Jump to content

Κατασκευη DIY ενυδρείου τη βοηθεια σας παρακαλώ


kostas3

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κανω ορισμένες ερωτήσεις για κατασκευή ενός ενυδρείου .

Οι διαστάσεις που θέλω ειναι 130x60x60 ,αυτή τη στιγμή κάνω ακόμα έρευνα αγοράς για τα τζάμια γιατί προσπαθώ να μειώσω το κόστος όσο γίνεται . Η καλύτερη προσφορα που έχω πάρει ως τώρα ειναι 300 € με καθαρό γυαλί 10mm και κόντρες πάνω και κάτω . Ολοι οι καταστηματάρχες μου είπαν πως το γυαλί πρέπει να ειναι ρονταρισμένο γιατι αλλιώς δεν θα κολησουν τα τζαμια μεταξυ τους και το ενυδρείο δεν θα πατάει καλά . Σε μια σελιδα στο ιντερνετ με οδηγείες για diy διαβασα πως τα τζαμια ενός ενυδρείου δεν πρεπει επουδενι να ειναι ρονταρισμένα γιατι η επιφάνεια μειώνεται και δεν θα κολησουν καλα. Το ροντάρισμα παει 5 € το μέτρο και όπως καταλαβαινετε θα γλυτώσω αρκετα χρήματα αν δεν τα "ροντάρω" . Παρακαλώ οποιος μπορει να με συμβουλεψει να κάνω μια σωστη επιλογη.

Το ενυδρείο θα φαινεται ομορφο με αρονταριστα τζαμια Η αν μπει η σιλικονη δε φαινεται τιποτα? Και το ποιο σημαντικο : θα ειναι εφικτη η σωστη και ασφαλης κολληση των τζαμιών ? Τέλος το πάχος 10mm ειναι αρκετό?. Μολις λυσω αυτα τα θέματα θα προχωρήσω και στις λοιπες αποριες μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα να κανω ορισμένες ερωτήσεις για κατασκευή ενός ενυδρείου .

Οι διαστάσεις που θέλω ειναι 130x60x60 ,αυτή τη στιγμή κάνω ακόμα έρευνα αγοράς για τα τζάμια γιατί προσπαθώ να μειώσω το κόστος όσο γίνεται . Η καλύτερη προσφορα που έχω πάρει ως τώρα ειναι 300 € με καθαρό γυαλί 10mm και κόντρες πάνω και κάτω . Ολοι οι καταστηματάρχες μου είπαν πως το γυαλί πρέπει να ειναι ρονταρισμένο γιατι αλλιώς δεν θα κολησουν τα τζαμια μεταξυ τους και το ενυδρείο δεν θα πατάει καλά . Σε μια σελιδα στο ιντερνετ με οδηγείες για diy διαβασα πως τα τζαμια ενός ενυδρείου δεν πρεπει επουδενι να ειναι ρονταρισμένα γιατι η επιφάνεια μειώνεται και δεν θα κολησουν καλα. Το ροντάρισμα παει 5 € το μέτρο και όπως καταλαβαινετε θα γλυτώσω αρκετα χρήματα αν δεν τα "ροντάρω" . Παρακαλώ οποιος μπορει να με συμβουλεψει να κάνω μια σωστη επιλογη.

Το ενυδρείο θα φαινεται ομορφο με αρονταριστα τζαμια Η αν μπει η σιλικονη δε φαινεται τιποτα? Και το ποιο σημαντικο : θα ειναι εφικτη η σωστη και ασφαλης κολληση των τζαμιών ? Τέλος το πάχος 10mm ειναι αρκετό?. Μολις λυσω αυτα τα θέματα θα προχωρήσω και στις λοιπες αποριες μου

Φίλε μου καλή αρχή με το στήσιμο του καινούργιου σου ενυδρείου.,

Για τις διαστάσεις σου νομίζω πως τα 10mm είναι μια χαρά.

Όταν σου ροντάρουν το γυαλί υπάρχει το θετικό ότι δεν θα κόβεις τα χέρια σου όποτε το αγγίζεις, αλλά μειώνετε η επιφάνεια που θα έχουν τα 2 γυαλιά για να κολλήσουν μεταξύ τους. Υπάρχει η επιλογή να βάλεις κάτι στις γωνίες για να μην κόβεις τα χέρια σου αλλά και για να γίνει και πιο ωραίο το τελικό αποτέλεσμα (πχ. κάποιο κομμάτι ξύλο ή μέταλλο).

