Jump to content

Ernesto's Reef


Recommended Posts

Μπορώ να πω πως... Το νερό μπήκε στο αυλάκι, και τώρα μόνο ο χρόνος θα δείξει τι θα καταφέρω! Δύο εβδομάδες από το πρώτο γέμισμα, με ζωντανό αραγωνίτη και ζωντανό βράχο χτες έβαλα τα 2 μου clownfish και 1-2 μαλακά, ενώ χρησιμοποιώ και το Stability της SEACHEM. Για πάμε..

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 61x51x48, INNOVATIVE MARINE Fusion 40
Λίτρα: 150 (μικτά), 117 (display)
Διαστάσεις Sump Πλάτης(ΜxΠxΥ): 61x10x48
Λίτρα Sump: 33

Οργανισμοί
Κοράλλια: Blue spotted mushroom (Discosoma Punctata), Finger leather coral (Sinularia sp.), Zoanthids (Zoanthus sp.), Frogspawn (Euphyllia)
Ψάρια: 2 Clownfish (Amphiprion Ocellaris)

Ασπόνδυλα: 1 Scarlet cleaner shrimp (Lysmata Amboinensis), 3 Trochus snail (Trochus sp.), 2 Nassarius snail (Nassarius sp.)

Βράχος (είδος κιλά): 10-12 κιλά ζωντανός (τα 4 μεταφέρθηκαν από το Nano-Reef μου)
Άμμος (είδος κιλά): 17-18 κιλά ζωντανός αραγωνίτης TWO LITTLE FISHIES

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): KESSIL A360W LED

Διάρκεια φωτισμού: 8 ώρες σε μέτρια ένταση προς το παρόν και ανεβαίνω.

 

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): Αφαιρέθηκαν μετά από 3-4 μέρες τα σφουγγάρια που υπήρχαν σε δύο media box, και πλέον έχει τοποθετηθεί μόνο άνθρακας και αντι-φώσφορος σε διχτάκι.

Θέρμανση/ Ψύξη: HAQUOSS Ecocalor 2 200W
Skimmer: Innovative Marine Skimmate (midsize) 600lt/h
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Αντλία επιστροφής 1800lt/h με δύο εξόδους, Κυκλοφορητής TUNZE Nanostream 6025 2800lt/h (προσεχώς και δεύτερος, ως τότε υπάρχει ένας HYDOR Koralia Nano 900)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Spin Stream nozzle της INNOVATIVE MARINE που πραγματοποιεί περιστροφή για καλύτερη κυκλοφορία του νερού από την αντλία επιστροφής. Aυτόματη αναπλήρωση WATERWAVES.
Διατροφή: Μίγμα flakes OCEAN NUTRITION, με πρόσθετα Αμινοξέων, Βιταμινών κτλ (Maxamino BRIGHTWELL AQ.). Επίσης εμπλουτισμός της στήλης με θρεπτικά στοιχεία για τα ασπόνδυλα και τα κοράλια με τη χρήση Microvore, Reef Snow BRIGHTWELL AQ.

 

Παράμετροι (Salifert)
pH: 8,0
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9,8
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 8-10
Ασβέστιο (Ca): 435
Μαγνήσιο (Mg): 1300
Φωσφορικά (Po4): μη ανιχνεύσιμα
Μέση Θερμοκρασία (°C): 26

Αλατότητα: 1025

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 14 λίτρα κάθε δύο εβδομάδες (περίπου 10%).
Νερό (Όσμωση - βρύση): Α/Ο, αλάτι TROPIC MARIN Bio-Actif
Αλλαγή Άνθρακα: Mηνιαία
Αλλαγή Αντιφώσφορο: Μηνιαία
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: -

 

Ακολουθούν φωτό, κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη, Dimitrig ευχαριστώ! (Δε βιάστηκα!!)

Link to comment
Share on other sites

Κατέληξα σε αυτό... Νομίζω πλέον το φως πάει παντού, έχει καλή κυκλοφορία, σπηλιές, και επιφάνειες να μπουν πολλά όμορφα κοράλια ;) Ακούω γνώμες!

post-59895-0-96196000-1431518934_thumb.jpg

post-59895-0-55585000-1431518941_thumb.jpg

post-59895-0-00651400-1431518948_thumb.jpg

post-59895-0-75160200-1431518953_thumb.jpg

post-59895-0-51837000-1431518961_thumb.jpg

post-59895-0-28803300-1431518970_thumb.jpg

post-59895-0-28215500-1431518979_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο!!!Μου άρεσε πολύ και το aquascape που είχες κάνει στην 3η φώτο με τους πειραματισμούς ;)

Έγινε επεξεργασία - VasilisM3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο θανο και ωραια/αναλυτικη παρουσιαση!

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας φιλε :thumbsu:

 

Προσωπικα ολες οι προσπαθειες στο στησιμο μου αρεσουν και δεν μπορω να ξεχωρισω καποια.Και η τελευταια ειναι επισης πολυ καλη.

Την τελικη εικονα παντως θα στην συμπληρωσουν τα κοραλια οποτε ασε εκεινα να σου κανουν το τελικο aquascape!

 

Το καπακι για να μην πηδανε τα ψαρακια πως το εφτιαξες?Φαινεται πολυ ωραιο!

