Jump to content

Τι χρειάζονται οι νεροχελώνες?


Marich

Recommended Posts

Αυτό στο λέω με την λογική της Αθήνας που από τώρα στα σπίτια μέσα έχουμε 26+.

Link to comment
Share on other sites

Μη νομίζεις και στην Κρήτη έτσι ζέστη ειναι αλλα και χειρότερα !

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μιας και τον Αύγουστο ειχα παρα πολυ χρόνο αποφάσισα να φτιάξω κατι πιο φυςικο για τις χελωνες μου !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ετσι όπως κοίταζα και αλλα θέματα συνχομπιστον είδα οτι οι χελωνες τους μετα απο εσενα μικρο διάστημα έχουν μεγαλώσει σε μέγεθος και έχουν αλλάξει χρώμα ενώ οι δικές μου απλός έχουν μεγαλώσει ειναι ανυσιχητικο ?

Link to comment
Share on other sites

Μπα δε νομίζω. Αν δεις την δικιά μου θα τρομάξεις. Το καβούκι έχει φτάσει στα 18cm μήκος και είναι γεμάτο σημάδια από φολιδες που αλλάζουν. Οπότε δεν μεγαλώνουν όλες με τον ίδιο τρόπο.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πρωτότυπη κατασκευή, μπράβο. Απλά θα ήταν ποιο χρηστικό αντί να βάλεις το λεκανακι, που αργά ή γρήγορα θα πρέπει να το βγάλεις για να αλλάξεις το νερό, να κόλλαγες ένα κάθετο κομμάτι τζάμι (στο ύψος χώματος που ήθελες να βάλεις), και στο υπόλοιπο να έβαζες το νερό με ένα μικρό φιλτρακι. Έτσι θα μπορούσες να βλέπεις και από τα πλάγια τζάμια, την υδρόβια στιγμή της ζωής τους.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ τον έχω βάλει ήδη... Το βράδυ που είναι σβηστά τα φώτα βλέπω ότι λειτουργεί.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Οι πέτρες μου έχουν γίνει πλέον πράσινες μπορω να κανω κατι για να γίνουν όπως πριν ?

post-61356-0-15124400-1475938091_thumb.jpeg

post-61356-0-27174400-1475938106_thumb.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια αυτό είναι πανεύκολο, τις βγάζεις και τις τριβεις με βούρτσα. Αυτό το πράσινο είναι άλγη. Η λάμπα uvb προκαλεί την ανάπτυξη της. Βρες μια μεγάλη βούρτσα και τριψε.

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η μια μου χελώνα ειναι συνέχεια στη στεριά με κλειστά μάτια και οταν μπαινει μέσα στο νερο τα μάτια της ειναι μισόκλειστα και τα τρίβει ! Επισης έχουν να φάνε 5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι η πιο άπειρη εδώ μέσα αλλά νομίζω με όσα έχω διαβάσει στα pin posts πως θέλει σταγόνες και να δεις τα νιτρώδη και αμμωνία του νερού. ΜΉΠΩΣ το φίλτρο δεν δουλεύει καλα; Για δες τα pin posts που αναφέρουν τι κάνεις στα πρησμενα και κλειστά μάτια και δες το θα σου πουν κι έμπειροι του forum

Link to comment
Share on other sites

Οι Φώτο είναι αρκετά θολές. Σε γενικές γραμμές, το ότι δεν τρώνε, μπορεί να φταίει η πτώση της θερμοκρασίας που έχουμε αυτές τις μέρες. Για αυτό πρέπει να δεις το θερμαντιρα σου. Τα πρισμενα και κλειστά μάτια είναι αποτέλεσμα κακών συνθηκών διαβίωσης και αυξημένης αμμωνίας. Θα χρειαστείς καλές αλλαγές νερού, νέο άνθρακα, σταγόνες ματιών, και επαλυψεις με χαμομήλι

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση !

Άνθρακας τι ειναι ? ξερω ειναι πολυ χαζή ερώτηση !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά!!

Κάποια εσωτερικά φίλτρα τα έχουν σε μικρό κουτάκι.

Συνήθως όταν αγοράζουμε είναι σε μεγάλη συσκευασία και το τοποθετούμε και πάλι μέσα στο φίλτρο με ενυδρειακή κάλτσα ή καλτσόν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...