Jump to content

Test πόσο απαραίτητα είναι σε ενα νέο .


Recommended Posts

Θεωρώ πως με την ύπαρξη μετρήσεων, γίνετε πιο ευκολη και πιο σίγουρη η οποιαδήποτε διαδικασία (είτε στρώσιμο, είτε συντήρηση).

Οσον αφορά ενυδρεία  που γίνετε επεξεργασία του νερού ή φυτεμένα ενυδρεία θεωρώ τα τεστ απαραίτητα. 

Προσωπικά χρησιμοποιώ τεστ ph kh για το ενυδρείο που έχω τους γεωφάγους μιας και χρησιμοποιώ όσμωση, και για το φυτεμένο μου χρησιμοποιώ και τεστ Fe. NO3, και PO4  μιας και πάνω σε αυτά βασίζεται η λίπανση. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα με τα τεστ, το κόστος τους ή η δυσκολία στη χρήση τους;

 

Φανταζομαι η αιτια που ανοιξε το θεμα ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ είναι ότι επιδη μπορούμε και διχως αυτά,ειναι περιττο κοστος.

 

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ.Δεν νομιζω να εννοει ότι είναι αχρηστα?

 

Και στο θεμα πιστευω πρεπει να γινει ο δαχωρισμος,νεων και στρωμενων ενυδρειων

 

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι η αιτια που ανοιξε το θεμα ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ είναι ότι επιδη μπορούμε και διχως αυτά,ειναι περιττο κοστος. Θεωρώ οτι μπορούμε να δώσουμε συμβουλές και χωρίς αυτά . Υπο προϋποθέσεις βέβαια .

 

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ.Δεν νομιζω να εννοει ότι είναι αχρηστα? Σαφώς και δεν είναι άχρηστα .

 

Και στο θεμα πιστευω πρεπει να γινει ο δαχωρισμος,νεων και στρωμενων ενυδρειων Το θέμα εδω είναι μόνο για τους νέους με νέα ενυδρεία , αλλά ως συνήθως ξεφεύγουμε .

 

Εγω αυτό που θέλω να πω είναι οτι , όπως ο argy1 ( και πολλοί από εδώ μέσα ) έδωσε τις προφορικές οδηγίες και πήγαν όλα καλά χωρίς τη χρήση τέστ , έτσι θα ήθελα να έχουμε τη μέθοδο αυτή και γραπτά .

Όταν μπαίνει κάποιος και μας λέει οτι δεν έχει την οικονομική δυνατότητα να πάρει τέστ , γιατί εμείς του παρουσιάζουμε τα πράγματα λες και ήρθε η καταστροφή ;

Γιατί δεν του λέμε οτι ξέρεις κάτι φίλε , μην πάρεις τέστ αλλά θα πρέπει να βάλεις και νερό στο κρασί σου , μειώνοντας τις απαιτήσεις σου σε ψάρια ή προσέχοντας τη διατροφή ή και τα δύο μαζί .

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τους παρουσιάζουμε τα διάφορα προβλήματα σαν ανυπέρβλητα που ταυτόχρονα φτιάχνουμε ενα νέο χομπίστα να πιστεύει τα ίδια πράγματα σαν θέσφατο .

Δεν θεωρείτε οτι είναι λάθος αυτό ;

Επιτέλους μιλήστε με ειλικρίνεια όσοι έχετε δώσει οδηγίες να στρωθεί ενα ενυδρείο χωρίς τη χρήση τέστ , μη τα λέμε μόνο μεταξύ μας στις συναντήσεις .

 

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους μιλήστε με ειλικρίνεια όσοι έχετε δώσει οδηγίες να στρωθεί ενα ενυδρείο χωρίς τη χρήση τέστ , μη τα λέμε μόνο μεταξύ μας στις συναντήσεις .

