Jump to content

Test πόσο απαραίτητα είναι σε ενα νέο .


Recommended Posts

μα για να ψηφίσεις θα πρέπει να έχεις πεισθεί πρώτα από την επιχειρηματολογία της κάθε πλευράς.

αλλιώς πως θα βγει το συμπέρασμα?

Link to comment
Share on other sites

Οτι συμπερασματα βγηκαν για ολα τα θεματα σε αυτον τον πλανητη βγηκαν μετα απο πειραματα και τεστ...θα γινω και εγω πιο καυστικος...προκαλω οποιονδηποτε φερνοντας του ενα φιαλιδιο νερου να μου πει μια μονο τιμη οποια θελει μονο μια(ph,gh,kh,no2,no3,nh3,no4 και οτιδηποτε αλλο οτι μπορει εκτος απο θερμοκρασια)..δεν εχω ακουσει κανενα για κανενα σοβαρο θεμα να κανει διαγνωση χωρις τεστ (γιατρο ,βιολογο,βοτανολογο,ιχθυολογο)

..το οτι μπορουμε να αντιλαμβανομαστε πραγματα στο ενυδρειο μας δεν παει να πει οτι ξερουμε ακριβως την ποιοτητα του νερου του...και βεβαια το παλιο ενυδρειο ειναι πιο ασφαλες απο το νεο και δυσκολα "μασαει" και ξερουμε περιπου πως κυλαει αλλα αυτοι που εχουν δει σταθεροτητα εχουν δει και τουμπες...

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Μα για ποιο λόγο να υπάρξει ψηφοφορία ; Για να πούμε τελικά πως ακολουθούμε αυτή τη μέθοδο και οι άλλες είναι κατακριτέες ;

Δηλαδή έστω ότι η πλειοψηφία λέει ναι στα τεστ, κάποιος που είπε πως εγώ το κατάφερα και χωρίς τεστ "στο πυρ το εξώτερο" ; ή αντίθετα αν η πλειοψηφία πει χωρίς τεστ , τότε δεν θα μιλάμε για τεστ ;

Δεν νομίζω πως είναι έτσι, πέφτουν στο τραπέζι απόψεις , τεκμηριώνονται, γίνεται συζήτηση , και ο ενδιαφερόμενος διαβάζει, μαθαίνει και ακολουθεί το τρόπο που μπορεί ή του αρέσει.

Για αυτό λόγο νομίζω πως ανοίχτηκε το συγκεκριμένο θέμα

 

Link to comment
Share on other sites

Σε νεο χομπιστα τα θεωρω απολύτως απαραιτητα για να μάθει πως λειτουργει η βιολογια και το ενυδρειο του.

 

Επίσης σε κάθε νέο ενυδρειο (Ακομα και με χρηση απο μπολι) τουλάχιστον χρηση τεστ νιτρικων έως ότου με ασφάλεια μπορούμε να καταλήξουμε κάθε πότε χρειαζόμαστε αλλαγή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

η ψηφοφορία θα έχει ως αποτέλεσμα 

κατά το πόσο θεωρούν τα μέλη του aquazone ότι τα τεστ είναι απαραίτητα σε έναν νέο (και υπό ποιές προυποθέσεις)

και αυτό φυσικά δεν θα είναι αναγκαστικό ούτε μπούσουλας ούτε σημαίνει πως είναι λάθος να χρησιμοποιείς τεστ.

 

Link to comment
Share on other sites

Τι ακουν τα αυτακιαμου.,ελεως.

 

Δηλ,ολοι η  οι περισσοτεροι από εσας,που κανετε συναξεις σε καφετεριες,αλλα λετε και κανετε εκει,και αλλα λετε και συμβουλευετε εδώ μεσα?

 

Το καταλαβα σωστα?

 

Ξερετε τι βλεπουν οι νεοι που μας διαβαζουν τωρα?Μην πω την λεξη,αλλα για τετοιυς τους εχετε νομιζουν,και γιαυτο δεν γινόμαστε κατανοητοι απέναντι σε αυτους.Αν πραγματι είναι ετσι,εξηγουντε πολύ καλα,γιατι υπαρχουν και σκυλικαβγαδες εδώ μεσα.

