Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Καλα ε δεν παιζεσε.... :bow::bow::bow:

τι σαιτακι τρελο ειναι αυτο????Ντζαπα πραμα ολα!!!! Και λαμπες που ειδα ειναι πολυ χαμηλες τιμες...Κεραμικη λαμπα θερμωτητας με 15 ευρο????Η μαρκα ομως δεν πρεπει να ειναι και πολυ ακουστη ε?

Εγω δεν θα σου πρότεινα να ψωνίσεις από εκεί. Το μαγαζί έχει φυσική έδρα εκτός Ελλάδος, και δεν παίρνει τα πράματα από τους Έλληνες αντιπροσώπους, όποτε σε περίπτωση βλάβης, θα πρεπει να περιμένεις μέχρι να στο στείλουν.... Και αν αυτο το "κάτι" που θα χαλάσει και θα χρειαστεί να μπει σε εγγύηση, ειναι κάτι επείγον όπως το φίλτρο, για το οποίο δεν μπορείς να περιμένεις πάνω από 1-2 μέρες? Ή ο θερμοστάτη?

Link to comment
Share on other sites

Και απο Ελλαδα να το παρω αν χαλασει κατι παλι θα περημενω 2-3 μερες γιατι ειμαι επαρχεια.Δεν ξερω ειναι πολυ δελεαστικο σαιτ.Θα το σκεφτω παντος φιλε μου,ουτος η αλλος η αγωρα θα γινει με το επομενο μηνιατικο.Συντομα φωτο απο ενυδρειο και θερμοστατη.

Link to comment
Share on other sites

Να αε ρωτησω κατι αλλο,το φιλτρο που μου προτηνες,ο καδος που εχει σαν ανταλακτικο μπορει να προστεθει με τον υπαρχων καδο για μεγαλητερη χωριτικωτητα?

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηρα το ενυδρειο απο το παιδι μαζι με τον θερμοστατη.Το ενυδρειο ειναι eheim 80*40*30 και ο θερμοστατης jager 150 βατ.Αυριο θα κατσω να το καθαρισω λιγο και θα βαλω φωτο απο το νεο τους σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε. Μπορείς να κουμπώσεις μέχρι 6 κάδους ανάλογα με τις ανάγκες του συστήματος σου

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.εχω και εγω δυο χελωνες εδω κ ενα μισι χρονο..τις εχω μεσα στο ενυδρείο με φίλτρο λαμπα και θερμοστάτη. .ειναι υγιεστατες και πολυ δραστηριες..εχω εναν αρσενικό και μια θυληκια..εδω και λιγες μερες παρατήρησα ενα φλερτ ανσμεσα τους..ενωνουν δλδ για καποια λεπτα τα μπροστινά τους ποδια κ ο αρσενικός προσπαθεί να ανέβει απο πανω της. .θελω λοιπον να με βοηθήσει κάποιος..πως να βαλω την αμμο στο ενυδρείο σε περίπτωση που θελει να γεννήσει η θυληκια; σε μπωλ? Κ αν ναι ποσο μεγαλο να ειναι; κ βαθύ? Κ πως θα το καταλάβω οτι γεννησε;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Τελικα χθες το εστησα το τερας...Βεβαια ακομα ειναι αδειο θελει λιγο ντεκορ.Περημενω και το φιλτρακι να ερθει να ημαστε κομπλε.Σκεφτομουν να εκανα καποια πατεντα,ισως με ενα μεγαλο ταπερ,να δημιουργουσα εναν ξεχωριστο χωρο για το ταισμα ωστε να μην γινετε εμπολεμη ζωνη εκει μεσα.

post-61643-0-50779000-1453449420_thumb.jpg

post-61643-0-47906200-1453449451_thumb.jpg

post-61643-0-60329200-1453449482_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας.εχω και εγω δυο χελωνες εδω κ ενα μισι χρονο..τις εχω μεσα στο ενυδρείο με φίλτρο λαμπα και θερμοστάτη. .ειναι υγιεστατες και πολυ δραστηριες..εχω εναν αρσενικό και μια θυληκια..εδω και λιγες μερες παρατήρησα ενα φλερτ ανσμεσα τους..ενωνουν δλδ για καποια λεπτα τα μπροστινά τους ποδια κ ο αρσενικός προσπαθεί να ανέβει απο πανω της. .θελω λοιπον να με βοηθήσει κάποιος..πως να βαλω την αμμο στο ενυδρείο σε περίπτωση που θελει να γεννήσει η θυληκια; σε μπωλ? Κ αν ναι ποσο μεγαλο να ειναι; κ βαθύ? Κ πως θα το καταλάβω οτι γεννησε;

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Άνοιξε ένα δικό σου θέμα, να συζητήσουμε ότι απορία έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Να και καποιες σημερινες αναβαθμησεις...

