Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Μου έσπασε ο θερμοστάτης έτσι τους έβαλα ζεστό νερο τι άλλο μπορω να κανω για να μινει η θέρμοκραςια ίδια ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα τα καταφέρεις βάζοντας ζεστό νερό, γιατί αν έχεις κρύο περιβάλλον, γρήγορα θα φέρνει την εξωτερική θερμοκρασία. Μια μέρα χωρίς θα αντέξουν (σα να έπιασε απότομη αλλαγή καιρού), αλλά πρέπει να αντικατασταθεί τάχιστα. Για βοήθεια άσε την λάμπα πιο πολύ ώρα αναμμένη

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ελληψη απο λάμπα και την περιμένω ενα μήνα και σημερα θα παω να ρωτήσω ξανα γιατί συνέχεια λενε την επόμενη εβδομάδα ακομα μετανιώνω που δεν την παράγγειλα απο το Ίντερνετ βάζω ζεστό νερο ανα κάθε μια ωρα

Link to comment
Share on other sites

Έχουν ελληψη απο λάμπα και την περιμένω ενα μήνα και σημερα θα παω να ρωτήσω ξανα γιατί συνέχεια λενε την επόμενη εβδομάδα ακομα μετανιώνω που δεν την παράγγειλα απο το Ίντερνετ βάζω ζεστό νερο ανα κάθε μια ωρα

Ποιά λάμπα σου λείπει; αν σου λείπει η θερμαντική πάρε μια από σούπερ μάρκετ 50 ή 70 w.

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η uvb που παράγγειλα εχει μαζί και θερμότητας ομως δεν την έχουν φέρει ακόμη !

Link to comment
Share on other sites

Διστυχοσ ναι ομωσ ακυρωσα την παραγγελεια ετσι σε 3-5&

4 μςρεσ θα την εχω!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπερα σας , να με συγχωρειτε αν επεμβενω στο θεμα αλλα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση,εχω διαβασει ολο το φορουμ και δεν μπορω να καταλαβω την διαφορα της λαμπας uv-a με uv-b. Εδω και καποιο διαστημα εχω ενα χελωνακι ,θελω να του βαλω θερμοστατη και λαμπα αλλα λογο οικονομικων θα ηθελα κατι σχετικα φθηνο οι παρακατω λαμπες κανουν την δουλεια που θελουμε ή θα πρεπει να παρω 2 λαμπες ξεχωριστες μια uva και μια uvb?

 

http://my-petshop.gr/my-petshop/el/lampes-uva-uvb-/1175-zoomed-repti-basking-spot-lamp.html

 
 
και παλι λυπαμαι αν ενοχλησα με την ερωτηση μου αλλα δεν θα ηθελα να ανοιξω νεο θεμα μονο για μια ερωτηση.  ^_^
Link to comment
Share on other sites

Η uvb που χρειάζεται είναι αυτή http://my-petshop.gr/my-petshop/el/lampes-uva-uvb-/426-exo-terra-repti-glo-compact-50.html + μια θερμαντική ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οπως σου ειπε και η gyristroula θα χρειαστείς οπωσδήποτε την uvb και για θέρμανσης μπορείς να βάλεις μια από αυτές τις 2 που είπες. Βεβαια σε αυτη την περίπτωση θα χάνεις θερμοκρασία πολύ την νύχτα και θα χρειάζεται να βάζεις καπάκι. Για να το αποφύγεις αυτο, βάζεις κεραμική θέρμανσης που ειναι πολύ ποιο ακριβή.

Uuvb όλες σχεδόν οι λάμπες.

Oi uvb δεν ειναι και τόσο ακριβές.

Δες εδω σε Τ8

Καιεδω σε βιδωτη

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραία!

Με τις Τ8 θα ζοριστω λιγο γιατι θα πρεπει να ανοιξω τρυπες στο καπακι οποτε οπως το καταλαβα θα χρειαστω 2 βασεις για λαμπες .

Ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαρά μας όλων να βοηθάμε. Απλα όλα θέλουν ψάξιμο και να μην πηγαίνουμε από ευθείας στην εύκολη λύση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ειναι φυσιολογικό το κάθε χελωνακι να εχει διαφορετικό χρώμα ?

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου...κουκλια...μια χαρα ειναι οι χελωνιτσες σου μην ανχωνεσε.Και εμενα ετσι ειναι η μια ποιο σκουρο πρασινο απο την αλλη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ειναι φυσιολογικό ? εννοώ τα λευκά στίγματα κάτω κάτω !

post-61356-0-06778500-1459772456_thumb.jpeg

post-61356-0-94846900-1459772469_thumb.jpeg

post-61356-0-74639000-1459772488_thumb.jpeg

Έγινε επεξεργασία - Marich
Link to comment
Share on other sites

Μου φαινοντε φυσιολογικα,καλητερα ομως να περημενεις να απαντησουν και αλλα παιδια να εισαι σιγουρη

Link to comment
Share on other sites

Και μένα φυσιολογικά μου φαίνονται. Η δικιά μου είχε (και έχει ακόμα) σε όλο το καβούκι. Φεύγουν βγαίνουν άλλα κλπ. Από την ανάπτυξη είναι.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τωρα που εχει έρθει το καλοκαίρι χρειάζονται θερμοστάτη ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...