 

Ακουστε,δεν με ενδιαφερει,τι θα λετε , για της γκομενες ,γυναικα αδελφη του ο κάθε ενας εκει,με ενδιαφερει όμως όταν εγω η καποιος άλλος,που δεν πινει καφε,λεει κατι,και του ορμουν 4,5 που εχουν ανταλλαξει τα εσώψυχα τους,και διαφωνουν,γιατι αυτοι τα εχουν πει από κοντα,και αλλα λενε εκει,και αλλα λενε εδώ.

 

Εγω παντος ειτε στο μικρο μου νησι,ειτε εδώ μεσα,τα ιδια θα συνεχισω να λεω,γιατι σεβομαι καταρχήν τον εαυτο μου,και κατεπεκταση ,τον κάθε νέο που ζητα να μαθει.

 

 

Υ.Γ

Αν λεγατε τα αλλα που λετε εκει ,εδώ μεσα ,και τα συζητουσαμε,ολοι μαζι,που μπορει να εχετε και δικιο,θα σας εβγαζα το καπελο,τωρα όμως ότι και να λετε, αν συμπεριφέρεστε ετσι, ειστε αναξιοπιστοι κυριοι.

 

 

Και για να είμαι μεσα στο θεμα,οποιο συμπερασμα θελετε βγαλτε,εγω θα επιμενω στην αναγκαιοτητα των τεστ σε νεα ενυδρεια,το χομπιμας δεν είναι και το φθηνοτερο,και εάν θελεις να ανεβεις το βουνο,δεν πας με παντοφλες,ειδικα όταν μιλαμε για ζωντανα πλασματακια,που δεν μας φτενε,γιατι εμεις θελουμε να ικανοποιοισουμε τα θελω μας.

 

Κατεμε το θεμα πρεπει να κλειδωσει,γιατι πλεον δεν εχει να δωσει κατι,

 

Για να ειναι καποιος αναξιοπιστος θα πρεπει αυτο που σου αναφερει να μην ισχυει.

Επ ουδενει να μην υπαρχει πουθενα κι εσενα να προσπαθει να σε πεισει για το αντιθετο.

Αρα αυτη η ωρολογια που χρησιμοποιοισες ειναι ακυρη.

 

ΥΓ Αν ειμασταν κοντα ( προσωπο με προσωπο ) και το αναφερες θα υπηρχε θεμα συζητησεις και τεκμηριωσεις. 

 

Πολλες φορες ο γραπτος λογος ειναι λιγο ξυλινος. Ολοι μας δεν εχουμε την ιδια αντηληψη και δεν τα αρπαζουμε

ευκολα. Απο κοντα ( γι αυτο εχουν γινει αναφορες να υπαρχουν συναντησεις σε διαφορες περιοχες, νησια ) ομως του δινεις του αλλου να το καταλαβει ποιο ευκολα.

 

Και τωρα στο θεμα. Καλο ειναι να υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

για να βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα κανόνα θα πρέπει να μπορούμε να τον τεκμηριώσουμε επιστημονικά, κάτι που σαν χομπιστες δεν μπορούμε να κάνουμε και ας έχουμε ένα κάρο γνώσεις.

 

Μπορούμε όμως να αναφέρουμε της εμπειρίες μας και τους προβληματισμους μας, μπορούμε να δούμε πως λειτουργεί και τη υποστηρίζει η πλειοψηφία, μπορούμε να αλλάξουμε λιγάκι έως πολύ τον τρόπο σκέψεως μας ώστε να μην είναι μονόχνοτος και ακραίος προς μια και μόνο κατεύθυνση. και αυτό δεν αφορά μόνο αυτό το θέμα αλλά και την αμμωνία και τα σαλιγκάρια και και και....

 

Link to comment
Share on other sites

kixlidatos δεν στέκουν αυτά που λές γιατί και εγω που γράφω αυτά που λέω έξω , βλέπω τι αντιμετώπιση έχω .

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα και το θέμα γίνετε πρόβλημα με τη τελευταία σου φράση " Εγω παντος ειτε στο μικρο μου νησι,ειτε εδώ μεσα,τα ιδια θα συνεχισω να λεω,γιατι σεβομαι καταρχήν τον εαυτο μου,και κατεπεκταση ,τον κάθε νέο που ζητα να μαθει. " .

