Jump to content

ερωτηση


Babis11

Recommended Posts

εχω 3 labidochromis caeruleus yellow τα εχω 1,5 μερα αλλα ειναι πολυ "τρομαγμενα" διοτι οταν κοντευω στο τζαμι γινονται καπνος και δεν ξερω τον λογο,σπανια να τα βρω κοντα στο τζαμι εκτος και αν μεινω ακινητος ερχονται δειλα δειλα ειναι γυρο στα 3-4 εκατοστα. απο ποτε θα μπορεσω να καταλαβω ποιο ειναι αρσενικο και θυληκο ;

ειναι μεχρι να προσαρμοστουν; η ειναι κατι αλλο ; 

 

οι μετρησεις μου ειναι καλες ; 

 

τα τεστ ειναι με aqua 

cl2 = 0.8
ph = 8
kh/tac = 15
gh/th = >14
no2 = 0
no3 = 50
Έγινε επεξεργασία - Babis11
Link to comment
Share on other sites

Φιλε επειδη το συγκεκριμενο ψαρι το ειχα καιρο πιστευω οτι αν δεν δεις τον κυριαρχο να οριοθετει και την θυληκια μπουκωμενη ποτε δεν θα εισαι σιγουρος πιο ειναι θυληκο και πιο αρσενικο...Συνηθως(οχι παντα) το αρσενικο ειναι μεγαλυτερο με περισοτερο μαυρο στα πτερυγια του...επισης μιαμιση μερα ειναι μικρο διαστημα για ψαρια οχι μικρα σε ηλικια να ειναι ξεθαραιμενα..

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική συμπεριφορά να κρύβονται. Τα ΝΟ3 να κατεβάσεις λίγο, να πάνε 5-10. Κάνε μικρες συχνες αλλαγές νερού. Αμμωνία έχεις 0 να φανταστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να ηρεμήσουν τα ψάρια.Καλύτερα να είχες πάρει 5-6 για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνει το χαρέμι.

Όπως αναφέρθηκε ήδη το αρσενικό γίνεται λίγο μεγαλύτερο κ έχει πιο έντονο μαύρο.

Δώσε μας και μια γενική του ενυδρείου.Πόσα λίτρα είναι; :)

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογική συμπεριφορά να κρύβονται. Τα ΝΟ3 να κατεβάσεις λίγο, να πάνε 5-10. Κάνε μικρες συχνες αλλαγές νερού. Αμμωνία έχεις 0 να φανταστώ.

 

ναι . εκανα πριν 5 μερες . σε κανα 2 μερες θα ξανακανω καθε βδομαδα κανω 30 %.τωρα τα εχω σε ενα 60 λιτρο διοτι σε καμια βδομαδα θα ειναι ετοιμο το 300αρι μου που τα ετοιμασω και θα προσθεσω κι αλλα μεσα. οταν εινια ετοιμο θα ζητησω συμβουλες απο εμπειροτερους !!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ μικρό χρονικό διάστημα για να ηρεμήσουν τα ψάρια.Καλύτερα να είχες πάρει 5-6 για να έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να γίνει το χαρέμι.

Όπως αναφέρθηκε ήδη το αρσενικό γίνεται λίγο μεγαλύτερο κ έχει πιο έντονο μαύρο.

Δώσε μας και μια γενική του ενυδρείου.Πόσα λίτρα είναι; :)

 

ναι εννοειτε απλα κανω καποιες αλλαγες και τα εχω σε ενα 60 αρι για λιγο μεχρι να ολοκληρωσω το 300 αρι μου και θα παρω και αλλα για να κανω ενα χαρεμι. 

διαστασεις 125*50*50 πιστευω ειναι καλες οι διαστασεις που ετοιμαζονται ..

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλα ψάρια θα βάλεις μέσα;

 

mbamba,hongi. Αυτα λεω ενα απο τα 2 . αλλα οταν ερθει η ωρα θα ζητησω γνωμες και αναλογως θα πραξω !

Link to comment
Share on other sites

Εχουν σκασει απο το αυγο; Εχεις μος μπολικη; Για μετα μπορεις να παρεις την υγρη της jbl ή της ocean nutriton για τις πρωτες μερες!

