Jump to content

βοηθεια για χρυσοψαρα! εξαλλη με το πετ σοπ


Recommended Posts

Γεια σας παιδια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας ! Την Παρασκευη πηρα 2 χρυσοψαρα απο πετ σοπ για τον γιο μ που ζηλεψε απο μια φιλη του. Πηρα κ μια 8λιτρη σα πλαστικη γυαλα αλλα ορθογωνια κ φλεικς. Αφου μ διαβεβαιωσε οτι θ ναι μια χαρα κ τ δυο τους αρκει ν αλλαζω νερο ανα 10 ημερο κ ολα καλα . η αγορα εγινε εντελως ξαφνικα κ δν ειχα ενημερωση για τπτ.. Μολις γυρισαμε σπιτι εψαξα στ ιντερνετ σχετικα μ τν τροπο διαβιωση τους κ μου γυρισε το ματι. Κινηθηκα αμεσα κ εκλεισα μεταχ/ νο ενυδρειο 140 λιτρων (θ το παραλαβω 17-19 αυγουστου) ευτυχως ο ανθρωπος το χει κομπλε απο εξαρτηματα κ μονο ενα μηχανημα για παροχη οξυγονου θ χρειαστω απ οτι ειπε- ειδωμεν βεβαια). Τωρα ειδα οτι τα "παιδια" ειναι ζευγαρι κομον . τωρα το προβλημα: πως να τους συντηρησω οσο τ δυνατον καλυτερα ωσπου ν ρθει τ ενυδρειο με τα εξαρτηματα του ? Ν αλλαζω νερο 50% καθε 20-24 ωρες; δε ξερω ! Καθε πληροφορια κ βοηθεια μου ειναι απολυτως χρησημη καθοτι απειρη εντελως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό συμβαίνει σε όλους και έτσι έχουν συνηθίσει να τα πουλάνε γενιές τώρα δυστυχώς. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια αεραντλία αύριο να οξυγονώνει το νεράκι επειδή δεν έχει φίλτρο, να τα ταΐζεις μια φορά την μέρα και να αλλάζεις όπως λες σωστά 50 % το νεράκι κάθε 3-4 μέρες όχι κάθε μέρα. Τέλος αν βάλεις φίλτρο μετά στο ενυδρείο σου δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αυτό συμβαίνει σε όλους και έτσι έχουν συνηθίσει να τα πουλάνε γενιές τώρα δυστυχώς. Εγώ θα σου έλεγα να πάρεις μια αεραντλία αύριο να οξυγονώνει το νεράκι επειδή δεν έχει φίλτρο, να τα ταΐζεις μια φορά την μέρα και να αλλάζεις όπως λες σωστά 50 % το νεράκι κάθε 3-4 μέρες όχι κάθε μέρα. Τέλος αν βάλεις φίλτρο μετά στο ενυδρείο σου δεν είναι απαραίτητη η αεραντλία..

 

 

Συμφωνώ σε όλα , θα πρότεινα όμως τάισμα μια φορά το 3ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω αλλα εγω στη θέση σου θα αγόραζα απο ΙΚΕΑ ή Πράκτικερ ενα δοχείο πλαστικό 25-30 λίτρα ίσως και μεγαλύτερο (ειναι πάρα πολυ φθηνό) για να τα έβαζα εκει μέχρι να έρθει το ενυδρειο. Το δοχείο θα σου μείνει και σίγουρα κάποια στιγμη θα το χρειαστείς ξανά (γεννήστρα, καραντίνα κτλ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω για την αμεσοτητα απαντησεων ειλικρινα! Εδω που λετε, καθ οτι επαρχια ,Σαμος γαρ, δεν υπαρχει εξοπλισμος ωστε ν εχω αμεσα εφοδια αν εχετε υποψην σας μπορω ως νεο μελος ν βαλω αγγελια; εστω για μια μεταχ/νη στην αρχη γτ μου ρθαν ξαφνικα ολα μαζι κ δε θ μπορω ν ανταποκριθω οικονομικα ; α και τι προυποθεσεις πρεπει ν χει η αεραντλια ; σκεφτειτε οτι απο τυχη βρηκα αντιχλωριο στην περιοχη μ απο καποιον φιλο του φιλου κτλ που μετακομισε κ το ξεχασε κ του παραγγειλα νεο απο ιντερνετ ν του τ επιστρεψουν επειδη τ ζητησε

Link to comment
Share on other sites

8 λίτρα για δύο χρυσόψαρα μέσου μεγέθους που πουλάνε στα μαγαζιά μια χαρά είναι για προσωρινή παραμονή .