 

Υ.Γ. Το νου σου το γυαλί που θα πάρεις να μην είναι "ψημένο"!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ρονταρεις μόνο τις μεριές που δεν θα κολησεις αυτές που θα κολησεις καλύτερα μην τις πειράξεις

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια για την αμεση απαντηση σας! Στις καθετες γωνιες θα φαινετει μια χαρα το γυαλι η θα ειναι ασχημο αρονταριστο?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος οδηγος για DIY ενυδρεία στο site?

Link to comment
Share on other sites

να εμπιστευτώ τον τζαμά για το κώλυμα των τζαμιών ή να το κάνω μόνος μου? το λέω γιατί μου είπε οτι χωρίς ρονταρισμα δεν κολλάνε γιατί δεν ακουμπάει τέλια το ένα τζάμι στο άλλο και δημιουργούνται κενά.

αυτά τα κενά θα τα καλύψει η σιλικόνη?

 

ψάχνω παντού στο φόρουμ για κοντινές φωτογραφίες από αρονταριστα τζάμια αλλά δεν βρίσκω ...θέλω να δω πως δένουν μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είπε αυτό που γράφεις στο τελευταίο σου μήνυμα εννοεί οτι δεν μπορεί να κόψει ίσια τα τζάμια.

Link to comment
Share on other sites

άρα αναγκαστικά ζητάω ρονταρισμένα δηλαδή? δεν υπάρχει καμιά φώτο απο αρονταριστο τζάμι να δω πως πρέπει να είναι? και μετά να πάω στο μαγαζί για να δω πως είναι αυτά που κόβουν για να ξέρω αν μπορω να τα χρησιμοποιήσω.. είναι πολλά λεφτά το ροντάρισμα, το κόστος ανεβαίνει αρκετά..

Link to comment
Share on other sites

3 ρωτησα... και οι 3 μου ειπαν οτι τα ενυδρεία τα ρονταρουν....και δε ξερω αν το κάνουν για τα χρήματα (για να μιλάω ξεκάθαρα) ή αν όντως πρέπει... απλά δεν έχω γνώση στο θέμα και δεν ξέρω τι να επιλέξω..αυτός ειναι ο λόγος που θέλω να δω μια φωτογραφία απο αροντάριστα τζάμια ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξανακολλήσει ενυδρείο?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αφου σου ειπαν ετσι να το κανεις, 30ευρω ειναι παραπανω

 

Στο παχος εισαι οριακα, κοντρες πανω κατω οπωσδηποτε

 

Link to comment
Share on other sites

Κωστα αφου σου ειπαν ετσι να το κανεις, 30ευρω ειναι παραπανω

 

Στο παχος εισαι οριακα, κοντρες πανω κατω οπωσδηποτε

ειναι 5 ευρω το τρέχων μέτρο αρα για τα 3 τζαμια 130χ60=11,4μ  και για τα αλλα 2 60χ60 2,4χ2=4,8μ τωρα για τις κοντρες πανω εχουμε (2κοντρες 1.3χ0.05 και 2 κοντρες 60χ0,05)

συνολο 11,4+4,8+1,3+0,6+0,6=93,7ευρω ροντραρίσματα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ξανακολλήσει ενυδρείο?

 

ενα 30αρι πριν 2 χρόνια. τιποτα κοντα στο πάχος γυαλιού 10mm γιαυτό θέλω να δω πως είναι τα 10αρια γυαλιά κομμένα..

Link to comment
Share on other sites

Κώστα έχει πολυ μεγάλη διαφορά η κόλληση ενος ενυδρείου 30 λτ, και ενός ενυδρείου 450λτ. Αν ήμουν στη θέση σου πρώτα από όλα θα εξασφάλιζα την βοήθεια κάποιου που να ξέρει καλά το άθλημα, και μετά θα προχωρούσα σε όλα τα υπόλοιπα. Δεν στα γράφω αυτά για να σε αποθαρρύνω, απλά το θεωρώ λιγάκι ρίσκο με πολλές επιπτώσεις σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά.

Link to comment
Share on other sites

είμαι από Κέρκυρα . αν κάποιος είναι από εδώ και μπορεί να μου δώσει κάποιες συμβουλές θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

γενικότερα  Σωτήρη πιάνουν τα χέρια μου και έχω υπομονή αλλα καταλαβαίνεις πως δέν θέλω να βιαστώ τώρα για να τρέχω αργότερα

Link to comment
Share on other sites

ειναι 5 ευρω το τρέχων μέτρο αρα για τα 3 τζαμια 130χ60=11,4μ  και για τα αλλα 2 60χ60 2,4χ2=4,8μ τωρα για τις κοντρες πανω εχουμε (2κοντρες 1.3χ0.05 και 2 κοντρες 60χ0,05)

συνολο 11,4+4,8+1,3+0,6+0,6=93,7ευρω ροντραρίσματα...

