Jump to content

Κυανοβακτήριο έχει πιάσει όλο το ενυδρείο


harris samos

Recommended Posts

κιανοβακτηριο  εχει ποιασει ολο το ενυδρειο  !!!!!!!!!!

 

δεν εχω ξανα δει κατι τετειο  εχει καλυψει τα παντα  !!!!!!!

 

τη να κανουμε  ? ειναι σε ενυδρειο φιλου  400 λιτρα με λιγα φυτα  ο θεοσ να τα κανει  ετσι οπως εγιναν 

 

 

διαβασα συσκοτηση  ποσες μερες  ?

 

διαβασα  ερυθρομικινη ποσο ποσοτητα ανα λιτρο  ? που τη βρισκω ? 

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις την Φόρμα Διάγνωσης Και Περιγραφής Προβλήματος Φυτεμένου Ενυδρείου

και δεν ξεχνάς τις απαραίτητες φωτογραφίες.

 

Δεν έχει σημασία μόνο να το καταπολεμήσουμε,αν είναι σε φάση που υπάρχει δυνατότητα,αλλά να το αποτρέψουμε να ξαναδημιουργηθεί. . .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω μετρησης ουτε φωτο  το μονο που ξερω ειναι οτι  αναβει 12 ωρες το φως  και οτι ειναι πραγματικα παντου  μονο τα ψαρια δεν εχουν πανω τους δεν ειναι δικο μου το ενυδρειο 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τους τρόπους καταπολέμησης που συστήνονται στο άρθρο

και εσύ τουλάχιστον που το βλέπεις το ενυδρείο βοήθησε τον να κάνει οτι νομίζεις πιο σωστό.

Χωρίς πληροφορίες δύσκολα θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε και θα σου συνιστούσα να αποφύγεις την ερυθρομυκίνη.

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

πρώτα απολλα 12 ώρες φωτισμός είναι πολύ να κατέβει στις 8 ώρες συσκότιση και συχνότερες και μεγαλύτερες αλλαγές νερού της τάξεως 50%-60%.

Καλό είναι να μειώσει και το ταΐζμα

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και ο rastaman παραπάνω, αν δεν δωσεις στοιχεια μηπως και βρουμε την αιτια, οτι και να κανεις θα ξαναεμφανιστει.

 
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ! ΠΩΣ ΝΑ ΔΩΣΟ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΠΑ !

 

Εσυ δεν εχεις τεστάκια?

Γιατι δεν μετρας το ενυδρειο του φίλου σου να δεις τι γίνεται?

Τι απαντηση περιμενες να πάρεις ?

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει προσβαση σε ιντερνετ, θα μπορουσε να γραφτη μελος και να μας θεσει ο ιδιος το θεμα του και να 

του δωσουμε τις λυσεις που θα χρειαστει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εχεις τεστάκια?

Γιατι δεν μετρας το ενυδρειο του φίλου σου να δεις τι γίνεται?

Τι απαντηση περιμενες να πάρεις ?

 

εχω για θαλασσινο  

 

διαβασα τι χρειαζετε να κανω  απλα ηθελα να μαθω  τον καλυτερο τροπο εξολοθρευσης 

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει προσβαση σε ιντερνετ, θα μπορουσε να γραφτη μελος και να μας θεσει ο ιδιος το θεμα του και να 

του δωσουμε τις λυσεις που θα χρειαστει.

πωσ δηλαδη  ? αυτος δε θα ηξερε ουτε να μετραει ουτε τεστ εχει εκει πως θα δινατε αμεση λυση ? 

Link to comment
Share on other sites

πωσ δηλαδη  ? αυτος δε θα ηξερε ουτε να μετραει ουτε τεστ εχει εκει πως θα δινατε αμεση λυση ? 

 

Χάρη αν γραφτεί ο ίδιος, θα μπορέσει να συμπληρώσει τη φόρμα και να μας δώσει όσα περισσότερα στοιχεία γνωρίζει

 

Με το να λέμε πως το ενυδρείο ειναι 400 λίτρα, έχει ψαρια και λίγα φυτά και ανάβει το φως για 12 ώρες, μόνο καφετζού μπορεί να δώσει απάντηση για το πρόβλημα!

 

Δεν ξερουμε:

Ττι ψάρια έχει

Τι φίλτρο έχει

Τι μετρήσεις έχει

Καθε πότε αλλάζει το νερο

Τι λάμπες έχει

Τι θερμοκρασία εχει

κλπ κλπ...

