Jump to content

Fin rot ή τσιμπήματα ;


Recommended Posts

Ο Πάνος δεν κατηγόρησε κανέναν για την απώλεια ψαριού (δε γνωρίζουμε καν αν το ψάρι ζει ακόμα ή όχι) και δεν ειναι ανθρωπος που θα το έκανε ακόμα κι αν υπήρχε λόγος να το κάνει. Εξέφρασε ενα παράπονο και δε θα κρίνω αν το εξέφρασε με λάθος τροπο ή σωστό γιατι ο κάθε ενας το εκλαμβάνει όπως θέλει. Θα επιμείνω οτι δεν είχε πρόθεση να βλάψει με τα γραφόμενά του κανέναν απολύτως και ενήργησε παρορμητικά λόγω της στεναχώριας του για την κατάσταση ή τον θάνατο τελικά του ψαριού. Ας σκεφτούμε κι εμείς στις προσωπικές μας σχέσεις αν έχουμε στεναχωρέσει άλλους ή τους έχουμε βλάψει με οποιοδήποτε τροπο ενεργώντας εν βρασμό ψυχής όπως λέμε και ας τον δικαιολογήσουμε. Αν δε το έχουμε κάνει ποτε αυτο στη ζωή μας τότε δικαιούμαστε να τον κατηγορήσουμε. Όπως και να 'χει ειναι κρίμα να συνεχίσουμε αυτη την κουβέντα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 100
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν σήμερα είχαμε ένα καβγαδάκι στο σπίτι. 

Όταν τα πράγματα ηρέμησαν όλοι ήμασταν σαν μην έγινε τίποτα. Όμορφα και αγαπημένα.

Συνειδητοποίησα όμως ότι και εδώ είμαστε ένα είδος ''οικογένειας" και ότι στην πορεία της ιδιαίτερης συμβίωσής μας εδώ μέσα κάποιες προστριβές και διαφωνίες μπορούν να υπάρξουν.

Αυτό δεν σημαίνει ότι χάνεται ούτε ο σεβασμός ούτε και η εμπιστοσύνη.

 

Για αυτό δεν πρόκειται να αποχωρήσω και θα με φάτε στην μάπα μέχρι το ενυδρείο μου να γίνει καλύτερο από του Μιχάλη :)  άντε και του Πασχάλη γιατί του Θανάση δεν το φτάνω.

 

Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα δεν είχα ούτε πρόθεση ούτε διάθεση να θίξω και να προσβάλω κανέναν. Δεν κρατάω κακία σε κανένα ιδιαίτερα στα παιδιά που με έχουν βοηθήσει.

 

Περισσότερο μαλλιοτράβηγμα και φιλιά στην συγκέντρωση σε λίγες ημέρες :)  (Μιχάλη κοίτα να έχεις μαλλιά μέχρι τότε :) :) )

 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα είχαμε ένα καβγαδάκι στο σπίτι.

Όταν τα πράγματα ηρέμησαν όλοι ήμασταν σαν μην έγινε τίποτα. Όμορφα και αγαπημένα.

Συνειδητοποίησα όμως ότι και εδώ είμαστε ένα είδος ''οικογένειας" και ότι στην πορεία της ιδιαίτερης συμβίωσής μας εδώ μέσα κάποιες προστριβές και διαφωνίες μπορούν να υπάρξουν.

Αυτό δεν σημαίνει ότι χάνεται ούτε ο σεβασμός ούτε και η εμπιστοσύνη.

Για αυτό δεν πρόκειται να αποχωρήσω και θα με φάτε στην μάπα μέχρι το ενυδρείο μου να γίνει καλύτερο από του Μιχάλη :) άντε και του Πασχάλη γιατί του Θανάση δεν το φτάνω.

Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα δεν είχα ούτε πρόθεση ούτε διάθεση να θίξω και να προσβάλω κανέναν. Δεν κρατάω κακία σε κανένα ιδιαίτερα στα παιδιά που με έχουν βοηθήσει.

Περισσότερο μαλλιοτράβηγμα και φιλιά στην συγκέντρωση σε λίγες ημέρες :) (Μιχάλη κοίτα να έχεις μαλλιά μέχρι τότε :) :) )

....ήμουν σίγουρος γι' αυτό!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα είχαμε ένα καβγαδάκι στο σπίτι. 

Όταν τα πράγματα ηρέμησαν όλοι ήμασταν σαν μην έγινε τίποτα. Όμορφα και αγαπημένα.

