Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


Nikolson

Recommended Posts

Στο λάστιχο επιστροφής κλείσε λίγο την ροή από την βάνα (http://i.ytimg.com/vi/bt1novUpbzE/maxresdefault.jpg)... Για θερμαντήρα πάρε 75άρη κατά την γνώμη μου, δεν χρειάζεται τις κρύες μέρες να αγχώνεσε τζάμπα, αν θα τα καταφέρει ο 50άρης ;)

Το έκανα αυτό αλλά κάνει θόρυβο μόλις τον χαμηλώνω έως εκεί που είναι οκ να μιν κανει ζημιές στα φυτά η πίεση.... 

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει spray bar;

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι δεν εχει spray bar...δεν ήξερα καν οτι υπαρχει κατι τέτοιο θα ψαξω να βρω να το παρω!!

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπαν και οι αλλοι βαλε σπρει μπαρ αν δεν εχεις.

Λιπασματα στο στρωσιμο δεν ριχνουμε γιατι δεν μπορουμε να κανουμε και αλλαγη νερου.

Αν ριξεις τωρα λιπασματα,θα συσσορευτουν στο νερο σου και θα γεμσεις αλγες.Λιπασματα μετα το στρωσιμο που θα μπορεις να κανεις και αλλαγες νερου.

Οχ ουτε εξελ δεν ρίχνω??Θα την παλέψουν τα φυτά χωρίς λίπασμα??

Το φως το εχω για 8 ωρες 

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να εχει, δεν το καταλαβαινω ρε συ Δημητρη! Υποτιθεται οτι ξεκιναει ενα νεο συστημα οπου αρχιζει ο ανταγωνισμος αλγης με φυτα. Αν τα φυτα πανε καλα οι αλγες μενουν πισω! Θα μου πεις πως τα φυτα θελουν χρονο κτλ. Ναι οκ αλλα και πριν εκει που ηταν, με φωτισμο ηταν. Δεν ηταν στο σκοταδι! 

 

Αυτο πιστευω σε καλυπτει, Το αναφερεις και μονο σου.

Link to comment
Share on other sites

Οχ ουτε εξελ δεν ρίχνω??Θα την παλέψουν τα φυτά χωρίς λίπασμα??

Το φως το εχω για 8 ωρες 

 

Ναι δεν εχεις θεμα. 

Μεχρι και αυτα να προσαρμοστουν, θα εχει στρωσει το ενυδρειο, οπως σου αναφερει ποιο πανω

και ο rastafarian.

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές φωτογραφίες τώρα που ξεθόλωσε το νερό...

Τα φυτά έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά μου φαίνεται σίγουρα μην βάλω λίπασμα , εξελ η κάτι άλλο??

Φως 8 ώρες το έχω βάλει (εάν και σήμερα δούλεψε 10 απο λάθος)

post-15480-0-07534300-1442515740_thumb.jpgpost-15480-0-41865900-1442515745_thumb.jpgpost-15480-0-13911400-1442515744_thumb.jpgpost-15480-0-95174000-1442515742_thumb.jpgpost-15480-0-66712200-1442515741_thumb.jpgpost-15480-0-52714800-1442515738_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Nikolson
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πιστευω σε καλυπτει, Το αναφερεις και μονο σου.

Bασικα Μητσο δεν με καλυπτει καθολου! Με του που μπουν πρεπει να αρχισει η φωτοσυνθεση! Δηλαδη αν εβαζες ενα απαιτητικο σε φως φυτο θα περιμενες καμια 20αρια μερες μεχρι να της παρεχεις φως;

Δεν ειμαι φυτεμενος και αν καποιος φυτεμενος διαβαζει ας με διορθωσει αλλα νομιζω πως το φως πρεπει να ξεκινησει κανονικα.

Παντως οσα ενυδρεια εχω στησει τα ξεκιναγα κανονικα και ουδεποτε ειχα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Να και μερικές φωτογραφίες τώρα που ξεθόλωσε το νερό...

Τα φυτά έχουν ταλαιπωρηθεί αρκετά μου φαίνεται σίγουρα μην βάλω λίπασμα , εξελ η κάτι άλλο??