Τι θέλεις δηλαδή να πείς οτι δεν είσαι καλοπροαίρετος ;

Μπαχαλάκιας δηλαδή ;

Πως γυρνάς και λες για όλο το φόρουμ οτι είμαστε αναξιόπιστοι ;

Αν σου είναι αναξιόπιστο το φόρουμ αυτό , φύγε , πήγαινε αλλού , όσο είσαι εδώ δεν μπορείς να μας προσβάλλεις έτσι .

Και επιτέλους σταμάτα όπου γράφεις να ζητάς να κλειδώνετε το θέμα γιατί δεν συμφωνείς εσύ .

Link to comment
Share on other sites

Σταματη να και μια κλασικη περιτπτωση , δεν ηθελα να γραψω στο θεμα του παιδιου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102098-fantail-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Εχει ενα ενυδρειο , χωρις να γνωριζει καμια παραμετρο του νερου, παρα μονο διαστασεις και φωτισμο.

Σε αυτη την περιπτωση πως γνωριζεις οτι το ενυδρειο ειναι στρωμένο?

Επειδη απλα το λεει?

Εγω ειμαι επιφυλακτικος παντα.

Και πως γνωριζεις οτι τα ψαρια κανουν για το νερο που εχει χωρις να γνωριζεις τι νερο εχει?

Και αντε τωρα εσυ  προτείνεις ενα γενικο φαρμακο, τα αλλα δεν εχουν σημασια?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Σταματη να και μια κλασικη περιτπτωση , δεν ηθελα να γραψω στο θεμα του παιδιου.

http://www.aquazone.gr/forums/topic/102098-fantail-%CE%B5%CE%BC%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%B5-%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CE%B4%CE%B9-%CE%B1%CF%83%CE%B8%CE%AD%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CF%82/

Εχει ενα ενυδρειο , χωρις να γνωριζει καμια παραμετρο του νερου, παρα μονο διαστασεις και φωτισμο.

Σε αυτη την περιπτωση πως γνωριζεις οτι το ενυδρειο ειναι στρωμένο?

Επειδη απλα το λεει?

Εγω ειμαι επιφυλακτικος παντα.

Και πως γνωριζεις οτι τα ψαρια κανουν για το νερο που εχει χωρις να γνωριζεις τι νερο εχει?

Και αντε τωρα εσυ  προτείνεις ενα γενικο φαρμακο, τα αλλα δεν εχουν σημασια?

 

Δεν είναι κρίμα να το συζητήσουμε εδω ;

Συντονιστής είσαι κάνε μια μεταφορά σε ενα νεο θέμα και θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κρίμα να το συζητήσουμε εδω ;

Συντονιστής είσαι κάνε μια μεταφορά σε ενα νεο θέμα και θα σου εξηγήσω το σκεπτικό μου .

 

Αυτο δεν συζηταμε εδω ?

Για το ποσο απαραιτητα ειναι τα τεστ? 

Link to comment
Share on other sites

Αφού νομίζεις οτι είναι το ίδιο θέμα οκ!

Στο συγκεκριμένο θέμα που αναφέρεσαι η ασθένεια που έχει εκδηλώνεται σε αυτό το βαθμό αρκετές ημέρες απο την είσοδο του παράσιτου στον οργανισμό του ψαριού .

Αν υπήρχε πρόβλημα απο τις παραμέτρους του νερού το πρώτο ψάρι που μπήκε στο ενυδρείο θα είχε κουραστεί και θα είχε κάποια συμπτώματα που ακόμα και ενας νέος θα τα είχε παρατηρήσει και με το δικό του τρόπο θα μας τα περιέγραφε .

Για αμμωνίες και νιτρίτη λίγο δύσκολο το βλέπω με τα σφουγγάρια του να δουλεύουν 8 χρόνια , το τάισμα να γίνετε προσεκτικά και το τελευταίο μήνα προσθήκη ελαφρόπετρας και είσοδο των ψαριών σταδιακά , συν οτι δεν θα είχαμε αυτα τα συμπτώματα .

Για Νο3 με αλλαγή νερού 1/3 κάθε εβδομάδα λίγο δύσκολο .

