Jump to content

Κοκκινομαγουλες χελωνες set up ενυδρειου-συμβουλες


Recommended Posts

Ξεχασα να αναφαιρω οτι μετα απο 2-3 μερες που τις εβαλα μεσα,οι χελωνιτσες εχουν παλι αυτα τα ξεφλουδησματα.Που λογικα σημαινει οτι εχουν ανετο πλεων χωρο για να αναπτηχθουν αλλα και να κολυμπισουν.

Τι αλλο θα πρωτηνατε να βαλω μεσα στο ενυδρειο για διακοσμηση??Τα κοχυλια παντος τους αρεσουν πολυ,η μια ειδικα μπαινει μεσα και κρυβετε αλλα βγαινει και πανω και αραζει (το εχω βαλει να βγαινει λιγο εξω απο το νερο το μεγαλο κοχυλι,σαν 2ο μπασκιν σκιερο).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα,χθες πηρα τα πραγματα.Ολα κομπλε 2 ερωτισουλες για το φιλτρο.Εκει που ειναι η ρυθμηση για την ρωη ειναι πολυ σκληρο να γυρισει και φοβαμαι μην κανω ζημεια.Το φιλτρο ειναι το multikani.

Αυριο θα βαλω φωτο απο το στησιμο του φιλτρου γιατι θελω να κανω και εναν γενικο καθαρησμο.

Μεσα στο φιλτρο εχει κατι σαν χαλικι να βαλω αλλα εχω και το αλλο που ειναι σαν χοντρο μακαρονι.Τι πρωτηνετε??

Το ενυδρειο εκει που ειναι η λαμπα UVB,δημιουργειτε μια πρασινη μαλουπα.Παντου ομως γινετε χαμος.Με την εγκατασταση του φιλτρου θα εχω ακομα το προβλημα???τι μπορω να κανω για να το αντιμετοπησω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. Και το δικό μου έτσι δύσκολα γυρνάει. Το χαλίκι μέσα στο φίλτρο είναι ζεολιθος και ανήκει στην κατηγορία χημικής φιλτρανσης. Το άλλο σαν μακαρόνι είναι κεραμικό υλικό και ανήκει στην κατηγορία βιολογικής φιλτρανσης. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο (όχι μακαρόνι αλλά μπιλακια) σε δύο ξεχωριστούς κάδους. Ο ζεολιθος λειτουργεί κατευθείαν και χρειάζεται αλλαγή μία φορά τον μήνα. Το μακαρόνι θέλει στρώσιμο. Σιγά σιγά με τον καιρό δηλαδή αρχίζουν και μαζεύονται βακτήρια τα οποία απορροφουν την αμμωνία. Γνώμη μου είναι να βάλεις τον ζεολιθο τώρα για αρχή και αργότερα παίρνεις και έναν δεύτερο κάδο να βάλεις βιολογικό υλικό. Το πράσινο που βλέπεις είναι άλγη και δυστυχώς δεν την γλυτώνεις με το φίλτρο. Ένα τριψιματακι με μια βούρτσα σε κάθε αλλαγή νερού και είσαι οκ.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβάσαι δεν παθαίνει τίποτα. Και το δικό μου έτσι δύσκολα γυρνάει. Το χαλίκι μέσα στο φίλτρο είναι ζεολιθος και ανήκει στην κατηγορία χημικής φιλτρανσης. Το άλλο σαν μακαρόνι είναι κεραμικό υλικό και ανήκει στην κατηγορία βιολογικής φιλτρανσης. Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ και τα δύο (όχι μακαρόνι αλλά μπιλακια) σε δύο ξεχωριστούς κάδους. Ο ζεολιθος λειτουργεί κατευθείαν και χρειάζεται αλλαγή μία φορά τον μήνα. Το μακαρόνι θέλει στρώσιμο. Σιγά σιγά με τον καιρό δηλαδή αρχίζουν και μαζεύονται βακτήρια τα οποία απορροφουν την αμμωνία. Γνώμη μου είναι να βάλεις τον ζεολιθο τώρα για αρχή και αργότερα παίρνεις και έναν δεύτερο κάδο να βάλεις βιολογικό υλικό. Το πράσινο που βλέπεις είναι άλγη και δυστυχώς δεν την γλυτώνεις με το φίλτρο. Ένα τριψιματακι με μια βούρτσα σε κάθε αλλαγή νερού και είσαι οκ.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

αλλη μια ερωτηση.Ειχα παρει καποια πραγματα (ζεολιθο,μακαρονια κτλ) εχω ενα κουτι το οποιο ειναι παλι σαν ψηλο χαλικακι σαν τον ζεολιθο,αλλα ακομα ποιο μικρο,το οποιο λεει πανω οτι ειναι για την αμμονια.Να βαλω σφουγγαρακι πανω απο τον ζεολιθο,μια στρωση απο αυτο και παλι σφουγγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα,ισως χαζο....το φιλτρο μπορω να το τοποθετησω στο ιδιο υψος με το ενυδρειο,δηλαδι να βαλω τον καδο πανω στον παγκο που εχω και το ενυδρειο ή πρεπει να ειναι ποιο κατω απο το ενυδρειο-παγκο???

