Jump to content

Επιτέλους Αναβαθμίστηκα!


Recommended Posts

Νιτρικά στο δύο και φωσφορικά μη ανιχνεύσιμα με salifert.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω τον τελευταίο καιρό χιλιάδες μικρά ζούφια στο τζάμι, υπάρχει περίπτωση να φταίνε αυτά;

Είναι πάρα πολύ μικρά για να τα βγάλω φωτό αλλά είναι σχεδόν ίδια με τα παρακάτω...

post-58587-0-14496300-1452705070_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Πέτρο πλαναρια είναι τι εκανες;έβαλες melanuro?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο πλαναρια είναι τι εκανες;έβαλες melanuro?

Βάλε το ψαράκι αυτό που λέει και ο Νίκος. Δεν θα το μετανιώσεις. Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

Πετρο αν σε ανησυχει η περιπτωση να ειναι planaria μη φοβασαι :thumbsu:

Δεν ειναι.

 

Αν θες να εχεις το πληθυσμο τους υπο ελεγχο παρε ενα ψαρακι απο αυτα που ειπαν τα παιδια η' αυτο το ειδος γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πέτρο καλησπέρα και από μένα. Όλα μπλε όντος αλλά φαίνονται ολα πολύ όμορφα στις φώτο.

 

Να σε ρωτήσω κάτι που μου προξενεί περιέργεια? Το sump σου είναι ανάποδα ή μου φαίνεται? Νομίζω πως αν το γύριζες όλο ανάποδα θα γλίτωνες και το σφουγγαράκι που είναι πολύ ύπουλο πράμα και χρειάζεται προσοχή. :bigemo_harabe_net-117:

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό καιρό να κάνω ένα update της πορείας.

Το ενυδρείο εδώ και κάποιους μήνες είναι στον αυτόματο και αφού τελείωσα με κάποια προσωπικά προβλήματα άρχισα να ασχολούμαι και πάλι με το αγαπημένο μου χόμπι.

Σε γενικές γραμμές είμαι καλά, οι μετρήσεις μου είναι καλές με εξαίρεση τα νιτρικά που τσίμπησαν λίγο και είναι στο 10.

Με τα ζούφια ότι και αν ήταν ξεμπέρδεψα με την προσθήκη ενός γιατρού που τα γλέντησε μέσα σε μερικές βδομάδες.

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω τώρα και πραγματικά με κάνει να σκέφτομαι το restart είναι οι απταίζιες.

Παρόλο που μπήκαν peppermint δεν είδα κάποια διαφορά. αυτό που σκέφτομαι μπας και γλιτώσω την ταλαιπωρία του restart είναι οι bergia.

Αυτό που δεν ξέρω είναι άμα τις βάλω μήπως της εξαφανίσουν οι γαρίδες και ο γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, μετά από αρκετό καιρό να κάνω ένα update της πορείας.

Το ενυδρείο εδώ και κάποιους μήνες είναι στον αυτόματο και αφού τελείωσα με κάποια προσωπικά προβλήματα άρχισα να ασχολούμαι και πάλι με το αγαπημένο μου χόμπι.

Σε γενικές γραμμές είμαι καλά, οι μετρήσεις μου είναι καλές με εξαίρεση τα νιτρικά που τσίμπησαν λίγο και είναι στο 10.

Με τα ζούφια ότι και αν ήταν ξεμπέρδεψα με την προσθήκη ενός γιατρού που τα γλέντησε μέσα σε μερικές βδομάδες.

Το μοναδικό πρόβλημα που έχω τώρα και πραγματικά με κάνει να σκέφτομαι το restart είναι οι απταίζιες.

Παρόλο που μπήκαν peppermint δεν είδα κάποια διαφορά. αυτό που σκέφτομαι μπας και γλιτώσω την ταλαιπωρία του restart είναι οι bergia.

Αυτό που δεν ξέρω είναι άμα τις βάλω μήπως της εξαφανίσουν οι γαρίδες και ο γιατρός.

Καλο θα ηταν να βγουν εξω,εαν ταιζεις πολυ για καντο ταισμα λιγο και καθε 3 μερες,θεωρω οτι οι γαριδες πεινωντας θα τις σκισουν σιγα σιγα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να βγουν εξω,εαν ταιζεις πολυ για καντο ταισμα λιγο και καθε 3 μερες,θεωρω οτι οι γαριδες πεινωντας θα τις σκισουν σιγα σιγα.

Αστες λιγο να πεινασουν και θα παρουν μπρος!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά μειώνοντας την τροφή κάτι έγινε! Βέβαια τις πολύ μεγάλες τις ξεπάστρεψα με ξυδάκι!

Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση είναι ότι ενώ το μαγνήσιο ήταν σταθερό στο 1310 εδώ και καιρό μόνο με τις αλλαγές σήμερα μέτρησα 1500.

