Jump to content

20λτ Γαριδαδικο


Recommended Posts

Δεν ξέρω αλλά για κάποιον λόγο το προηγούμενο post μου ανέβηκε μισό,

Οπότε συνεχίζοντας τα παραπάνω θα μπορούσες να προσθέσεις καποιο είδος microsorum http://www.aquazone.gr/forums/topic/86939-microsorum-pteropus-narrow/

και με προσπάθεια κάποια cryptocoryna http://www.aquazone.gr/forums/topic/85774-cryptocoryne-wendtii-green/

Τα φυτά που έχεις επιλέξει και το polysperma και η valisneria  είναι φυτά για πιο μεγάλα ενυδρεία και δεν θα τα ευχαριστηθείς στο δικό σου, μιας και δεν θα μπορείς να τους δώσεις χώρο και σχήμα για να αναπτυχθούν. Η διάρκεια φωτισμού είναι οκ. Θα βοηθούσε και η χρήση ενός χρονοδιακόπτη για σταθερότητα στη φωτοπερίοδο. Επίσης η χρήση ενός σκούρου φόντου θα έδειχνε πιο όμορφο το ενυδρείο σου. :)

Link to comment
Share on other sites

α δηλαδη δεν εχω αλλα περιθωρια μονο για μοςς? προτεινης να βγαλω την valisneria? Τα κοκκινα φυτα πχ ludwigia μπορω να τα κρατησω με αυτό το φως? εχω βαλει ένα μαυρο χαρτονι στην πλατη.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα γαριδες δν εχουν μπει ακομα το ενυδρειο τρεχει απο τον Σεπτεμβρη ειχα βαλει πολλα φυτα και δν εχει μεινει τιποτα λογω οικονομικων και απογοητευσης απο τα φυτα που ειχα μεσα το ειχα παραμελησει τελειος απλα εβαζα νερο ανα 3 βδομαδες τωρα μεσα ειναι μονο το χαλικι το οποιο σαν να εχει ξεβαψη θελω να ρωτησω ολα αυτα τα φυτα που σαπισανε λιωσανε ειναι στο χαλικι υπαρχει προβλημα να το καθαρισω και το φιλτρο? με λιγα λογια να το παω ολο απο την αρχη η να παρω να κανω τεστ μηπως εχει στρωσει.

 

Link to comment
Share on other sites

Λογικα μετα απο τοσους μηνες θα εχει στρωσει..

Ειχε καθολου οργανισμους μεσα?

Βλεπεις τιπτ μικροοργανισμους?

Link to comment
Share on other sites

Τεστ αμμωνίας πάρε αν δεν έχεις για να ξέρεις που βρίσκεσαι.

 

Μια ερωτηση θελω να κανω.

Αμμωνια πως μπορει να εχει ενα ενυδρειο που εχει μεσα μονο χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Οποτε δν πειραζουν τα διαλυμένα φυτα στο χαλίκι

ωραία ναι εχει λαθρεπιβατες βλεπω κινουντε σαλιγκάρια 

 

Το ενυδρείο μετά από τόσο καιρό που τρέχει και με τα σαλιγκάρια μέσα θεωρώ πως είναι στρωμένο.

Πάντως ένας καθαρισμός του  βυθού, του φίλτρου, και μια αλλαγή νερού μόνο όφελος θα είχε.

Τι εννοείς όταν λές, οτι το χαλίκι μοιάζει να έχει ξεβάψει?

 

Link to comment
Share on other sites

Το χαλικι ηταν μαύρο τωρα εχει ξεβαψει ειναι ασπρο οχι ολο σε καποια σημεια 

 

Αν έχει ξεβάψει το χαλίκι σίγουρα δεν είναι καλό. Προτιμούμε να βάζουμε στο ενυδρείο μας όσο μπορούμε φυσικά υλικά και όχι βαμμένα γιατί δεν ξέρουμε τι ουσίες μπορούν να απελευθερωθούν στο νερό. Γι αυτό μεγάλη προσοχή στα υλικά που επιλέγουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...