Jump to content

Montiliani Reef 1200Lt


Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο
Reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):200Χ80Χ60
Λίτρα:960
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):100Χ40Χ50
Λίτρα Sump:200

Οργανισμοί
Κοράλλια:ακομα τιποτα μεχρι να μεταφερθουν απτο μικρο...
Ψάρια:yellow tang,clown fish,fox face, amblygobius phalaena,chromis viridis,salarias fasciatus μεχρι στιγμης αυτα..
Ασπόνδυλα:turbo,nasarius,cleaner shrimp...

Βράχος (είδος κιλά):περιπου 100 κιλα
Άμμος (είδος κιλά):υπαρχουν 100και πλεον κιλα αλλα ειμαι σε σκεψη για bare bottom

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος):Liteco t5 8X54 dimmable με profilux ιι controller
Διάρκεια φωτισμού:για αρχη ξεκινησα με 1 ωρα την μερα και αυξανω σιγα σιγα..

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):ζωντανος βραχος
Θέρμανση/ Ψύξη:θερμανση 2Χ300watt eheim  jagger με stc controller και ψυκτικο artica
Skimmer:tunze doc 9021
C.R.:υπαρχει μπουκαλα κομπλε και ph controller, για αρχη και μεχρι να στοκαρω θα το παω με δοσομετρικες εως οτου να αγοραστη και ριακτορας..
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς):tunze 6105 με 7095 controller,rw8 jebao,και δυο αντλιες για την επιστροφη sicce 6000 καi eheim 3000,απο κυκλοφορια ειμαι σε σκεψη να προσθεσω η ακομα μια 6105 μιας και υπαρχει και ο controller η μια 40αρα vorteck
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:δοσομετρικες μια jebao για τα βασικα(kh-ca-mg) και μια marine color για τα διαφορα μαγικα ζουμακια,επισης υπαρχει και μια λαμπα uv για περιπτωση αναγκης
Διατροφή:διαφορες κυριως κατεψυγμενες και flakes..

Παράμετροι με salifert
pH:8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):7,7
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):2
Ασβέστιο (Ca)435
Μαγνήσιο (Mg)1360
Φωσφορικά (Po4)μη μετρησιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C):25-27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού:σκεφτομαι για 120 λιτρα καθε δυο βδομαδες..
Νερό (Όσμωση - βρύση):cardinal κομπλε με di
Αλλαγή Άνθρακα:καθε 15 μερες χυμα απο water waves
Αλλαγή Αντιφώσφορο:καθε μηνα επισης χυμα απο water waves
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:
 

post-52724-0-11609500-1431419819_thumb.jpg

post-52724-0-43256800-1431420336_thumb.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι....

Χορταστικά Λίτρα φίλε που σου δίνουν χώρο για να κάνεις πολύ πολύ όμορφα πράγματα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩ ρε φίλε το θηρίο :jig:  !!!

 

Να το δεις όπως ποθείς!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη η πισίνα φίλε μου.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε τι τέρας είναι αυτό!!!

Μπράβο με το καλό να γίνει δάσος!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο να σε πάνε όλα καλα!!! Σκέτο όνειρο με τόσα λίτρα !!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τρομερο φιλε, να το χαιρεσαι :thumbsu: :thumbsu: :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα ειναι!!! Άντε με το καλο να το δεις γεμάτο! :)

Εγω ειμαι υπέρ του να προσθέσεις κυκλοφορία.. Ώσπου να μεταφέρεις κοράλλια παίξε με το aqua scape. Στο μυαλο σου να χεις πως θα δείχνει οταν γεμίσει με κοραλλια. Οχι τωρα που θα ειναι άδειο ;)

Και παλι καλορίζικο φιλε μου!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Xρηστο απίστευτο ενυδρείο και λίτρα!!!