Φως 8 ώρες το έχω βάλει (εάν και σήμερα δούλεψε 10 απο λάθος)

attachicon.gif12023105_1623149747940254_216782807_n.jpgattachicon.gif12041951_1623149641273598_1739596642_n.jpgattachicon.gif12041786_1623149704606925_930038361_n.jpgattachicon.gif12025565_1623149667940262_1909379314_n.jpgattachicon.gif12025287_1623149731273589_1759570281_n.jpgattachicon.gif12016518_1623149694606926_1880805179_n.jpg

 

Εξελ ριχνε.

Bασικα Μητσο δεν με καλυπτει καθολου! Με του που μπουν πρεπει να αρχισει η φωτοσυνθεση! Δηλαδη αν εβαζες ενα απαιτητικο σε φως φυτο θα περιμενες καμια 20αρια μερες μεχρι να της παρεχεις φως;

Δεν ειμαι φυτεμενος και αν καποιος φυτεμενος διαβαζει ας με διορθωσει αλλα νομιζω πως το φως πρεπει να ξεκινησει κανονικα.

Παντως οσα ενυδρεια εχω στησει τα ξεκιναγα κανονικα και ουδεποτε ειχα προβλημα.

 

Η φωτοσυνθεση δεν γινεται μονο με το φως. Χωρις παροχη co2 φωτοσυνθεση δεν υπαρχει.

Οταν εχεις απαιτητικα φυτα,εχεις και τον αναλογο εξοπλησμο για να τα υποστηριξεις.

Και εγω κανονικα ξεκιναω το φως αλλα ειναι αναλογα τα φυτα και την φυτομαζα που υπαρχει στο ενυδρειο αλλα και το ποσο φως εχεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Η φωτοσυνθεση δεν γινεται μονο με το φως. Χωρις παροχη co2 φωτοσυνθεση δεν υπαρχει.

Οταν εχεις απαιτητικα φυτα,εχεις και τον αναλογο εξοπλησμο για να τα υποστηριξεις.

Και εγω κανονικα ξεκιναω το φως αλλα ειναι αναλογα τα φυτα και την φυτομαζα που υπαρχει στο ενυδρειο αλλα και το ποσο φως εχεις.

Οκ σιγουρα με το co2 αλλα δεν εξεταζουμε αυτο τωρα. Αρα εσυ Κωστα τι λες, οτι πρεπει να ανοιγουν κανονικα τα φωτα ή σταδιακα;

Link to comment
Share on other sites

Οκ σιγουρα με το co2 αλλα δεν εξεταζουμε αυτο τωρα. Αρα εσυ Κωστα τι λες, οτι πρεπει να ανοιγουν κανονικα τα φωτα ή σταδιακα;

 

Το απαντησα και πιο πανω,ειναι αναλογα τα φυτα,την φυτομαζα και το ποσο φως εχουμε.

Εγω προσωπικα επειδη στρωνω με μπολι τα ενυδρεια,ριχνω κανονικα το φως,ομως ριχνω και λιπασματα και co2 και μπορω να κανω και αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας.

Αν καποιος εχει ενα ενυδρειο με 2-3 φυτα ευκολα και στρωνει με βακτηρια που δεν μπορει να κανει αλλαγη νερου ενδιαμεσα,οπωτε δεν μπορει να ριχνει και λιπασματα,καλο ειναι να ξεκινα σταδιακα το φως.

Link to comment
Share on other sites

Το απαντησα και πιο πανω,ειναι αναλογα τα φυτα,την φυτομαζα και το ποσο φως εχουμε.

Εγω προσωπικα επειδη στρωνω με μπολι τα ενυδρεια,ριχνω κανονικα το φως,ομως ριχνω και λιπασματα και co2 και μπορω να κανω και αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας.

Αν καποιος εχει ενα ενυδρειο με 2-3 φυτα ευκολα και στρωνει με βακτηρια που δεν μπορει να κανει αλλαγη νερου ενδιαμεσα,οπωτε δεν μπορει να ριχνει και λιπασματα,καλο ειναι να ξεκινα σταδιακα το φως.

