Jump to content

Ξεκίνημα φυτεμένου


Nikolson

Recommended Posts

Update!!!

 

attachicon.gifa.jpgattachicon.gifb.jpgattachicon.gifc.jpgattachicon.gifd.jpgattachicon.gife.jpgattachicon.giff.jpgattachicon.gifg.jpgattachicon.gifh.jpg

 

 

Μπήκε co2 το κιτ της sera με 2 μπουκάλες 500gr και ένα πυροσβεστήρα 5kgr....Πόσες φυσαλίδες το λεπτό πρέπει να μετράω??Να το έχω να δουλεύει μόνο όταν τα φώτα είναι ανοιχτά?(το έχω στις 110 το λεπτό προς το παρόν)

 

attachicon.gif12080905_1627261977529031_392459822_n.jpg

 

Ακόμα πήρα και ph controller το οποίο δεν έχω ιδέα πως δουλεύει άλλα διαβάζοντας θα το βρω...θα συνδέσω το c02 επάνω για να ανοίγει και να κλείνει μόνο του...εαν κάποιος γνωρίζει ας μου στείλει πμ τηλ να τον πάρω να μου πει η εαν δεν βαριετέ ας γράψει εδώ!!

 

 

attachicon.gif11.jpg

 

Εδω μας αναφερεις αυτο.

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Γιώργο.....εχω ανοίξει ενα άλλο θέμα( http://www.aquazone.gr/forums/topic/101700-co2-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85/ ) και μου είπαν και το διόρθωσα....ευχαριστώ πάντς φυλος

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο Γιώργο.....εχω ανοίξει ενα άλλο θέμα( http://www.aquazone.gr/forums/topic/101700-co2-%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85/ ) και μου είπαν και το διόρθωσα....ευχαριστώ πάντς φυλος

 

Το ονομα μου ειναι Δημητρης!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, την πλατη θα την καλυψουν τα φυτα αλλα το μαυρο φοντο θα αναδυκνυει το χρωμα τους!

Link to comment
Share on other sites

 :-) :-) :-) με παραπλάνησε το  giorgosmarios!!!

:bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Τις μπουκαλες τις εχεις και δουλευουν μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?

Τις μπουκαλες τις εχεις και δουλευουν μαζι?

οχι αν τελειώσει η μια θα βάλω την άλλη!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ήταν πολύ τουρλουμπουκι το όλο θέαμα είπα να το πειράξω λιγάκι...και αφού μπήκε και co2 να δοκιμάσω και ένα γκαζονακι....επίσης έχω ψηλό μπερδευτεί με το phcontroler εαν κάποιος ξέρει μου λεει, λογικά είναι 6,82 εαν όλα είναι οκ ρυθμισμένα.Εαν γυρίσω διακόπτη απλά αρχίζει και ανεβαίνει/κατεβαίνει λογικά για να ρυθμίσω που να κλείνει/ανοίγει το ρεύμα 

Όλα τα σχολεία  αρνητικά/θετικά καλλοδεχουμενα!!

 

 

Ρε φιλε εχω τον ιδιο Controller αλλα εχω να τον χρησιμοποιησω πανω απο χρονο, δεν πολυ θυμαμαι..

Δες εδω το manual ...

http://doc.diytrade.com/docdvr/1306637/21405069/1305869833.pdf

Το hi low ειναι για να ρυθμιζεις ποτε να δινει ρευμα , δες το λιγακι και στο manual.

Παντως το ηλεκτροδιο του να ξερεις ειναι μαπα, και ειδικα μεταχειρισμανο που το πηρες .

Αν μπορεσεις οικονομικα παρε της american marine.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φιλε εχω τον ιδιο Controller αλλα εχω να τον χρησιμοποιησω πανω απο χρονο, δεν πολυ θυμαμαι..

Δες εδω το manual ...

http://doc.diytrade.com/docdvr/1306637/21405069/1305869833.pdf

Το hi low ειναι για να ρυθμιζεις ποτε να δινει ρευμα , δες το λιγακι και στο manual.

Παντως το ηλεκτροδιο του να ξερεις ειναι μαπα, και ειδικα μεταχειρισμανο που το πηρες .

Αν μπορεσεις οικονομικα παρε της american marine.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου θα χαζέψω το manual... μήπως έχεις λινκ με το ηλεκτρόδιο που λες? Πόσο κάνει ξέρεις?

Link to comment
Share on other sites

Πως και εχεις χαμηλο ph?Κανεις κατι?Επεξεργαζεσαι το νερο και το μαλακωνεις?

Link to comment
Share on other sites

Πως και εχεις χαμηλο ph?Κανεις κατι?Επεξεργαζεσαι το νερο και το μαλακωνεις?

 

Το stratum θα ειναι Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Πως και εχεις χαμηλο ph?Κανεις κατι?Επεξεργαζεσαι το νερο και το μαλακωνεις?

Μήπως το co2 το είχα στις 90 φυσαλίδες το λεπτο αλλα απο εχθες το εβαλα στις 50 γιατι έβλεπα του otociclous να ζορίζονται...

Ελπίζω να ανέβει σιγά σιγά γιατι δεν ειναι και οτι καλύτερο για τα Pseudomugil furcatus που εχω μεσα :-(

Link to comment
Share on other sites

Το co2 ριχνει το ph αλλα και το stratum που εχεις (αν θυμαμαι καλα) ριχνει το ph επεισης.

Link to comment
Share on other sites

Το stratum θα ειναι Γιωργο.