Αλλαγή νερού κάθε 4-5 ημέρες το μισό και απο τροφή μια φορά την ημέρα , φτάνει να καταναλώνετε σε 1 λεπτό .

Δεν θα έχεις πρόβλημα και 6 μήνες να το κρατήσεις έτσι . Αυτό στο λέω γιατί σε βλέπω τρομαγμένο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τους παραπάνω αλλα εγω στη θέση σου θα αγόραζα απο ΙΚΕΑ ή Πράκτικερ ενα δοχείο πλαστικό 25-30 λίτρα ίσως και μεγαλύτερο (ειναι πάρα πολυ φθηνό) για να τα έβαζα εκει μέχρι να έρθει το ενυδρειο. Το δοχείο θα σου μείνει και σίγουρα κάποια στιγμη θα το χρειαστείς ξανά (γεννήστρα, καραντίνα κτλ).

εδω δεν εχουμε ικεα πρακτικερ κτλ φιλε μου κ αν τ παραγγειλω θ φτασει μεσα Σεπτεμβρη στη καλυτερη. Προβλημα η επαρχια σε πολλα
Link to comment
Share on other sites

8 λίτρα για δύο χρυσόψαρα μέσου μεγέθους που πουλάνε στα μαγαζιά μια χαρά είναι για προσωρινή παραμονή .

Αλλαγή νερού κάθε 4-5 ημέρες το μισό και απο τροφή μια φορά την ημέρα , φτάνει να καταναλώνετε σε 1 λεπτό .

Δεν θα έχεις πρόβλημα και 6 μήνες να το κρατήσεις έτσι . Αυτό στο λέω γιατί σε βλέπω τρομαγμένο .

Σταμάτη τα 8 λίτρα δε θα ζεσταίνονται παρα πολυ γρήγορα;
Link to comment
Share on other sites

8 λίτρα για δύο χρυσόψαρα μέσου μεγέθους που πουλάνε στα μαγαζιά μια χαρά είναι για προσωρινή παραμονή .

Αλλαγή νερού κάθε 4-5 ημέρες το μισό και απο τροφή μια φορά την ημέρα , φτάνει να καταναλώνετε σε 1 λεπτό .

Δεν θα έχεις πρόβλημα και 6 μήνες να το κρατήσεις έτσι . Αυτό στο λέω γιατί σε βλέπω τρομαγμένο .

τρομαγμενΗ οχι δεν ειμαι φοβισμενΗ κ εξαλλη μ την παραπληροφορηση που δινουν ωστε ν τσεπωσουν ενα ευρω
Link to comment
Share on other sites

@riasamos ξέρω οτι το σχόλιο μου δεν βοηθάει αλλά θα σε παρακαλούσα να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις

και να μην κόβεις γράμματα από αυτές για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο σου.

 

Ευχαριστώ :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@riasamos ξέρω οτι το σχόλιο μου δεν βοηθάει αλλά θα σε παρακαλούσα να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις

και να μην κόβεις γράμματα από αυτές για να είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο σου.

Ευχαριστώ :)

γτ ρ φλ; Τ θα μ κανς δλδ;

Edit: (κάτσε να ρίξω και ενα γέλιο για να μη παρεξηγηθούμε)....χαχαχαχαχαχα!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά τα 8 λίτρα είναι πολλά και θα μπορουσαμε να τα βάλουμε τα ζωντανά σε ένα δίλιτρα μπουκάλι coca cola να ησυχάσουμε;

 

Πλάκα κάνω... :D

 

Αγαπήτη φίλη, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολείσε με ψαράκια και τα λίτρα του δοχείου σου είναι πολύ λίγα, νομίζω πως αν τα τοποθετήσεις, μέχρι να έρθει το ενυδρείο, σε ένα μεγαλύτερο πλαστικό δοχείο (πχ μεγάλη καινούργια λεκάνη) τα ψαράκια σου θα εχουν καλύτερη τύχη. Μέχρι τότε πολύ προσοχή στο τάισμα. Υπάρχει κάποιο φίλτρο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γτ ρ φλ; Τ θα μ κανς δλδ;

Edit: (κάτσε να ρίξω και ενα γέλιο για να μη παρεξηγηθούμε)....χαχαχαχαχαχα!

