Jump to content

βοηθεια για χρυσοψαρα! εξαλλη με το πετ σοπ


Recommended Posts

Παλι καλα που 'μαι φυτουκλα . ε μωρε τι να κανω ετσι να τα αφησω;! Αμαρτια θα ηταν. Κ εδω να σας πω οτι ρωτησα κ κτηνιατρο και μου λεει ε κρατα τα κι οσο παει. ΓΚΡΡΡΡ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω παρα πολυ . Α! Εχω εσωτερικα θερμοκρασια 18-19 ( εβαλα ενα θερμομετρο νερου που μου κοψε ν παρω ευτυχως αλλα μονο το πρωι οταν ξυπναω κατα τις 8-9 μετα πεφτει γτ εχω αλλαξει νερο κ βαζω και κλιματιστικο. Απ οτι ειδα για καλοκαιρι ειναι καλα ! Εσεις τι λετε;

 

Δεν καταλαβα ακριβως τι θερμοκρασιες επικρατουν στο νερο του ενυδρειου μεσα στο 24ωρο αναβωντας και κλεινωντας τον κλιματισμο, αλλα να ξερεις οτι καλο ειναι να μην υπαρχουν αποτομες μεταβολες στη θερμοκρασια (αφου τα ψαρια ειναι εξωθερμα και λειτουργει διαφορετικα ο οργανισμος τους, πχ απο των ανθρωπων, και παθαινουν θερμικα σοκ, με εως και αμεσα θανατηφορα αποτελεσματα).

Καλο ειναι να μη "παιζει" πανω κατω η θερμοκρασια (στο νερο), σε μεγαλυτερο ευρος απο 3-4 βαθμους μεσα στο 24ωρο, σε μονιμη βαση.

Εχε μονιμα θερμομετρο μεσα στο ενυδρειο για να τσεκαρεις ευκολα, οποτε μπορεις.

Ειναι λιγα τα λιτρα, αλλα με προσεκτικες συχνες αλλαγες και ελαχιστο ταισμα ολα θα πανε καλα πιστευω.

 

Αν βλεπεις τα ψαρια να ανασαινουν απο την επιφανεια του νερου, σημαινει συνηθως ή οτι δεν εχουν αρκετο οξυγονο ή οτι τα καιει η αμμωνια (που παραγεται απο τους ρυπους και κυριως τα βραγχια των ψαριων).

Οταν η θερμοκρασια στο νερο ανεβαινει, η περιεκτικοτητα σε οξυγονο μειωνεται.

Και τα δυο ειναι συνηθεις αιτιες θανατων στα ενυδρεια.

Γιαυτο δυο τροποι ειναι α) να κραταμε σε σωστη για το ειδος ψαριου τη θερμοκρασια ή/και β) να βαζουμε αεραντλια, η οποια με την αναταραξη που προκαλει στην επιφανεια, διευκολυνει την εισαγωγη του οξυγονου στο νερο απο την ατμοσφαιρα και παραλληλα την εξαγωγη του διοξειδιου του ανθρακα (ανταλλαγη αεριων).

Για την αμμωνια και παλι η αεραντλια βοηθαει αλλα δεν φτανει. Χρειαζεται φιλτρο και στην περιπτωση σου που δεν εχεις φιλτρο, η αλλαγη νερου αφαιρει ποσοστα αμμωνιας, το ελαχιστο ταισμα μειωνει την παραγωγη αμμωνιας και το Prime (αν ειχες) βοηθαει να αποτοξικοποιηθει και οτι αμμωνια μπορει να ειχε απομεινει μετα τις αλλαγες νερου.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Jimi 18-19 ειναι οταν ξυπναω κ μετα πεφτει 1-1,5 βαθμο μονο Δεν εχει αμεση επαφη με την ψυξη τ κλιματιστικου δε τ χτυπαει πανω του δηλαδη . ευτυχως ως τωρα δε μου χουν ψαξει οξυγονο απο πανω επειδη τους αλλαζω το νερακι ειναι μη σας πω καλυτερα απ τη μερα που τα πηρα τα βλεπω κ ειναι ορεξατα παρα οτι ειναι σ μικρο χωρο ερχονται κ με κοιτανε τους εβαλα κ ενα καθρεφτη απ εξω κ κοιταζονται τους αλλαζω κ εικονες τους βαζω απ εξω εννοειται κατι φυλλα μαδημενα απο παραμυθια του μικρου κ τα κοιτανε με εντονα χρωματα μεχρι να παραλαβω πραγματα για μεσα στ γυαλακι

Link to comment
Share on other sites

riasamos καλώς ήρθες στο club! :D chrysopsaro club :P

Μπράβο σου που το έψαξες και ασχολείσαι!