 

Εύχομαι να το δεις όπως το έχεις ονειρευτεί!!!Καλή συνέχεια και βάλε φωτογραφίες να το χορτάσουμε! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο εύχομαι πραγματικά να το δεις όπως το φαντάζεσαι και επιθυμείς....είχα την τύχη να γνωρίσω τον Χρήστο χθες, ο οποίος είναι φοβερό παιδί και να δω το ενυδρείο από κοντά....πραγματικά το μέγεθος του ενυδρείου σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό...δεν μπορώ να φανταστώ τι θα γίνει εκεί μέσα όταν φτιαχτεί το aquascape και μπουν τα κοράλια! Φίλε καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο καλοριζικο το τερας,οι διαστασεις εκπληκτικες εγω θα σου πρωτεινα να βαλεις αραγωνιτη γυρω στο 1 με 1,5 ποντους (γνωμη μου)Το φωτιστικο που εχεις ειναι εξαιρετικο δεν ξερω πως φαινετε στα ακρα ισως 80ρες ηταν καλυτερα.Ισως και ο βραχος να ειναι πολυς.Περιμενουμε την συνεχεια.Με το καλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω ολους πραγματικα για τα καλα σας λογια, χαιρομε πολυ που ειμαι μελος αυτου του φορουμ και εχω την δυνατοτητα να μοιραστω την χαρα ,τις δυσκολιες, και τα προβληματα που μπορει να προκυψουν στο αγαπημενο μας χομπυ μαζι σας ετσι και αλλιως οτι εμαθα το εμαθα απο εσας και τις δικες σας εμπειριες....

επισης να πω ενα μεγαλο ευχαριστω και σε αυτο το post στο Δημητρη(dimtsok) που παιδευτηκε αρκετη ωρα να βγαλουμε φωτο τις προκοπης ...αδερφε τωρα την πατησες καθε λιγο θα θελω φωτογραφιες :lolu:

πανο για την κυκλοφορια εχεις δικιο ειμαι πατος... :thumbsd: βλεποντας ενυδρειο φιλου με διαστασεις 160Χ80Χ60 κοντα σε μενα δουλευει τρεις jebao wp 60 και σκεφτεται για μια ακομα αρα θελω αρκετα ειμαι σε φαση που το ψαχνω...για το στησιμο τωρα δεν ειναι αυτο απλα μπηκαν τα βραχια μεσα προχειρα να φυγουν απτα βαρελια το σκ θα κατσω να ασχοληθω :thumbsu:ετσι και αλλιως βρηκα και 2-3 απταιζιες που θα πρεπει να εξαφανισω :ballistic:

Νικο με τον αραγωνιτη θα κανω αυτο που ειπες θα βαλω εστω λιγο για το ματι και να κρυβει το τζαμι απλα θελω να βρω χρονο να τον πλυνω καλα να δω πως ειναι απο φωσφορικα και μετα θα μπει, για το φωτιστικο τωρα σιγουρα με τις 80αρες θα ημουν κομπλε αλλα ελπιζω να με καλυψει με το στησιμο που εχω στο μυαλο μου αν οχι θα παιξω με led αργοτερα στις ακρες... :thumbsu:

post-52724-0-20880200-1431440040_thumb.jpg

post-52724-0-43068100-1431440056_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό ενυδρείο!! :w00t: :w00t: :w00t:  Καλή αρχή και καλογέμιστο! Σου εύχομαι να το δεις όπως επιθυμείς!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο είναι φοβερή η ενυδρειάρα σου. Να είσαι καλά αδελφέ και να σου πάνε ΟΛΑ καλά να το φτιάξεις όπως το φαντάζεσαι.   :jig: :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο Χρήστο!!!Να το χαίρεσαι και να το δεις όπως το έχεις φανταστεί!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εφτοιαξες ρε θυριο!!!

