Jump to content

Test πόσο απαραίτητα είναι σε ενα νέο .


Recommended Posts

Δικη μου αποψη ειναι.   Ναι!

 

Εδω και ενα χρονο σχεδον, εχω στυση το φυτεμενο μου.

Δεν εχω κανει κανενα τεστ απο την αρχη. 

Μονο πριν μερικες μερες οταν ηρθε στα χερια μου ενα ηλεκτρονικο PH μετρο και απλα το δοκιμασα. 

 

Για βγαλε μια φωτο να δουμε το φυτεμενο,

Τι λιπανση ακολουθεις και τι φυτα εχεις?

Το νερο που βαζεις ξερεις τι παραμετρους εχει?

 

Σταματη οπως ειπα και παραπανω, ναι μπορεις να μην χρησιμοποιήσεις τεστ για το στρωσιμο αλλα οπως ξανα ειπα ειναι ενα ρισκο που θα πρεπει να το δεχτει ο νεος.

Ο νεος αναλογως την περιοχη του θα πρεπει να γνωριζει τις παραμετρους του νερου του ωστε να επιλέξει και τα αναλογα ψαρια, οποτε αν δεν εχει καποιον διπλα του θελει μετρησεις gh kh και ph και ισως νιτρικα αναλογως την περιοχη.

 

Αν γνωριζει το νερο του σε σκληροτητες ,ναι μπορει να ακολουθησει καποια βηματα για να στρωσει το ενυδρειο, ειτε με μπολι ειτε  με βακτηρια ή και με αλλη μεθοδο και συγκεκριμενη ποσοτητα τροφης.

 

Αν τωρα αναμειχθει καποιος με οσμωση θα χρειαστει gh kh για να βρει την αναλογια ro/δικτυου  και αν εχει tds meter  τοτε θα απαλαγει απο αυτα .

Τωρα σε φυτεμενο ενυδρειο, εξαρταται τα φυτα και τι προσδοκιες εχουμε.

Τα φυτα εχουν και αυτα τις απαιτησεις τους, για ενα ευκολο ενυδρειο με ευκολα φυτα και μια γενικη λιπανση δεν θα χρειαστουμε να γνωριζουμε συγκεντρωσεις σε ppm των θρεπτικων.

Οπως ειπε και ο Χρηστος παραπάνω μπορουμε να ακολουθησουμε την μεθοδο του Tom barr, estimate index ,,με περισιες θρεπτικων και αλλαγη 50% νερου εβδομαδιαιως ωστε να μηδενισουμε το συστημα σε αυτη την μεθοδο θα χρειαστουμε αρχικα τα τεστακια ωστε να δουμε τι συγκεντρωσεις εχουμε στο τελος της εβδομαδας.

Η μπορουμε να ριχνουμε λιπασματα αναλογως τις απαιτησεις- ελειψεις των φυτων, αυτο δεν θα το καταφερει καποιος που ξεκιναει τωρα.

Στο φυτεμενο καλο ειναι να εχουμε τεστακια, στην ακρη για να ελενχουμε που και που το νερο μας, γιατι μπορει απλα λογο της μειωσης του φωτισμου ή του co2 να αυξανονται οι συγκεντρωσεις των θρεπτικων.

 

Σαν βασικα τεστακια αν εχουμε φυτεμενο , co2 και οσμωση  , θεωρω τα ph no3 po4 fe, tds , και καλο ειναι και gh kh , γιατι σε πολες περιοχες αλλαζουν οι σκληροτητες χειμωνα -καλοκαιρι.

 

Τωρα αν ο αλλος εχει χρυσοψαρα , ή ψαρια μονο σε ενα ενυδρειο περα τις παραμετρους του νερου που βαζει δεν εχει καποιο νοημα να εχει ολα τα αλλα, αφου μπορει να κανει αλλαγες ωστε να προβλεψει τις συγκεντρωσεις των νιτρικων.

Link to comment
Share on other sites

Θες να πεις οτι και σε ενα ( εμπειρο ) δεν μπορει να γινει η στραβη.

Αυτο που λεει ο Σταματης και το υπογραμμιζει ειναι υπο προυποθεσεις και με σωστη καθοδηγηση.