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Α τη μερα που τους πηρα εκαναν μακρια κακακια ( βεβαια μπορει να ταν στο νερο τηε μεταφορας ) αλλα δε το ξαναδα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Πως κρατας την θερμοκρασια σε αυτες τις τιμες;

Και μιλαμε για θερμοκρασια δωματιου η νερου;

Link to comment
Share on other sites

Α τη μερα που τους πηρα εκαναν μακρια κακακια ( βεβαια μπορει να ταν στο νερο τηε μεταφορας ) αλλα δε το ξαναδα αυτο

Τα κόπρανα τους όπως λες έχουν να κάνουν με τη διατροφή τους, είναι καλό να είναι συμπαγή, κοίτα να πάρεις καλή τροφή να ταίζεις μελλοντικά και να την ανανεώνεις συχνά, δηλαδή μην παίρνεις τα μεγάλα κουτάκια!! Δες εδώ: http://www.aquavivere.gr/shop-categories/psaria-enudreiou-trofes      :geek:

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το πραμα που μπαινουμε σε ενα πετ σοπ αγοραζουμε οτι να ναι και μετα κραζουμε δε θα το καταλαβω ποτε... πραγματικα ποτε. Επισης το οτι μεσα ενα ενυδρειακο φορουμ ακουγονται ατακες του στυλ ''αυτα κανουν οι πετσοπαδες'' ''ετσι ειναι τα μαγαζια'' και μετα οι περισσοτεροι κολογλυφονται μερα νυχτα μεσα σε αυτα με ξεπερναει.. χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Ενα δικιο το χεις χωρια οτι με κραζεις αλλα δεκτον. Λοιπον οταν τον ρωταω : θα ζει ανετα εδω ή θελει κατι αλλο ακομα και μου λεει χωρανε ως 4 χρυσοψαρα στ 8λιτρο ε σορρυ αλλα φταιει κυριως που δε με προειδοποιει ενω τον εχω ρωτησει . επισης οταν ρωταω κ κτηνιατρο κ μου λεει οσο αντεξουν εκει μη παρεις κατι αλλο κ ψαχνω μονο απο ιντερνετ ν βγαλω ακρη ..... Τι να πω;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πως κρατας την θερμοκρασια σε αυτες τις τιμες;

Και μιλαμε για θερμοκρασια δωματιου η νερου;

νερου λεω ! Απλα ειναι δροσερο το σπιτι. Επειδη αλλαζω νερο 50% καθε πρωι εκει στις 9-10 αφου ειναι 8λιτρο κ ζοριζονται κ εχω ανοιχτο το καπακι της τροφης απο πανω οσες ωρες ειμαι σπιτι ξερω γω ισως κ απο τυχη το κουτσοκαταφερα.
Link to comment
Share on other sites

,,,,, μεχρι να παραλαβω πραγματα για μεσα στ γυαλακι

 

Μη βαλεις τιποτα μεσα στη γυαλα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα.

Το ότι αλλάζεις 50% νερό κάθε μέρα νομίζω πως είναι ότι καλύτερο μπορείς να κάνεις, και να συνεχίσεις να το κάνεις, αρκεί το νερό να είναι αποχλωριομένο και ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου. Οι πολλές και μεγάλες αλλαγές ποτέ δεν έκαναν κακό αρκεί το νερό να έχει τις ίδιες παράμετρες με το νερό του ενυδρείου.

Επίσης θα σου πρότεινα να μη κάνεις βιαστικές κινήσεις, όπως μια γρήγορη αγορά ενυδρείου. Να έχεις υπόψη σου πως το συγκεκριμένο είδος ψαριών χρειάζεται ενυδρείο με μήκος μεγαλύτερο από 1,20 και τουλάχιστον 80 λίτρα νερό για κάθε ψάρι. Όσο είναι μικρό (για μερικούς μήνες δηλαδή) μπορεί να διατηρηθεί και σε μικρότερο, για αυτό θα ήταν καλύτερα να σκεφθείς τι πρέπει να κάνεις για να μη χρειάζεται μετά να κάνεις διορθωτικές κινήσεις που προφανώς θα σου αυξήσουν και το κόστος.

Τώρα για τα πετ-σοπ θα πω μόνο αυτό, είναι σαν τους λες πως μένεις σε ένα διαμερισματάκι στη Κυψέλη και να σου προτείνουν να αγοράσεις άλογο ή καλύτερα 2 άλογα, αυτό μου έρχεται στο μυαλό όταν ακούω 8λιτρο για 2 χρυσόψαρα και μάλιστα μπορούν να μπουν μέχρι 4 ψάρια, 4 άλογα στο διαμερισματάκι δηλαδή, αν αυτό θέλει κράξιμο ή όχι αποφασίστε εσείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το εξελαβα κι εγω οταν αρχισα να διαβαζω για τα χρυσοψαρα takis_gt. Αυτη η παρομοιωση σου με τα αλογα τα λεει ολα! Οφειλω αλλη μια φορα να σας ευχαριστησω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας κ την αμεσοτητα των απαντησεων σας . Να σας ζητησω μια χαρη ακομη;;;; διαβασα καπου οτι υπαρχει ειδικο σκευασμα με βιολογια υλικου για ενυδρειο που σου επιτρεπει την αμεση τοποθετηση των ψαριων στο ενυδρειο. Επειδη πρεπει να το παραγγειλω απο τωρα ωστε να ειναι εγκαιρα εδω , και τεστερς για μετρησεις ποια θα μου προτεινατε; καθοτι δε ξερω κανεναν που να χει ενυδρειο για να μου δωσει μπολι! :(

