Jump to content

20λτ Γαριδαδικο


Recommended Posts

καλησπέρα σημερα βρηκα ένα φτηνο χαλικι χυμα και πηρα. Βρηκα στο σπιτι αυτά τα ξυλα αλλα δεν θυμαμαι  από που είναι μπορω να τους κανω κατι για να είναι οκ και να μπορω να τα χρησιμοποιησω πως τα βλέπετε?

post-60013-0-10412200-1437651234_thumb.jpg

post-60013-0-81917800-1437651972_thumb.jpg

post-60013-0-16511500-1437652012_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σημερα βρηκα ένα φτηνο χαλικι χυμα και πηρα. Βρηκα στο σπιτι αυτά τα ξυλα αλλα δεν θυμαμαι  από που είναι μπορω να τους κανω κατι για να είναι οκ και να μπορω να τα χρησιμοποιησω πως τα βλέπετε?

 

Το χαλικακι να το ελενξεις μηπως ειναι ασβεστολιθικο.

Τα ξυλα δεν θα τα εβαζα καλυτερα προτιμησε απο καποιο πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα να ρωτησω τι σαλιγκαρια να βαλω? δν θελω να γεμισω θα βαλω δυο γιατι  δν μαρεσουν και θα μπουν αναγκαστηκα. και δευτερον δν βρισκω Mini siporax στην περιοχη μου και από εκει που εχω παρει το χαλικι και καποια φυτα τον ρωτησα και μου λεει ότι εχει χυμα τωρα τι χυμα δν ξερω... να παρω από αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Να το παρεις.

Στα μικρα φιλτρακια καποιοι το σπανε σε κομματακια,οχι τριμμα, καποιοι το βαζουν ολοκληρο.

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και λαθρεπιβατες να βαλεις μελλοντικα θα μπορεσεις να κοντρολαρεις τον πλυθησμο τους με μια ομαδα helena τα οποια δεν ενοχλουν και τις red cherry

Link to comment
Share on other sites

ααα δν πειραζει  της γαριδες? τοτε μπορω να στρωσω με helena? διαβασα ότι καποια σκαρφαλωνουν και το σκανε υπαρχει τετοια περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Ακομη και λαθρεπιβατες να βαλεις μελλοντικα θα μπορεσεις να κοντρολαρεις τον πλυθησμο τους με μια ομαδα helena τα οποια δεν ενοχλουν και τις red cherry

 

Καμια φορα αν ειναι ατάιστα μπορει να τσιμπήσουν καμια γαρίδα, σπανια μεν αλλα μην το αποκλειεται.

Link to comment
Share on other sites

Καμια φορα αν ειναι ατάιστα μπορει να τσιμπήσουν καμια γαρίδα, σπανια μεν αλλα μην το αποκλειεται.

 

Άρρωστη να υποθέσω?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ποια είναι η διαδικασια προσαρμογης για τα σαλιγκάρια πριν μπουν στο ενυδρειο? για τις γαριδες ξερω για τα σαλιγκάρια?

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω ποια είναι η διαδικασια προσαρμογης για τα σαλιγκάρια πριν μπουν στο ενυδρειο? για τις γαριδες ξερω για τα σαλιγκάρια?

 

Κοιταξε ακολουθα την λογικη, αν εχεις κανενα καλο και μεγαλο σαλιγκαρι κανεις προσαρμογη .

Τωρα τα physa κλτ , δεν εχω κανει εγω προσαρμογη ποτε μου και δεν εχω δει και να τα επηρεαζει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγινε η αρχη... θα μπουν και αλλα φυτα αυτά τα δυο στην φωτο τι είναι? τη μοςς δν την θελω εκει αλλα δν καθετε την παρασερνει  το νερο τι να κανω που να την δεσω? σαλιγκάρια δν εχω βαλει αλλα προσεξα λαθρεπιβατες εχω δει  γυρω στους 4 να βαλω helena? μπορω να στρωσω μονο με αυτά? τι να τους ριχνω τη τρωνε? στρωνω με αυτό το μπουκαλακι εριξα 4-5 σταγονες.