 

Το καταλαβες τωρα Τεο γι αυτα που αναφερα ποιο πανω.

Ασχετα αν δεν ειμαι γκουρου στο φυτεμενο κατι εχω μαθει εδω μεσα και πρατω και στα δικα μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό αλλά κάνει θόρυβο μόλις τον χαμηλώνω έως εκεί που είναι οκ να μιν κανει ζημιές στα φυτά η πίεση.... 

 

Δεν σε απασχολεί αυτό. Ούτε ζημιά σου κάνει. Είναι το υδραυλικό άλμα που δημιουργείται από την διαφορά εισόδου εξόδου. Φυσαλίδες χτυπάνε την φτερωτή και σου ακούγεται έτσι. Αλλά μετά θα σου στρώσει. Τώρα για τα υπόλοιπα με τα φυτά και εγώ είμαι νέος και πειραματίζομαι ούτως ώστε να σε συμβουλέψω σε κάτι που να έχει βάση

Link to comment
Share on other sites

Το απαντησα και πιο πανω,ειναι αναλογα τα φυτα,την φυτομαζα και το ποσο φως εχουμε.

Εγω προσωπικα επειδη στρωνω με μπολι τα ενυδρεια,ριχνω κανονικα το φως,ομως ριχνω και λιπασματα και co2 και μπορω να κανω και αλλαγη νερου στο τελος της εβδομαδας.

Αν καποιος εχει ενα ενυδρειο με 2-3 φυτα ευκολα και στρωνει με βακτηρια που δεν μπορει να κανει αλλαγη νερου ενδιαμεσα,οπωτε δεν μπορει να ριχνει και λιπασματα,καλο ειναι να ξεκινα σταδιακα το φως.

 

Mητσο ουτε εγω ειμαι γκουρου και ειδικα στο φυτεμενο. Ξερω ομως οτι απο την στιγμη που ενα ενυδρειο ξεκιναει απο το μηδεν ολα ειναι στο μηδεν. Αλγες και φυτα το ιδιο! Και γιατι δηλαδη να φουντωσουν οι αλγες και οχι τα φυτα; Δεν ξερω αν πιανεις την ερωτηση μου; Ο φιλος απο οτι βλεπω εχει μπολικα φυτακια και μαλιστα ταλαιπωρημενα. Θεωρω λοιπον πως δεν θα ηταν καλυο να τους στερησεις το φως!

Περαν τουτου, εγω αυτο που πραττω στο δικο μου ειναι αμεσο φως και τις κανονικες του ωρες!

 

Κωστα, τι ρολο παιζουν τα βακτηρια σε ολη αυτη την ιστορια; Οτι δεν θα υπαρχουν νιτρικα για να απορροφησουν τα φυτα ωστε να μην εχουν και την αναγκη του φωτος;

Link to comment
Share on other sites

Mητσο ουτε εγω ειμαι γκουρου και ειδικα στο φυτεμενο. Ξερω ομως οτι απο την στιγμη που ενα ενυδρειο ξεκιναει απο το μηδεν ολα ειναι στο μηδεν. Αλγες και φυτα το ιδιο! Και γιατι δηλαδη να φουντωσουν οι αλγες και οχι τα φυτα; Δεν ξερω αν πιανεις την ερωτηση μου; Ο φιλος απο οτι βλεπω εχει μπολικα φυτακια και μαλιστα ταλαιπωρημενα. Θεωρω λοιπον πως δεν θα ηταν καλυο να τους στερησεις το φως!

Περαν τουτου, εγω αυτο που πραττω στο δικο μου ειναι αμεσο φως και τις κανονικες του ωρες!

 

Κωστα, τι ρολο παιζουν τα βακτηρια σε ολη αυτη την ιστορια; Οτι δεν θα υπαρχουν νιτρικα για να απορροφησουν τα φυτα ωστε να μην εχουν και την αναγκη του φωτος;

 

Οτι η διαδηκασια του στρωσιματος με βακτηρια διαρκει πολυ και δεν μπορεις ενδιαμεσα να κανεις αλλαγες νερου ουτε να ριχνεις λιπασματα.

