Jump to content

Ebay - Pay Pal


Recommended Posts

Μη στεναχωριέσαι, του τα έχω δώσει ήδη!

Σωστος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.moneyonline.gr/site/article/7988/erchete-nea-rithmisi-pou-tha-epitrepi-tis-agores-me-karta-se-xena-e-shop#

 

Έτοιμο να «ανοίξει» τις αγορές με κάρτα μέσω online καταστημάτων στο εξωτερικό είναι, σύμφωνα με πληροφορίες, το υπουργείο Οικονομικών.

Μέχρι στιγμής δυνατότητα αγορών με κάρτα online υπάρχει μόνο σε ηλεκτρονικά καταστήματα που είναι συνδεδεμένα με τραπεζικό λογαριασμό στην Ελλάδα και σε συγκεκριμένες κατηγορίες επιχειρήσεων που έχουν έδρα το εξωτερικό.

Το εμπόριο εξαιρείται από αυτές τις συναλλαγές. Όλα τα e-shops που βρίσκονται εκτός Ελλάδος δεν δέχονται κάρτες που έχουν εκδώσει ελληνικές τράπεζες, ως αποτέλεσμα των capital controls.

Οι αλλαγές

Σύμφωνα με πληροφορίες, με το επόμενο κύμα αλλαγών που αναμένεται είτε μέσα στην εβδομάδα ή μετά τις εκλογές, θα «ανοίξουν» αυτές οι αγορές, συμπεριλαμβανομένων και των συναλλαγών με paypal.

Στο πλαίσιο αυτό, οι κάτοχοι «ελληνικών» καρτών θα μπορούν να κάνουν τα ψώνια τους σε e-shops που είναι συνδεδεμένα με λογαριασμούς είτε στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.

Στη δεύτερη περίπτωση πάντως, αναμένεται να τεθεί συγκεκριμένο όριο ανά τράπεζα, το οποίο όταν ξεπερνιέται θα καθιστά αδύνατη οποιαδήποτε συναλλαγή. Μέχρι την επόμενη ημέρα...

Το ισχύον καθεστώς

Άλλωστε όριο ισχύει και σήμερα στις κατηγορίες επιχειρήσεων στο εξωτερικό, στις οποίες επιτρέπεται η αγορά με κάρτα εξ αποστάσεως.

Επειδή το σχετικό όριο είναι σχετικά χαμηλό, σε σύγκριση με τις ανάγκες πριν την επιβολή των capital controls, πολλές φορές μέσα στην ημέρα οι ελληνικές κάρτες τίθενται εκτός λειτουργίας.

Υπενθυμίζεται πως επιτρέπονται μόνο οι ακόλουθες συναλλαγές σε ηλεκτρονικά καταστήματα που βρίσκονται εκτός Ελλάδος:

- πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ.)

- πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων

- πληρωμές συνδρομών για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς / ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ.) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα

- άλλες συνδρομές

- αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών

- αγορές βιβλίων, εφημερίδων, περιοδικών

- πληρωμές ξενοδοχείων

- ενοικιάσεις αυτοκινήτων

- πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών

- πληρωμές ψηφιακών παροχών μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications)

- υπηρεσίες διαδικτύου Η/Υ

- αγορά λογισμικού & προγραμμάτων Η/Υ

- διαφημιστικές υπηρεσίες

- διάφορες υπηρεσίες προς επιχειρήσεις & επαγγελματίες

- υπηρεσίες / συναλλαγές προς το κράτος (πληρωμή φόρων,  δικαστικά έξοδα, κ.τ.λ.)

- εκδόσεις / εκτυπώσεις

Βασική προϋπόθεση για την ολοκλήρωση της παραπάνω συναλλαγής είναι να μην έχει εξαντληθεί το ημερήσιο όριο της τράπεζας που έχει εκδώσει την κάρτα.

Κατά τα άλλα, μπορούν να πραγματοποιηθούν συναλλαγές μέχρι το ύψος του ημερήσιου διαθέσιμου ορίου της κάθε κάρτας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eσύ δεν είσαι που μίλαγες ,με μεγαλοστέλεχος τράπεζας; 

Εσύ δεν θα ήξερεςςςςςςςς;;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Eσύ δεν είσαι που μίλαγες ,με μεγαλοστέλεχος τράπεζας;

Εσύ δεν θα ήξερεςςςςςςςς;;;;;;

Μπααα, μετα απο τα μπινελίκια που έφαγε για τις ανακρίβειες που μου είπε και τις μετέφερα και σε εσάς, δε μου ξαναμίλησε.
Link to comment
Share on other sites

Μόλις μου απέρριψε συναλλαγή το paypol.  Σε συνομιλία που είχα με το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας Πειραιώς μου είπαν πως αγορές γίνονται από σήμερα μέσο ebay και paypol  με εξαίρεση  αγορές όπου αφορούν.

Καλλυντικά, ηλεκτρικά – ηλεκτρονικά προϊόντα, ένδυση και υπόδηση , είδη σπιτιού, δωρεές σε ιδρύματα κτλ, εταιρίες στοιχημάτων. Στην ουσία την τύφλα στα μάτια τους  άνοιξαν. Επίσης σε ερώτηση που έκανα αν μπορώ να στείλω έμβασμα μέσο web banking στον λογαριασμό μου στο ebay σε τράπεζα της Γερμανίας μου είπαν μόνο από κατάστημα και με δικαιολογητικά για τον λόγο που θέλω να στείλω τα χρήματα. 