Για απότομη διακύμανση του ΡΗ μπορεί αλλα δεν θα είχαμε αυτά τα συμπτώματα στα ψάρια .

Με τις σκληρότητες σε αυτά τα ψάρια δεν έχουμε θέμα .

Δε βλέπω το λόγο να ζητήσω μετρήσεις . Εσύ με την εμπειρία σου βλέπεις να χρειάζεται ;

Τώρα αν όλα αυτά που μας είπε δεν είναι αλήθεια ή μας έκρυψε κάτι (έστω και κατα λάθος ή απο άγνοια ) , δεν θα τον βάλω να αγοράσει και να κάνει τέστ για να δω αν λέει αλήθεια .

 

Πέρα όμως απ όλα αυτά που σου έγραψα εάν κάτι είναι ανεβασμένο , δεν θα είναι σε υψηλά επίπεδα , τι ενέργειες θα κάναμε ;

Θα του λέγαμε να κάνει μια μεγάλη αλλαγή νερού και να βάλει κάποιο φάρμακο για τη θεραπεία .

Την αλλαγή νερού την έκανε , ενα ψάρι λιγότερο είναι , τι μας μένει ... το φάρμακο .

Θα πρέπει κάθε φορά να γράφω σεντόνια για να βοηθήσω κάποιον ;

Άλλωστε εχω ζητήσει βοήθεια απ τα μέλη .

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι εφοσον εισαι ο υπευθυνος σε ενα μικρο και κλειστο οικοσυστημα στο οποιο εσυ κανεις τις επεμβασεις και αλλαζεις τα δεδομενα χρειαζεται να βλεπεις αν οι επεμβασεις που εκανες επιρεασαν το οικοσυστημα σου.

Αρα καλο ειναι να εχεις καποια τεστ για την δικια σου ευκολια.

Το καλο ειναι οτι αναλογα με το τι θες αγοραζεις το καταληλο τεστ. Εγω που κανω επεξεργασια νερου δεν γινεται να μην εχω ph. Καποιος που δεν ειναι τακτικος στις αλλαγες νερου και τις κανει οταν βρισκει χρονο πρεπει τουλαχιστον να μετραει νιτρικα για να μην το παρακανει. Ποσα παιδια στην αρχη βαζουν πετρες χαλικια ασβεστολιθηκα και δεν το ξερουν. Αλλα και ουτε θα το μαθουν ποτε χωρις τεστ.

Βαζεις φυτα στο ενυδρειο πως θα δεις την πορεια των φυτων και τις ελειψεις τους; μονο με τεστ.

Αρα λοιπον για την δικια μας ευκολια καλο ειναι να εχουμε τα τεστ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

οφειλω να ομολο

kixlidatos δεν στέκουν αυτά που λές γιατί και εγω που γράφω αυτά που λέω έξω , βλέπω τι αντιμετώπιση έχω .

Αλλά δεν είναι εκεί το θέμα και το θέμα γίνετε πρόβλημα με τη τελευταία σου φράση " Εγω παντος ειτε στο μικρο μου νησι,ειτε εδώ μεσα,τα ιδια θα συνεχισω να λεω,γιατι σεβομαι καταρχήν τον εαυτο μου,και κατεπεκταση ,τον κάθε νέο που ζητα να μαθει. " .

Τι θέλεις δηλαδή να πείς οτι δεν είσαι καλοπροαίρετος ;

Μπαχαλάκιας δηλαδή ;

Πως γυρνάς και λες για όλο το φόρουμ οτι είμαστε αναξιόπιστοι ;

Αν σου είναι αναξιόπιστο το φόρουμ αυτό , φύγε , πήγαινε αλλού , όσο είσαι εδώ δεν μπορείς να μας προσβάλλεις έτσι .

Και επιτέλους σταμάτα όπου γράφεις να ζητάς να κλειδώνετε το θέμα γιατί δεν συμφωνείς εσύ .

 

Ευτυχως διαβαζει ΟΛΟ το φορουμ και εσενα ,και εμενα,οποτε λασπη σεμενα δεεεεεεεν πιανει.

 

Θα ηθελες να φυγω,όπως ο Νικολουτσος,και αλλοι.Οφειλω να ομολογησω ότι εχεις βελτιωθεί αρκετα,γιατι πριν ένα μηνα απαιτουσες να μπαναριστουν καποιοι αλλοι εδώ μεσα.