Σε πολλά από αυτά που είπες και αφορούν το στρώσιμο θα συμφωνήσω Σταμάτη, αλλά αυτό το τελευταίο θέλω να το διευκρινισεις. Υπάρχουν δλδ μέλη που δεν είναι ειλικρινή στο φόρουμ, λένε δλδ ψέματα στα νέα μέλη για τα τεστ και το στρώσιμο και στις συναντήσεις κουβεντιάζοντας με εσένα λένε αλλά;

Επί του θέματος τώρα, το στρώσιμο οπως το περιγράφεις, εφαρμόζεται με όλα τα ψαράκια; Δλδ και με κάποια πιο ευαίσθητα ψάρια; Ειλικρινά, θα το πρότεινες σε κάποιον αρχάριο με κάποια ακριβά ψάρια. Είναι 100 τοις 100 οι πιθανότητες επιτυχίας από έναν αρχάριο; :)

Link to comment
Share on other sites

.......................... Υπάρχουν δλδ μέλη που δεν είναι ειλικρινή στο φόρουμ, λένε δλδ ψέματα στα νέα μέλη για τα τεστ και το στρώσιμο και στις συναντήσεις κουβεντιάζοντας με εσένα λένε αλλά;

.........

 

Ακόμα και μαζί όταν βρεθήκαμε στη Θεσσαλονίκη το συζητάγαμε αυτό .

Η φράση " αμα το γράψουμε αυτό στο φόρουμ θα γίνει χαμός " επαναλαμβάνετε σε κάθε συνάντηση που κάνουμε και σχεδόν σε κάθε τραπεζάκι .

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ρε παιδια τι χανουμε οσοι δεν ερχομαστε....μηπως τελικα ειναι λιγο πιο απλα τα πραγματα;

Link to comment
Share on other sites

Οπως αναφερθηκε και απο το Σταματη και τον argy, παιζει συμαντικο ρολο η μεταδοση τις πληροφοριας πως θα γινει

και βασικοτερα κατα ποσο ο αλλος θα το πραξει κατα γραμμα.  

Link to comment
Share on other sites

Τελικα  αυτές  οι συναξεις ,δεν βοηθησαν καθολου το φορουμ.

Όλα τα <<<<< ωραια>>> εκει συμβαινουν,και εμεις που ειμαστε στην απεξω,περα βρεχει.

Παντα το ελεγα,γιατι δηλ.καλουνται καποιοι από καποιους σε καφετεριες,για να αναλυσουν θεματα,που αφορουν και εμενα η σαν εμενα ανθρώπους ,που ζουν στην επαρχεια,δεν το καταλαβα ποτε.

Η καφετεριες είναι καλες μονο για καφε,και αντε να δουμε και την φατσα ο ενας του αλλου,και να γνωριστούμε και προσωπικα ,αν θελουμε με καποιους,

 

Δεν είναι χωροι ,που θα αναλυσουμε τα ενυδρειακα θεματα ,γιαυτα υπαρχει το aqua  zoone.

 

Το τι λεγονται σε ιδιοτικες συνομιλιες,δεν με αφορουν καθολου,αλλα δεν είναι και σωστο,να τις δημοσιοποιουμε,όταν μας βολευει.

 

Οποτε ας μενουμε στο θεμα,μπας και καταληξουμε καπου.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς ρε παιδια τι χανουμε οσοι δεν ερχομαστε....μηπως τελικα ειναι λιγο πιο απλα τα πραγματα;

 

Το φορουμ είναι για πλακα,τα σοβαρα εκει λεγονται,εδώ μεσα είναι για τζερτζελο..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα  αυτές  οι συναξεις ,δεν βοηθησαν καθολου το φορουμ. Λάθος , βοήθησαν και πολύ μάλιστα .

Όλα τα <<<<< ωραια>>> εκει συμβαινουν,και εμεις που ειμαστε στην απεξω,περα βρεχει. Πράγματι όλα τα ωραία εκεί είναι και ακόμα καλύτερα όταν είχαμε το χώρο μας .