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πωσ δηλαδη  ? αυτος δε θα ηξερε ουτε να μετραει ουτε τεστ εχει εκει πως θα δινατε αμεση λυση ? 

 

Ολοι μας, δεν γεννηθηκαμε μαθημενη. Απο καπου πηραμε πληροφοριες και γνωριζουμε καποια

πραγματα ωστε να μπορουμε κι εμεις καποια στιγμη να τα μεταδωσουμε. Εσυ πες του αν μπορει να γραφτει

ωστε να μην παιζουμε σπασμενο τηλεφωνο.

 

Χάρη αν γραφτεί ο ίδιος, θα μπορέσει να συμπληρώσει τη φόρμα και να μας δώσει όσα περισσότερα στοιχεία γνωρίζει

 

Με το να λέμε πως το ενυδρείο ειναι 400 λίτρα, έχει ψαρια και λίγα φυτά και ανάβει το φως για 12 ώρες, μόνο καφετζού μπορεί να δώσει απάντηση για το πρόβλημα!

 

Δεν ξερουμε:

Ττι ψάρια έχει

Τι φίλτρο έχει

Τι μετρήσεις έχει

Καθε πότε αλλάζει το νερο

Τι λάμπες έχει

Τι θερμοκρασία εχει

κλπ κλπ...

 

Ακριβως!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

εγω ξερω οτι δε διαβαζετε  τη γραφω και ισα ισα κανετε αντιλογο  

 

λετε για τεστ μετρισεις φορμα και ιντερνετ ροτισατε αν μπορει να εχει ολα αυτα ?

οχι

 

λετε σε μενα να παω να το μετρισω  ενω λεω οτι εχω θαλλασινο

 

να παω να αγορασω ολα τα τεστ να το μετρισω ?

 

γιατι δε μου στελνετε εσεις μερικα ?  

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ζητήσει κάποιες πληροφορίες και δεν μας έχεις δώσει τίποτα.

Έχει προταθεί παραπάνω να γραφτεί ο φίλος σου στο forum να μας πει την κατάσταση όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά αλλά δεν 

έχετε καθίσει καν μαζί να μας τα γράψετε αναλυτικά.

Για φωτογραφία ούτε συζήτηση να δούμε τουλάχιστον την εικόνα του ενυδρείου. . .

 

Να επαναλάβω λοιπόν την ερώτηση μου.

Χωρίς στοιχεία πως θα τον βοηθήσουμε??

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι δε διαβαζετε  τη γραφω και ισα ισα κανετε αντιλογο  

 

λετε για τεστ μετρισεις φορμα και ιντερνετ ροτισατε αν μπορει να εχει ολα αυτα ?

οχι

 

λετε σε μενα να παω να το μετρισω  ενω λεω οτι εχω θαλλασινο

 

να παω να αγορασω ολα τα τεστ να το μετρισω ?

 

γιατι δε μου στελνετε εσεις μερικα ?  

 

Σορυ κι'ολας αλλα για να γινει καποιος καλα πρεπει να παρει τα ποδια του να παει στον γιατρο και οτι φαρμακα του γραψει να παει να τα αγορασει.Αλλο τροπος δεν εχει ανακαλυφθει μεχρι σημερα και τα παιδια προσπαθουν να βοηθησουν αλλα χρειαζεται και ο φιλος σου "να παει στο γιατρο" (φορουμ) να "εξετασθει" (φορμα διαγνωσης) και να παει να παρει και "τα φαρμακα που πρεπει" αρχικα (τα τεστ)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν δε ξέρουμε τις βασικές τουλάχιστον πληροφορίες δε μπορούμε να ξέρουμε γιατι εμφανίστηκε και ως εκ τούτου δε μπορούμε να προτείνουμε και τρόπους να αντιμετωπιστεί. Και να σου πούμε τρόπους αντιμετώπισης, αν δε διορθωθεί εκείνο που το προκαλεί (και θα το δούμε μονο αν γράψεις πληροφορίες) αυτο θα ξαναεμφανιστεί και φτού κι απ' την αρχή. Λες να σου στείλουμε εμείς τεστ, γιατί; Αν δε μπορεί η δε θέλει να πάρει ο φίλος σου, ο πρώτος υποψήφιος να τον βοηθήσει σε αυτό είσαι εσύ. Τουλάχιστον να παει σε ενα πετ σοπ να του κανουν μετρήσεις. Δε μας βοηθάς ενω προσπαθούμε με τη σειρα μας να σε βοηθήσουμε εμείς και μας τη λες κι όλας. Κανένας δε μπορει να κρατήσει ενυδρειο αν δεν έχει τα βασικά τεστ μέτρησης του νερού, αυτα θα χρειαστούν όχι μονο μετα το στήσιμο αλλα και σε άλλες περιπτώσεις, καλη ωρα τωρα ή σε μια ασθένεια των ψαριών παράδειγμα.