 

Να πω και κατι εκτος θεματος που σιγουρα δεν ειναι θεμα συζητησης σε αυτο, μπηκαν γαριδες σε αστρωτο βυθο

και ειναι καλα μεχρι σημερα.

 

Γαριδες neocaridina να υποθεσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να συνοψισουμε λοιπον, ενας νεος μπορει να ξεκινησει ενυδρειο και να στρωσει και χωρις τεστ, υπο καθοδηγηση αλλα τα τεστ ειναι απαραιτητα σε περιπτωση ασθενειας, πιο εξειδικευμενου ενυδρειου, αλγεων κτλ.

Εν κατακλειδι, θα ελεγα, οτι ουτε νεος ουτε παλιος τα γλυτωνει τα τεστ στην τελικη.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 60% των θεμάτων του φόρουμ αγορά το στρώσιμο κ προβλήματα αμμωνίας κ μη στρωμενων ενυδρειων.

Ακόμα κ να λεει κάποιος που τωρα ξεκινάει ότι κατάλαβε, τις περισσότερες φορές δεν έχει ιδέα αλλά κ δεν ακολουθεί τις συμβουλές. Ολα πρέπει να μπουν σε μια σειρά μεσα στο μυαλό κάποιου που ξεκινάει απο την αρχή. Γίνεται λοιπόν να ξεκινήσει χωρίς τεστ μονο αν έχει κάποιον απο κοντα κ ακολουθήσει συμβουλές. Όμως τα τεστ ειναι τόσο απαραίτητα όσο το διαβασμα.

Κάποια πράγματα που ο προχωρημένος θεωρεί αυτονόητα κ τα καταλαβαίνει, κάποιοι που ξεκινάνε δεν μπορούν να διανοηθούν τι σημαίνουν. Επίσης κ κάποιοι που ασχολούνται πολυ καιρό τα βλέπουν κ δεν τα αντιλαμβάνονται.

Νομίζω ότι γίνεται χωρίς λοιπόν, αλλά τελικά ειναι απαραίτητα.

Link to comment
Share on other sites

Για βγαλε μια φωτο να δουμε το φυτεμενο,

Τι λιπανση ακολουθεις και τι φυτα εχεις?

Το νερο που βαζεις ξερεις τι παραμετρους εχει? Οπως ειπα δεν ειναι το παρων θεμα για να ανοιχτοι αλλο θεμα!

 

Σταματη οπως ειπα και παραπανω, ναι μπορεις να μην χρησιμοποιήσεις τεστ για το στρωσιμο αλλα οπως ξανα ειπα ειναι ενα ρισκο που θα πρεπει να το δεχτει ο νεος.

Ο νεος αναλογως την περιοχη του θα πρεπει να γνωριζει τις παραμετρους του νερου του ωστε να επιλέξει και τα αναλογα ψαρια, οποτε αν δεν εχει καποιον διπλα του θελει μετρησεις gh kh και ph και ισως νιτρικα αναλογως την περιοχη. Γι αυτες τις δυο παραγραφους αναφερθηκα, για το θεμα που εχει ανοιξει ο Σταματης για τις παραμετρους καθε περιοχης.

 

Αν γνωριζει το νερο του σε σκληροτητες ,ναι μπορει να ακολουθησει καποια βηματα για να στρωσει το ενυδρειο, ειτε με μπολι ειτε  με βακτηρια ή και με αλλη μεθοδο και συγκεκριμενη ποσοτητα τροφης.

 

Αν τωρα αναμειχθει καποιος με οσμωση θα χρειαστει gh kh για να βρει την αναλογια ro/δικτυου  και αν εχει tds meter  τοτε θα απαλαγει απο αυτα . tds meter ενα αλλο εξοδο σε ενα αρχαριο που θελει απλα να στυση ενα ενυδρειο οσο γινεται ποιο ανεξοδο.

Τωρα σε φυτεμενο ενυδρειο, εξαρταται τα φυτα και τι προσδοκιες εχουμε.