Παντα το ελεγα,γιατι δηλ.καλουνται καποιοι ( μα δεν γίνονται ειδικά καλέσματα για κάποιους , το κάλεσμα περιλαμβάνει τους πάντες ) από καποιους σε καφετεριες,για να αναλυσουν θεματα,που αφορουν και εμενα η σαν εμενα ανθρώπους ,που ζουν στην επαρχεια,( τι να κάνουμε δηλαδή , να μη γίνονται συναντήσεις επειδή δεν μπορεί η επαρχεία να παρευρίσκεται ) δεν το καταλαβα ποτε. Για την επαρχία έχω αγωνιστεί για να γίνονται συναντήσεις αλλά .......

Η καφετεριες είναι καλες μονο για καφε,και αντε να δουμε και την φατσα ο ενας του αλλου,και να γνωριστούμε και προσωπικα ,αν θελουμε με καποιους,

 

Δεν είναι χωροι ,που θα αναλυσουμε τα ενυδρειακα θεματα ,γιαυτα υπαρχει το aqua  zoone. Εεε... καλά τώρα είσαι υπερβολικός !!!

 

Το τι λεγονται σε ιδιοτικες συνομιλιες,δεν με αφορουν καθολου,αλλα δεν είναι και σωστο,να τις δημοσιοποιουμε,όταν μας βολευει. Αυτό δεν το κατάλαβα .

 

Οποτε ας μενουμε στο θεμα,μπας και καταληξουμε καπου. Ελα ντε !!!

 

Πάμε στο θέμα μας όμως .

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι δικοπο μαχαιρι :)

Θεωρω εναν που μολις μπηκε και δε ξερει ποιον να πρωτοσυμβουλευτει και του ζαλιζουν τον ερωτα θα καταληξει σε λαθη... Και εγω αν γνωρισω τον μητσο τον πετρο και με παρει υπο την επιβλεψη του και μου πει προφορικα και μου ριξει και μια 'φαπα' τυπου συνελθε θα ειναι διαφορετικα...απο το να διαβασω 15 αποψεις του τι να κανω που θα καταλληψω σε ενα συνοθυλευμα απ αυτους που μου εγραψαν αυτα που μου ειπαν στο πετ σοπ και αυτα που ειχα στο μυαλο μου:). Ειναι λιγο περιεργη η αρχη καλως η κακως.

Εγω δεν εχω κανει ποτε τεστ αμμωνιας και ποτε νιτρωδη( μονο με στικ οταν ξεκινησα) το αποτελεσμα αυτου ηταν να χασω 2-3cory 2-3 gouramisδε θυμαμαι αλλο... μεχρι που εστρωσε και απο τοτε κανω μπολι σε οτι φτιαχνω... Απο τοτε εχω χασει(ακυρα τελειως) μονο καποιους οτοκυκλους( δεν ειναι και απο τα πιο ευκολα το θεωρω τυχαιο γεγονος γιατι τα υπολοιπα οτο 1,5 χρονο και σε ενυδρειο που αμελησα ζπυν και βασιλευουν)

Απο τεστ μονο po4/no3/ph/kh-gh

Επισης να πω στην περιπτωση μου δεν το εκανα λογω κοστους γιατι αυτο το ειχα ξεπερασει προπολου( τωρα δυστηχως παιζει και αυτο)

ΥΓ να προσθεσω οτι εχω συμβουλεψει και εγω σε νεους να εχουν αυτες τις μετρησεις αμμωνιας/ νιτρωδων και ας μην το εκανα εγω ποτε.

Υγ2 η ριζα του κακου ξεκιναει απο την αρχη που ειτε τα ειδαμε σε πανηγυρια η καπου και ειπαμε το θελουμε οποτε συνηθως η πρωτη επαφη ειναι το πετ σοπ και κυριως μια πολυ γνωστη αλυσιδα.

