Jump to content

Reef 90Lt (Νεος Στο Χομπι) Καλημερα Στο Φορουμ Λοιπον!!


Recommended Posts

εχω περιπου 5 μηνες που ασχολουμε γενικα με ενυδρεια κτλ στις αρχες ειχα ενα απλο ενυδρειο γλυκου νερου με διακοσμηση μεσα μονο..μεχρι που πηγα σε ενα σπιτι και ειδα ενα juwel 400 με θαλασσινο νερο κοραλια κτλ και εκει κολλησα το μικροβιο...ετσι πηρα αποφαση να κανω το ενυδρειο μου των 90λτ nano reef (ελπιζω να παω σε μεγαλυτερο καποια στιγμη) ας το παρουσιασω λοιπον και εγω σχολια συμβουλες κτλ ειναι δεκτα γιατι ειμαι καινουργιος οπως ειπα και δεν τα ξερω και ολα!!    post-60896-0-31957400-1431753817_thumb.jpg     post-60896-0-95611600-1431753832_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :thumbsu:

 

Ξεκιναω απο το φοντο, αλλαξε το γιατι μου θυμιζει ποταμι

Μπλε η μαυρο θα δειξει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη :thumbsu:

 

Ξεκιναω απο το φοντο, αλλαξε το γιατι μου θυμιζει ποταμι

Μπλε η μαυρο θα δειξει πολυ

χαχα αυτη την στιγμη δεν εχω φοντο..απλα ειναι ο τοιχος του δωματιου πρασινος σκεφτομαι και εγω για μαυρο φοντο!!

Link to comment
Share on other sites

Καλως ήρθες στην παρέα κανε μια παρουσίαση να το πάμε βήμα βήμα!

καλως σας βρηκα...ειναι 90λτ ξεκινησα με αραγωνητη και 10 κιλα ζωντανο βραχο 1 μηνα μετα εβαλα 2 clownfish τα οποια πεθαναν και τα 2 απο ενα παρασητο υστερα εβαλα 3 chromis τα οποια πεθαναν και αυτα γιατι υπηρχαν 3 μαντις στον βραχο που αγορασα(ατυχια ετσι??) αφου τα ξεπερασαμε ολα εβαλα 2 chromis και 1 clownfish black στον τριτο μηνα περιπου αρχισα ν βαζω μερικα φραγκακια και αυτη την στιγμη στον πεμπτο μηνα λειτουργειας του εχω μεσα τα εξης (2 chromis,1 clownfish black,1 γαριδα καθαριστη,1 αστερια,5 σαλιγκαρια,2 ειδη εμφιλιες,4-5 μανιταρια,1 τρανσυφιλια,1 φραγκακι ζοανθους και 1 φραγκακι ξενια)   σε ολες τισ μετρισης εχω αλατοτητα 1,025,ΝΟ2=0,ΝΟ3=0.02,P04=0,NH3-NH4=0,01,ΑΣΒΕΣΤΙΟ=430,ΜΑΓΝΗΣΙΟ=1200

Link to comment
Share on other sites

ααα ξεχασα να πω οτι το δουλευω χωρις σκιμμερ γιατι μου ειπαν επειδη ειναι λιγα λιτρα δεν θα χρειαστει αν κανω συχνες αλλαγες νερου (10λιτρα την βδομαδα κανω αλλαγη) εχω μονο 1 κυκλοφορητη 4000λ/ω..φιλτρο eheim eco pro 130 (με ανθρακα και αντιφωσφορο σιδηρου)...θερμοστατη..και φωτιστηκο με 4 T5 24w 2 actinic blue kai 2 λευκες (εχω και σε αυτο απορια πρεπει να αλλαξω λαμπες οι αυτες ειναι οι σωστες)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εγω στην θέση σου θα έβαζα σκιμερ. Ειναι η καρδιά του θαλασσινού. Όσο για της λάμπες θα ακούσεις πολλες γνωμες αν σου αρέσει το αποτέλεσμα τοτε κρατα της αλλιώς βαλε και καμια ροζ δεν θυμάμαι όνομα.

Έγινε επεξεργασία - baggos777777
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα σκιμερ πρεπει να βαλεις . Νερο απο Α/Ο θα σου κανει καλο,και να μην ξεχασω υπομονη.Καλως ηρθες

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είναι η κατιγορια καλωσορίσματος κανε μια παρουσίαση στα ενυδρεία μελών.
http://www.aquazone.gr/forums/forum/217-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CE%BB%CF%8E%CE%BD/

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες !

Τα υπόλοιπα στην παρουσίαση σου!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...