Jump to content

20λτ Γαριδαδικο


Recommended Posts

Καλησπέρα πριν μια βδομάδα ξεστήθηκε το 20λτ που πριν ειχα ένα μονομαχο ο οποιος μας αφησε με περιεργο τροπο :waaa: τσπα. Τωρα αποφασισα να το κανω γαριδαδικο και χρειαζομαι την βοηθεια σας για το σωστο στησιμο. Δν ξερω πολλα για της γαριδες αν και εδώ και δυο μερες εχω διαβασει πολλα. Αρχικα η πρωτες μου αποριες για να ξεκινησω. Η γυαλα πλυθηκε κατά λαθος με σαπουνι θα ξανα πληθη με πολυ νερο θα υπαρχει πρόβλημα? Από εξοπλισμο εχω ένα μικρο φιλτρο και θερμοστατη 50W. Τη υλικα να βαλω στο φιλτρο εχει μικρο καδο Mini siporax από την αρχη?  Για χαλικι χρειαζεται καποιο συγκεκριμενο? εχω βρει ένα που αναφερεται ως ζωντανο υποστρωμα είναι υπερβολικο θα είμαι οκ? ευχαριστω εκ των προτερων :bigemo_harabe_net-100:

 

Έγινε επεξεργασία - Georgebettas
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εαν τα έχεις διαβάσει, εάν οχι θα βρεις αρκετές χρήσιμες πληροφορίες.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/90709-%CE%AC%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B8%CE%AD%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%B1%CF%83%CF%80%CF%8C%CE%BD%CE%B4%CF%85%CE%BB%CE%B1/

Οσον αφορά το ενυδρειάκι σου ξέπλυνέ το αρκετά χέρια , και μπορείς για δυο τρεις να το τρέξεις με λίγο ενεργό άνθρακα στο φίλτράκι του.

 

Link to comment
Share on other sites

α ωραια ευχαριστώ όχι δν τα ειχα διαβασει. όταν βαλω το σιποραχ βαζο κατι άλλο μεσα υαλοβαμβακα? και για το στρώσιμο στρώνω κανονικα με βακτήρια αντιχλωριο και αλαγες νερου οπως στα ψαρια? το χαλικι αυτό που αναφερω? κανει χριαζετε κατι άλλο? θα γίνει φυτεμενο με ευκολα φυτα δν μπλεκω με co2 και λιπασματα 

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και λιπάσματα σε ένα ενυδρείο 20 λτ είναι κακός συνδιασμός.

Από χαλίκι δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις στο πρώτο ποστ, αλλά με ένα οποιδήποτε χαλίκι για ενυδρειακή χρήση, δεν θα είχαν πρόβλημα οι γαρίδες σου. Το γαριδάδικο ενυδρείο το χειρίζεσαι όπως και κάθε άλλο ενυδρείο. Στρώσιμο, αλλαγές νερού κλπ.  Θα μπορόυσες στο φιλτράκι σου να προσθέσεις ενα κομματάκι ενυδρειακό βαμβάκι για μηχανικό καθαρισμό.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες γαριδες πας?

Πρεπει να προσεξεις και την θερμοκρασια τωρα το καλοκαιρι.

Στο φιλτρο πρεπει να βαλεις κατι ωστε να μην ρουφαει τον γονο.

Αναλογως ποιες γαριδες βαλεις , τι φυτα, ισως να μπορεσεις να προσθετεις και καποιο προγραμα λιπανσης.

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες και λιπάσματα σε ένα ενυδρείο 20 λτ είναι κακός συνδιασμός.

Από χαλίκι δεν γνωρίζω το συγκεκριμένο που αναφέρεις στο πρώτο ποστ, αλλά με ένα οποιδήποτε χαλίκι για ενυδρειακή χρήση, δεν θα είχαν πρόβλημα οι γαρίδες σου. Το γαριδάδικο ενυδρείο το χειρίζεσαι όπως και κάθε άλλο ενυδρείο. Στρώσιμο, αλλαγές νερού κλπ.  Θα μπορόυσες στο φιλτράκι σου να προσθέσεις ενα κομματάκι ενυδρειακό βαμβάκι για μηχανικό καθαρισμό.

 

αα ωραια ευχαριστω αυριο ξεκιναω σιγα σιγα στησιμο και στρώσιμο

 

Link to comment
Share on other sites

Για ποιες γαριδες πας?

Πρεπει να προσεξεις και την θερμοκρασια τωρα το καλοκαιρι.

Στο φιλτρο πρεπει να βαλεις κατι ωστε να μην ρουφαει τον γονο.