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη μας δουλεύουν κανονικότατα....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάντε request money σε ένα άλλο mail σας, βάλτε τα χρήματα στο balance μέσω κάποιας κάρτας και είστε έτοιμοι με χρήματα στο balance. Απλά κρατάει αυτή η μεταφορά ένα 3% αν θυμάμαι καλά.

Μην κάθεστε να περιμένετε πότε θα καπνίσει στις τράπεζες να το ξεμπλοκάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη μας δουλεύουν κανονικότατα....

 

 

Πες το ψέματα, με έπιασαν τα γέλια όταν μου διάβαζε ο υπάλληλος της τράπεζας  αυτά που δεν μπορούμε να αγοράσουμε. Στο τέλος τον ρώτησα να μου πει τι μπορούμε να αγοράσουμε……..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν φταίει ο υπάλληλος

Τα συγκεκριμένα τα προβλέπει η ΠΝΠ, οπότε η Χ Τράπεζα δεν μπορεί να κάνει κάτι επιπλέον, ακόμη κι αν θέλει να βοηθήσει

 

Καλημέρα!

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται με όλες τις κάρτες και απο όλων των τραπεζών

Γιατί δεν γίνεται; Σου έρχεται ένα mail με το request και εσύ επιλέγεις να πληρώσεις με κάρτα. Είναι σαν να δίνεις την κάρτα σου να πληρώσεις σε ένα κατάστημα που αγόρασες κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν γίνεται; Σου έρχεται ένα mail με το request και εσύ επιλέγεις να πληρώσεις με κάρτα. Είναι σαν να δίνεις την κάρτα σου να πληρώσεις σε ένα κατάστημα που αγόρασες κάτι.

Το έκανα με χρεωστική της alpha και της Εθνικής και με σύνδεσαν με Κάιρο. Η διαδικασία έγινε όλη σωστά απο την αρχή μέχρι το τέλος (και με τα mail και με όλα). Έκανα το αίτημα, με το άλλο mail έστειλα τα χρήματα απο κάρτα που τη δήλωσα στο PayPal κτλ κτλ αλλα τα χρήματα δεν τα είδα ποτε στο PayPal καίτοι η Τράπεζα μου κράτησε και προμήθεια για αυτη τη διαδικασία έστω κι αν δεν ολοκληρώθηκε η "συναλλαγή" και ακύρωσα τελικά το αρχικο αίτημα.
Link to comment
Share on other sites

Το έκανα με χρεωστική της alpha και της Εθνικής και με σύνδεσαν με Κάιρο. Η διαδικασία έγινε όλη σωστά απο την αρχή μέχρι το τέλος (και με τα mail και με όλα). Έκανα το αίτημα, με το άλλο mail έστειλα τα χρήματα απο κάρτα που τη δήλωσα στο PayPal κτλ κτλ αλλα τα χρήματα δεν τα είδα ποτε στο PayPal καίτοι η Τράπεζα μου κράτησε και προμήθεια για αυτη τη διαδικασία έστω κι αν δεν ολοκληρώθηκε η "συναλλαγή" και ακύρωσα τελικά το αρχικο αίτημα.

 

Τι εννοείς την δήλωσες στο paypal; Σου ανοίγει καρτέλα και σου λέει να πληρώσεις με την paypal και από κάτω σου έχει επιλογή να πληρώσεις με πιστωτική-χρεωστική κάρτα. Επιλέγεις αυτό και σου ζητάει να βάλεις τον 16ψήφιο της κάρτας και τα στοιχεία της. Και μετά τα βάζει στο balance. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. Εγώ με eurobank το έκανα έτσι και ήταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, κάντε request money σε ένα άλλο mail σας, βάλτε τα χρήματα στο balance μέσω κάποιας κάρτας και είστε έτοιμοι με χρήματα στο balance. Απλά κρατάει αυτή η μεταφορά ένα 3% αν θυμάμαι καλά.

Μην κάθεστε να περιμένετε πότε θα καπνίσει στις τράπεζες να το ξεμπλοκάρουν.

 

Με πιστωτική Visa της Alpha δεν τα κατάφερα, με amex απο την ίδια τράπεζα τα κατάφερα. Ο αδερφός μου με Visa χρεωστική της Πειραιώς τα κατάφερε. Οπότε δεν λειτουργεί με όλες τις κάρτες.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την δήλωσες στο paypal; Σου ανοίγει καρτέλα και σου λέει να πληρώσεις με την paypal και από κάτω σου έχει επιλογή να πληρώσεις με πιστωτική-χρεωστική κάρτα. Επιλέγεις αυτό και σου ζητάει να βάλεις τον 16ψήφιο της κάρτας και τα στοιχεία της. Και μετά τα βάζει στο balance. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτό. Εγώ με eurobank το έκανα έτσι και ήταν οκ.

Αυτο που περιέγραψες έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργεί κανονικά το PayPal και eBay έκανα αγορά πριν 6 μέρες και το παρέλαβα σήμερα.

Είχες κάνει κάτι απο αυτα που λέμε με money request στο PayPal; Γιατι υποτίθεται πως σημερα άνοιξαν αυτές οι συναλλαγές. Πως έκανες αγορα;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έκανα τίποτα απλά έκανα ότι έκανα και πριν καιρό

 

 

Εγώ εχτές  που προσπάθησα αγορά για καλλυντικά, έφαγα πόρτα. Έτσι πείρα την Πειραιώς και τους ρώτησα και μου είπαν αυτά που σας είπα παραπάνω. Μήπως η  αγορά που έκανες δεν έχει σχέση με τα παραπάνω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...