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι το εξελαβα κι εγω οταν αρχισα να διαβαζω για τα χρυσοψαρα takis_gt. Αυτη η παρομοιωση σου με τα αλογα τα λεει ολα! Οφειλω αλλη μια φορα να σας ευχαριστησω ολους για τις πολυτιμες συμβουλες σας κ την αμεσοτητα των απαντησεων σας . Να σας ζητησω μια χαρη ακομη;;;; διαβασα καπου οτι υπαρχει ειδικο σκευασμα με βιολογια υλικου για ενυδρειο που σου επιτρεπει την αμεση τοποθετηση των ψαριων στο ενυδρειο. Επειδη πρεπει να το παραγγειλω απο τωρα ωστε να ειναι εγκαιρα εδω , και τεστερς για μετρησεις ποια θα μου προτεινατε; καθοτι δε ξερω κανεναν που να χει ενυδρειο για να μου δωσει μπολι! :(

 

riasamos είναι προτειμότερο να βρεις μπολι απο υγιές ενυδρείο, με το μπόλι η βιολογία είναι άμεση, με τα διάφορα σκευάσματα προσωπικά δεν είμαι ικανοποιημένος. Και στη φύση οι διάφορες διαδικασίες δεν γίνονται ακαριαία, θέλουν το χρόνο τους, έτσι είναι και η βιολογία, είναι ζωντανοί οργανισμοί, το να βάλεις κακό δεν θα κάνεις, για άμεσα αποτελέσματα όμως προσωπικά δεν περιμενω θαύματα

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω να βρω εδω στην περιοχη μου ανθρωπο που να ασχολειται κ να ναι εμπειρος ωστε αν θελει να μ βοηθησει στα πρωτα βηματα . εχω ενεργοποιησει ολους( φιλους,γνωστους,σόι κτλ) καποιον θα βρω! Δε παιζει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω κ κατι ακομη; ειναι ζευγαρι τα μικρα αλλα ο Λεωνιδας ειναι λαιμαργος κ δεν προλαβαινει η καημενη η Ιφιγενεια ν φαει! Τι να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Που το ξερεις οτι ειναι αρσενικο και θηλυκο και οτι ειναι ζευγαρι;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Απο σωμα,πτερυγια και Απο την οπη πισω τους βασει οσων διαβασα συν οτι τα ειδε κ ενα παιδι που ειχε παλια χρυσοψαρα κ μου ειπε οτι 80%+ ειναι ζευγος. Το προβλημα ειναι οτι δεν προλαβαινει φαι το ενα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αγχώνεσαι ??Οι πληροφορίες που παίρνεις από τα διάφορα άρθρα-θέματα που υπάρχουν στο forum μας

σε συνδυασμό με τις απαντήσεις μας πιστεύεις οτι δεν θα σε βοηθήσουν να τα καταφέρεις μόνη σου να φτιάξεις κάτι καλό ??

Link to comment
Share on other sites

Συνδρομο ανασφαλειας επαθα μαλλον ! Εχω σκυλους γατες καναρινια κτλ αλλα τωρα μ εχει πιασει αμοκ. Το ψαρι ειναι πολυ ευαισθητο πραγμα απ οτι εχω καταλαβει

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσαι καλέ! 

1ον ότι είναι να γίνει θα γίνει (τώρα σε άγχωσα περισσότερο :P)

2ον τα χρυσόψαρα είναι ψαράκια που "αντέχουν" περισσότερο σε σχέση με άλλα είδη

3ον είμαστε εμείς εδώ, θα σε βοηθησουμε σε ό,τι θέλεις και θα βρούμε και πατέντες και λύσεις και όλα θα πάνε μια χαρά

4ον (χτύπα ξύλο) αν κάτι δεν πάει καλά (χτύπα ξύλο είπαμε!) έχουμε τόσες γέννες από τα χρυσόψαρά μας και θα σου στείλουμε δικής μας εκτροφής, πρώτο πράμα! 

Ξε-αγχώθηκες τώρα; 

:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σωστη!!!!! Να σαι καλα κοπελα μου! :) κοιτα γενικα ειμαι αγχωτικο πλασμα κ εχω θεμα με την ορθοτητα των πραγματων κατι σα ψυχαναγκασμο σκεψου αλλα σε ελαφρα μορφη, προς τ παρον :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...