Καλοριζικοοοο

Αυτο θα πει update

Κυκλοφορια σιγουρα θα χρειαστεις και αλλη εφοσον 

θα παιξεις και με σκληρα (ειναι ακομα ενας λογος)

Για το φωτισμο περιμενουμε το aquascape , για να δουμε αν φτασει

 

Πες μας ομως βρεε πως το εχεις σκεφτει

εστω και στο περιπου :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να εισαι καλα παυλο σε ευχαριστω :thumbsu:

να σου πω την αληθεια δεν το εχω και πολυ με το στησιμο αλλα θα το προσπαθησω

βλεπω διαφορα γενικα να περνω ιδεες..θα μου αρεσε αρκετα κατι σε bonzai αλλα ειναι μεγαλα  τα κομματια και ζωντανος ο βραχος και δεν ειναι ευκολο να βγει εξω να τρυπηθει να περασω κρεμαστες,ταιραπ κτλ ασε που θα παιξω σχεδον bare bottom και δεν θελω να εχω αγχος μην εχω καμμια πτωση και τρεχω...

αρα για 3 νησακια με βλεπω με διαφορα υψους και τοποθετησεις που ηταν και η αρχικη ιδεα του αντωνη(fmnstr) ,βεβαια το σκ που θα κατσω να ασχοληθω θα κανω προσπαθεια και βλεπουμε...

και 2 φωτο με τις φατσαρες

post-52724-0-12430200-1431467851_thumb.jpg

post-52724-0-82228300-1431467911_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ααα εσυ εχεις ξεφυγει!!!!

Μπραβο ρε ψηλε!! Δυνατο ενυδρειο με απειρες δυνατοτηρες!!!

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλα πολλα υποσχομενο και πιστευω οτι θα γινει ενας καταπληκτικος υφαλος.

Σχετικα με το φωτιστικο αν και ειναι μικρο για τις διαστασεις πιστευω οτι μπορεις να διαμορφωσεις δυο ζωνες υψηλου και χαμηλου φωτισμου και να βαλεις και διαφορα ειδη που θελουν λιγοτερο φως περιμετρικα.

Σε καθε περιπτωση παντως εχεις το περιθωριο να κανεις σχεδον οτι θελεις με αυτες τις διαστασεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:w00t:  :w00t:  :w00t:  :w00t:

Οριστε???τι διαστασεις ειπαμε???

...καλα βεβαια ειναι ψιλολογικο..τετοιο θηριο που εισαι ρε χρησταρα θελεις και αναλογο θηριο ενυδρειο φιλε :jig:  :jig:

Στοι μικρο μονο το χερι να εβαζες θα εβγαινε το νερο απ'εξω!χαχα

 

Πολυ ωραιο ρε φιλε....πολυ ωραιο!!Φτου φτου!

 

Ωραια η ιδεα του αντωνη που ανεφερες για το στησιμο :thumbsu:

Προσωπικα και ταπεινα ισως να εβγαζα τη πλακα που ενωνει το μεσαιο με το δεξι νησι.Και μετα ασε τα κοραλια να κανουν τη δουλεια.

Η λυση του να βαλεις led στις ακρες ειναι πολυ καλη φιλε αλλα δεν ξερω μηπως σε συμφερει να παρεις μεγαλυτερο φωτιστικο καλυτερα(6χ80 η 8χ80)!

Εχεις δει κατι συγκεκριμενο για τα led?

 

Μπραβο ρε χρησταρα,ξεκινας πολυ καλα και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας το στολιδι σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα παιδια ευχομαι  τα καλυτερα και για τα δικα σας ενυδρεια :thumbsu:

Μιχαλη το στησιμο θα γινει το σκ τωρα μπηκαν χυμα απλα για να μην ειναι στα βαρελια

τωρα οσο αναφορα το φωτισμο στο 1,20 που ειναι το φωτιστικο δεν νομιζω να εχω θεμα ετσι και αλλιως τα δυο μεγαλα νησια που εχω στο μυαλο μου θα μπουν απο κατω ακριβως ασε που για να στοκαρω φουλ σε αυτο το μηκος θα μου παρει αιωνες

ετσι τα sps θα μπουν στο κεντρο και γυρω γυρω κανα lps για το ματι, θελω να δωσω μεγαλη βαση στα ψαρια  και να εχουν πολυ απλα για κολυμπι εχω κατι minimal στο μυαλο μου ελπιζω να μου βγει..αν αργοτερα γεμισω λεω για 2 kessil στις ακρες....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφες διαστασεις, σου ευχομαι καλη αρχη και απροβληματιστη συνεχεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...