Τουλάχιστον βάλε μια φωτογραφία να δούμε αν πρόκειται για κυανό και οχι για κάτι άλλο.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι δε διαβαζετε  τη γραφω και ισα ισα κανετε αντιλογο  

 

λετε για τεστ μετρισεις φορμα και ιντερνετ ροτισατε αν μπορει να εχει ολα αυτα ?

οχι

 

λετε σε μενα να παω να το μετρισω  ενω λεω οτι εχω θαλλασινο

 

να παω να αγορασω ολα τα τεστ να το μετρισω ?

 

γιατι δε μου στελνετε εσεις μερικα ?  

 

Παλληκαρι μου γλυκο.

Οπως σου αναφερανε οι προλαλισαντες, σου ειπαν τη θα πρεπει να γινει.

Αν ο καθεις δεν εχει τη δυνατοτητα η δεν μπορει δεν μπορουμε εμεις να κανουμε κατι αλλο.

( Γιατρε ενας φιλος μου ποναει το ποδι του. Που ποναει? δεν ξερω, σε ποιο σημειο? δεν ξερω).

Μπορει να βγαλει διαγνωση?

Link to comment
Share on other sites

εγω ξερω οτι δε διαβαζετε  τη γραφω και ισα ισα κανετε αντιλογο  

 

λετε για τεστ μετρισεις φορμα και ιντερνετ ροτισατε αν μπορει να εχει ολα αυτα ?

οχι

 

λετε σε μενα να παω να το μετρισω  ενω λεω οτι εχω θαλλασινο

 

να παω να αγορασω ολα τα τεστ να το μετρισω ?

 

γιατι δε μου στελνετε εσεις μερικα ?  

 

Aν χρησιμοποιεις τεστακια της Api , τα περισσοτερα κανουν και για γλυκο νερό.

Αν δεν βρεις την αιτια δεν προκειται να βρεις την λυση.

Συσκοτιση και φαρμακα να βαλεις, το κυανο θα επιστρεψει.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δουλευομαστε  ! και γιατι δεν ειναι καν για μενα  δε θα κατσω να τσακωθω μαζι σας !

 

 

θελετε  να δειτε αν ειναι κυανο  εγω τοσα χρονια σχολουμε  για να το λεω εχω δει  και ειναι κυανο και ρωτησα  να μου πειτε  ποσεσ μερεσ συσκοτηση και  για φαρμακο που το βρισκω  και ποσο θα βαλω  αυτη ηταν η ερωτηση  εχουμε φταση στη δευτερη σελιδα και ακομα ζητατε  να συμπληρωσο τι φορμα

 

αλλα στην ερωτηση δεν απαντησε κανεις !    

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε δεν δουλευομαστε. Στοιχεια ζητησαν τα παιδια για να βοηθησουν. Αληθεια πως περιμενεις βοηθεια χωρις να δωσεις πληροφοριες. Καλως αν δεν τις εχεις αλλα μπορεις να χαλαρωσεις και να πεις παιδια δεν εχω κατι παραπανω. Ζου εδωσαν ενα λονκ με το θεμα του κυανο νομιζω . Διαβασε το. Ισως να εχει και τροπους επιλυσης. Χαλαρωσε, χομπι κανουμε.

Φιλικα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Χάρη αυτό το διάβασες?

http://www.aquazone.gr/forums/topic/101283-κυανοβακτήριο-έχει-πιάσει-όλο-το-ενυδρείο/?p=1058299

Κλίκ στη λέξη "αρθρο"

Ανοίγει νέο παράθυρο

 

Γράφει και τις μέρες για τη συσκότιση και το που βρίσκεις το φάρμακο και τη δοσολογία

 

Οπότε ΝΑΙ, όντως δουλευόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...