Jump to content

Κυανοβακτήριο έχει πιάσει όλο το ενυδρείο


harris samos

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι πως θέλουν έστω μία φωτογραφία για να δουν σε τι κατάσταση βρίσκεται το ενυδρείο και να μάθουν κάποιες από τις ρουτίνες μήπως και  καταλάβουν που οφείλεται αυτή η έξαρση του. Για παράδειγμα: 

-μπορεί να έχει πολλά νιτρικά μπορεί και 0. Και οι δύο καταστάσεις οδηγούν σε διάφορες καταστάσεις.... 

-Ρίχνει καθόλου co2? Όταν δεν υπάρχει διοξείδιο πάλι έρχονται μπελάδες....

-Από λιπάσματα τι γίνετε? Ρίχνει κάτι? Η έλλειψη ή η περίσσεια ιχνοστοιχείων μπορεί να φέρει απρόσμενα αποτελέσματα.

-Λάμπες έχει αλλάξει ποτέ? Αν όχι μπορεί να συμβάλουν και οι παλιές λάμπες καθώς ο φωτισμός τους με το καιρό μειώνεται και φωτίζουν σε λάθος φάσματα με αποτέλεσμα και πάλι διάφορες άλγες.

-Συνήθως δεν υπάρχει μόνο μία άλγη που φουντώνει..... αυτό που έχω καταλάβει όταν μας ξεφεύγουν από τον έλεγχο οι άλγες πάνε πακέτο τουλάχιστον δυο - δυο ....

 

Όπως γράφει και το άρθρο που σου έβαλε ο Νίκος, κάντε πλήρη συσκότιση 4-5 μέρες χωρίς να ταΐζετε. Καλή ανατάραξη του νερού και μετά αλλαγή 50%. Αν δείτε βελτίωση επαναλάβετε μετά από λίγες ημέρες. Προσωπικά θα σας πρότεινα και εγώ να μην ρίξετε το φάρμακο γιατί αν δεν βρείτε την αιτία που το προκαλεί την επόμενη φορά που θα κάνει την εμφάνισή του δεν θα έχετε άλλες λύσεις. Όταν θα ανάψει ξανά τα φώτα να τα ρυθμίσει στις 8 ώρες όχι παραπάνω γιατί πάλι θα γεμίσει άλγες 

 

Ειλικρινά δεν θέλω ούτε να στην "πω" ούτε να σε στεναχωρήσω αλλά ήθελα να σου δείξω πως και τα υπόλοιπα παιδιά έχουν όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν. Αν μπορείς βγάλε εσύ το ενυδρείο φωτογραφία και ρώτα το φίλο σου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς και ας μην έχετε μετρήσεις. Ότι παραπάνω μάθεις καλό θα είναι για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε να βγει μία άκρη....

 

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δουλευομαστε  ! και γιατι δεν ειναι καν για μενα  δε θα κατσω να τσακωθω μαζι σας !

 

 

θελετε  να δειτε αν ειναι κυανο  εγω τοσα χρονια σχολουμε  για να το λεω εχω δει  και ειναι κυανο και ρωτησα  να μου πειτε  ποσεσ μερεσ συσκοτηση και  για φαρμακο που το βρισκω  και ποσο θα βαλω  αυτη ηταν η ερωτηση  εχουμε φταση στη δευτερη σελιδα και ακομα ζητατε  να συμπληρωσο τι φορμα

 

αλλα στην ερωτηση δεν απαντησε κανεις !    

 

Φιλος καταρχην χαλαρωσε!

Χωρις στοιχεια πως περιμενεις απαντησεις? Αληθεια τωρα...

Και να σου πω και κατι αλλο? Οσα φαρμακα και αν ριξεις,οσες συσκοτησεις και αν κανεις,αν δεν βρεις την αιτια και δεν την διορθωσεις δεν θα καταφερεις τιποτα,το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανεις τα σπορια του κυανο πιο δυνατα και ανθεκτικα και το ενυδρειο θα ξαναγεμιζει και δεν θα σκοτωνεται με τιποτα μετα,μεχρι που θα το τερματισεις και θα αναγκαστεις να ξεστησεις ολο το ενυδρειο..Στα λεω απλα για να τα καταλαβεις.