Τα φυτα εχουν και αυτα τις απαιτησεις τους, για ενα ευκολο ενυδρειο με ευκολα φυτα και μια γενικη λιπανση δεν θα χρειαστουμε να γνωριζουμε συγκεντρωσεις σε ppm των θρεπτικων.

Οπως ειπε και ο Χρηστος παραπάνω μπορουμε να ακολουθησουμε την μεθοδο του Tom barr, estimate index ,,με περισιες θρεπτικων και αλλαγη 50% νερου εβδομαδιαιως ωστε να μηδενισουμε το συστημα σε αυτη την μεθοδο θα χρειαστουμε αρχικα τα τεστακια ωστε να δουμε τι συγκεντρωσεις εχουμε στο τελος της εβδομαδας.

Η μπορουμε να ριχνουμε λιπασματα αναλογως τις απαιτησεις- ελειψεις των φυτων, αυτο δεν θα το καταφερει καποιος που ξεκιναει τωρα.

Στο φυτεμενο καλο ειναι να εχουμε τεστακια, στην ακρη για να ελενχουμε που και που το νερο μας, γιατι μπορει απλα λογο της μειωσης του φωτισμου ή του co2 να αυξανονται οι συγκεντρωσεις των θρεπτικων.

 

Σαν βασικα τεστακια αν εχουμε φυτεμενο , co2 και οσμωση  , θεωρω τα ph no3 po4 fe, tds , και καλο ειναι και gh kh , γιατι σε πολες περιοχες αλλαζουν οι σκληροτητες χειμωνα -καλοκαιρι.

 

Τωρα αν ο αλλος εχει χρυσοψαρα , ή ψαρια μονο σε ενα ενυδρειο περα τις παραμετρους του νερου που βαζει δεν εχει καποιο νοημα να εχει ολα τα αλλα, αφου μπορει να κανει αλλαγες ωστε να προβλεψει τις συγκεντρωσεις των νιτρικων. Ολες οι παραπανω παραγραφει που

αναφερεις ειναι για ποιο πολυ προχωρημενους που θελουν να πανε ενα βημα ποιο μπροστα.

 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιόν να πρώτο απαντήσω δεν ξέρω .....

Θα αρπάξω όμως τη τελευταία κουβέντα που είπε ο Δημήτρης , giorgosmarios .

Οτι όλα αυτά που λέει ο nicpapa και άλλοι , είναι γι αυτούς που θέλουν να εμβαθύνουν .

Κάποιος που θέλει να εμβαθύνει στο χόμπι , λογικό είναι οτι για να εκπαιδευτεί χρειάζεται τα τέστ .

Ενας όμως νέος που δεν έχει τη διάθεση σήμερα να εμβαθύνει και θέλει απλά ενα ενυδρείο να το χαζεύει

ή δεν έχει την οικονομική δυνατότητα , δεν γίνεται ;

Απαντώ : σαφώς και γίνεται !!!

Θα υποστεί βέβαια κάποιες συνέπειες , που γι αυτές τις συνέπειες θέλω να κάνουμε κουβέντα .

Όχι πως δεν ξέρω και δεν το κάνω για μένα , αλλά για να σκεφτούν κι άλλοι οτι δεν είναι μονόδρομος η χρήση των τέστ από έναν νέο .

Έχουμε να προτείνουμε λύσεις .... δε μπορεί ένας νέος να θέλει να ξεκινήσει το ενυδρείο του με Cpd μπορεί όμως να ξεκινήσει με Ζέμπρα Ντάνιο .

Δε μπορεί να θέλει 20 Ντάνιο με το ξεκίνημα στα 60 λίτρα , θα βάλει 5 .

Δε μπορεί να ταΐζει κανονικά , θα πρέπει να είναι φειδωλός .

Δε μπορεί να είναι απαιτητικός με τα φυτά , θα πρέπει να βάλει ποιο σκληρά φυτά ( υπάρχουν nicpapa ) κι ας είναι φουλ φυτεμένο .