Συνειδητοποίησα όμως ότι και εδώ είμαστε ένα είδος ''οικογένειας" και ότι στην πορεία της ιδιαίτερης συμβίωσής μας εδώ μέσα κάποιες προστριβές και διαφωνίες μπορούν να υπάρξουν.

Αυτό δεν σημαίνει ότι χάνεται ούτε ο σεβασμός ούτε και η εμπιστοσύνη.

 

Για αυτό δεν πρόκειται να αποχωρήσω και θα με φάτε στην μάπα μέχρι το ενυδρείο μου να γίνει καλύτερο από του Μιχάλη :)  άντε και του Πασχάλη γιατί του Θανάση δεν το φτάνω.

 

Και για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα δεν είχα ούτε πρόθεση ούτε διάθεση να θίξω και να προσβάλω κανέναν. Δεν κρατάω κακία σε κανένα ιδιαίτερα στα παιδιά που με έχουν βοηθήσει.

 

Περισσότερο μαλλιοτράβηγμα και φιλιά στην συγκέντρωση σε λίγες ημέρες :)  (Μιχάλη κοίτα να έχεις μαλλιά μέχρι τότε :) :) )

 

 

Αυτό είναι το AQUAZONE !!!!!

Respect ....

 

Και επειδη πιστευω οτι το θεμα κλεινει εδω. Θα πω κατι εκτος θεματος ετσι για να κανω τον Παναγιωτη να σκασει απο το κακο του. :D

 

 IMG_20150905_211913_zpscmcg7qsx.jpg

Gramma loreto     :spam: :spam: :poster_spam: :poster_spam: :poster_spam: :poster_spam:

Έγινε επεξεργασία - mouseman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άσε Μάκη.

Σου απαντάω με μερικά από αυτά

B3F19195-3DD4-4111-9FE6-CB384E81FEB7_zps

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που έκλεισε αυτή η άσχημη παρένθεση επιστρέφω στον αρχικό λόγο που ανοίχτηκε το θέμα.

 

Μέρα με την ημέρα η ουρά του clown χειροτέρευε. Το χειρότερο ήταν ότι δεν μπορούσα να το πιάσω με τίποτα. Όποιος έχει προσπαθήσει να πιάσει clown μέσα σε ενυδρείο με βράχους καταλαβαίνει πόσο δύσκολο είναι.

Η ουρά του είχε απογυμνωθεί τελείως. Φυσικά δεν έτρωγε και στο τέλος με δυσκολία κολυμπούσε. Όταν κατάφερα να το πιάσω ήταν πλέον στα τελευταία του χωρίς καμία ελπίδα να την σκαπουλάρει.

 

Το ερώτημα τώρα που με βασανίζει είναι μήπως έχει μείνει κάποιο μικρόβιο ή παράσιτο στο ενυδρείο και αν υπάρχει κάτι που προληπτικά θα μπορούσε να αποτρέψει μια πιθανή εξάπλωση.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόληψη για μια-δυο εβδομάδες θα έκανα τα ακόλουθα : 

 

- όχι στρες (χέρια,απόχες.μαγνήτες και γενικά ότι είναι ξένο υλικό και προκαλεί αναστάτωση)

- Λίγο ποιο συχνό τάισμα με καλής ποιότητας τροφής (ίσως περισσότερο κατεψυγμένη σε σχέση με την ξηρή με μέτρο πάντα.)  Και φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα εμπλουτισμός με σκοδόζουμο.

- Αλλαγή νερού. (Θα μειώσει το μικροβιακό φορτίο που υπάρχει στο νερό και πιθανόν να είναι μερικά και παθογόνα).

-Αν δεν χρησιμοποιέις  άνθρακα βάλε για 1-2 εβδομάδες. Θα απορροφήσει τυχόν ουσίες - τοξίνες - που συσσωρεύονται (εφόσον δεν χρησιμοποιείς άνθρακα) όλες αυτές τις μέρες και θα κάνει το νερό να έχει καλύτερη ποιότητα. 

 

 

Αυτά πιστεύω αρκούν, και παρατηρείς την κατάσταση. :)    

 

Α... και Keep Reefing :)  

Link to comment
Share on other sites

Σαν πρόληψη για μια-δυο εβδομάδες θα έκανα τα ακόλουθα : 

 

- όχι στρες (χέρια,απόχες.μαγνήτες και γενικά ότι είναι ξένο υλικό και προκαλεί αναστάτωση)

- Λίγο ποιο συχνό τάισμα με καλής ποιότητας τροφής (ίσως περισσότερο κατεψυγμένη σε σχέση με την ξηρή με μέτρο πάντα.)  Και φυσικά αν υπάρχει η δυνατότητα εμπλουτισμός με σκοδόζουμο.