Έγινε επεξεργασία - retard20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και μαζί όταν βρεθήκαμε στη Θεσσαλονίκη το συζητάγαμε αυτό .

Η φράση " αμα το γράψουμε αυτό στο φόρουμ θα γίνει χαμός " επαναλαμβάνετε σε κάθε συνάντηση που κάνουμε και σχεδόν σε κάθε τραπεζάκι .

 

Aυτο ειμαι σιγουρος οτι συμβαινει...

Πολλοι πιστευω οτι δεν αναφερουν σωστα τις παραμετρους τις αλλαζουν στα φορουμ εκει που τους  βολευει.. 

Και μετα εσυ που προσπαθεις να βοηθησεις βγαλε ακρη, αυτα εχω βαρεθει και στα φορουμς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι τα τεστ για ένα αρχάριο είναι χρήσιμα (και) γιατί του προσφέρουν άμεση επαφή με το θέμα της χημείας του ενυδρείου, τις μεταβολές και τις αντιδράσεις του συστήματος. Η συμβουλή από κάποιον έμπειρο χομπίστα μόνο, είναι χρήσιμη -ίσως σωτήρια-, αλλά η προσωπική εμπειρία προσφέρει άλλο τρόπο προσέγγισης στο χόμπυ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια στα φόρουμ και μπορώ να πω με 100% βεβαιότητα ότι άλλα γράφονται εδώ και άλλα συζητιούνται στις συναντήσεις, παλιότερα που ήμουν τακτικότερος θαμώνας σε συναντήσεις πάντοτε γίνονταν αυτό.

 

Τώρα γιατί άλλα λέμε εδώ και αλλά στις συναντήσεις δεν ξέρω είναι ένα μυστήριο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αλλοι τονοι αλλη διαθεση αλλος ο προφορικος λογος και πολυ περισσοτερο υγιεις διαλογοι μεσα απο αυτον(οπως ειναι λογικο)!!

Επισης δυσκολο να συντονισεις καποιον απο το φορουμ πρεπει να τον κερδισεις που και αυτο χανεται σε συναρτηση χρονου/διατυπωσης και διαφορετικων απαντησεων(οχι παντα).

Επισης το συγκεκριμενο θεμα πρεπει να ανοιξει οπως αυτο μς την αμμωνια...

Γινεται?

Πως; γιατι; ποιες οι δυσκολιες ενος αρχαριου και μη; τι πρεπει να προσεξουμε-αποφυγουμε; ποσο χρονο παρατηρησης(στο ενυδρειο) χρειαζεται για να αποβεις το μοιραιο και να μην χρησιμοποιεις τεστ;

Έγινε επεξεργασία - retard20
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια στα φόρουμ και μπορώ να πω με 100% βεβαιότητα ότι άλλα γράφονται εδώ και άλλα συζητιούνται στις συναντήσεις, παλιότερα που ήμουν τακτικότερος θαμώνας σε συναντήσεις πάντοτε γίνονταν αυτό.

 

Τώρα γιατί άλλα λέμε εδώ και αλλά στις συναντήσεις δεν ξέρω είναι ένα μυστήριο!!!

 

Γινονται μαγια!!!! :bigemo_harabe_net-170: :bigemo_harabe_net-170: :bigemo_harabe_net-170::bigemo_harabe_net-77:

 

 

Περα απο την πλακα ο λογος ειναι απλος.Στις συναντησεις ειμαστε ολοι φιλοι και μονο φιλοι,μπορουμε να καταλαβουμε τι ακριβως θελει να πει ο αλλος εχοντας παντα καλη προθεση να επικοινωνησουμε.Στην συναντηση δεν ερχεται κανεις για καποιο οφελος.

 

Στο φορουμ δεν μπορει να γινει αυτο γιατι δεν ειμαστε μονο εμεις που εχουμε καλη προθεση,ειναι ο καθε ενας εδω μεσα,ανθρωποι κακοβουλοι,εγωιστες,απο αλλα φορουμ,καιροσκοποι κτλ κτλ..