Φωτογραφία0009.jpg Φωτογραφία0010.jpg Φωτογραφία0011.jpg Φωτογραφία0012.jpg

Καλορίζικο, πιστεύω ότι και εσύ και τα χελωνάκια σου, θα το χαρείτε. Περιμένουμε τις τελευταίες πινελιές. Σωστή η ιδέα σου για την "τραπεζαρία " Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο, πιστεύω ότι και εσύ και τα χελωνάκια σου, θα το χαρείτε. Περιμένουμε τις τελευταίες πινελιές. Σωστή η ιδέα σου για την "τραπεζαρία "

Να'σαι καλα φιλε.Η αληθεια ειναι οτι απο την ωρα που τις εβαλα μεσα δεν εχουν σταματησει να κολυμπανε,φαινονται αρκετα χαρουμενες.Περημενω να ερθει το φιλτρο να δω πως θα παει μεσα στο ενυδρειο και θα βαλω καμια πετρουλα ακομα να μην ειναι πολυ αδειο.Οχι ομως υπερβολες γιατι 2 μερες τωρα και ειμαι συνεχεια με την συριγκα και μαζευω βρομιες,οι οποιες μαζευοντε στα ποιο απιστευτα σημεια.Εχω ενα ωραιο θαλασοξυλο αλλα επιπλεει.Λογικα πρεπει να μηνει βυθισμενο για να ''ποιει'' και να βουλιαζει ε?Η ιδεα για το σαλονι εκατσε ωραια,βασικα ειναι σαλονοκουζινα και εκει ηταν το μονο σημειο που χωραγε και ειχα πριζα.Το ωραιο ειναι οτι ειναι σημειο απο το οποιο περνας για τα δωματια και ετσι συνεχεια τις βλεπουμε.Η φαση ηταν με την γυναικα η οποια μουρμουρουσε και τωρα καθε φορα που περναει σκαλωνει κανενα 5 λεπτο και τις χαζευει  :bigemo_harabe_net-163:  :bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση παιδια εχω κανει ενυδρείο για τις χελωνες μ δικο μ απλα καπακι επανο δεν εχω βαλει χρειάζεται να βαλω?απλα ειχα βαλει για λιγο κ γεμισε υδρατμους γι αυτο λεω αν ξερει μαποιοε αν χρειάζεται να βαλω? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθενουν τιποτα.Φυσικα θα πρεπει να εχεις θερμαντικη λαμπα να κρατας την θερμοκρασια σταθερη.Αν εισαι κομπλε με λαμπες τοτε βαλε το.

Link to comment
Share on other sites

Εχω λαμπα ποθ τους την αναβω για να ζεστενονται οταν ανεβαινουν στο βραχο αν λες αυτο κ φυσικα θερμοστάτη θερμοκρασία νερου 28 κ εξω 24

Link to comment
Share on other sites

Εχω λαμπα ποθ τους την αναβω για να ζεστενονται οταν ανεβαινουν στο βραχο αν λες αυτο κ φυσικα θερμοστάτη θερμοκρασία νερου 28 κ εξω 24

Αν έχεις λάμπες για θέρμανση και ακτινοβολία στην στεριά, και παρ αυτά η θερμοκρασία ειναι 24, έχεις κάτι λάθος

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχάς, θα σου ξαναζητήσω να ανοίξεις ένα δικό σου θέμα, για να συζητήσουμε το οποίο θέμα υπάρχει με το δικό σου ενυδρείο, γιατί εδώ είναι το θέμα του leriban, ο οποίος θα έχει και δίκιο να παραπονεθεί.

Αυτό σου λέω να μετρήσεις, την θερμοκρασία κάτω από την λάμπα. Αυτή θα είναι η θερμοκρασία αέρα που έχεις στον αέρα του ενυδρείου σου, και όχι το 24 που έχει το δωμάτιο, και που μας λες.

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...