Jump to content

Παρουσίαση Νέου Malawi 250 Lt.


Andreas_Kouv

Recommended Posts

Εχε υπόψη σου οτι στην αρχή μπορει να βλέπεις τα φυτά σου να "πέφτουν". Θέλουν το χρόνο τους να προσαρμοστούν στο ενυδρειο σου. Φρόντισε να τους παρέχεις οτι χρειάζονται σε φωτισμό και αλλα ανάλογα με το ποσο απαιτητικά ειναι και θα σε εντυπωσιάσουν πολύ. Στη θέση σου πάντως θα έβγαζα οοοοολες τις πέτρες και θα έβαζε μεγαλύτερες σε μέγεθος απο μια συγκεκριμένη πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Safarpn, τώρα που γύρισα βρήκα ένα φύλλο να επιπλέει, αποκολλήθηκε μόνο του και δεν ήταν κίτρινο! Μάλιστα δεν είναι ούτε από την μεριά που το χτυπάει το φίλτρο μου!

Αν ξανά κάνω αλλαγή Aquascape θα με εκτελέσουν στο μπαλκόνι για παραδειγματισμό εδώ στο σπίτι, οπότε δεν θα κάνω τίποτα άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Safarpn, τώρα που γύρισα βρήκα ένα φύλλο να επιπλέει, αποκολλήθηκε μόνο του και δεν ήταν κίτρινο! Μάλιστα δεν είναι ούτε από την μεριά που το χτυπάει το φίλτρο μου!

Αν ξανά κάνω αλλαγή Aquascape θα με εκτελέσουν στο μπαλκόνι για παραδειγματισμό εδώ στο σπίτι, οπότε δεν θα κάνω τίποτα άλλο...

Θελει θυσίες το χόμπι!!!! Μια ερώτηση, την σφαιρική γκρι πετρα στα δεξια οπως και την μικρη διπλα της κατεβασε την απο εκει ειναι λιγο ακυρες....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα προσωπικά μου αρέσει το αποτέλεσμα .... Όσο για την αλλαγή Aquascape θα σου πρότεινα να το αφήσεις όπως είναι κ μετά από καιρό όταν το βαρεθείς φτιάχνεις κάτι καλύτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά μην αγχώνεσαι. Εγώ είχα παρατηρήσει όταν έστηνα καινούριο ενυδρείο, οι valisneria πολλές φορές δεν έπιαναν καθόλου και έβαζα άλλες και υπήρχαν μερικές που δεν σταματούσαν να μεγαλώνουν.

Είναι μέχρι να ισορροπήσει λίγο το ενυδρείο.

Όσο για το στήσιμο, άφησε το έτσι αφού σ' αρέσει Ανδρέα. To αν θα είναι λειτουργικό για τα ψάρια θα το καταλάβεις στη πορεία.

Εμείς μπορεί να βλέπουμε κάποια λαθάκια, αλλά το θέμα είναι να τα δεις και εσύ και να καταλάβεις για ποιο λόγο είναι λάθη. 

Αν τα κάναμε από την αρχή όλα σωστά, ποιο το νόημα? 

Με τον καιρό που θα αποκτήσεις εμπειρία, θα δεις και θα κρίνεις τι και αν χρειάζεται αλλαγή. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά! Δημήτρη είχες δίκαιο για τις δύο πέτρες, δοκίμασα να τις βγάλω και τελικά ήταν καλύτερα έτσι! Στάθη μου άρεσαν πολύ τα επιχειρήματά σου φίλε! :thumbsu:

Σήμερα ως το βράδυ θα έρθουν και οι νέοι κάτοικοι! Ανυπομονώ να τα φέρω!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που με ακουσες και εβγαλες τις πετρες απο πανω!!! Μπράβο πολυ ομορφο και με τον καιρο θα γίνει και ομορφότερο!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κανες ομορφο κ λειτουργικο συναμα!Ευχομαι να τα χαρεις!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους, μόνταρα και ένα μικρό βιντεάκι έτσι απλά για την φάση!....

https://www.youtube.com/watch?v=kkLvGtDKCg4

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο! Μπράβο!

Τα ψάρια δείχνουν ότι είναι λίγο στα χαμένα αλλά λογικό είναι! :)

Με τον καιρό θα δείξουν συμπεριφορές

Sent from my XT1032 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στάθη έχεις δίκαιο! Τα ψαράκια είναι ακόμα ψαρομένα

Έγινε επεξεργασία - zetasss
Link to comment
Share on other sites

Στάθη έχεις δίκαιο! Τα ψαράκια  είναι ακόμα ψαρομένα, αλλά βλέπω πως δειλά δειλά παίρνουν αέρα! Η φάση είναι πως εξερευνούν κάθε κρυψώνα, και χώνονται και στα πιο τρέλα σημεία!

