Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Ψάξε σε όποιο μαγαζί έχει την εταιρεία αυτή και ζήτα του να σου παραγγείλουν τα ανταλλακτικά και να στα φέρουν. Το ότι δεν τα κρατάνε τα μαγαζιά σε στοκ, δεν σημαίνει ότι δεν τα έχει ο αντιπρόσωπος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για την βοηθεια..εχω ενα κομματι σφουγγαρι να δοκιμασω να κοψω μονος μου και αν δω οτι δεν γινετε δουλεια θα παραγγηλω απο αντιπροσωπο..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα.Λοιπον τελικα πηγα με την κορακλα μου σημερα και πηραμε μια κιτρινομαγουλη.Ηταν ολες πολυ μικρες αλλα ειδα 3 που ηταν καπως ζωηρες,χωρις πρησμενα ματια και καθαρα ρουθουνια (οσο μπορουσα να διακρηνω).Ετσι λοιπον διαλεξε η μικρη μια απο τις 3 και την πηραμε.Η γυναικα στο πετ μου ειπε οτι ειναι θυλικια,λογο του οτι δεν εχει ''σχεδια'' το καβουκι απο κατω,αλλα με βαση αυτα που μου ειχε πει οταν πρωτο ξεκινησα με το χομπυ,δεν το κοβω να ισχυει.

Την εχω βαλει στην χελωνιερα που δινουν αλλα ειδα σε βιντεο οτι συνυπαρχουν μωρα με μεγαλες και σκεφτομαι να την ριξω μαζι με τις αλλες.Το νερο ειναι αρκετο στο ενυδρειο και φοβαμαι μην πνιγει.Εσεις τι λετε???

Δεν ξερω αν φαινετε το μεγεθος αλλα πιστευω οσοι εχετε χελωνιερες μπορητε να καταλαβετε.

post-61643-0-26427000-1472224510_thumb.jpgpost-61643-0-34102500-1472224528_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στην συνύπαρξη το μόνο θέμα που θα υπάρξει σίγουρα, είναι αυτό του υποσιτισμου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην συνύπαρξη το μόνο θέμα που θα υπάρξει σίγουρα, είναι αυτό του υποσιτισμου

Πολυ σωστο δεν το ειχα σκεφτει καν!!!!Θεος...εδω τωρα και η μια που ειναι ποιο μεγαλη τρωει το περισωτερο,η αλλη οτι προλαβει...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα..σημερα αλλαξα το νερο στην μικρουλα και λεω ''δεν την βαζεις με τις αλλες να δεις πως θα παει οσο καθαριζεις το ενυδρειο''

Την εβαλα λοιπον και ειδα οτι απο θεμα ποσωτητας νερου τα παει μια χαρα,κολυμπαει πολυ καλα.Εχει ενα θεμα με την ρωη του φιλτρου και το μεγαλητερο προβλημα το εχει με την Σελι,την μεγαλη σκουρο χρωμη,η οποια της εκανε επιθεση.Πηγενε απο πισω και προσπαθουσε να την δαγκωσει.Βεβαια μπορει απλα να ηταν περιεργη γιατι η συγκεκριμενη οτι βαλω μεσα στο ενυδρειο νομιζει οτι τρωγετε.

Το θεμα ειναι οτι ειχα στο νου μου οταν χειμονιασει καλα και θα βαλω παλι θερμαντικα σωματα να την εβαζα μαζι τους αλλα μαλλον δεν θα ειναι εφικτο αυτο,οποτε θα πρεπει να φτιαξω κατι να την βολεψω..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, και απλή εκδήλωση περιέργειας να είναι, μπορεί η μεγάλη ανά πάσα στιγμή να στην τραυματίσει, ή ακόμα και κατά λάθος να στην σφηνώσει κάτω από το νερό και να σκάσει (πέρα από τον υποσιτισμό που είπαμε). Τώρα για να μην μπλέξεις με 2 αυτόνομες εγκαταστάσεις, σκέψου κάπως το θέμα των συγκοινωνούντων δοχείων (από άποψη εξοπλισμού και καταναλώσεων το λέω)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα υποσιτισμου ελεγα να το λυσω βαζοντας την να τρωει ξεχωριστα.

Η σκεψη σου περι συγκοινωνουντων δοχειων φοβερη.Εγω ελεγα να βαλω κατι ωστε να διμηουργησω ενα μικρο χωρο μεσα στο ενυδρειο,αλλα ετσι θα μειωσω πολυ τον χωρο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτό είναι οι θεματικές ενότητες, για να μπορούν να μοιράζονται ιδέες, που κάποιος ίσως δεν έχει σκεφτεί, και ίσως τον διευκόλυναν