 

Μπορει αλλα ειναι και το Co2 που τωρα το ειδα οτι εβαλε ο φιλος.....δεν το θυμομουνα! :)

Γιατι κι εγω τοσο μετραω....6.8 αλλα εχω κι εγω το stratum! 

 

 

Μήπως το co2 το είχα στις 90 φυσαλίδες το λεπτο αλλα απο εχθες το εβαλα στις 50 γιατι έβλεπα του otociclous να ζορίζονται...

Ελπίζω να ανέβει σιγά σιγά γιατι δεν ειναι και οτι καλύτερο για τα Pseudomugil furcatus που εχω μεσα :-(

 

Ποιο?Δεν καταλαβα.... :)

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 είναι που κατεβάζει το ph. Στο δικό μου φυτεμένο ενυδρείο, που ξεκίνησα πριν 20 περίπου μέρες, από την 5η μέρα και μετά που έκανα την πρώτη μέτρηση το ph ηταν 6,2 από 7,4 που περίπου βγάζει η βρύση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο το Co2 οτι κατεβαζει το ph...

To ph πεφτει εκτος απο το Co2 , απο τις τανινες απο τα ξυλα, απο τον βυθο οπου εχει μαζεψει βρωμια, και απο το αν χρησιμοποιουμε ενεργο υποστρωμα.

Εξαρταται και απο την kh που εχουμε.

Και εγω σε ενυδρειο με ενεργο υποστρωμα akadama χωρις co2 ειμαι στο 6,4, αλλα με 0-1 kh... :)

Και σε φυτεμενο με 3-4 khμε co2  και βρωμικο βυθο ειμαι στο 5,8-6 ...

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Χάζευα τιμές στο ebay για spray bar και το ποιο φτηνό που βρηκα ειχε 18 euro χωρίς τα μεταφορικα!!Ετσι αποφάσισα να κάνω ενα μονος μου γιατι μου φάνηκαν πεταμένα λευτα...μου κόστισε 60 λεπτά και δουλευει τέλια !!!

post-15480-0-35648000-1445170064_thumb.jpgpost-15480-0-19081200-1445170063_thumb.jpg

 

Το γκαζόν έπιασε , η riccia πάει σφαίρα ,τα κόκκινα επίσης πάνε πολύ καλά και η μοσσ στο δεντράκι.  Η Marsilea hirsuta και η Hydrocotyle - Tripartita πανε λιγο ποιο αργα αλλα φταίω και εγώ γιατι εχω βαλει απο πίσω τους ενα φυτο απο το ικεα και Hygrophila Difformis και τα έχουν πλακώσει!

 

post-15480-0-67192400-1445171660_thumb.jpgpost-15480-0-33779000-1445171667_thumb.jpgpost-15480-0-24607000-1445171658_thumb.jpgpost-15480-0-97047500-1445171662_thumb.jpgpost-15480-0-85405800-1445171664_thumb.jpgpost-15480-0-57868100-1445171656_thumb.jpg

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σωστά έτσι το spray bar;

Μεγάλες μου φαίνεται σου βγήκαν οι τρύπες. Λογικά ή δεν θα έχεις πίεση ή δεν θα βγαίνει το νερό απ' όλες τις τρύπες.

Επίσης όσο ωραίο είναι το ενυδρείο σου, τόσο άσχημα κάθεται στο μάτι ο diffuser. Ή βάλε εξωτερικό που κάνει και καλύτερη δουλειά ή κρύψε τον κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει σωστά έτσι το spray bar;

Μεγάλες μου φαίνεται σου βγήκαν οι τρύπες. Λογικά ή δεν θα έχεις πίεση ή δεν θα βγαίνει το νερό απ' όλες τις τρύπες.

Επίσης όσο ωραίο είναι το ενυδρείο σου, τόσο άσχημα κάθεται στο μάτι ο diffuser. Ή βάλε εξωτερικό που κάνει και καλύτερη δουλειά ή κρύψε τον κάπως.

Ειχα μικρότερες τρύπες αλλα μου έβγαζε με πολυ πίεσή και τα εκανε ολα λίμπα... τωρα βγάζει απο ολες τισ τρύπες αλλα με χαμηλή πίεση!!

Εξωτερικό??περιμένω ακόμα καποια φυτα και εχω σκοπο να τον κρύψω.

Link to comment
Share on other sites

Τις τρυπες του σπρευ τις εχεις προς την επιφανεια? Και γιατι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχουν εξωτερικά, λένε ότι κάνουν πολύ καλή δουλειά (προσωπικά δεν τα έχω δοκιμάσει). Μπαίνουν στον σωλήνα εξόδου του φίλτρου:

http://www.ebay.com/itm/Aquarium-CO2-ATOMIZER-SYSTEM-Diffuser-Hose-air-Regulator-Bubble-Counter-/351196859668?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item51c4f6cd14

http://www.ebay.com/itm/External-Turbo-CO2-Reactor-Diffuser-12-16mm-for-Aquarium-Plants-Atomizer-/390881062979?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item5b0253b043

 

Βάλε και ένα φόντο στην πλάτη να δείξει περισσότερο...

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα πολύ όμορφο το ενυδρείο σου,εχω το ιδιο υποστρωμα πως καταφερες και εβαλες σε αυτο το υποστρωμα γκαζον και δεν σου εφευγε πεδευτηκα τοσο πολυ μεχρι που το εβγαλα και θελω πολυ να βαλω........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...