Έχω όμως και μια ανησυχία, πήρα τροφή από ενυδρειακο pet shop της γειτονιάς. Η τροφή είναι της επωνυμίας Tropical και προτίμησα την Omnivore, αλλά έκανα τη βλακεία από απειρία και αγόρασα μπιλιτσες αντί για μικρά φύλα, και βλέπω πως τα ψάρια δυσκολεύονται να την καταναλώσουν. Εσείς τι τροφή χρησιμοποιείται?

Έγινε επεξεργασία - zetasss
Link to comment
Share on other sites

Που να τα δεις όταν αρχίσουν και τις ανασκαφές!! :)

Γενικά εγώ είμαι υπέρ για τα φυλλαράκια. Ότι ψάρι είχα τα έτρωγαν μετά μανίας.

Οι μπιλίτσες πάντα τα δυσκόλευαν. Μόνο τα μεγαλύτερα σε μέγεθος τις έτρωγαν αλλά πάλι όχι με όση μανία έτρωγαν τα φύλλα.

 

Καλά έκανες και πήρες αυτή την τροφή, γιατί τα ψάρια σου είναι από τα λίγα mbuna που δεν είναι φυτοφάγα αλλά παμφάγα.

Καλό θα ήταν να πάρεις και σπιρουλίνα και να δίνεις 1-2 φορές την εβδομάδα για να έχουν πλήρη διατροφή.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ενυδρειο!

 

Για τις τροφες εγω πιστευω ειναι αναλογα το μεγεθος του ψαριου καθαρα.Δηλαδη στα δικα μου (saulosi) ειδα οτι τα φυλαρακι οσο τα ψαρια ηταν μικρα ηταν ιδανικα και με τα πελλετ ζοριζοντουσαν.Μετα τους εξι μηνες ομως τα flakes νομιζω οτι πιο πολυ λερωνουν για το λογο οτι ειναι μικρα κομματια που παρασυρει η ροη του φιλτρου και τα ψαρια τρεχουν σαν παλαβα να προλαβουν αλλα καποια πανε αναμεσα στις πετρες και στο φιλτρο.Με τα πελλετ πλεον δεν μενει ουτε ψιχουλο και ειναι αρκετα μεγαλα για να βαλουν στον στομα τους καμια 10αρια κομματια το καθε ψαρι και να τα μασουλησουν με την ησυχια τους.Φυσικα δεν ταιζω τοσο πολυ αλλα θελω να πω οτι χωρανε στο στομα τους.Πλεον τα flakes ειναι στην ακρη και δινω τις ιδιες τροφες σε πελετ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διάβασα τις απαντήσεις σας και πήγα πήρα μια ακόμα τροφή, εταιρίας Ocean Nutrition, ειδική για φυτοφάγες κιχλίδες με βάση τη σπιρουλίνα! Μου είπε ο pet sop-άς πως είναι πολυ Καλή... Μπορώ να ταίζω εναλλάξ τις τροφές μέρα παρά μέρα, έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Για μενα οσεαν νουτρισιον είναι η κορυφαια.Εναλλαξ είναι το σωστο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία John! Χαίρομαι που δεν μου είπε χαζομάρα το pet shop που εμπιστεύομαι! Παρατηρώ πώς το ένα ψάρι κρύβεται όλη μέρα, ενώ τα άλλα κολυμπάνε παντού, τι μπορεί να φταίει ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στάθη εδώ και τρεις-τέσσερις μέρες δεν το είδα το ψάρι, να φανταστείς νόμιζα πως το έχασα! καθημερινά μετρούσα  για ενδείξεις Αμμωνίας, αλλά ευτυχώς τίποτα! Τελικά σήμερα που άνοιξα καπάκι και τάισα σχολαστικά παίζοντας με τα ψάρια στην επιφάνεια έκανε δειλά δειλά την εμφάνισή του! κρύβεται μέσα στην αριστερή ντάνα με πέτρες που έχω φτιάξει. Δεν ξέρω αν η διατροφή του είναι επαρκής... Έχω ταμπλέτες βυθού της SERA (Viformo) να του ρίξω καμία εκεί που κρύβεται?

Link to comment
Share on other sites

Δες μηπως η κοιλια του ειναι πρησμενη.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, εννοείς το ψαράκι να ετοιμάζει αυγά? Σωστά κατάλαβα? Αν εννοείς αυτο το ψαράκι για το οποίο μιλάω πρέπει να είναι θηλυκό. Είναι σχετικά μικρό και έχει ελάχιστο μαύρο στο ραχιαιο περίγυρο, αλλά δεν είναι φουσκωμένο στην περιοχή της κοιλιάς. Επιπλέον είναι μικρά ψάρια σε μέγεθος, άρα θα είναι και νέα ηλικιακά, και δεν νομίζω πως μέσα σε μια βδομάδα που τα έχω προσαρμόστηκαν τόσο γρήγορα που θα αρχίσουν να αναπαράγονται...

Link to comment
Share on other sites

Οχι,εννοω μηπως εχει malawi bloat.Ειναι πολυ συχνη παθηση στα μπουνα της malawi κ δυσκολα γλιτωνουν οσα ψαρια παθησουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...