post-60013-0-46667000-1438962299_thumb.jpg

post-60013-0-90042400-1438962351_thumb.jpg

post-60013-0-48960300-1438962365_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα εγινε η αρχη... θα μπουν και αλλα φυτα αυτά τα δυο στην φωτο τι είναι? τη μοςς δν την θελω εκει αλλα δν καθετε την παρασερνει  το νερο τι να κανω που να την δεσω? σαλιγκάρια δν εχω βαλει αλλα προσεξα λαθρεπιβατες εχω δει  γυρω στους 4 να βαλω helena? μπορω να στρωσω μονο με αυτά? τι να τους ριχνω τη τρωνε? στρωνω με αυτό το μπουκαλακι εριξα 4-5 σταγονες.

 

Το δεξια μου φαινεται για hygrophila polysperma .

Tα σαλιγκαρια δεν προκειται να σου κανουν ζημια, αν δεν τα θέλεις τα βγαζεις απο τωρα.

Μπορεις να στρωσεις με σαλιγκαρακια ταιζοντας τα τροφη, οποιαδηποτε τροφη ακομη των ψαριων.

Απο μπουκαλακια δεν ξερω... δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε μου.

Εγω στρωνω με μπολι και αφηνω να τρεξει το ενυδρειο 1-2 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

λαθρεπιβάτες είναι μεσα μονο. μου εχει μεινει  τροφη από τον μονομαχο τους εχω ριξει 1-2 φιλαράκια για να δω αν τα τρωνε αλλα τιποτα αν δω και δν εχει φαγωθεί να την βγαλω? και τωρα που τα παρακολουθουσα καποια βγαινουν εξω από το νερο το ένα το παρεσειρε το νερο

Link to comment
Share on other sites

λαθρεπιβάτες είναι μεσα μονο. μου εχει μεινει  τροφη από τον μονομαχο τους εχω ριξει 1-2 φιλαράκια για να δω αν τα τρωνε αλλα τιποτα αν δω και δν εχει φαγωθεί να την βγαλω? και τωρα που τα παρακολουθουσα καποια βγαινουν εξω από το νερο το ένα το παρεσειρε το νερο

 

Αν δεν την τρωνε καλο ειναι να την βγαζεις μην πιασει fungus η τροφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα μπηκαν και αλλα φυτα πως το βλέπετε? εχω περιθωρια για αλλα μου φαινεται  αδειο ακομα δεν ξερω θελω να βαλω ένα θαμνωδες εχετε να προτείνεται κανενα? από φως τι να βαλω?  πηρα μια λαμπα 11w 6400k είναι οκ? να την αφησω την αναβω 7 ωρες

post-60013-0-72187200-1440078443_thumb.jpg

post-60013-0-60699100-1440078464_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι σίγουρο, οτι θα πειραματιστείς με διάφορα φυτά μέχρι να επιτύχεις το επιθυμιτό αποτέλεσμα,ενας όμορφος συνδιασμός για το ενυδρειάκι σου θα ήταν ένα μικρό ξυλαράκι με δεμένη λίγη moss http://www.aquazone.gr/forums/topic/86235-taxiphyllum-sp-spiky/     καμμιά anubia petit nana  http://www.aquazone.gr/forums/topic/85181-anubias-barteri-var-nana-petite/  ίσως κάποιο μικρό microsorum http://www.aquazone.gr/forums/topic/93393-microsorum-pteropus-trident/ και με προσπάθεια καμία cryptocoryna http://www.aquazone.gr/forums/topic/85774-cryptocoryne-wendtii-green/

Τα φυτάκια που έχεις βάλει στο ενυδρειάκι σου αυτή τη στιγμή, και το polysperma και η  vallisneria είναι για μεγαλύτερα ενυδρεία και δεν θα τα ευχαριστηθείς γιατί δεν θα μπορείς να τους δώσεις τη μορφή που θέλεις.

Η διάρκεια του φωτισμου είναι οκ. Καλό θα ηταν και η χρήση ενος χρονοδια κόπτη για σταθερότητα στη φωτοπερίοδο.

Επίσης ένα σκουρο φόντο θα έδειχνε πιο όμορφο το ενυδρείο σου :)

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...