 

Ξέρω τι σπαμεράκος είσαι και χωρίς το γέλιο πάλι δεν θα σε παραξηγούσα.Ειδικά τώρα που ξέρω οτι μπεκρουλιάζεις

σε κάποια παραλία :P

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω τι σπαμεράκος είσαι και χωρίς το γέλιο πάλι δεν θα σε παραξηγούσα.Ειδικά τώρα που ξέρω οτι μπεκρουλιάζεις

σε κάποια παραλία :P

Μπεκρουλιαζεις; Παραλια;

Αισχος!!!!!

Γρηγορα παρακαλω καποιος να τον επαναφερει στην ταξη!!!!

:)

Spamακι αγαπη μου!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά τα 8 λίτρα είναι πολλά και θα μπορουσαμε να τα βάλουμε τα ζωντανά σε ένα δίλιτρα μπουκάλι coca cola να ησυχάσουμε;

 

Πλάκα κάνω... :D  Η πλάκα σου δεν είναι καθόλου καλή και άκρως ειρωνική σε αυτά που έγραψα . :angry:

 

Αγαπήτη φίλη, καθώς είναι η πρώτη φορά που ασχολείσε με ψαράκια και τα λίτρα του δοχείου σου είναι πολύ λίγα, νομίζω πως αν τα τοποθετήσεις, μέχρι να έρθει το ενυδρείο, σε ένα μεγαλύτερο πλαστικό δοχείο (πχ μεγάλη καινούργια λεκάνη) τα ψαράκια σου θα εχουν καλύτερη τύχη. Μέχρι τότε πολύ προσοχή στο τάισμα. Υπάρχει κάποιο φίλτρο;

 

Δηλαδή τώρα της λές να πάρει ενα μεγαλύτερο μεχρι να παραλάβει το ακόμα μεγαλύτερο !!!

Συγγνώμη αλλα αν δεν γνωρίζετε να μην απαντάτε .......... :angry: .

Δεν καταλαβαίνω γιατι τραγικοποιήτε τα πράγματα !!!!!

 

Τα ψάρια δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να παραμείνουν στα 8 λίτρα μέχρι να παραλάβει το σωστό ενυδρείο και χωρίς αεραντλία .

 

Όσο για τη θερμοκρασία αν παραμείνει σε ενα χώρο σκιερό και αεριζόμενο δεν θα έχει πρόβλημα .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξτε απ οσα ειδα προσωρινα για αεραντλια ψαχνω τωρα αγγελιες γιατι το ενυδρειο που θα ερθει εχει φιλτρα μου ειπαν. Θα παω να παρω το πρωι μια 30-40 τετραγωνη ψηλη σα λεκανη θα ειναι χρησημη και για τις αλλαγες αργοτερα . οσο για τις συντομογραφιες ειναι κακια συνηθεια θα προσπαθησω να την αποβαλλω

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Θα ηθελα τη βοηθεια σας ! Την Παρασκευη πηρα 2 χρυσοψαρα απο πετ σοπ για τον γιο μ που ζηλεψε απο μια φιλη του. Πηρα κ μια 8λιτρη σα πλαστικη γυαλα αλλα ορθογωνια κ φλεικς. Αφου μ διαβεβαιωσε οτι θ ναι μια χαρα κ τ δυο τους αρκει ν αλλαζω νερο ανα 10 ημερο κ ολα καλα . η αγορα εγινε εντελως ξαφνικα κ δν ειχα ενημερωση για τπτ.. Μολις γυρισαμε σπιτι εψαξα στ ιντερνετ σχετικα μ τν τροπο διαβιωση τους κ μου γυρισε το ματι. Κινηθηκα αμεσα κ εκλεισα μεταχ/ νο ενυδρειο 140 λιτρων (θ το παραλαβω 17-19 αυγουστου) ευτυχως ο ανθρωπος το χει κομπλε απο εξαρτηματα κ μονο ενα μηχανημα για παροχη οξυγονου θ χρειαστω απ οτι ειπε- ειδωμεν βεβαια). Τωρα ειδα οτι τα "παιδια" ειναι ζευγαρι κομον . τωρα το προβλημα: πως να τους συντηρησω οσο τ δυνατον καλυτερα ωσπου ν ρθει τ ενυδρειο με τα εξαρτηματα του ? Ν αλλαζω νερο 50% καθε 20-24 ωρες; δε ξερω ! Καθε πληροφορια κ βοηθεια μου ειναι απολυτως χρησημη καθοτι απειρη εντελως

 

Καλσηπερα.