Η τριχα στο φορουμ θα γινει τριχια

Για τα παιδια της επαρχιας οντως ειναι λιγο αδικο αλλα ρε παλικαρια θελουμε και εμεις πολυ να σας γνωρισουμε,η αποσταση ειναι πολυ σημαντικος παραγωντας για τον αγνοησουμε και ετσι αρκουμαστε στην απο εδω επικοινωνια.

 

Να πουμε ενα τυχαιο παραδειγμα?

Λεω εγω σε ενα καλο μου φιλο οτι ερωτευτικα και παντρευτηκα μια αλβανιδα ή ουκρανη ή ρουμανα ή μια μουσλουμανα ή μια απο το τσιμπουτη ή οτι θελετε τελος παντων.

Ο φιλος μου θα την γνωρισει και θα δει οτι προκειται για εναν εξαιρετικο ανθρωπο.

 

Αν το πω δημοσια θα βγουν καποιοι που θα πουν οτι με παντρευτικε για τα χαρτια,αλλοι θα πουν οτι το εκανε για την περιουσια μου,αλλοι θα πουν οτι καλο ειναι να αποφευγουμε αλλοθρησκους,ο αλλος ειναι ρατσιστης,ο αλλος ειναι θεοφοβουμενος,ο αλλος τον πειραζει γιατι τον παρατησε μια και του τα εφαγε ολα και νομιζει οτι ειμαστε ιδια περιπτωση...

Και γενικα θα πει ο καθε ενας το μακρυ του και το κοντο του!

 

 

Συγγνωμη για το offtopic,καλο θα ηταν παντως να συνεχιστει αυτη η κουβεντα και να μεταφερθουν τα μηνυματα περι συναντησεων αν θελετε και εσεις. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

πρώτα από όλα θα κάνω μια μικρή σημείωση: Δεν μπορεί σε κάθε θέμα να ακούγεται η φράση (αν το πούμε αυτό και ο αποδέκτης δεν το εκτελέσει σωστά)

Εμείς πρέπει να πούμε αυτό που πιστεύουμε, όποιος έχει απορία ρωτάει και όποιος κάνει λάθος είναι μέσα στη ζωή.

Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι μπορεί κάποιος που δεν έχει πολλές απαιτήσεις από το ενυδρείο του αρχάριος ή μη να μην έχει τεστ.

Θεωρώντας λοιπόν αρχικά ότι είναι ήδη δημιουργημένη η βιολογία στο ενυδρείο εάν κάποιος δεν έχει μεγάλη ιχθυοφόρτιση, είναι τακτικός στις αλλαγές νερού και συντήρηση εξοπλισμού δεν θα έχει κανένα πρόβλημα.

Σκεφτείτε και κάτι άλλο, όταν κάποιος ξεκινάει με ένα μπάτζετ 100 ευρό για ένα ενυδρείο και εμέις του λέμε ότι θέλει άλλα 60 για τεστ ......

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,νομιζω οτι ειμαστε λιγο υπερβολικοι,τα τεστ δεν εχουν 60 ευρω..δεν λεμε να παει καποιος να παρει ολα τα τεστ και ειδικα αν βαζει νερο βρυσης.

Τα βασικα τεστ αμμωνιας,νιτρικων και νιτρωδων με 30 ευρω τα εχεις παρει.

Προσωπικα πιστευω οτι για αρχη για εναν αρχαριο χρειαζονται,οπως και αργοτερα για καποιο θεμα που μπορει να προκειψει θα χρειαστει να μετρησει κατι.

Οσο το ενυδρειο ωριμαζει και τα πραγματα μπουν σε μια σειρα,δεν χρειαζονται οι μετρησεις παρα μονο σε ειδικες περιπτωσεις και πιο πολυ των νιτρικων.