- Αλλαγή νερού. (Θα μειώσει το μικροβιακό φορτίο που υπάρχει στο νερό και πιθανόν να είναι μερικά και παθογόνα).

-Αν δεν χρησιμοποιέις  άνθρακα βάλε για 1-2 εβδομάδες. Θα απορροφήσει τυχόν ουσίες - τοξίνες - που συσσωρεύονται (εφόσον δεν χρησιμοποιείς άνθρακα) όλες αυτές τις μέρες και θα κάνει το νερό να έχει καλύτερη ποιότητα. 

 

 

Αυτά πιστεύω αρκούν, και παρατηρείς την κατάσταση. :)    

 

Α... και Keep Reefing :)

 

Ευχαριστώ. Έτσι ακριβώς θα κινηθώ και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω δεν θα έχεις καθόλου θέμα. Απλά το κλοουνάκι ίσως κάποιος να το τσίμπησε ή γδάρθηκε,  στρεσαρίστικε και βρήκε ευκαιρία το μικρόβιο να μολύνει την πληγή του. όπως συμβαίνει και με άλλα ζώα και ακόμη και με τους ανθρώπους. 

 

όλα θα πάνε καλά :) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς έχω και δεύτερο κρούσμα. Δεν ξέρω τι να κάνω. Το ψάρι δεν μπορώ να το πιάσω. Απλά περιμένω το μοιραίο :(

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω; Δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Το βράδυ που κοιμούνται λίγο περίεργα αυτά δεν είναι εύκολο να το πιάσεις?

Κοιμάται μέσα στην εφύλια. Έχω δοκιμάσει και αργά το βράδυ. Είναι διαόλια.

Link to comment
Share on other sites

Πανο τα αλλά ψάρια πως είναι; Το κλοουνακι αυτό είναι στο ίδιο σημείο με το άλλο που έχασες;

Φίλε μου δεν βλέπω κάτι στα άλλα ψάρια. Αλλά ούτε και σε αυτό έβλεπα κάτι. Ότι και να είναι εξελίσσεται πάρα πολύ γρήγορα.

Το κλοουνάκι δεν άντεξε και σήμερα αναγκάστικα να το βγάλω. Ήταν ετοιμοθάνατο.

Τώρα που το λές όμως ναι είναι στο ίδιο σημείο με το άλλο και μάλιστα μου έκανε εντύπωση. Λες να είναι κάτι στα κοράλια σε εκείνη την περιοχή;

Επίσης δεν ξέρω αν είναι σύμπτωση αλλά τα προβλήματα αρχίσανε μετά που άρχισα να ρίχνω κατεψυγμένη missis.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μια προληπτική ήπια θεραπεία με αυτό.

https://www.microbelift.com/products/home-aquarium/fish-health/artemiss-reef/

Αν το ξέρει κάποιος θα εκτιμούσα την γνώμη του.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να κάνω μια προληπτική ήπια θεραπεία με αυτό.

https://www.microbelift.com/products/home-aquarium/fish-health/artemiss-reef/

Αν το ξέρει κάποιος θα εκτιμούσα την γνώμη του.

Δεν θα έριχνα τίποτα και δεν θα έκανα τίποτα αν δεν ήξερα πρώτα τι έχω!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τότε ότι κατι υπάρχει εκεί και κάνει επίθεση προσπάθησε να παρατηρήσεις τι παίζει εκεί όταν κλείσουν τα φώτα

Θα το κοιτάξω. Εκεί φωλιάζει μια γαρίδα. Αλλά ακόμα και αν είχε επιτεθεί κάτι πως είναι δυνατόν μέσα σε 3-4 ημέρες να έχει λιώσει σχεδόν το μισό ψάρι?

Περίεργο δεν είναι βρε παιδιά;

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Πρόληψη με φάρμακα δεν κάνεις!

Βρε έχεις δίκιο αλλά είπα μήπως κυκλοφορεί κανένα κακό βακτήριο μέσα στο νερό.

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Τα μόνα κακά βακτήρια που μπορείς να δεις είναι το κυανό και συμπτώματα πάνω στα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να μη ρίξεις ακόμα φάρμακα προτου βεβαιωθείς οτι δεν υπάρχει μεσα κατι που τα χτυπάει.

 

Παρατήρησε το ενυδρείο βράδι με ενα κόκκινο φακό. Δεν ειναι σίγουρο οτι πρόκειται για αρρώστια.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...