Αναλογως ποιες γαριδες βαλεις , τι φυτα, ισως να μπορεσεις να προσθετεις και καποιο προγραμα λιπανσης.

λογικα για Cherry παω

δν νομιζω να εχω πρόβλημα με την θερμοκαρασια μεχρι να στρωσι και να μπουν οι γαριδες

το φιλτρο θα το κρυψω πισω από φυτα λογικα αλλιως τουλι αλλα αυτο ηθελα να το ρωτησω το φιλτρο εχει την ιδια αποδοση με το τουλι?

δν εχω αποφασισει ακομα ποια φυτα να βαλω καποια που θελουν λιγο co2 μπορω να τα κρατησω και χωρις co2 ? με 11w λαμπα είμαι οκ? 

Έγινε επεξεργασία - Georgebettas
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειάκι σου έχει φωτισμό? Από αυτό εξαρτώνται πολλά.

Link to comment
Share on other sites

όχι θα μπει φωτιστικο γραφειου η ένα η δυο ότι μου προτεινεται :P τωρα κοιταω για φυτα μονο ευκολα θα μπουν αντε και 1-2 μετρια. το eleocharis sp Mini μπορω να το κρατησω με δυο λαμπες χωρις co2?

Link to comment
Share on other sites

όχι θα μπει φωτιστικο γραφειου η ένα η δυο ότι μου προτεινεται :P τωρα κοιταω για φυτα μονο ευκολα θα μπουν αντε και 1-2 μετρια. το eleocharis sp Mini μπορω να το κρατησω με δυο λαμπες χωρις co2?

 

Λιγο δυσκολο χωρις co2, μπορεις να  δοκιμασεις αργοτερα οταν θα ωριμασει ο βυθος σου.

Link to comment
Share on other sites

αα οκ όταν λεμε να στρωσει  ο βυθος τι ενν ώουμε  τι πρεπει  να κανω ?

 

Οταν λεμε στρωμενος βυθος εννοουμε οτι το ενυδρειο τρεχει για τουλαχιστον 2 μηνες.Τοτε μπορεις να βαλεις και τις γαριδες.

Δεν χρειαζεται να κανεις κατι,απλα περιμενεις,βαζεις κανενα σαλιγκαρι μεσα και ταιζεις κανονικα για να κρατας βιολογια αλλα να στρωνεται και ο βυθος.

Αν θες το φυτο που γραφεις,θα πρεπει να περιμενεις πολυ περισσοτερο.

Επειδη το εχω στο γαριδαδικο χωρις co2,θα σου πω οτι δυσκολευται παρα πολυ,οπωτε θα σου πω οτι χωρις co2 δυσκολα θα σου παει.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της απαντηση σας....

αα μαλιστα πια και ποσα σαλιγκάρια μπορω να βαλω και τι τα ταιζω? (αποτι διαβασα καποια τρεφονται με αλγη τι αλλο αν τους ριχνω). Και κατι άλλο γιατι εχω μπερδευτη όταν ειχα παρει τον μονομαχο μου ειχαν δωσει βακτηρια και σε κάθε αλλαγη νερου εριχνα. τωρα μολις βαλω σαλιγκάρια και φυτα κάθε ποτε ριχνω βακτηρια και κανω αλλαγες?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για της απαντηση σας....

αα μαλιστα πια και ποσα σαλιγκάρια μπορω να βαλω και τι τα ταιζω? (αποτι διαβασα καποια τρεφονται με αλγη τι αλλο αν τους ριχνω). Και κατι άλλο γιατι εχω μπερδευτη όταν ειχα παρει τον μονομαχο μου ειχαν δωσει βακτηρια και σε κάθε αλλαγη νερου εριχνα. τωρα μολις βαλω σαλιγκάρια και φυτα κάθε ποτε ριχνω βακτηρια και κανω αλλαγες?

 

Tα σαλιγκαρια τρωνε τα πάντα... συνηθως δεν τα ταιζουμε καθως τρεφονται απο τα υπολοιματα της τροφης που ριχνουμε.

Δεν χρειαζεται βακτηρια σε αλλαγες που θα κανεις.

Ριξε μια ματια στον κυκλο του αζωτου.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

Link to comment
Share on other sites

αα οκ όταν λεμε να στρωσει  ο βυθος τι ενν ώουμε  τι πρεπει  να κανω ?

 

Επειδή ο βυθός (υπόστρωμα) αργεί περισσότερο από το φίλτρο να στρώσει, επιλέγουμε τα βυθόψαρα και τα ασπόνδυλα να τα βάζουμε στο ενυδρείο μετά από 2 μήνες περίπου.