Link to comment
Share on other sites

Mητσο ουτε εγω ειμαι γκουρου και ειδικα στο φυτεμενο. Ξερω ομως οτι απο την στιγμη που ενα ενυδρειο ξεκιναει απο το μηδεν ολα ειναι στο μηδεν. Αλγες και φυτα το ιδιο! Και γιατι δηλαδη να φουντωσουν οι αλγες και οχι τα φυτα; Δεν ξερω αν πιανεις την ερωτηση μου; Ο φιλος απο οτι βλεπω εχει μπολικα φυτακια και μαλιστα ταλαιπωρημενα. Θεωρω λοιπον πως δεν θα ηταν καλυο να τους στερησεις το φως!

Περαν τουτου, εγω αυτο που πραττω στο δικο μου ειναι αμεσο φως και τις κανονικες του ωρες!

 

Κωστα, τι ρολο παιζουν τα βακτηρια σε ολη αυτη την ιστορια; Οτι δεν θα υπαρχουν νιτρικα για να απορροφησουν τα φυτα ωστε να μην εχουν και την αναγκη του φωτος;

 

 

Οτι η διαδηκασια του στρωσιματος με βακτηρια διαρκει πολυ και δεν μπορεις ενδιαμεσα να κανεις αλλαγες νερου ουτε να ριχνεις λιπασματα.

 

Ποσο θα πρεπει να στο εξηγησει καποιος για να το καταλαβεις?

Οταν τουμπανιασες το δικο σου με φως ( αν και στρωμενο ενυδρειο καιρο ) δεν ειχες βγαλει αλγες?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αυτό αλλά κάνει θόρυβο μόλις τον χαμηλώνω έως εκεί που είναι οκ να μιν κανει ζημιές στα φυτά η πίεση.... 

Να κλείσεις λίγο το βανάκι εξόδου, όχι εισόδου....Όπως είπε και παραπάνω κάποιος φίλος να κλείσεις το out σου.

Έτσι δεν θα έχεις θέμα με τη φτερωτή. 

Link to comment
Share on other sites

Ποσο θα πρεπει να στο εξηγησει καποιος για να το καταλαβεις?

Οταν τουμπανιασες το δικο σου με φως ( αν και στρωμενο ενυδρειο καιρο ) δεν ειχες βγαλει αλγες?

Βασικα μουσοκοτσιδα δεν μου το εξηγεις! Αυτα που μου κοκκινησες τι ειναι; Τι τρεχει στο διεστραμμενο σου μυαλλο; :PΟυτε αυτο που μου λεει ο Κωστας το καταλαβαινω. Βασικα δεν εχω ακουσει ακομη οτι αν βαλεις αμεσως το φως θα εχουμε αλγες!

Τωρα οσον αφορα το δικο μου, ηταν η αποτομη αλλαγη που ευνοησε τις αλγες! Εδω στο ενυδρειο του φιλου δεν μιλαμε για αλλαγη, αλλα για αρχη! Οι αλγες ευννοουνται και απο αυξημενα νιτρικα και αφωσφορικα. Καποιες ευννοουνται και απο χαμηλο φωτισμο και καποιες και απο χαμηλη ροη! Τι σχεση εχει αυτο με την φωτοπεριοδο; Δηλαδη Μητσο αν εχει αυξημενα νιτρικα αλλα εχει σταδιακο φωτισμο θα την αποφυγει την αλγη; Ε;

Link to comment
Share on other sites

Στο εχω ξανα αναφερει, μενεις μεταξυταστεος. Πρεπει να σε εχω απο κοντα να στα εξηγω?

Αυτα που σου κοκκινησα ειναι να σου συνδεσω το ενα με το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Και με πολυ φωτισμο, οπως σου ειπε και ο Κωστας ποιο πανω αν δεν κανεις αλλαγη ( στα χρονικα ορια ) θα σου βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να με χεις απο κοντα φιλαρακι , να μου τα εξηγεις. Αλλα μεχρι στιγμης δεν... εγω αυτο που σου εξηγω ειναι πως σε ενα νεοσυστατο ενυδρειο δεν υπαρχει πολυς και λιγος φωτισμος. Υπαρχει απλα φωτισμος. Δεν εχει προηγουμενο μετρο συγκρισης.