Γι αυτο υπαρχει η φορμα,για να ξερουμε πληροφοριες,να βρουμε το λαθος και να το διορθωσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε από την αρχή σου σου πούμε συσκότιση ή φάρμακο και δοσολογία και μετά απο λίγες μέρες που μπορει να σου έβγαινε ξανά, εκεί να σε έβλεπα. Εγω πάντως δε σε δούλευα, αλήθεια σου ζητούσα κάποιες πληροφορίες και ξέρεις γιατι; Γιατι εγω 4 φορες το είδα το κυανό σε 4 μήνες και άλλες τόσες έκανα συσκότιση με όλα τα υπόλοιπα σχετικά μέχρι να καταλάβω τι ηταν αυτο που το δημιουργούσε και τελικά να το νικήσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν χρησιμοποίηση ερυθρομυκίνη, δεν το ξανάδα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν χρησιμοποίηση ερυθρομυκίνη, δεν το ξανάδα...

 

Εισουν τυχερος...αν μεινει εστω και ενα σπορι καπου γινεται πιο δυνατο και μετα πας σε μεγαλητερη δοσολογια φαρμακου.Αν μεινει και παλι,εχεις παλι το ιδιο και καποια στιγμη δεν θα κανει τιποτα το φαρμακο γιατι το κυανο θα ειναι πολυ δυνατο.Η επομενη κινηση ειναι ξεστημα ολο το ενυδρειο,καθαρισμα και ξανα στησιμο..

Αν δεν βρεις την αιτια να την διορθωσεις,οτι και αν κανεις ειναι για λιγο,παντα υπαρχει η περιπτωση να γυρισει και να ειναι δυνατοτερο...

Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζητάμε και χωρίς να είναι οφ τοπικ, το σκεύασμα chemiclean όταν το χρησιμοποίησα στο θαλασσινό ενυδρείο (όπου είχε εμφανιστεί κυανό) έκανε θαυματα

Απ όσο ξέρω υπάρχουν διάφορα είδη κυανοβακτηρίων - Το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε γλυκό και σε αλμυρό νερό

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε γλυκό νερό...

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν κ δεν μου πεφτει λογος εδω στους γλυκους...!!!ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!διαβαζω το θεμα και θελω να πω οσο για τη φορμα καπια (παρεξηγηση )εγινε.. οταν εχουν-εχουμε σωστη εικονα του προβληματος τοτε μπορουμε να το αντιμετοπισουμε πιο σωστα νομιζω,δεν χρειαζετε νευρα και εκνευρισμος.. :) η εευθρομικινη ειναι ενα φαρμακο για βακτηριαδιακες λοιμοξης για εμενα η τελευτεα λυση,καλυτερα η πιο natural τροποι αντιμετοπισεις!καλε μου φιλε ΧΑΡΗ θα σου προτεινα παρεακι με το φιλο σου κατοχο του ενυδρειο να διαβασεις τα σχετικ αρθρα και της λυσεις.. δες το co2 σου που ειδα καπιον να γραφει πιο πανω...

Καλυτερα να βρεις την αιτια παρα τη λυση!!

(Ειδα απλα το θεμα και μπηκα μην βαρατε εσεις οι γλυκοι χαχαχα)

Ευχομε να το ξεπερασετε γρηγορα και να γραψει -γινει μελος στην παρεα μας. Ο φιλος σου με ενα απαλαγμενο απο κυανοβακτηριο ενυδρειο!!!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια που το συζητάμε και χωρίς να είναι οφ τοπικ, το σκεύασμα chemiclean όταν το χρησιμοποίησα στο θαλασσινό ενυδρείο (όπου είχε εμφανιστεί κυανό) έκανε θαυματα

Απ όσο ξέρω υπάρχουν διάφορα είδη κυανοβακτηρίων - Το συγκεκριμένο φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε γλυκό και σε αλμυρό νερό

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει σε γλυκό νερό...

Ερυθρομικινη ειναι και το chemiclean στο θαλασσινο το κυανο ειναι ενα ασ πουμε βακτηριο που φωτοσυνθετι λογο της χλωροφιλης του,για αυτο και θα το δεις στα ξενα sites να το παρουσιαζουν ως red slime algae γιατι πανω απο την (αποικια βακτηριων) καλυπτετε το φυκη..

Εφθυνετε πολυ το καλοκαιρι λογο του οτι ανεβαινει πολυ το co2 της ατμοσφαιρας μας και με τα δυνατα μας ρεεφ φωτα και εαν παιζεις κ οργανικους ανθρακες και τετοια του δινεις επιπλεων εφοδια να μεγαλωση η συσκοτησει βηθαει σιγουρα..αλλα σε πολλες περιπτωσεις δεν ειναι αρκετη.