 

Εσυ τα ειπες ότι,αλλα λες εδώ μεσα,και αλλα εκει εξω,και περιμενεις να σε κατανοησουν οι νεοι χομπιστες,που τωρα μπαινουν στο χομπι.και  σε διαβαζουν?

 

Επι του θεματος

Για καποιο λογο,που ακομα δεν μπορω να κατανοησω,θελεις (σε όλα τα θεματα σου,οπως παλια) να φτιαξεις έναν τσελεμντε (θεσφατο-ευαγγελιο-συνταγμα ) και να βγαλουμε το συμερασμα που θελεις εσυ,ενώ ξερεις πολύ καλα,ότι οι νεοι δεν εχουν την εμπειρια,για να καταλαβουν ότι το ψαρι όταν ανεβαινει επανω,και ανασαινει βαρια είναι από την αμμωνια.

 

Δυστυχως για σενα ,πλεον οι πηγες πληροφορησης είναι τοσο πολλες και εγκυρες,(ενώ εσυ συστηματικα τα υποτιμας)  πλεον  θα μαθεις να δεχεσαι και την συγχρονη  εκδοχή ,Ναι στα ενυδρεια είναι απαραίτητα και τα τεστ,εσυ μεινε στα παλια.

 

Και κατι τελευταιο για το θεμα.

 

Όπως το παιδι σου,τον σκυλοσου,την γατα σου εισαι υποχρεωμένος να τα φροντιζεις με του πουλιου το γαλα.ετσι και το ψαρακι σου ειτε είναι γκαπακι ειτε είναι φροντοζα,αν εισαι νεος χομπιστας ,και θελεις ενυδρειο,τοτε πρεπει να παρεις τα βασικα τεστ,αν δεν σου φτανει το πορτοφολι,ζητα εδώ μεσα,και θα βρεθουν πολύ φιλοι να εξυπιρετισουν,και εάν δεν γινει και ουτε αυτό,τοτε ασχολησου με κατι άλλο,που δεν είναι ζωντανο,γιατι και αυτά τα δυσμοιρα εχουν ψυχη,και εμεις δεν δικαιούμαστε να το παιζουμε θεοι,γιατροι,χημικοι,πολυξεριδιδες

 

Υ,Γ Για τον ΣΤΑΜΑΤΗΣ

 

Χρονια τωρα οσοι ελεγαν για την αμμωνια,τους εβριζες και τους απειλούσες,και όπως αποδειχτεί από το άλλο θεμα,που το κουβεντασαμε ηρεμα και νυφαλαια,ειχες ΑΔΙΚΟ.με την αμμωνια μια χαρα στρωνει,απλα είναι <<δυσκολο>>και δεν είναι ότι βαζουμε δηλητιρια μεσα.

Και σε αυτό το θεμα,το δικομου και αρκετων αλλων από ότι καταλαβαινω,είναι τουλλαχιστον οι αρχαριοι ΠΡΕΠΕΙ να κανουν τεστ στα νερα τους.Τον λογο που θελεις εσυ,ντε και καλα.να μας πεις ότι είναι ΑΧΡΗΣΤΑ,δεν τον κατανοω,αλλα και σημασια δεν εχει πλεον.Ευτυχως δεν λες και τα ιδια ,για τους θαλασσινους,να βγαλουν και αυτοι μπιμπίκια οι ανθρωποι.

 

Γιαυτο ΠΡΟΤΕιΝΑ να κλεισει το θεμα,γιατι συμπερασμα δεν μπορει να βγει,απλα για μπλα μπλα,να εχουμε να λεμε

 

Καλη μερα σε ολη την παρεα,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πώς περιμένουμε να κατανοήσει ο οποιοσδήποτε τον κύκλο του αζώτου στο ενυδρείο του, αν δεν κάνει μετρήσεις και μάθει τι σημαίνουν αυτά που μετράει;

Αν θέλουμε να έχουμε τον οποιοδήποτε νέο στο χόμπι, μέσα στην άγνοια και να κρέμεται από το τι θα του πει ο καθένας, τότε δεν χρειάζονται τα τεστ.