Ακόμα και για τις ασθένειες Sturm δέν είναι τόσο απαραίτητα τα τέστ για τη διάγνωση , στις περισσότερες περιπτώσεις το ιστορικό είναι το κλειδί ( για τις άλγες ας μιλήσουν άλλοι ) .

thanasissin επέτρεψε μου να διαφωνήσω οτι τα περισσότερα προβλήματα οφείλονται στην αμμωνία . Είμαι πολλά χρόνια στο ασθένειες και θεραπείες και εχω καταλήξει σε συμπεράσματα .

Νο 1 είναι η προέλευση των ψαριών .

Τα περισσότερα προβλήματα προέρχονται απο νεοεισερχόμενα ψάρια , πού είτε έβαλαν μια ασθένεια στο ενυδρείο , είτε ήταν άρρωστα απο πρίν .

Και αυτό είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα για το χομπίστα , πόσο μάλλον για ενα νέο που το ενυδρείο του είναι φρεσκοστημένο .

 

Για μένα ποιο σημαντικό είναι να μάθουμε ενα νέο χομπίστα να μάθει να διαλέγει τα ψάρια του , να μάθει να ταΐζει , να μάθει τις ρουτίνες του ( που και σε αυτό το κομμάτι βλέπω υπερβολές ) , να μάθει να μη τα στρεσάρει με απότομους θορύβους με τη θερμοκρασία κλπ.

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε το πνεύμα μου ...... εδώ φαίνεται η εμπειρία μας , να βοηθήσουμε το νέο να προχωρήσει ακόμα και χωρίς να διαθέσει χρήματα , αλλιώς ας του δώσουμε τα προφίλ , δε χρειάζονται γνώσεις γι αυτό .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη, συμφωνω σε ολα οσα ειπες αλλα. Το γραφω και παραπανω αλλωστε. Μπορεις να στρωσεις ενυδρειο, μπορεις να διακρινεις μια ασθενεια κτλ αλλα αργα η γρηγορα, για τον α- β λογο, ακομη και για το πιο απλο, δηλαδη να δεις το ph σου, νεος η παλιος θα τα χρειαστεις! Αυτο πιστευω! Μπορει να μην ειναι στο κυριο εξοπλισμο για να στησεις ενα ενυδρειο, αλλα σιγουρα στον δευτερευοντα θα πρεπει να ειναι, για να στο πω κι ετσι!

Link to comment
Share on other sites

Από όλα αυτά το δικό μου συμπέρασμα είναι πως ο έμπειρος έχει τον δικό του τρόπο είτε με ή χωρίς τεστ και δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε αυτό γιατί και πως.

 

Ο αρχάριος αν αρχίσει μόνος του θέλει τεστ.-

 

Αν αρχίσει με την καθοδήγηση κάποιου έμπειρου δεν είναι απαραίτητα τα τεστ, θα κάνει πίσω όμως σε ότι αφορά της απαιτήσεις του σε ψάρια και φυτά.

 

Άν έρθει όμως η στιγμή που θα θέλει να κάνει κάποια βήματα μπροστά θα χρειαστεί κάποια τεστ, αν θέλει να μην μην κάνει και να μένει  στα απλά (χωρίς να είναι μεμπτό αυτό) ίσος να μην χρειαστεί ποτέ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγω αυτό που ζήτησα είναι να αποφασίσουμε , αν υπό προϋποθέσεις μπορούμε να δώσουμε οδηγίες σε κάποιο νέο να ξεκινήσει το ενυδρείο του χωρίς τέστ .

 

Ναι φυσικα και υπο προυποθεσεις με σωστη καθοδηγηση και οδηγιες απο ποιο εμπειρους μπορει ενας νεος χομπιστας να αρχισει το ενυδρειο του...

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω τυχει,να καθοδηγω η αλλοι, αρχαριο ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανει και αυτος να κανει οτι θελει..καμια σχεση με οτι του ειχα πει..

Πως μετα εγω να εχω εμπιστοσυνη οτι ο αλλος θα ακολουθησει αυτα που θα του πω εγω και αν δεν τα ακολουθησει,υπαρχει περιπτωση να βγει και να πει οτι ο ταδε με συμβουλεψε ετσι και δεν πετυχε και να βγω και φταιχτης μετα...ενω αυτος εχει κανει αλλα πραγματα..

Για ποιον λογο λοιπον να παρω την ευθυνη εγω η ο καθε εγω?