Για εμενα η χρηση chwmiclean ειναι η τελευτεα λυση.εγω θα προσθετα ανταγωνιστικα βακτηρια θα εκοβα οργανικο ανθρακα και θα χαλαρωνα κ το φως και ΣΙΓΟΥΡΑ με της πρωτες δροσιες του φθηνοπορου θα εφευγε οπως ηρθε.. αποψη μου επειδη διαβαζω ακαταπαυστα εδω κ 2 μηνες για αυτο λογο του οτι εχω κ εγω και το μετριασα αυτεσ της μερες το νηκισα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petran ο οργανικος ανθρακας πως βοηθα το κυανοβακητιριο? Επισης οταν λες ανταγωνιστικα βακτηρια εννοεις καποια υγρα ή με την αυξηση ταισματος?

 

Υ.Γ. Και πολυ καλα κανεις και γραφεις στο γλυκο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δουλευομαστε ! και γιατι δεν ειναι καν για μενα δε θα κατσω να τσακωθω μαζι σας !

θελετε να δειτε αν ειναι κυανο εγω τοσα χρονια σχολουμε για να το λεω εχω δει και ειναι κυανο και ρωτησα να μου πειτε ποσεσ μερεσ συσκοτηση και για φαρμακο που το βρισκω και ποσο θα βαλω αυτη ηταν η ερωτηση εχουμε φταση στη δευτερη σελιδα και ακομα ζητατε να συμπληρωσο τι φορμα

αλλα στην ερωτηση δεν απαντησε κανεις !

3 μερες απολυτο σκοταδι...

Chemiclean σε pet.shop οδηγιες πανω στο κουτακι :)

Ερυθρομηκυνη φαρμακιο και αγιος ο θεος δοσολογια στα ψαξημο θα σου προτεινα κατι ποιο αξιοπιστο σε δοσολογια οπως το chemi που σου λεει κ μια δοσολογια να εισαι πιο σιγουρος φιλε μου!!!

Οτι χρειαστητε ειμαστε εδω!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Petran ο οργανικος ανθρακας πως βοηθα το κυανοβακητιριο? Επισης οταν λες ανταγωνιστικα βακτηρια εννοεις καποια υγρα ή με την αυξηση ταισματος?

Υ.Γ. Και πολυ καλα κανεις και γραφεις στο γλυκο!!

Καλε μου φιλε αργυρη ο οργανικος ανθρακας ειναι ουσιαστηκα μια τροφη για βακτηρια..αρα και για αυτο απο οσο διαβαζω κ εγω δλδ.... επεζα νοποξ στο δικο μου δλδ βοτκα αιθανωλη..παρατηεησα πως οταν με επισκευτηκε το κυανο τωρα το καλοκαιρι ειπα καιρος για διαβασμα και για πειραματισμο... ειδα λοιπον πως οταν εβαζα νοποξ επερνε τα πανω του.. (ισως φταιει το σκευασμα)ειδα πως οταν χαλαρωσα τα φωτα ψηλοχαλαρωσε και αυτο αλλα ζουσε!!!ανταγωνιστηκα βακτηρια εννοω καπια οπως (στο θαλλασινο) microbacter kai prodibio τρωνε αυτο που τρωει??το ανταγωνιζοντε τελος παντων. Με αοτελεσμα να φυγει με υπομονη στο εμποριο της γερμανιας υπαρχει ενα σκευασμα cyanocontroller tis qium το οποιο ειναι βακτηρια σε σκονη που καταπολεμουν μονο αυτο..ειναι τοσο safe που απλα το βαζεις κ στην εβδομαδιαια ρουτινα σου 1 γραμμαριο στα 100 λιτρα ετσι ξεκινας καθε μερα!!φτανεις εως τα 3 γραμμαρια ανα 100 λιτρα ανα μερα..

Κυανο = απο της πρωτες μορφες ζωης στο πλανητη μας!!κατι σαν υβριδιο ασ πουμε μεταξι βακτηριων και φυκιων λογο φωτοσυνθεσεις...

Καλοκαιρι αφξισει θερμοκρασιας πτωση οξυγονου.. λογικα και το co2 ανεβαινει εαν τα λεω καλα... αρα το ph πεφτει.. αρα αναπτυξη??? :):):)εκει καταλιγο εγω και με οσο ειπα πιο πανω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπερδευεστε παιδια με το θαλασσινο..αυτα δεν παιζουν στο γλυκο..αλλα εκει αλλα εδω

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καλος μου φιλος rastaman k ο μητσαρας giorgosmarios ειδανε ενα γλυκου νερου ενυδρειο κλεισμενο (αεροστεγως)με co2 καλοκαιριατικα με δισκους με 0 αλγες και κυανο.. ρωτησα λοιπον τον κατοχο του ενυδρειου πως κ ετσι καλοκαιριατικα και παει ετσι τοσα χρονια..

Η απαντηση ηταν συνχρονησα με χρονοδιακοπτες την αεραντλια με το co2 αναλογα με της απετησεις..και παει... εεε εκει ειναι να τρελενεσαι παιδια να καιγεσεεε!!!