Αν το ενυδρειο ειναι αστρωτο δεν εχει νιτρικα. Στην αρχη δεν εχει τιποτα. Μετα εχει αμμωνια και μετα νιτρωδη. Οταν ερθουν και τα νιτρικα κανεις αλλαγη. Αρα οταν δεν εχεις νιτρικα δεν εχεις και θρεπτικα συστατικα. Αρα δεν εχεις και αλγες. Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα καινουρια ενυδρεια εινα πεντακαθαρα.

Ο Κωστας εννοει ( ετσι νομιζω δηλαδη )πως μπουσταρει τα φυτα με λιπασματα και φως για να παρουν το πανω χερι και αφου κανει και αλλαγες αφηνει μονο οτι ειναι απαραιτητο για τα φυτα και οχι τις αλγες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να με χεις απο κοντα φιλαρακι , να μου τα εξηγεις. Αλλα μεχρι στιγμης δεν... εγω αυτο που σου εξηγω ειναι πως σε ενα νεοσυστατο ενυδρειο δεν υπαρχει πολυς και λιγος φωτισμος. Υπαρχει απλα φωτισμος. Δεν εχει προηγουμενο μετρο συγκρισης.

Αν το ενυδρειο ειναι αστρωτο δεν εχει νιτρικα. Στην αρχη δεν εχει τιποτα. Μετα εχει αμμωνια και μετα νιτρωδη. Οταν ερθουν και τα νιτρικα κανεις αλλαγη. Αρα οταν δεν εχεις νιτρικα δεν εχεις και θρεπτικα συστατικα. Αρα δεν εχεις και αλγες. Δεν ειναι τυχαιο που ολα τα καινουρια ενυδρεια εινα πεντακαθαρα.

Ο Κωστας εννοει ( ετσι νομιζω δηλαδη )πως μπουσταρει τα φυτα με λιπασματα και φως για να παρουν το πανω χερι και αφου κανει και αλλαγες αφηνει μονο οτι ειναι απαραιτητο για τα φυτα και οχι τις αλγες.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θοδωρα,οσο πιο πολυ φως,τοσο πιο πολλα θρεπτικα θελουν τα φυτα.Γιατι εχεις κολλησει με τα νιτρικα?

Τα φυτα δεν θελουν μονο νιτρικα αλλα και αλλα θρεπτικα που περνουν απο τα λιπασματα,που στο στρωσιμο δεν μπορεις να ριξεις.

Οταν εσυ εχεις 2-3 ευκολα φυτα και ριξεις πολυ φως αυτα για να ξεκινησουν να αναπτυσσονται θα χρειαστουν περισσοτερα θρεπτικα,δηλαδη λιπασματα.Εσυ στο στρωσιμο δεν μπορεις να ριξεις λιπασμα γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλαγη νερου.

Οπωτε,δινεις λιγοτερο φωτισμο για να χρειαστουν λιγοτερα θρεπτικα μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο,ωστε μετα να ξεκινησεις και την λιπανση.

Ετσι και αλλιως,ριξεις δεν ριξεις πολυ φως,τα φυτα θελουν τον χρονο τους σε ενα νεο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα,οσο πιο πολυ φως,τοσο πιο πολλα θρεπτικα θελουν τα φυτα.Γιατι εχεις κολλησει με τα νιτρικα?

Τα φυτα δεν θελουν μονο νιτρικα αλλα και αλλα θρεπτικα που περνουν απο τα λιπασματα,που στο στρωσιμο δεν μπορεις να ριξεις.

Οταν εσυ εχεις 2-3 ευκολα φυτα και ριξεις πολυ φως αυτα για να ξεκινησουν να αναπτυσσονται θα χρειαστουν περισσοτερα θρεπτικα,δηλαδη λιπασματα.Εσυ στο στρωσιμο δεν μπορεις να ριξεις λιπασμα γιατι δεν μπορεις να κανεις αλλαγη νερου.