Και μη μου πειτε οτι απο την στιγμη που εγω του ειπα τι πρεπει να κανει,φευγει η ευθυνη απο πανω μου,γιατι μπορει να μπορει να βγει και να αρχισει να κραζει το φορουμ..

Γι αυτο λοιπον και εγω,θα προτεινω στον αρχαριο να εχει τα βασικα τεστ ωστε να τσεκαρει μονος του το ενυδρειο του,αν να τον εχω face to face και να τσεκαρω εγω το ενυδρειο του και αλλο πισω απο ενα πληκρολογιο που ο καθενας μπορει να γραψει 1002 ψεματα..

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσικα και υπο προυποθεσεις με σωστη καθοδηγηση και οδηγιες απο ποιο εμπειρους μπορει ενας νεος χομπιστας να αρχισει το ενυδρειο του...

 

Θαναση, αυτο διατυμπανιζει ο Σταματης!

 

Από όλα αυτά το δικό μου συμπέρασμα είναι πως ο έμπειρος έχει τον δικό του τρόπο είτε με ή χωρίς τεστ και δεν έχει νόημα να το αναλύσουμε αυτό γιατί και πως.

 

Ο αρχάριος αν αρχίσει μόνος του θέλει τεστ.-

 

Αν αρχίσει με την καθοδήγηση κάποιου έμπειρου δεν είναι απαραίτητα τα τεστ, θα κάνει πίσω όμως σε ότι αφορά της απαιτήσεις του σε ψάρια και φυτά.

 

Άν έρθει όμως η στιγμή που θα θέλει να κάνει κάποια βήματα μπροστά θα χρειαστεί κάποια τεστ, αν θέλει να μην μην κάνει και να μένει  στα απλά (χωρίς να είναι μεμπτό αυτό) ίσος να μην χρειαστεί ποτέ.

 

Χρηστο ακριβως αυτο!

 

Εγω παντως εχω τυχει,να καθοδηγω η αλλοι, αρχαριο ακριβως τα βηματα που πρεπει να κανει και αυτος να κανει οτι θελει..καμια σχεση με οτι του ειχα πει..

Πως μετα εγω να εχω εμπιστοσυνη οτι ο αλλος θα ακολουθησει αυτα που θα του πω εγω και αν δεν τα ακολουθησει,υπαρχει περιπτωση να βγει και να πει οτι ο ταδε με συμβουλεψε ετσι και δεν πετυχε και να βγω και φταιχτης μετα...ενω αυτος εχει κανει αλλα πραγματα..

Για ποιον λογο λοιπον να παρω την ευθυνη εγω η ο καθε εγω?

Και μη μου πειτε οτι απο την στιγμη που εγω του ειπα τι πρεπει να κανει,φευγει η ευθυνη απο πανω μου,γιατι μπορει να μπορει να βγει και να αρχισει να κραζει το φορουμ..

Γι αυτο λοιπον και εγω,θα προτεινω στον αρχαριο να εχει τα βασικα τεστ ωστε να τσεκαρει μονος του το ενυδρειο του,αν να τον εχω face to face και να τσεκαρω εγω το ενυδρειο του και αλλο πισω απο ενα πληκρολογιο που ο καθενας μπορει να γραψει 1002 ψεματα..

 

Κωστα, εσυ εχεις κανει το καθηκον σου οπως πρεπει να το κανεις.

Τωρα αν αυτος βγει και πει αυτα που αναφερεις, οπως γνωριζουμε ολοι τα κειμενα μενουν.

Μπορεις ανα πασα ωρα και στιγμη να τον διαψευσεις, πως?

Απλουστατα! Οπως καποιος ρωταει για ενα θεμα και του παραθετουμε ενα ποιο παλαιο λινκ που εχει αναφερθει

το σχετικο θεμα ,ετσι εχεις τα αποδεικτικα στοιχεια γι αυτα που εχουν υποθη 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

αν η καθοδήγηση γίνεται μέσο φόρουμ δεν τίθεται θέμα, αλλά συνήθως τέτοιου είδους καθοδηγήσεις γίνονται τετ α τετ και άντε να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...