Jump to content

βοηθεια για χρυσοψαρα! εξαλλη με το πετ σοπ


Recommended Posts

Τη βοηθεια σας παιδια οποιος μπορει, γιατι ειμαι αρχαρια! Σημερα τα δυο χρυσοψαρακια μου κανουν κατι περιεργα. Τριβονται μεταξυ τους και στον πατο! Τι μπορει να συμβαινει; τωρα που γυρισα τα ειδα κανα τριωρο αυτο γινεται. Να σημειωσω οτι αγοραστηκαν ξαφνικα κ ζουν σε 8λιτρο δοχειο μ καθημερινη αλλαγη 50% τ νερου ως τελος της αλλης εβδομαδας η μεταφορα τους σε σωστο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Επισης μολις φτασουν πατο σα να σταματανε ν κουνανε τα πτερυγια κατι σα να καθονται. Τους συμβαινει κατι;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αλλαγή νερού, όσο πιο μεγάλη μπορείς, κάνε και 2 μεγάλες ακόμα , μπορεί να μην είναι τίποτα, αλλά μπορεί να τα καίει η αμμωνία ή να έχουν παράσιτα επάνω τους.

Νερό αποχλωριομένο και ίδια θερμοκρασία με του ενυδρείου.

Επίσης μπάνιο σε αλατόνερο μπορεί να βοηθήσει, 30 γραμμάρια αλάτι ανά λίτρο νερό, το μπάνιο να διαρκεί λίγα λεπτά εκτός και αν το ψάρι αρχίζει και γέρνει στο πλάι τότε το βγάζουμε, επίσης το αλάτι να είναι ενυδρειακό ή τυροκομικό, το χοντρό χωρίς πρόσθετα , και να είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά διαλυμένο στο νερό

 

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αλλαζω νερο κ παρατηρησα κατι σαν διαφανες ινες μεσα στο νερο αρα κατι δε παει καλα θα τους αλλαξω κ τ βραδυ νερο παλι. Αλατι αυριο μπορω ν βρω. Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι κατι μεταδοτικο στον ανθρωπο; γτ εριξα το νερο μεσα στ νεροχυτη μου κ μετα εβαλα πιατα απ τ μεσημεριανο

Link to comment
Share on other sites

Αλατι ψιλο εχω μονο τωρα αυτο που μαγειρευουμε δε βοηθαει προσωρινα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα για κάτι μεταδοτικό, δεν έχω ακούσει τουλάχιστον κάτι.

Πλένεις τα πιάτα και θεωρώ πως είναι εντάξει.

Αν δεις πως τα πράγματα χειροτερεύουν κάνε και με αυτό το αλάτι.

Οι ίνες που είπες πως είδες μήπως είναι αφοδεύσεις των ψαριών ;

Πότε τα τάισες τελευταία φορα ;

Link to comment
Share on other sites

Κατα τις 11 τ πρωι 2 φυλλα/ ψαρι οχι δεν ειναι κακα σιγουρα εψαξα κ ειδα φωτο . φευγω για σουπερ ματκετ αν βρω τυροκομικο αλλιως χοντρο που κανουμε αλμη ή ψιλο με μεγιστη καθαροτητα ν ψαξω λογικα ε; χωρις προσμηξεις

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα πρασινο αλατι στο ντουλαπι το ημιχονδρο μ συγκεντρωσεις ιωδιουχο καλιο 48 ppm κ ανθρακικο νατριο 10 ppm κανει αν δε βρω στο σουπερ απ το τυροκομικο;

Link to comment
Share on other sites

κάνε τα μπάνιο με αυτό, και μη ταίσεις για κανα 2 ημέρες. Βρες να έχεις τυροκομικό, καλό είναι να έχεις πάντα, είναι φάρμακο για κάποιες περιπτώσεις.

