Jump to content

Recommended Posts

Αλλη μια ερωτηση βρε χρηστο.τα ταισματα τα μειωσες μ βαση την ηλικια η το μέγεθος;;;

Link to comment
Share on other sites

Τα μείωσα μετά από 7 μήνες νομίζω, και μου το έδειξαν κατά κάποιο τρόπο τα ψάρια. Νομίζω πάντως, ότι θα μπορούσα να κρατήσω 1-2 μήνες ακόμα με συχνό τάισμα, αλλά λίγο μειωμένο. Η λογική μου ήταν να δώσω στα ψάρια την δυνατότητα να χτιστούν τους πρώτους μήνες δυνατά, αφού το χρειάζονται, και να μην τα ταλαιπωρώ στη συνέχεια (συκώτι κλπ) προσπαθώντας να τα κάνω γρήγορα "πιατέλες". Το μέλλον θα δείξει ίσως, αν έκανα σωστή επιλογή.

Έγινε επεξεργασία - kadmos
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.η μεγαλη μου απορία ειναι απλα ψαρια που για διάφορους λογους δεν πηραν σ μεγεθος το αναμενομενο σ 12 ..15 μηνες τα ταιζουμε αρκετα δλδ 6..7 γευματα ;;η 3 βαρια 4 οπως ειπες.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα Δημήτρη, έχω καταλάβει ότι αν τα ψάρια μείνουν πίσω επειδή δε διαχειρίστηκαν σωστά όταν έπρεπε, πολύ δύσκολα ανατρέπεται η κατάσταση στη συνέχεια. Δε λέω ότι απαραίτητα το ψάρι θα είναι προβληματικό, αλλά (αναλόγως και την περίπτωση) σίγουρα δε θα φτάσει εκεί που θα μπορούσε αν μεγάλωνε σωστά. Προσωπικά αν το κομμένο ψάρι έχει όρεξη, θα το τάιζα και 6 και 7 φορές. Το θέμα με τη σωστή διατροφή και τις συνθήκες του νερού, ιδιαίτερα στο μεγάλωμα, δεν έχει να κάνει μόνο με τους δίσκους, αλλά με όλα τα ψάρια. Απλά με κοπαδόψαρα όπως οι δίσκοι, προκείπτουν συνήθως στη συνέχεια άλλα θέματα με το "αδύναμο" ψάρι/κρίκο όπως κυνηγητά  και απομόνωση, με δυσάρεστη κατάληξη πολλές φορές.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα εγω φταίω!!!!!να χαιρεσαι τα ψαρια σου φιλε κ ευχαριστω κ παλι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικό επίσης ρόλο παίζουν και τα ενδοπαράσιτα τα οποία φρενάρουν την ανάπτυξη ενός ψαριού ακόμα και άν αυτό τρώει 6-7 ή 77 φορές την ημέρα όπως φυσικά και η ποιότητα νερού και ο ελεύθερος όγκος νερού ανά ψάρι....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος kadmos έγραψε:

Και μερικές εικόνες από κάποιους ακόμα κατοίκους του ενυδρείου.

L 168, L200(Hemiancistrus subrividis), το ένα από τα δύο κορίτσια ramirezi.:D

 

IMG_3850a.jpg

IMG_3853a.jpg

IMG_3855a.jpg

IMG_3845a.jpg

IMG_3803a.jpg

Πανέμορφα ψάρια, Χρήστο !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Ευτύχη! Θα προσπαθήσω να τραβήξω τις επόμενες μέρες, φωτογραφίες και των υπόλοιπων πλέκο του ενυδρείου, προς τέρψιν του πλεκοκαμμένου πληθυσμού της παρέας.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο αποτέλεσμα Χρήστο, πολλά μπράβο, είναι κόσμημα,

αλλά Live είναι πολύ ομορφότερα...

Δίσκοι και πλέκο δένουν και σε απογειώνουν....:thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ζαλιζομαι.....

Πολύ ομορφο το δισκοκοπάδι σου Χρήστο! 

Να τα χαίρεσαι!

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ομορφότερα ενυδρεία... Ειδικά κάνα δυο σου δίσκοι είναι εξαιρετικά όμορφοι και ειδικά ένας πάρα πολύ κοντά στα καλά και ακριβά άγρια tefe... Μπράβο και πάλι μπράβο!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 22/12/2016 at 1:48 ΜΜ, το μέλος kadmos έγραψε:

Ευχαριστώ Ευτύχη! Θα προσπαθήσω να τραβήξω τις επόμενες μέρες, φωτογραφίες και των υπόλοιπων πλέκο του ενυδρείου, προς τέρψιν του πλεκοκαμμένου πληθυσμού της παρέας.:)

Ανυπομονούμε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...