Και γι αυτό θα συμφωνήσω και με τον Τάκη, ότι είναι καλύτερο να του μάθουμε να ψαρευει παρά να του δώσουμε ψάρια να φάει.

Sent from my E2303 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλεσω να χαλαρωσετε ολοι.

Μη ξαναπαμε σε μπιχτες και αλλα ομορφα παλι και αρχισουν και πεφτουν λουκετα στα θεματα.

Μια χαρα πηγαινε το θεμα και θα παρακαλεσω να παραμεινουμε σ αυτο.

Οποιος εχει προβλημα η δεν θελει να γραψει,απλα απεχει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα πω εγώ την τελική μου γνώμη για αυτό το θέμα.

 

1.δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά ή λάθος αλλά δεν διάβασα πουθενά να απορρίπτει τα τεστ ο Σταμάτης απλά είπε ότι μπορούμε σε κάποιες περιπτώσεις και χωρίς αυτά.

 

2. προσωπικά πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική αντίληψη και προσέγγιση  σε κάποια θέματα όπως αυτό με τα τεστ, για αυτό άλλος νωρίτερα και  άλλος αργότερα και σταματά της μετρήσεις και άλλος δεν της σταματά καθόλου.

 

3. Η εμπειρία είναι κάτι που αποκτάτε μετά από χρόνια και μετά από εντατική ενασχόληση με το χόμπι, για αυτό κάποιος μπορεί να την αποκτήσει σύντομα και  κάποιος πολύ αργά.

 

4. πιστεύω πως για αρχή και σιγά σιγά θα ήταν θετικό να περάσουν από τα χέρια του νέου χομπιστα τα βασικά τεστ και αργότερα όταν αποκτήσει εμπειρία μπορεί να μην τα χρειάζεται άλλο.

 

5 προσωπικά αυτήν την στιγμή δεν έχω κανένα τεστ και δεν χρειάζομαι κανένα τεστ πλην ενός και θα σας πω γιατί.

α) γνωρίζω το νερό του δικτύου μου και γνωρίζω τη μου δίνει η ΑΟ, οπότε κάνοντας την ανάλογη μίξη βγάζω το ΚΗ που θέλω και κατ΄ επέκταση το ΡΗ, άρα μου είναι περιττά τα τεστ για gh, kh, ph.

β) το ενυδρείο είναι στρωμένο και τα ψάρια είναι λίγα για το ενυδρείο οπότε δεν πρόκειται να κρασάρει και να ανεβάσει ΝΗ3, ΝΟ2

οπότε δεν χρειάζομαι αυτά τα τεστ. Εκτός αυτού έχω αποκτήσει επαρκή εμπειρία ώστε να μπορώ να διακρίνω αν έχω κάποιο πρόβλημα στο ενυδρείο.

γ) έχω μαζέψει την ανάλογη εμπειρία ώστε να γνωρίζω αν τα φυτά μου έχουν κάποιες ελλείψεις σε κάποια θρεπτικά συστατικά, και αν κάτι δεν καταλαβαίνω τότε χρησιμοποιώ την μέθοδο...??? (κοιτά να δεις δεν μου έρχεται τώρα το όνομα, είναι αυτή που μπουσταρις το ενυδρείο με λίπασμα και κάνεις εβδομαδιαίες αλλαγές της τάξεως του 50%).

Και για τα φυτά λιπών μου είναι περιττά τα τεστ.

 

το μόνο τεστ που χρησιμοποιώ είναι το τεστ διαρκείας για το CO2.

 

και αν κάποτε μου τύχει κάτι το περίεργο και χρειαστώ να κάνω μετρήσεις ε πάω και αγοράζω αυτά που θέλω και θα τα έχω φρέσκα.

Δεν βλέπω τον λόγο να έχω τεστ στοιβαγμένα στο σπίτι και να μην τα χρησιμοποιώ και στο τέλος να μου λήξουν κιόλας.

 

Από όλα αυτά που έγραψα θέλω να αποδείξω πως μπορούμε και χωρίς τεστ αν έχουμε την ανάλογη εμπειρία και ένα ισορροπημένο ενυδρείο με λίγα ψάρια.

Όσο αφορά τον αρχάριο μπορεί και αυτός στην αρχή να μην χρειαστεί άμεσα τεστ αρκεί να συντρέχουν κάποιοι λόγοι.