 

Οι επιφανειες προς κολληση θα  ρονταριστουν, ο πατος και οι κοντρες  δεν χρειαζεται να ρονταριστουν

Και εγω τα υπολογισα

 

Παντως και αρονταριστα εχουν κολληθει αρκετα ενυδρεια ενυδρεια χωρις προβλημα

Η εμπειρια απαραιτητη οντως σ αυτα τα λιτρα

Έγινε επεξεργασία - vasilis4x4
Link to comment
Share on other sites

Ο τζαμάς το λέει γιατί δεν μπορεί να τα κόψει ίσια, εγγυημένα στο λέω!Κανένας τζαμάς δεν μπορεί με το διαμάντι που κρατάει στο χέρι να στα κόψει ακριβώς χωρίς να χάνουν.

Και στο δικό μου το ίδιο έγινε αλλά δεν τα ροντάρισα, μου έξυσε μόνο λίγο όλες τις πλευρές με χοντρό γυαλόχαρτο απλά να σπάσει τις επικίνδυνες γωνίες που κόβουν.

Απλά πριν τα πάρεις βάλε τα δίπλα δίπλα τα τζάμια μεταξύ τους και δες να μην έχουν μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο.Μην τα πάρεις δηλαδή γουρούνι στο σακί και φύγεις. Εγώ όταν έπιασα να τα βάλω δίπλα δίπλα να τα δω, μου λέει τσάμπα τα κοιτάς ίδια είναι. Και μετά έτρεχα να μου ξανακόψει άλλο κομμάτι γιατί το ένα είχε διαφορά 2mm απ' το άλλο.

Προσωπικά το ροντάρισμα σε ενυδρείο ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΕΙ ΚΑΠΑΚΙ το θεωρώ περιττό.Μόνο στα ανοιχτά και μόνο τις πάνω μεριές που φαίνονται. 

 

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου ότι τα τζάμια από 10 mm και πάνω υποχρεωτικά ροντάροντε για να είναι εντελώς κάθετα τα σόκορα  Στο 10αρι παίζεται, είναι θέμα του τζαμά και του διαμαντιού που χρησιμοποιεί. Έχω φτιάξει ενυδρείο με δεκάρι χωρίς ροντάρισμα με τρόχισμα μόνο σε μερικά σημεία που χρειάστηκε το σόκορο. Αλλά κάτι τέτοιο θέλει μια σχετική εμπειρία. Επίσης παίζει ρόλο πως θα κολλήσεις τα τζάμια. Αν θα κολληθούν πάνω στον πάτο η περιμετρικά   Όλοι οι κατασκευαστές  κολλούν τα τζάμια περιμετρικά στον πάτο και όχι από πάνω. 

Διαφορά της τάξης 1-2 χιλιοστά δεν παίζει ρόλο και το όποιο κενό θα το καλύψει η σιλικόνη.

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις υπόψη σου ότι τα τζάμια από 10 mm και πάνω υποχρεωτικά ροντάροντε για να είναι εντελώς κάθετα τα σόκορα  Στο 10αρι παίζεται, είναι θέμα του τζαμά και του διαμαντιού που χρησιμοποιεί. Έχω φτιάξει ενυδρείο με δεκάρι χωρίς ροντάρισμα με τρόχισμα μόνο σε μερικά σημεία που χρειάστηκε το σόκορο. Αλλά κάτι τέτοιο θέλει μια σχετική εμπειρία. Επίσης παίζει ρόλο πως θα κολλήσεις τα τζάμια. Αν θα κολληθούν πάνω στον πάτο η περιμετρικά   Όλοι οι κατασκευαστές  κολλούν τα τζάμια περιμετρικά στον πάτο και όχι από πάνω. 

Διαφορά της τάξης 1-2 χιλιοστά δεν παίζει ρόλο και το όποιο κενό θα το καλύψει η σιλικόνη.

 

Αυτό παίζεται, γιατί άλλοι λένε ότι καλύτερα τα μικρά τζάμια να είναι μέσα απ' τα μεγάλα, δηλαδή να πατήσουν πάνω στον πάτο.

 

Σημαντική είναι η διάταξη των τζαμιών του ενυδρείου που θα φτιάξουμε. Είναι προτιμότερο τα πλαϊνά τζάμια να είναι μέσα από τα μεγάλα , γιατί, -όπως έχει δείξει η πείρα- η συγκεκριμένη διάταξη έχει μεγαλύτερη αντοχή στην πίεση του νερού.
Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Και τα μεγάλα? Και αυτα πάνω απο τον πάτο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτη η σιλικονη ειναι καλη? Ξεχασα να παραθεσω τη φωτο πριν...πανω γραφει οτι κανει και για ενυδρεια

post-7493-0-98332400-1436795277_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...