Link to comment
Share on other sites

Ο ζεολιθος βγαίνει σε διάφορες διαστάσεις. Ψιλοκομμένο, πιο χοντρό κλπ. Θα βάλεις χοντρό σφουγγάρι κάτω, ζεολιθο και σφουγγάρι πάνω. Λέω χοντρό σφουγγάρι κάτω για να κρατάει τις ακαθαρσιες. Τώρα με το δίπλα ή κάτω δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Στο δικό μου δεν έχει διαφορά ή τουλάχιστον αν έχει τότε είναι σίγουρα μικρή.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την στιγμή που το καπάκι ασφαλίζει πάνω στο φίλτρο, τότε ναι μπορείς να βάλεις τον κάδο σε ψηλότερη θέση από την στάθμη του νερού

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ολα κομπλε το εβαλα..εφτιαξα και το καπακι του ενυδρειου με λαμπα uvb..αυριο φωτο την ρωη του φιλτρου την εχω στην μεση να την βαλω τερμα???

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέρμα την έχω. Βάλ'την τέρμα και βλέπεις. Αν εμποδίζει το χελωνάκι η υψηλή ροή τότε το χαμηλώνεις ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερες.Λοιπον να καποιες φωτο απο το ενυδρειο,βεβαια αυτη την φορα εβαλα μονο τα κοχυλια και την μεγαλη πετρα,σουταρα τα υπολοιπα ψηλα κεραμιδακια γιατι στο καθαρισμα ειναι πολυ κουραστικα,οποτε λιγα και καλα.Πειτε μου λιγο για το στησιμο ειναι οκ?Εχω βαλει το μεγαλο κοχυλι που λειτουργει και ως 2ο μπασκιν απεναντι απο την εξαγωγη του φιλτρου με την λογικη οτι η ρωη του θα διωχνει τα σκουπιδακια που μαζευει απο πισω..τι λετε??post-61643-0-04999400-1454919986_thumb.jpgpost-61643-0-63368400-1454919995_thumb.jpgpost-61643-0-47179000-1454920005_thumb.jpgpost-61643-0-12862700-1454920016_thumb.jpgpost-61643-0-81833300-1454920025_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τέρμα την έχω. Βάλ'την τέρμα και βλέπεις. Αν εμποδίζει το χελωνάκι η υψηλή ροή τότε το χαμηλώνεις ;)

τελικα την εβαλα τερμα,μια χαρα ειναι δεν μου φαινετε να τα εμποδιζει... :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια φωτογραφία όλο το ενυδρείο σε παρακαλώ. Έχω την εντύπωση πως οι λάμπες είναι ψηλά. Έχεις υγρασία στα τζάμια άρα είναι κρύος ο αέρας πάνω από το νερό. Με αναμμενες τις λάμπες δεν θα έπρεπε να έχεις υγρασία στα τζάμια. Βάλε ένα ακόμα θερμόμετρο ψηλά έξω από το νερό για να βλέπεις την θερμοκρασία του αέρα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βγάλε μια φωτογραφία όλο το ενυδρείο σε παρακαλώ. Έχω την εντύπωση πως οι λάμπες είναι ψηλά. Έχεις υγρασία στα τζάμια άρα είναι κρύος ο αέρας πάνω από το νερό. Με αναμμενες τις λάμπες δεν θα έπρεπε να έχεις υγρασία στα τζάμια. Βάλε ένα ακόμα θερμόμετρο ψηλά έξω από το νερό για να βλέπεις την θερμοκρασία του αέρα.

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

ναι η λαμπα οντως ειναι λιγο ψηλα,βασικα ειναι πανω απο 20 ποντους που ειχα τα πορτατιφ πριν.Για τους υδρατμους εχεις δικιο.μου καηκε η θερμανσης χθες και πρεπει να παρω σημερα μια.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και την θερμαντικη που ελειπε,οπως πολυ σωστα ειπε ο zalaros.Με την μονη διαφορα οτι αυτην τη φορα ειναι με ντουι κρεμασμενη γιατι πορτατιφ και καπακι δεν πανε μαζι,με αποτελεσμα να μην υπαρχει ανακλαστηρας γυρο απο την λαμπα αλλα λογο του καπακιου πιστευω οτι θα κραταει θερμοκρασια...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτιμά να κανείς κάποια πατέντα στο καπάκι (σαν τρύπα) ώστε το ντουι να ειναι από έξω. Σκέψου τι θα γίνει αν περάσει υγρασία εκεί και βραχυκυκλώσει.... Ή ακόμα χειρότερα αν πέσει μέσα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτιμά να κανείς κάποια πατέντα στο καπάκι (σαν τρύπα) ώστε το ντουι να ειναι από έξω. Σκέψου τι θα γίνει αν περάσει υγρασία εκεί και βραχυκυκλώσει.... Ή ακόμα χειρότερα αν πέσει μέσα.

Το να πεσει το εχω σκεφτει και το εχω φροντισει ιδιετερα,για το θεμα με το ντουι δεν το ειχα προβλεψει αλλα εκει που ειναι το ντουι εχει τρυπες απο πανω οποτε οι υδρατμοι δεν υγροποιουντε ωστε να πεσουν πανω,οπως γινετε στο υπολοιπο καπακι αλλα θα το εχω στο νου μου.Αν το βγαλω πανω απο το καπακι δεν θα εχω την επιθυμητη θερμοκρασια.Θα περασω αυριο φωτο απο πανω να το δεις να μου πεις την γνωμη σου.Σ'ευχαριστω για τις συμβουλες σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο ενυδρείο !

Σ'ευχαριστω πολυ!!!! Ενταξει ειναι πολυ απλο,θα μπορουσε ή μαλλον ειχα σκοπο να το κανω ποιο ''γεματο'' αλλα μετα γινετε πολυ κουραστικο και χρονοβορο στο γενικο καθαρισμα,ισως βαλω κατι ακομα στην πορεια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...