Απόχη έχεις ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω. Θα τα βαλω για μπανιο σε αλλο λεκανακι με αναλογια 30 γρμ/ λτ ( με ημιχομδρο ή ψιλο γτ τυροκομικο δε βρηκα)για ποσα λεπτα; το γυαλακι το 8λιτρο με τι να το καθαρισω- απολυμανω; συγγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχω. Θα τα βαλω για μπανιο σε αλλο λεκανακι με αναλογια 30 γρμ/ λτ ( με ημιχομδρο ή ψιλο γτ τυροκομικο δε βρηκα)για ποσα λεπτα; το γυαλακι το 8λιτρο με τι να το καθαρισω- απολυμανω; συγγνωμη για τον βομβαρδισμο ερωτησεων

 

1 με 2 λεπτα το πολύ το μπάνιο, εκτος και αν το ψάρι δεις και γυρίσει στο πλάι και τότε το βγάζεις και το βάζεις στο ενυδρείο. Το ενυδρείο μόνο αλλαγές, μη το πλείνουμε καλά, ίσως ο βυθός να έχει αποκτήσει μια υποτυπώδη βιολογία, να μη τη χαλάσουμε. Μη το πλύνεις, κάνεις τα μπάνια με αλατόνερο και βλέπουμε. Μηπως να βρεις καμια λεκάνη μεγάλη , κάτι μεγαλύτερο απο 8 λίτρα και να τα έχεις εκει ; Θα είναι πολύ καλύτερα, τα 8 λίτρα είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ λιγα, μια λεκάνη 20 λιτρη είναι 2.5 μεγαλύτερος όγκος νερού, σκέψου κάτι ακόμα πιο μεγάλο, αν μπορείς να βρεις

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρι δεν πρεπει να ξεβγαλθει με ενδιαμεση μεταφορα πρι ξαναμπει στη γυαλα;

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινημα βιολογιας μεσα σε 7 μερες; ειναι πιθανον ; κατι θα βρω απο λεκανη αλλα δε πρεπει να κλεινει καπως απο πανω;μη λακησουν δλδ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει ξεβγαλμα ουτε σκεπασμα!!

Ψυχραιμια ηρεμια και ολα θα πανε καλα

:D :D καλα! δε ξερω !ρωτησα μη κανω καμια πατατα

Link to comment
Share on other sites

Να στε καλα ρε παιδια. Σε καμια ωριτσα που θα χω ησυχια στ σπιτι θα ξεκινησω να τους πλυνω μια να δουμε πως θα παει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αναπνοή τους είναι κανονική;

Έχουν εξωτερικά σημάδια στο σώμα ή τα πτερύγια;

Link to comment
Share on other sites

Η βλέννα αυτή δημιουργείτε από στρες και για να προστατέψουν το δέρμα τους από τυχόν λοιμώξεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια. Χθες τ βραδυ καναμε μπανιο μ αλατονερο για λιγο κ βγηκαμε .το ενα ειναι μια χαρα ( τσαμπα το ταλαιπωρησα), το πιο μεγαλουτσικο απ οτι ειδα ενοιωσε καλυτερα μετα την επανατοποθετηση ΑΛΛΑ εχει μια τετοια ινα πανω στο ραχιαιο πτερυγιο. Να τους ξανακανω μπανιο; να τους αφησω νηστικους σημερα; τι λετε κι εσεις;

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι δεν εχουν καποιο σημαδι πανω τους ουτε αλλαγη στη συμπεριφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία θα βοηθούσε, μη το ταλαιπωρούμε τσάμπα.

Μηπως είναι κάποιο σκουλίκι μακρύ σαν τρίχα ;

Μήπως βγαίνει μέσα από τα βράγχια και φτάνει στο ραχιαίο ;

Βγάινει μέσα από το δέρμα του ; ή είναι μπλεγμένη στο ραχιαίο και με μία απλή κίνηση με το χέρι φεύγει ; 

Πάρε 3-4 μπιλάκια αρακα, βράσε ένα μπρίκι νερό, αφου βράσει ρίξε τον αρακά μεσα για 3-5 λεπτα, ξεφλουδισέ τον, λιώστων ελαφρα με το χέρι και δωστους να το φάνε, θα καθαρίσει το έντερο τους.

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Σωστο με τον αρακα. Οχι σκουλικι δν ειναι θα βαλω γαντια κ θα δω αν φευγει μ το χερι . ασχετο: απ οτι εχω διαβασει τρωνε και λιωμενα λαχανικα σωστα; πρασινο κολοκυθακι( το ασπρο απο μεσα αν το ξυσω) θα τους αρεσει;για την αλλη μερα απ τον αρακα!

Link to comment
Share on other sites

απο λαχανικα τρώνε σχεδόν τα πάντα, προσωπικα τα δικα μου τα ταιζω μόνο DIY τροφή με πολλά και διάφορα λαχανικα μαζι με αυγα και γαβρο ψημενα στο φουρνο. Φτιάξε τα υπολοιπα και θα τα πουμε και για DIY τροφες, και τροφες για τουμπανο καταστασεις :)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...