Οπωτε,δινεις λιγοτερο φωτισμο για να χρειαστουν λιγοτερα θρεπτικα μεχρι να τελειωσει το στρωσιμο,ωστε μετα να ξεκινησεις και την λιπανση.

Ετσι και αλλιως,ριξεις δεν ριξεις πολυ φως,τα φυτα θελουν τον χρονο τους σε ενα νεο ενυδρειο.

Σαφω και δεν ειναι μονο τα νιτρικα και γιαυτο το αναφερω και πιο πανω και φωσφορικα κτλ! Αλλο ομως αυτο που λες, πως δηλαδη θελουν τον χρονο τους και δεν θα παρουν αμεσως φορα και αλλο αυτο που λεει ο Δημητρης, πως θα γεμισει αλγες!

Link to comment
Share on other sites

Σαφω και δεν ειναι μονο τα νιτρικα και γιαυτο το αναφερω και πιο πανω και φωσφορικα κτλ! Αλλο ομως αυτο που λες, πως δηλαδη θελουν τον χρονο τους και δεν θα παρουν αμεσως φορα και αλλο αυτο που λεει ο Δημητρης, πως θα γεμισει αλγες!

 

Ρε συ Θοδωρα,γιατι διαβαζεις μισα πραγματα?

Αυτα που γραφω για το φως και τα θρεπτικα δεν τα διαβασες?

Αν δηλαδη εχεις 2-3 φυτα ευκολα και πολυ φως πως θα τα υποστηριξεις?

Ξερεις,επεισης καποιες αλγες βγαινουν και απο το πολυ φως και οταν εχεις λιγα φυτα ευκολα δεν χρειαζεται να το μπουμπουνισεις με φουλ φως για να μην παρουν το πανω χερι οι αλγες.

Ειναι πιο ασφαλες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καταλαβα απολυτα αυτο που λες. Εγω δεν λεω ουτε για πολυ φως ουτε λιγο φως. Λεω το φως του ενυδρειου. Και για να το παω λιγο παραπερα, αν στησεις ενα αφρικανικο χωρις φυτα δεν προκειται να βγαλεις αλγες αμεσως αλλα σε βαθος χρονου. Ετσι δεν ειναι; και φαντασου δεν εχει κανεναν να την ανταγωνιστει. Ε για φαντασου τωρα να το ξεκινας κανονικα με τα φυτακια σου, γρηγορης αναπτυξης. Χωρις λιπασματα και χωρις τιποτα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κωστα καταλαβα απολυτα αυτο που λες. Εγω δεν λεω ουτε για πολυ φως ουτε λιγο φως. Λεω το φως του ενυδρειου. Και για να το παω λιγο παραπερα, αν στησεις ενα αφρικανικο χωρις φυτα δεν προκειται να βγαλεις αλγες αμεσως αλλα σε βαθος χρονου. Ετσι δεν ειναι; και φαντασου δεν εχει κανεναν να την ανταγωνιστει. Ε για φαντασου τωρα να το ξεκινας κανονικα με τα φυτακια σου, γρηγορης αναπτυξης. Χωρις λιπασματα και χωρις τιποτα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Θοδωρα..εδω δεν μιλαμε για τον φωτισμο του ενυδρειου..αλλα για πολυ φωτισμο...κοιτα τι φως εχει,2χ24 σε 60 λιτρα συν ανακλαστιρες...μιλαμε για 1 βατ ανα λιτρο σχεδον...αυτο δεν το λες λιγο...Επισης για να υποστηριξεις τετοιο φωτισμο,θες φουλ λιπανση και παροχη co2..πραγμα που ο φιλος δεν εχει και δεν μπορει να ριξει και λιπασματα..Για ξανασκεψου λοιπον παλι,αν μπουμπουνισει ολο αυτο το φως καπακι,χωρις τιποτα αλλο,θα εχει η δεν θα εχει αλγες σε λιγο καιρο?

Ασε που τα φυτα του θα πανε καλα και με λιγοτερο φωτισμο τωρα στην αρχη,μεχρι να στρωσει το ενυδρειο και να μπορει να ριχνει και λιπασματα και να κανει και αλλαγες νερου.

 

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...