Και παλι αυτο ειναι αναλογα το ενυδρειο.Ενα ενυδρειο με φυτα και φουλ λιπανση θα χρειαστε μετρησεις αλλα διαφορετικες απο αυτες,οπως και ενα ενυδρειο που γινεται επεξεργασια στο νερο του.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

................... Δεν μπορεί σε κάθε θέμα να ακούγεται η φράση (αν το πούμε αυτό και ο αποδέκτης δεν το εκτελέσει σωστά)

Εμείς πρέπει να πούμε αυτό που πιστεύουμε, όποιος έχει απορία ρωτάει και όποιος κάνει λάθος είναι μέσα στη ζωή.

..............................

Σκεφτείτε και κάτι άλλο, όταν κάποιος ξεκινάει με ένα μπάτζετ 100 ευρό για ένα ενυδρείο και εμέις του λέμε ότι θέλει άλλα 60 για τεστ ......

 

:bowdown: :bowdown: :bowdown:

 

Μα είναι παράλογο αυτό που συμβαίνει .

Εμείς θα πρέπει να του πούμε αυτό που πρέπει να του πούμε , αν ο άλλος κάνει και άλλα πράγματα ή δεν τα τηρήσει αυτα που του λέμε δεν φταίμε εμείς με τις οδηγίες που του δώσαμε .

Στο κάτω κάτω είναι και υποτιμητικό γι αυτούς που αντιλαμβάνονται και καταλαβαίνουν τι τους λέμε , δε μπορεί εκ προοιμίου να τους αντιμετωπίζουμε με αυτό το τρόπο .

Το ίδιο έγινε και με τα προφίλ των ψαριών , κόψαμε απο πάνω κόψαμε απο κάτω , βάλαμε και το "ιδανικά" και μπλέξαμε τα μπούτια μας !!!

Και όλα αυτά γιατί " μπορεί " ο νέος να μην ακολουθήσει αυτα που του λέμε και ξεφεύγοντας απ τα όρια να χαθεί το ψαράκι !

 

Όσο για το "μυστήριο" δεν είναι καθόλου μυστήριο αλλιώς είναι όταν έχεις τον άλλο μπροστά σου και του μιλάς , ο διάλογος είναι επικεντρωμένος στο θέμα .

Εδω θα μπεί κάποιος μέσα θα σου γράψει ενα "γιατί" ( ίσως και δικαίως γιατί μπορεί πράγματι να μη γνωρίζει ) και μετα σε αναγκάζει να κάνεις ολόκληρη ανάλυση και προστίθεται άλλο ενα γιατί που μας κάνει μπάχαλο .

Όλα αυτά μπορούν να λυθούν αν φτιάξουμε μια αξιόπιστη βάση δεδομένων δική μας .

Αυτό ξεκίνησα να το κάνω με κάποια θέματα που άνοιξα ( ίσως ανοργάνωτα , αυτό συζητιέται ) αλλά δεν είδα και την ομάδα συντονισμού να κάνει κάποια προσπάθεια να το οργανώσει το θέμα καλύτερα .

Όλα τα θέματα που ανοίγω προσπαθώ να είναι δημιουργικά και πρακτικά με σκοπό τη καταγραφή των δικών μας εμπειριών και όχι των κανόνων που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο .

Δόξα τω Θεό καταφέραμε και φέραμε στην Ελλάδα κάποιους ανθρώπους που μας έμαθαν κάποια πράγματα για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές , μας έμαθαν όμως και να αμφισβητούμε "κανόνες"  !!!

 

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας ......... τελικό συμπέρασμα θα βγάλουμε ;

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ας επιστρέψουμε όμως στο θέμα μας ......... τελικό συμπέρασμα θα βγάλουμε ;

όσο βγάλαμε και για την αμμωνία :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

όσο βγάλαμε και για την αμμωνία :)

 

Για τα συμπεράσματα.