Αν δεν εχουν ηδη καποιο προβλημα τα ψαρια, ειμαι σιγουρος οτι θα επιζησουν μεχρι να παρεις το ενυδρειο, αν

1. ταιζεις ελαχιστα (πχ 1-2 φυλαρακια το καθε ψαρι καθε 24 ωρες και μη φοβασαι δεν παθαινουν τιποτα με λιγη διαιτα)

2. αλλαζεις το 60-80% του νερου καθε 24 ωρες με νερο ιδια ακριβως θερμοκρασιας οπου εχεις προσθεσει σε 2-3πλασια δοσολογια αντιχλωριο (seachem prime που αποτοξικοποιει και αμμωνια).

Καλη τυχη και μη στεναχωριεσαι.

 

ΥΓ1 μεχρι τοτε διαβασε σε αρθρα πως στηνεται σωστα ενα ενυδρειο για χρυσοψαρα και πως προετοιμαζεται η βιολογια του ("στρωσιμο"), κατι που συνιστω να κανεις με "μπολιασμα" για αμεσα αποτελεσματα αφου δεν υπαρχει χρονος για κανονικο στρωσιμο.

ΥΓ2 προσοχη στη θερμοκρασια. Τα ψαρια ειναι κρυου νερου. Προτιμουν δροσερο νερο. (15-27C), Μπορεις αν εχεις τη δυνατοτητα να κανεις μικρες αλλαγες καθε μερικες ωρες με λιγο πιο δροσερ νερο για να κρατας χαμηλα τη θερμοκρασια. Μη κατεβασεις αποτομα πανω απο 2 βαθμους τη θερμοκρασια. Βαζε γενικα το νερο με αργο ρυθμο, οποτε κανεις αλλαγη κλπ.

ΥΓ3 θα σου ηταν χρησιμο να διαβασεις και μερικα αρθρα περι ψυξης ενυδρειου, αφου ειναι βασικο για ενυδρειο με χρυσοψαρα.

 

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, αυτός που γνωρίζει για ενυδρεία στο φορουμ είναι μόνο ένας, παρακαλώ οι υπόλοιποι που έχουν διαφορετική γνώμη να μην απαντάνε γιατί δεν ξέρουν....

 

Πάλι πλάκα κάνω :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ . Α! Εχω εσωτερικα θερμοκρασια 18-19 ( εβαλα ενα θερμομετρο νερου που μου κοψε ν παρω ευτυχως αλλα μονο το πρωι οταν ξυπναω κατα τις 8-9 μετα πεφτει γτ εχω αλλαξει νερο κ βαζω και κλιματιστικο. Απ οτι ειδα για καλοκαιρι ειναι καλα ! Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την παρεξήγηση αλλά διάβασα λάθος ημερομηνία παραλαβής του ενυδρείου. Για 15 - 20 ημέρες όντως δεν θα έχουν πρόβλημα αν ακολουθείς με προσοχή όσα σου είπαν παραπάνω σχετικά με τάισμα και αλλαγες νερου. Προσοχή λοιπόν, χωρίς πανικό και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

18 - 19 βαθμούς μέσα στον Αύγουστο είναι μια χαρά!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου δε βγαινω κ καθολου απ τ σπιτι να τους εχω το νου μου μη παθουν τιποτα μονο καμια ωρα τ πρωι που παω βολτα τον γιο μου για κουλουρι . το κολλησα το μικροβιο στα καλα καθουμενα :)

Link to comment
Share on other sites

Από ότι φαίνεται, αυτός που γνωρίζει για ενυδρεία στο φορουμ είναι μόνο ένας, παρακαλώ οι υπόλοιποι που έχουν διαφορετική γνώμη να μην απαντάνε γιατί δεν ξέρουν....

 

Πάλι πλάκα κάνω :D

 

Ντροπή σου !!!!!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πάντως ιδιαίτερα που κάθισες και έψαξες πληροφορίες για τα ψαράκια σου και έδρασες τόσο γρήγορα! Να ξέρεις αυτό δεν είναι ο κανόνας!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...