1. να γνωρίζει το νερό του δικτύου του και να βάλει τα ανάλογα ψάρια.

2. να έχει κάποιον από κοντά είτε σε προσωπικό είτε σε φορουμιακο επίπεδο που να έχει της ανάλογες γνώσεις.

3 να μην κάμνει του κεφαλιού του.

4 να είναι καλά στρωμένο το ενυδρείο του και να μην το φλομώσει με ψάρια.

Αν δεν συντρέχουν οι παραπάνω λόγοι τότε χρειάζεται οπωσδήποτε κάποια τεστ.

 

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου Χρηστο

 

Απλα διαφωνω με τον ΣΤΑΜΑΤΗΣ που λεει ασπρο η μαυρο?

 

Και δεν αναφερομαι σε ειδικες περιπτωσης ,όπως η δικη σου,αλλα  άλλο,καλο είναι ενας αρχαριος στην αρχη,να παρει τουλλαχιστον τα δυο.η να ψαξει σε φιλο,η όπως λες να ρωτησει  και να εφαρμοσει αυτά που θα του πουν εδώ μεσα.

 

Ετσι όπως εξελιχθηκε το θεμα,τελικα τι ψάχνουμε?

 

1)Αν είναι απαραίτητα?

2)Αν είναι αχρηστα?

3)Αν αγοραζονταστα είναι σπαταλη?

4)Λογο δυσκολιων να βαλουμε νερο στο κρασι μας,και να το παμε στο περιπου?

 

Στο μονο που συμφωνούμε σχεδόν ολοι(εκτος εγω) ότι οι εμπειροι μπορουν και δυχως αυτά,και ετσι είναι,εκτος από περιπτωσης όπως η δικη μου που ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

θα πω εγώ την τελική μου γνώμη για αυτό το θέμα.

 

1.δεν ξέρω αν κατάλαβα σωστά ή λάθος αλλά δεν διάβασα πουθενά να απορρίπτει τα τεστ ο Σταμάτης απλά είπε ότι μπορούμε σε κάποιες περιπτώσεις και χωρίς αυτά.

 

.................

 

Ναί Χρήστο ...... και απορώ που το κατάλαβες μόνο εσύ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ναί Χρήστο ...... και απορώ που το κατάλαβες μόνο εσύ !!!

 

Αρκει να γνωριζεις και τι νερο βάζεις.. :)

Εδω βλεπεις Σταμάτη οτι οι περισσοτεροι  νεοι δεν γνωριζουν καν τι νερο εχουν.

Η σκεψη σου παραπανω για την ασθενεια ειναι σωστη, δεν γνωριζω τα φαρμακα , δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου.

Αλλα οπως σου ειπα ειμαι καχυποπτος.

8 χρόνια ετρεχε το συστημα αλλα τωρα μπηκαν ψαρια που ειχαν προβλημα.

Αλλαγη 1/3 την εβδομαδα , αλλα παλι δεν γνωριζεις αν εχει η βρυση νιτρικα.

Ειναι γενικα ρισκο, χωρις να γνωριζεις τις παραμετρους του νερου που βαζεις.

Μην βλεπεις στην Αθηνα οτι εχεται καλο νερο, δεν ειναι παντου το ιδιο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρκει να γνωριζεις και τι νερο βάζεις.. :)  Στη συγκεκριμένη περίπτωση ότι νερό και να έχει δεν μας απασχολεί .

Εδω βλεπεις Σταμάτη οτι οι περισσοτεροι  νεοι δεν γνωριζουν καν τι νερο εχουν.

Η σκεψη σου παραπανω για την ασθενεια ειναι σωστη, δεν γνωριζω τα φαρμακα , δεν εχω ασχοληθει σχεδον καθολου.

Αλλα οπως σου ειπα ειμαι καχυποπτος.

8 χρόνια ετρεχε το συστημα αλλα τωρα μπηκαν ψαρια που ειχαν προβλημα.

Αλλαγη 1/3 την εβδομαδα , αλλα παλι δεν γνωριζεις αν εχει η βρυση νιτρικα. Εννοείς ΝΟ3 και να έχει δεν μας απασχολεί στη συγκεκριμένη περίπτωση .