Καμιά ιδέα πως μπορεί να έγινε αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχετε να σταματησε η κοραλινη η γενικα να μπλοκαρε το στστημα.Εριξες πολυ ξυδι μεσα μαζι?Κλεισε την δοσομετρικη του μαγνησιου και αν μπορεις κανε κανε καμια αλλαγη με χαμηλο μαγνησιο για να το βοηθησεις να κατεβει ποιο γρηγορα γιατι θα παρει χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω σταματήσει το μαγνήσιο εδώ και καιρό γι αυτό και μου έκανε εντύπωση. Ξύδι τώρα ίσως να παρά έβαλα, 5ml την ημέρα για μία εβδομάδα. Αλλαγές κάνω από θάλασσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχθές το βράδυ αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση το φωτιστικό μου. Έφυγαν τα led της bridgelux και στη θέση τους μπήκαν 60 καινούρια XTE της cree.

Ο λόγος που έγινε αυτό είναι γιατί ενώ στην αρχή ήμουν ευχαριστημένος με το φωτισμό εδώ και κάποιους μήνες πιστεύω πως η απόδοσή τους είχε πέσει αρκετά.

Το αποτέλεσμα τελικά έδειξε ότι όντως κάτι δεν πήγαινε καλά, τώρα είμαι στα ίδια watt αφού τα ΧΤΕ παίζουν μόνο στα 1Α και στο μάτι ο φωτισμός είναι τουλάχιστον διπλάσιος.

post-58587-0-82009900-1466589851_thumb.jpg

post-58587-0-58050500-1466589861_thumb.jpg

post-58587-0-31270400-1466589873_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικος ο νεος φωτισμος το εχεις φτιαξει dimable η on off?

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Το φωτιστικό ήταν dimmable και έπαιζε με Arduino αλλά οι driver που έχω επάνω είναι 700mA.

Προς το παρών έχω βάλει κάτι παλιούς driver που είχα στο 1Α και το έχω on-off σε δύο κανάλια μέχρι να πάρω καινούριους. 

post-58587-0-77901500-1466609741_thumb.jpg

post-58587-0-66935100-1466609785_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πετραν !

Να σου παει όπως το θες !

Αςχετο αλλα Προτιμάς τις βίδες βλέπω σε σχέση με την πάστα !

Link to comment
Share on other sites

Βάζω και πάστα από κάτω, όχι κόλλα απλή.

Έχει λίγη δουλειά παραπάνω αλλά έχει δύο πολύ μεγάλα θετικά.

Πρώτον αν σου καεί κάποιο ή αν θες να κάνεις κάποια αλλαγή όπως εγώ, μπαμ μπαμ βγάζεις τα παλιά και βάζεις καινούρια

ενώ με την κόλλα άντε κάτσε ξεκόλλα δυο ώρες και άντε καθάρισε μετά ότι έχει μείνει.

Δεύτερον η κόλλα έχει μικρότερη θερμική αγωγιμότητα από την απλή πάστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βάζω και πάστα από κάτω, όχι κόλλα απλή.

Έχει λίγη δουλειά παραπάνω αλλά έχει δύο πολύ μεγάλα θετικά.

Πρώτον αν σου καεί κάποιο ή αν θες να κάνεις κάποια αλλαγή όπως εγώ, μπαμ μπαμ βγάζεις τα παλιά και βάζεις καινούρια

ενώ με την κόλλα άντε κάτσε ξεκόλλα δυο ώρες και άντε καθάρισε μετά ότι έχει μείνει.

Δεύτερον η κόλλα έχει μικρότερη θερμική αγωγιμότητα από την απλή πάστα.

Πέτρο λέω για θερμοαγωγιμη κόλλα !

Δεν έχω τρυπισει ποτέ και κολλάει ξεκολλάει στην στιγμή !

Δεν υπαρχει στην Ελλάδα αλλα φαντάζομαι ότι και τα λεντακια τα πήρες από έξω !

Link to comment
Share on other sites

Μία που είχα δοκιμάσει πιο παλιά με είχε πεθάνει, δεν ξεκόλλαγε με τίποτα. Αν έχεις δώσε ένα link από αυτή που χρησιμοποιείς να ρίξω μια ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές το βράδυ αποφάσισα να κάνω αναβάθμιση το φωτιστικό μου. Έφυγαν τα led της bridgelux και στη θέση τους μπήκαν 60 καινούρια XTE της cree.

Ο λόγος που έγινε αυτό είναι γιατί ενώ στην αρχή ήμουν ευχαριστημένος με το φωτισμό εδώ και κάποιους μήνες πιστεύω πως η απόδοσή τους είχε πέσει αρκετά.

Το αποτέλεσμα τελικά έδειξε ότι όντως κάτι δεν πήγαινε καλά, τώρα είμαι στα ίδια watt αφού τα ΧΤΕ παίζουν μόνο στα 1Α και στο μάτι ο φωτισμός είναι τουλάχιστον 

Φιλε petrossol , τα αλουμινια ειναι προφιλ???  Εχεις διαπιστωσει αν ζεσταινονται υπερβολικα????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...