Εχεις βαλει καποιο moonlight?Ξερω πως το μπλε και το λευκο στα kessil κλεινουν μαζι οποτε δεν μπορει να στο προσφερει το φωτιστικο και φοβαμαι πως θα "σκοτεινιαζει" το ενυδρειο αποτομα και ισως με καποια ψαρακια να εχεις προβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μου αρέσει πολύ. Εχει πολλές και καλές θέσεις για να το γεμίσουμε κοράλλια.

Θα περάσω αύριο η μεθαύριο να το δω από κοντά.

 

mad23, έχει σκοπό να βάλει και controller για ανατολή - δύση.

 

Έγινε επεξεργασία - dimitrig
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο θανο και ωραια/αναλυτικη παρουσιαση!

Ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας φιλε :thumbsu:

 

Προσωπικα ολες οι προσπαθειες στο στησιμο μου αρεσουν και δεν μπορω να ξεχωρισω καποια.Και η τελευταια ειναι επισης πολυ καλη.

Την τελικη εικονα παντως θα στην συμπληρωσουν τα κοραλια οποτε ασε εκεινα να σου κανουν το τελικο aquascape!

 

Το καπακι για να μην πηδανε τα ψαρακια πως το εφτιαξες?Φαινεται πολυ ωραιο!

Εχεις βαλει καποιο moonlight?Ξερω πως το μπλε και το λευκο στα kessil κλεινουν μαζι οποτε δεν μπορει να στο προσφερει το φωτιστικο και φοβαμαι πως θα "σκοτεινιαζει" το ενυδρειο αποτομα και ισως με καποια ψαρακια να εχεις προβλημα.

 

Eυχαριστώ;) Στην πρώτη και δεύτερη δέσμευα πολύ από το φώς και δεν απλωνόταν ομοιόμορφα στο ενυδρείο, και είχα και λίγο χώρο για κοράλια πάνω σε βράχο! Το καπάκι είναι του ενυδρείου από το κατασκευαστή, είναι αξιόλογο και όσο για το φως έχεις δίκιο, είναι dimmable μεν αλλά όχι από το μηδεν! Νομίζω όμως πως αυτό το επιτυγχάνει ο controller αλλά δεν το έχω αγοράσει ακόμα, http://www.kessil.com/aquarium/Accessories_Spectral_Controller.php.. Είναι η επόμενη αναβάθμισή μου :D

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο μου αρέσει πολύ. Εχει πολλές και καλές θέσεις για να το γεμίσουμε κοράλλια.

Θα περάσω αύριο η μεθαύριο να το δω από κοντά.

 

mad23, έχει σκοπό να βάλει και controller για ανατολή - δύση.

 

Μην έρθεις με άδεια χέρια... :D

Link to comment
Share on other sites

Α καλα αν ερθει ο κυριος δημητρης απο εκει βλεπω τελειως αλλες φωτο στο επομενο update θανο!

Εχει γεμισει ενυδρεια και ενυδρεια αυτος ο ανθρωπος! :bow:

 

Ε αφου θα παρεις τον controller θα εισαι σουπερ :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θάνο πολύ όμορφο στήσιμο, και το kessil φωτίζει το ενυδρείο υπέροχα. Ίσως να αφαιρούσες το προστατευτικό πλέγμα για καλύτερο αποτέλεσμα. Καλογέμιστο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θάνο πολύ όμορφο στήσιμο, και το kessil φωτίζει το ενυδρείο υπέροχα. Ίσως να αφαιρούσες το προστατευτικό πλέγμα για καλύτερο αποτέλεσμα. Καλογέμιστο!!

 

Ευχαριστώ Λουκά, θα το χω υπόψη αυτό που μου πες για το πλέγμα. Το φως είναι λίγο πάνω από το 30% όμως στις φωτό!

Link to comment
Share on other sites

Μην έρθεις με άδεια χέρια... :D

 

Και όμως θα έρθω με άδεια χέρια.

Κοράλλια θα βάλεις σε μερικές μέρες. Λίγο υπομονή ακόμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ομορφα πραγματα και νοικοκυρεμενα το τελικο στησιμο φοβερο,να το δεις τουμπανο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικο και καλη αρχη Θανο,υπομονη χρειαζεσε τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου πολύ όμορφο το ενυδρείο σου! εχεις κάνει πάρα πολύ καλές επιλογές! το kessil είνα απλά κορυφή! :) οσο για το aquascape είμαι του minimal οπότε το πρώτο στήσιμο μου άρεσε περισσότερο :) χώρος υπάρχει, και τα φραγκάκια κολλάνε παντου! :P

 

καλή συνέχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή !

 

Δυνατός εξοπλισμός !!!

 

Και ακόμα πιο δυνατή βοήθεια!!!

 

Μακάρι όλοι να είχαμε την τύχη σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και είδα το στήσιμο από κοντά. Μου άρεσε πάρα πολύ. (χάνει στις φωτογραφίες).

Το φαντάζομαι με κοράλλια, θα είναι απίθανο.

 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα και είδα το στήσιμο από κοντά. Μου άρεσε πάρα πολύ. (χάνει στις φωτογραφίες).

Το φαντάζομαι με κοράλλια, θα είναι απίθανο.

 

Με τη φυσαλίδα από το σκίμερ να δω τι θα κάνουμε..!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή άλλαξε την θέση του skimmer όπως σου είπα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θανο καλοριζικο, πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, να το χαιρεσαι :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και υποσχόμενη αρχή! Εύχομαι ακόμα καλύτερη συνέχεια!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...