Ειναι γενικα ρισκο, χωρις να γνωριζεις τις παραμετρους του νερου που βαζεις.

Μην βλεπεις στην Αθηνα οτι εχεται καλο νερο, δεν ειναι παντου το ιδιο. Με αυτό που λες δηλαδή να το πάρω οτι συμφωνείς για Αθήνα οτι θα μπορούσε ενας νεος να ξεκινήσει ενυδρείο χωρίς τεστ , σύμφωνα πάντα με τις οδηγίες που θα αποφασίσουμε ( αν θέλετε να αποφασίσουμε ) να του δώσουμε ;

 

Τελικά θέλετε ( σαν συντονιστική ομάδα ) να βγάλουμε ενα μπούσουλα χωρίς χρήση των τέστ ή πιστεύεται οτι δε γίνετε και τελείωσε το θέμα ;

 

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι το εστρωσε με ασφάλεια και προσθέτει ψάρια.

 

Πως μπορεί να ξέρει κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή νερού, δηλ ποσα νιτρικά ανεβάζει το ενυδρειο επάνω στην εβδομάδα?

 

Ειναι ασφαλής η αλλαγή 20-30% μία φορά την εβδομάδα για όλα τα ψάρια και για όλες τις ιχθυοφορτισεις?

Link to comment
Share on other sites

Ας πουμε οτι το εστρωσε με ασφάλεια και προσθέτει ψάρια.

Πως μπορεί να ξέρει κάθε πότε χρειάζεται αλλαγή νερού, δηλ ποσα νιτρικά ανεβάζει το ενυδρειο επάνω στην εβδομάδα?

Ειναι ασφαλής η αλλαγή 20-30% μία φορά την εβδομάδα για όλα τα ψάρια και για όλες τις ιχθυοφορτισεις?

Μιας και μιλάμε για αρχάριο που θα δεχθεί και θα ακολουθήσει κάποια πράγματα, τότε θα του δοθεί και μπουσουλας για την ιχθυοφορτωση και τα τάισματα, οπότε θα μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής η συχνοτητα κ ποσοτητα αλλαγης .

Το απόλυτο δεν υπάρχει ούτε με ούτε χωρίς τα τεστ :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για αρχάριο που θα δεχθεί και θα ακολουθήσει κάποια πράγματα, τότε θα του δοθεί και μπουσουλας για την ιχθυοφορτωση και τα τάισματα, οπότε θα μπορεί να θεωρηθεί ασφαλής η συχνοτητα κ ποσοτητα αλλαγης .

Το απόλυτο δεν υπάρχει ούτε με ούτε χωρίς τα τεστ :)    :bowdown:  :bowdown:  :bowdown: 

 

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι, γιατι ερχεσται σε μια αντιπαραθεση που δεν εχει λογικη.

Δεν ακουσα ( διαβασα ) το Σταματη να λεει πουθενα οτι τα τεστ δεν ειναι απαραιτητα τελειως.

Τον Kixlidato να αναφερει οτι σονυ και καλα ειναι απαραιτητα ( για εκεινον ) στην περιοχη του γιατι εχει θεμα με το νερο του.

Εγω ο αρχαριος αν ακολουθησω πιστα οτι μου αναφερθει και δεν παρακληνω ( που πολλες φερες γινεται και δεν 

αναφερεται ) γιατι βαρεθηκα η βιαστικα, ποιος ειναι ο υπευθυνος?

Οταν θα γινει η ανατροπη των πεπατημενων και αυτων που του εχουν αναφερει ( αγανακτησμενος ) πλεον θα ψαχνει να βρει τη φταιει.

Θα πρεπει να γινει ενας μπουσουλας με τη νερα εχει η καθε περιοχη και τη ειναι απαραιρητο  και τη οχι.

Σε αυτο εχει ανοιξει ενα θεμα ο Σταματης ( για οσους δεν εχουν καταλαβει το σκοπο του ) να δουμε. τι μπορει να βγει.

Σε ολα αυτα ειναι ( οπως εχει αναφερθει ) και τη ιχθυοφορτοση θα κανει ο καθενας και ποσο γρηγορα θα το κανει.

 

Έγινε επεξεργασία - giorgosmarios
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...