 

Η οξυγόνωση του νερού στον βυθό και η κυκλοφορία είναι μειωμένες και αργούν να αποικήσουν εκεί τα βακτήρια. Όποιες οργανικές ύλες έχουν παγιδευτεί στο υπόστρωμα, σαπίζουν και παράγεται αμμωνία, στην οποία εκτίθενται οργανισμοί όπως πχ οι γαρίδες όταν κυκλοφορούν και σκαλίζουν το υπόστρωμα.

 

Όλα εξαρτώνται και από το είδος του υποστρώματος. Πχ υπάρχει το eco-complete το οποίο χρησιμοποιείται για φυτεμένα γαριδάδικα και το οποίο είναι ήδη στρωμένο, οπότε μπορείς να βάλεις γαρίδες μόλις στρώσει το φίλτρο
 
Άλλα υποστρώματα όπως της ADA είναι πιο "επικίνδυνα" και σίγουρα πρέπει να περιμένεις μέχρι να "στρώσουν"

 

Link to comment
Share on other sites

Tα σαλιγκαρια τρωνε τα πάντα... συνηθως δεν τα ταιζουμε καθως τρεφονται απο τα υπολοιματα της τροφης που ριχνουμε.

Δεν χρειαζεται βακτηρια σε αλλαγες που θα κανεις.

Ριξε μια ματια στον κυκλο του αζωτου.

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79915-%CE%B7-%CF%80%CF%81%CF%8E%CF%84%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CF%86%CE%AE-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF/

καποια τα εχω διαβασει τωρα θα διαβασω και τον κυκλο του αζωτου. μεχρι να στρωσει τωρα στην αρχη κάθε ποτε βαζουμε βακτηρια και κάθε ποτε κανουμε αλλαγες?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή ο βυθός (υπόστρωμα) αργεί περισσότερο από το φίλτρο να στρώσει, επιλέγουμε τα βυθόψαρα και τα ασπόνδυλα να τα βάζουμε στο ενυδρείο μετά από 2 μήνες περίπου.

 

Η οξυγόνωση του νερού στον βυθό και η κυκλοφορία είναι μειωμένες και αργούν να αποικήσουν εκεί τα βακτήρια. Όποιες οργανικές ύλες έχουν παγιδευτεί στο υπόστρωμα, σαπίζουν και παράγεται αμμωνία, στην οποία εκτίθενται οργανισμοί όπως πχ οι γαρίδες όταν κυκλοφορούν και σκαλίζουν το υπόστρωμα.

 

Όλα εξαρτώνται και από το είδος του υποστρώματος. Πχ υπάρχει το eco-complete το οποίο χρησιμοποιείται για φυτεμένα γαριδάδικα και το οποίο είναι ήδη στρωμένο, οπότε μπορείς να βάλεις γαρίδες μόλις στρώσει το φίλτρο
 
Άλλα υποστρώματα όπως της ADA είναι πιο "επικίνδυνα" και σίγουρα πρέπει να περιμένεις μέχρι να "στρώσουν"

 

 

ωραια θα προσπαθήσω να βρω το eco-complete. Η τροφη που μενει την τρωνε οι γαριδες σωστα? η πρεπει να απομακρυνθει?

Link to comment
Share on other sites

 

Επειδή ο βυθός (υπόστρωμα) αργεί περισσότερο από το φίλτρο να στρώσει, επιλέγουμε τα βυθόψαρα και τα ασπόνδυλα να τα βάζουμε στο ενυδρείο μετά από 2 μήνες περίπου.

 

Η οξυγόνωση του νερού στον βυθό και η κυκλοφορία είναι μειωμένες και αργούν να αποικήσουν εκεί τα βακτήρια. Όποιες οργανικές ύλες έχουν παγιδευτεί στο υπόστρωμα, σαπίζουν και παράγεται αμμωνία, στην οποία εκτίθενται οργανισμοί όπως πχ οι γαρίδες όταν κυκλοφορούν και σκαλίζουν το υπόστρωμα.

 

Όλα εξαρτώνται και από το είδος του υποστρώματος. Πχ υπάρχει το eco-complete το οποίο χρησιμοποιείται για φυτεμένα γαριδάδικα και το οποίο είναι ήδη στρωμένο, οπότε μπορείς να βάλεις γαρίδες μόλις στρώσει το φίλτρο
 
Άλλα υποστρώματα όπως της ADA είναι πιο "επικίνδυνα" και σίγουρα πρέπει να περιμένεις μέχρι να "στρώσουν"

 

 

Για να μην μπερδευομαστε για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε,αλλο βυθος και αλλο υποστρωμα.