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να εβαζες οπως ειπες ενα χωρισμα. Το χω δει στο εξωτερικο βαζουν το κλασικο πλαστικο δυχτι που βαζουμε στα μπαλκονια μεχρι να γνωριστουν και να συνιθυσουν η μια την αλλη κ να χιλο φτασουν και το ιδιο μεγεθος. Βεβαια δε ξερω το πλαστικο αυτο μετα απο βρασιμο τι χυμικα στοιχεια βγαζει. Οπως και οτι σε αλλα ζωα οπως τα καναρινια βοηθαει πριν την αναπαραγωγη. Και αυτο που σου πε ο γιωργος παραπανω καλη ιδεα....εμενα μετα απο πολυ υπομονη συμβιωσαν και με χρυσοψαρο μεγαλο για χρονια....ειχα διμιουργησει κρυψωνες που ευτυχως γρηγορα απλα συνιθησαν οι χελωνες το ψαρι και πηγαιναν πολυ καλα. Αλλα θελει υπομονη ολο αυτο μην γινει κατι κακο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα ταισματος μπορεις να ταιζετε δυο ατομα με τσιμπιδα σε διαφορετικη γωνια στο ενυδρειο....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να εβαζες οπως ειπες ενα χωρισμα. Το χω δει στο εξωτερικο βαζουν το κλασικο πλαστικο δυχτι που βαζουμε στα μπαλκονια μεχρι να γνωριστουν και να συνιθυσουν η μια την αλλη κ να χιλο φτασουν και το ιδιο μεγεθος. Βεβαια δε ξερω το πλαστικο αυτο μετα απο βρασιμο τι χυμικα στοιχεια βγαζει. Οπως και οτι σε αλλα ζωα οπως τα καναρινια βοηθαει πριν την αναπαραγωγη. Και αυτο που σου πε ο γιωργος παραπανω καλη ιδεα....εμενα μετα απο πολυ υπομονη συμβιωσαν και με χρυσοψαρο μεγαλο για χρονια....ειχα διμιουργησει κρυψωνες που ευτυχως γρηγορα απλα συνιθησαν οι χελωνες το ψαρι και πηγαιναν πολυ καλα. Αλλα θελει υπομονη ολο αυτο μην γινει κατι κακο

Και εγω σε εξωτερικο,σε βιντεακια το εχω δει αλλα θα πρεπει να το μελετησω το θεμα να δω πως και που θα το στησω αυτο το πλεγμα.Πλαστικα ειναι και τα διακοσμιτικα φυτα που εχω βαλει οποτε δεν θα υπαρχει προβλημα λογικα.

Συμβιωση με ψαρι?????Πως τα καταφερες????Εγω αν βαλω κατι αλλο μεσα η μεγαλη θα το κατασπαραξει.Τωρα το καλοκαιρι τους εριχνα ακριδες,τριζονια και κατι εντομα τα οποια εβρισκα στον κηπο μας,πολεμος...εβλεπα live μαχη  :hehe  :hehe  :hehe

Link to comment
Share on other sites

δεν σου συστήνω να το δοκιμάσεις για κανεναν λογο με ψαρι.....εγω απλα  μαθει τις χελωνες μου απ'εξω ,πως συμπεριφεροντε και ποιο θα ειναι το επομενο βημα τους πριν ακομα το κανουν... 

 

το πλεγμα μπορεις με βεντουζες και ταιραπς γυρω γυρω θα ειναι αρκετα γερο αλλα σου λεω δεν γνωριζω για την τοξικοτητα τους.... εγω  δοκιμασει διαφορα diy πραγματακια και δεν ειχα θεματακια απλα τον πρωτο καιρο δοκιμης βαλε ενα εσωτερικο φιλτρο με ανθρακα μονο για αυτην δουλεια

Έγινε επεξεργασία - Billias
Link to comment
Share on other sites

Ανθρακα δουλευω και τωρα στο φιλτρο μου.Δηλαδη να βαλω ακομα ενα εσωτερικο??Με βεντουζες ειναι μια πολυ καλη λυση θα βρω τον τροπο απλος πραγματικα ''ξυλονουν'' ολο το ενυδρειο για πλακα αυτες και δεν θα ηθελα να ερθουν σε επαφη με το μικρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χθες εκανα γενικο στο ενυδρειο και οργανωσα και την ''φαση'' με το χωρισμα.Εκανα αυτο που ειπε ο Βασιλης,εβαλα ενα κομματι απο το ασπρο,πλαστικο πλεγμα και το στερεωσα με 4 βεντουζες ψηλα.Στο κατω μερος περασα μεσα απο τα ''ματια'' του πλεγματος τις βεντουζες του φιλτρου και το στερεωσα απο πανω,εβαλα και σχεδων ολες τις πετρες που ειχα μεσα και ειναι οκ.Συντομα φωτο..

Στην αρχη ηταν λιγο τρομαγμενο με τους γιγαντες διπλα της αλλα οσο παει και περνει τον αερα της...

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο χρησιμοτητα φανηκε πολυ οκ...και αντεχει τελικα η ''πατεντα'' μετα απο καποια crash test που εκανε η μεγαλη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Χθες πηρα κατι πραγματακια που χρειαζομουν για το ενυδρειο,πηρα και διαφορα ειδη τροφης για να εχουν ποικιλια τα παιδια.Μεταξι ολων λοιπον πηρα και κατι σκουλικακια (bloodwarms) πολυ λεπτα και μικρα (μαλλον ειναι για μωρα η τροφη) τα οποια δεν τα μυριζουν καν ουτε οι μεγαλες ουτε η μικρη.Τα εχει δοκιμασει κανεις???Δεν εχω δει ακομα αλλα πιστευω οτι ζητημα ωρων να τα ''μυριστουν'' και να εξαφανιστουν.

Link to comment
Share on other sites

Πώς ήταν τα σκουλικάκια; αποξηραμένα ή ζωντανα σε κονσέρβα; νομίζω επειδή τα βρήκα κι εγώ σε site ότι είναι για άλλα είδη ερπετών πχ ινγκουάνα, βατράχια κλπ Σου είπαν ότι κάνουν για υδρόβιες χελώνες;

Link to comment
Share on other sites

Πώς ήταν τα σκουλικάκια; αποξηραμένα ή ζωντανα σε κονσέρβα; νομίζω επειδή τα βρήκα κι εγώ σε site ότι είναι για άλλα είδη ερπετών πχ ινγκουάνα, βατράχια κλπ Σου είπαν ότι κάνουν για υδρόβιες χελώνες;

Αποξηραμενα ηταν.Τα πηρα απο το νετ,εχει χελωνιτσα πανω και στην περιγραφη ελεγε οτι ειναι για χελωνες.Η μικρη μονο τα ψιλο τρωει προς το παρων..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...