Μαλλον ισοροπισε το ph τελεια.. αυτα ειναι τα ομορφα στο χομπυ μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπερδευεστε παιδια με το θαλασσινο..αυτα δεν παιζουν στο γλυκο..αλλα εκει αλλα εδω

Καλε μου φιλε rastafarian εγραψα κ πιο πανω μην βαρατε..ειδα εναν εκνευρισμο κ ειπα να το πάιξω ροκυ μπαλμποα χαχχα!!!

Να ηρεμιση και λιγακι ο φιλος μας χαρης :)

Εξηγησα πως ειναι για θαλασσινο αυτο που ειπα και απαντησα στο chocolate που ειπε για θαλασσινο :)

Και φυσικα την αποψη μου γιαντο σκευασμα chemiclean. ;):):)

Έγινε επεξεργασία - petran halen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφου λοιπόν περάσαμε στις λύσεις παρόλο που δεν έχουμε πληροφορίες καίτοι αυτές εχου ζητηθεί πολλές φορές απο αρκετά μέλη,, να πω κι εγω την άποψή μου για να μην έχουμε και εκνευρισμούς. Συμφωνω με τον rastafarian οτι είτε η ερυθρομυκίνη είτε το chemiclean θα πρεπει να αποτελούν την τελευταία επιλογή για τους λόγους που ο Κωστής ανέφερε. Θα πρότεινα λοιπόν πλήρη συσκότιση για 4-5 μέρες, χωρίς τάισμα, με πολυ καλη κυκλοφορία στη στήλη του νερού (με κανα wave maker ή κυκλοφορητή), πολυ καλη οξυγόνωση με αερόπετρα στο φουλ και μετα τις 4-5 μέρες, σιφωνάρισμα της αιωρούμενης άλγης και καλό καθάρισμα του φίλτρου που θα έχει τραβήξει αρκετό πράγμα με αντικατάσταση του ενυδρειακού βαμβακιού και όλα τα σχετικά. Θα επαναλάμβανα για σιγουρια την ίδια διαδικασία αν ξαναεμφανιζόταν το κυανό μέχρι να πάω στη λύση της ερυθρομυκίνης όπως και έκανα στη δική μου περίπτωση. Απο εκεί και πέρα θέλει καλή κυκλοφορία του νερού, να μην υπάρχουν νεκρά σημεία και καλή οξυγόνωση σε περίπτωση που δεν υπάρχει. Το κυανό μισεί το οξυγόνο. Τωρα αν επιμένει και εμφανίζεται, καλό θα ειναι ο φίλος του φίλου να μας δώσει τελικά πληροφορίες συμπληρώνοντας τη φόρμα για να δούμε τι ειναι αυτο που φταίει μήπως και διορθωθεί η κατάσταση.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνφωνων απολυτα με την κυκλοφορια!!!αλλα εαν το τσιτοσουμε κοματια του θα κατσουν αλλου.. και τα φιλτρα σκιμμερ δεν θα το μαζευψουν με τιποτα το αερομενο!!! Σιφοναρισμα λοιπον ανταγωιστηκα βακτηρια κοψημο περιτα αμινοξεα κ διαφορα τετοια οργανικη ανθρακες καλυτερα να τους κοψουμε

Χαλαρωση το φως μας και δειτε κ το ph..

Αυτα απο εμενα!!! :) και ευχομε το κυανο να φυγει μακρια και ολα μας τα ενυδρεια να ειναι μες την υγεια!!

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνων απολυτα με την κυκλοφορια!!!αλλα εαν το τσιτοσουμε κοματια του θα κατσουν αλλου.. και τα φιλτρα σκιμμερ δεν θα το μαζευψουν με τιποτα το αερομενο!!! Σιφοναρισμα λοιπον ανταγωιστηκα βακτηρια κοψημο περιτα αμινοξεα κ διαφορα τετοια οργανικη ανθρακες καλυτερα να τους κοψουμε

Χαλαρωση το φως μας και δειτε κ το ph..

Αυτα απο εμενα!!! :) και ευχομε το κυανο να φυγει μακρια και ολα μας τα ενυδρεια να ειναι μες την υγεια!!

 

Μην μπερδεύεσαι με το θαλλασινό.

Δεν βαζουμε ετσι απλα φάρμακα στο νερο.

Λογοι που μπορει να  αναπτύχθηκε.

Λαθος φωτισμός

Εκθεση στον ήλιο.

Μηδενικά νιτρικά.

Βρωμικα μπουκωμένα φιλτρα, πολλά οργανικα. 

Μη επαρκες ροη.

Κακη οξυγωνοση.

 

Την λυση που θα ακολουσα την αναφερε ο Safarpn .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...