Ή κάποιος θα πρέπει να το πάρει επάνω του , εφ όσον δεν υπάρχουν άλλες αντιρρήσεις .

Ή θα πρέπει όσοι έχουν διαφωνήσει να γράψουν αν έχουν πεισθεί .

Link to comment
Share on other sites

Τι ακουν τα αυτακιαμου.,ελεως.

 

Δηλ,ολοι η  οι περισσοτεροι από εσας,που κανετε συναξεις σε καφετεριες,αλλα λετε και κανετε εκει,και αλλα λετε και συμβουλευετε εδώ μεσα?

 

Το καταλαβα σωστα?

 

Ξερετε τι βλεπουν οι νεοι που μας διαβαζουν τωρα?Μην πω την λεξη,αλλα για τετοιυς τους εχετε νομιζουν,και γιαυτο δεν γινόμαστε κατανοητοι απέναντι σε αυτους.Αν πραγματι είναι ετσι,εξηγουντε πολύ καλα,γιατι υπαρχουν και σκυλικαβγαδες εδώ μεσα.

 

Ακουστε,δεν με ενδιαφερει,τι θα λετε , για της γκομενες ,γυναικα αδελφη του ο κάθε ενας εκει,με ενδιαφερει όμως όταν εγω η καποιος άλλος,που δεν πινει καφε,λεει κατι,και του ορμουν 4,5 που εχουν ανταλλαξει τα εσώψυχα τους,και διαφωνουν,γιατι αυτοι τα εχουν πει από κοντα,και αλλα λενε εκει,και αλλα λενε εδώ.

 

Εγω παντος ειτε στο μικρο μου νησι,ειτε εδώ μεσα,τα ιδια θα συνεχισω να λεω,γιατι σεβομαι καταρχήν τον εαυτο μου,και κατεπεκταση ,τον κάθε νέο που ζητα να μαθει.

 

 

Υ.Γ

Αν λεγατε τα αλλα που λετε εκει ,εδώ μεσα ,και τα συζητουσαμε,ολοι μαζι,που μπορει να εχετε και δικιο,θα σας εβγαζα το καπελο,τωρα όμως ότι και να λετε, αν συμπεριφέρεστε ετσι, ειστε αναξιοπιστοι κυριοι.

 

 

Και για να είμαι μεσα στο θεμα,οποιο συμπερασμα θελετε βγαλτε,εγω θα επιμενω στην αναγκαιοτητα των τεστ σε νεα ενυδρεια,το χομπιμας δεν είναι και το φθηνοτερο,και εάν θελεις να ανεβεις το βουνο,δεν πας με παντοφλες,ειδικα όταν μιλαμε για ζωντανα πλασματακια,που δεν μας φτενε,γιατι εμεις θελουμε να ικανοποιοισουμε τα θελω μας.

 

Κατεμε το θεμα πρεπει να κλειδωσει,γιατι πλεον δεν εχει να δωσει κατι,

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

γιατί να κλειδώσει?

ούτε εγώ πάω στο καφέ λόγω χρόνου, αλλά το θέμα τώρα συζητήται εδώ! οπώτε ζητήται και η γνώμη σου.

εσύ θεωρείς λοιπόν πως χωρίς τεστ δεν μπορεί κάποιος να κρατήσει ενυδρείο ?

Link to comment
Share on other sites

και επίσης δεν γίνεται ποτέ να συμφωνήσουν όλοι σε κάτι οπώτε για να βγεί συμπέρασμα θα πρέπει για εμένα τουλάχιστον να διατυπωθεί ποιό αναλυτικά και να τεθεί σε ψηφοφορία.....

Link to comment
Share on other sites

Για τέτοια θέματα δεν μπορεί να υπάρξει ψηφοφορία, μόνο τεκμηριωμένες απόψεις που να τις  αποδεικνύουν . Από εκεί και πέρα είναι θέμα του κάθε ενδιαφερόμενου να κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...