Εγω θα εκοβα 5 ποντους υψος και και εβαζα 5 ποντους μηκος με 10 ακομα καλύτερα αν το κανεις φτιαχτό....

Και τα ψαρακια αυτα για το ενυδρειο αυυο που εχεις δεν ειναι καλη ιδεα... ειναι πολυ μικρο.... και θα σφάζονται...

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

τοσο με βολεψε το μερος που εχω :/ ποια ειναι καλη επιλογη μαζι με τα labidochromis caeruleus ?

Link to comment
Share on other sites

τοσο με βολεψε το μερος που εχω :/ ποια ειναι καλη επιλογη μαζι με τα labidochromis caeruleus ?

Οχι παντως κατι απο την οικογενεια της γιατι υδριβιζουν...εγω τα ειχα με μπλε κομαλτ...καναν ωραια αντιθεση..
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τοσο με βολεψε το μερος που εχω :/ ποια ειναι καλη επιλογη μαζι με τα labidochromis caeruleus ?

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/39006-labidochromis-caeruleus-gfryer-1956/

 

http://www.seriouslyfish.com/species/labidochromis-caeruleus/

Έγινε επεξεργασία - Irakles
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτο το θεμα δεν χρειάζοταν να το ανοιξεις ολα θα τα συζητάμε που αφορουν το ενυδρειο αυτο στο πρωτο θεμα που ανοιξες... για να ξερουν ολες τις πληροφορίες αυτοι που σου απαντάνε...

Οταν κανεις την μεταφορα στο μεγαλύτερο αυτο το 60αρι τι θα το κανεις??? Θα ωαλεις αλλες κιχλιδες εδω???

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αυτο το θεμα δεν χρειάζοταν να το ανοιξεις ολα θα τα συζητάμε που αφορουν το ενυδρειο αυτο στο πρωτο θεμα που ανοιξες... για να ξερουν ολες τις πληροφορίες αυτοι που σου απαντάνε...

Οταν κανεις την μεταφορα στο μεγαλύτερο αυτο το 60αρι τι θα το κανεις??? Θα ωαλεις αλλες κιχλιδες εδω???

Γιατι οχι;;;αν υπηρχε θεμα δεν θα επεμβαινε η ομαδα συντονισμου;;
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα ειναι πιο ευκολο για ολους μας να ξέρουμε για πιο ενυδρειο μιλαμε και την ολη ιστορια του... για ευκολια μιλάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο...απλα δεν ειναι δικη μας δουλεια...θα μπορουσε βεβαια να γραψει καποιες πληροφοριες παραπανω ετσι ωστε να βοηθηθει πιο ευκολα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα εκοβα 5 ποντους υψος και και εβαζα 5 ποντους μηκος με 10 ακομα καλύτερα αν το κανεις φτιαχτό....

Και τα ψαρακια αυτα για το ενυδρειο αυυο που εχεις δεν ειναι καλη ιδεα... ειναι πολυ μικρο.... και θα σφάζονται...

Βρε συ, σουρωμενος εισαι; Χαχαχαχα! Τι παραθεση εκανες στο ποστ 9;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, σουρωμενος εισαι; Χαχαχαχα! Τι παραθεση εκανες στο ποστ 9;

Μπαίνω απο το κινητό και μερικες φορες κανει τα δικα του.... τις διαστάσεις ηθελα να κανω παράθεση...
Link to comment
Share on other sites

οχι στο 60αρι δεν θα βαλω τιποτα θα το κρατησω σαν βοηθητικο . 

 

ΑΣ ΣΒΗΣΤΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΘΑ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !!

Link to comment
Share on other sites

Τα θέματα με ερωτήσεις-απορίες δεν σβήνονται,δεν κλειδώνονται και δεν εξαφανίζονται.

Μελλοντικά μπορεί κάποιος να έχει τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα και να του φανεί χρήσιμο το συγκεκριμένο θέμα.

 

Θα σε παρακαλούσα να βάζεις πιο κατατοπιστικούς τίτλους στα θέματα σου.

Βοηθάνε τον αναγνώστη αλλά και εσένα να πάρεις περισσότερες απαντήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...