγαλο?

Link to comment
Share on other sites

http://vid1188.photobucket.com/albums/z414/Rik17/Mobile%20Uploads/20150428_153033_zpsycy4nn1m.mp4

Το 80αρι με 1200 λιτρα ανα ωρα επανω.

Το fx5 2300 ονομαστικα λιτρα ειναι ανα ωρα. Αν βαλει το 406 συν το εσωτερικο η μια η αλλη θα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις με αυτο το σκεπτικο, ναι εχεις απολυτο δικιο!

Το 406 εχει ονομαστικη 1450 και 1000 του RIO παμε 2450.

Αρα το fx εχει 150 λιγοτερα λιτρα ανα ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις με αυτο το σκεπτικο, ναι εχεις απολυτο δικιο!

Το 406 εχει ονομαστικη 1450 και 1000 του RIO παμε 2450.

Αρα το fx εχει 150 λιγοτερα λιτρα ανα ωρα.

:) Δεν ξερω αλλο το φχ5 το κοζαρω καιρο τωρα και εγω και φαινετε να ειναι και κλασης ανωτερο.
Link to comment
Share on other sites

Ειναι, το μονο που με κολαει εμενα ειναι οτι σε συγκρισει με τον ογκο του καδου του, παιρνει λιγη βιολογια.

Link to comment
Share on other sites

Ο καδος περνει 20 λιτρα υλικα και εχει απο μαμα 6 λιτρα κεραμικα οταν το 406 εχει συνολικο καδο 8.5 λιτρα. Δεν σου φτανουν;

:)

Εαν θες βγαζεις ενα σφουγγαρι κα7 το γεμιζεις κεραμικα.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

20 λίτρα βιολογία η όγκο κάδου?

Link to comment
Share on other sites

Το fx 5 εχει 3,500 λιτρα ονομαστικη ροη!

Καδο 20 λιτρα χλωμο το βλεπω! Εκτος κι αν βγαλεις ολα τα σφουγγαρια εκτος απο το πανω πανω που και παλι χλωμο το βλεπω!

Πλυντηριο δεν γινεται το ενυδρειο χαρη στην διπλη ρυθμιζομενη εξοδο του!

Δημητρη εσυ που κολλας ρε συ; Αφου το ειδες κι απο κοντα και το ειδες ποσο κορυφαιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Το fx 5 εχει 3,500 λιτρα ονομαστικη ροη!

Καδο 20 λιτρα χλωμο το βλεπω! Εκτος κι αν βγαλεις ολα τα σφουγγαρια εκτος απο το πανω πανω που και παλι χλωμο το βλεπω!

Πλυντηριο δεν γινεται το ενυδρειο χαρη στην διπλη ρυθμιζομενη εξοδο του!

Δημητρη εσυ που κολλας ρε συ; Αφου το ειδες κι απο κοντα και το ειδες ποσο κορυφαιο ειναι!

http://www.hagen.com/pdf/aquatic/FX5_user_manual_EN.pdf

Το fx 5 εχει 2,300 λιτρα.

O Καδος ειναι 20 λιτρα, τωρα πως θα τον διαχειριστής ειναι δικο σου θεμα.

Αν ειναι να στον γεμισουν και με κεραμικα θα παει 50 ευρω επανω η τιμη του. :)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Απο την μια λεει Pump Output: 925 g/h 3,500 l/h

 

Και απο την αλλη massive capacity and powerful integrated

motor processes and recirculates fully 607 US
gallons (2300 liters) of water every hour.
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα αναφερει :

 

Filter Circulation*: 607 g/h 2,300 l/h

 

*Note: Flow rates were measured with intake and output
hoses of the same length and without media.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Rik?

Liomidi το φιλτρο FX5 εχει ενα κοστος παραπανω απο το 406, απλα εγω το ανεφερα για να πας σε ενα φιλτρο ετσι ωστε να βγαλεις εντελως απο μεσα το εσωτερικο του φιλτρο κερδιζοντας ετσι καποια λιτρα για τα σκαλαρια. Απο εκει και περα πρατεις οπως νομιζεις εσυ καλυτερα εννοειτε. Τα ροδοστομα ειναι κοπαδοψαρα και τους αρεσει να κολυμπουν στα μεσαια στρωματα του ενυδρειου ενω τα κορυ σαν βυθου προτειμαμε να βαζουμε αμμο για να μην τραυματιζονται ευκολα τα μουστακια τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Με λίγα λόγια η καλύτερη επιλογή είναι να βγάλω το Juwel εσωτερικό και να πάω στο fx5 σωστά?

Επίσης μήπως ξέρουμε τιμή του fx5?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...