Ο βυθος ειναι το χαλικι ή η αμμος που βαζουμε και το υποστρωμα ειναι το λιπασμα-'χωμα' που υπαρχει κατω απο το χαλικι (αν θελουμε να βαλουμε )

 

ωραια θα προσπαθήσω να βρω το eco-complete. Η τροφη που μενει την τρωνε οι γαριδες σωστα? η πρεπει να απομακρυνθει?

Ποια τροφη εννοεις?

Οι γαριδες θα πρεπει να ταιζονται κανονικα,με τροφη για γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην μπερδευομαστε για να ξερουμε για τι πραγμα μιλαμε,αλλο βυθος και αλλο υποστρωμα.

Ο βυθος ειναι το χαλικι ή η αμμος που βαζουμε και το υποστρωμα ειναι το λιπασμα-'χωμα' που υπαρχει κατω απο το χαλικι (αν θελουμε να βαλουμε )

 

Ποια τροφη εννοεις?

Οι γαριδες θα πρεπει να ταιζονται κανονικα,με τροφη για γαριδες.

 

αν βαλω eco-complete θα προσθεσω και χαλικι από πανω? bacopa caroliniana, cryptocoryne wendtii, ceratophylum-demersum, moss, και μπορει vallisneria gigantea η anubia nana ότι χωρεση θα δουμε γιαυτα τα φυτα θελω και υπόστρωμα η απλα χαλικι?

Ναι τροφη για γαριδες απλα αν μεινη κανενα κοματι πρεπει να το βγαλω?

 

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε οοολα αυτα τα φυτα που γραφεις δεν χωρανε σε 20λιτρα.

Με τιποτα ομως!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ αυτο που λεει ο Παρασκευας εχει δικιο.

Τροφη με τις γαριδες δεν υπαρχει περιπτωση να μεινει...

Link to comment
Share on other sites

όχι δν θα μπουν όλα θα μπαινουν σιγα σιγα και θα δω ποσα θα παρει ανάλογος και ποσα θα βρω. αν βαλω  eco-complete θα πρεπει να προσθεσω και χαλικι? χρειαζεται για αυτά τα φυτα υπόστρωμα?

Link to comment
Share on other sites

όχι δν θα μπουν όλα θα μπαινουν σιγα σιγα και θα δω ποσα θα παρει ανάλογος και ποσα θα βρω. αν βαλω  eco-complete θα πρεπει να προσθεσω και χαλικι? χρειαζεται για αυτά τα φυτα υπόστρωμα?

Επειδη ειναι μικρακι το ενυδρειο, προτεινω να βάλεις μια κρυπτοκορινα και μοςς .

Ετσι θα σου βγει και πιο οικονομικο.

Βαζεις απλο χαλικακι, ή καποιο της seachem  καμια πετρουλα ,ριζα και ειναι ετοιμο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

α ωραια νασε καλα ναι αυτό θα κανω παρεμπίπτοντως τα γαριδαδικα σου δν παιζονται. :bowdown:
Για το στρώσιμο δν εχω καταλαβη ακομα κάθε ποτε βαζω τα βακτηρια και κάθε ποτε κανω αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Στρωσιμο του φιλτρου κανεις κανονικα οπως και για τα ψαρια.

Μπορεις να φτιαξεις το ενυδρειο οπως το θες διακοσμημενο,να φυτεψεις,να το γεμισεις νερο,να βαλεις τον εξοπλησμο να δουλευει,ριχνεις μια δοση βακτηρια,2-3 σαλιγκαρια τα οποια θα ταιζεις και θα το τρεξεις ετσι χωρις αλλαγη νερου για 2 μηνες.Ενδιαμεσα ριχνε και κανενα βακτηριο που και που.

Οταν περασουν οι 2 μηνες,θα κανεις μετρησεις,αν εχει στρωσει το φιλτρο,που λογικα θα εχει στρωσει,κανεις μια καλη αλλαγη νερου και βαζεις τις γαριδες.

Αν δεν εχει στρωσει,πραγμα δυσκολο,πριν βαλεις τις γαριδες βαζεις λιγο μπολι απο καποιον,κανεις αλλαγη νερου και βαζεις τις γαριδες.

Οταν θα βαλεις τι γαριδες θα ξεκινησεις αλλαγες νερου 1 ανα 7 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...