Jump to content

Δυστυχώς εμπιστεύτηκα τους ειδικούς.... (αρχάριος με χρυσόψαρα)


Recommended Posts

Δεν χρειάζεται το σετ με τα τεστ. Καλύτερα να πάρεις ξεχωριστά, όπως αναφέρθηκε.

  οκ αυτό έκανα αν και πιό ακριβή λύση

Ωραία , κάνε μέτρηση ΝΗ3/ΝΗ4 & ΝΟ2 να δεις πως πάει το ενυδρείο,

και για τη πωλήτρια θα τη πω τη κακία μου, μπέρδεψε την αμμωνία με τα ούρα :wacko:

σε 2 ώρες λογικά θα τα έχω

Μια έξτρα ερώτηση. Μήπως η αλλαγή νερου 25% ανά 5 ημέρες είναι υπερβολή ? Μου είπαν Να το μειώσω στις 2 εβδομάδες

Link to comment
Share on other sites

  οκ αυτό έκανα αν και πιό ακριβή λύση σε 2 ώρες λογικά θα τα έχω

Μια έξτρα ερώτηση. Μήπως η αλλαγή νερου 25% ανά 5 ημέρες είναι υπερβολή ? Μου είπαν Να το μειώσω στις 2 εβδομάδες

 

Θεωρητικά είναι 30% το ελάχιστο κάθε εβδομάδα, απο εκει και πέρα οι μετρήσεις θα σου δείξουν αν θες παραπάνω ή όχι, αλλαγή ανα 2 εβδομάδες είναι δύσκολο και σε πολύ λίγες περιπτώσεις, όπως μεγάλος όγκος νερού με μικρή ιχθυοφόρτιση και πολλά φυτά, στη περιπτωση σου όμως με τίποτα και ειδικα με χρυσόψαρα.

Το αν θα κάνεις ανα 5 ημέρες ή ανα εβδομάδα θα μας το δείξουν τα νιτρικά σου αλλά αφού έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος αζώτου

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4 : 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: ~ 2,5 - 3,0 ίσως λίγο πιο πάνω

 

Λέτε να πήρα μ@λ@κια τεστ?

 

Τα τεστ είναι της Salifert

Έγινε επεξεργασία - DVR
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της salifert ειναι τα καλυτερα! Απλα ακολουθειστε τις οδηγειες!!

Οκ αυτό έκανα απλά το τεστ μου φαίνεται διάφανο όπως και να το κοιτάξω.. οπότε αγχώθηκα λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

ΝΗ4 : 0

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: ~ 2,5 - 3,0 ίσως λίγο πιο πάνω

 

Λέτε να πήρα μ@λ@κια τεστ?

 

Τα τεστ είναι της Salifert

 

Αν έχεις κάνει τα τεστ σωστά . αυτες οι τιμές μας δειχνουν πως ο κύκλος αζώτου έχει ολοκληρωθεί.

Εισαι σε καλό δρόμο.

Κάνεις αλλαγή Σ/Κ και μετρας πάλι μεσοβδομαδα και Σ/Κ πριν από την επόμενη αλλαγή.

Για 2-3 εβδομάδες αν μετρας πριν την αλλαγή θα ξέρεις πόσο αλλαγή πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κάνει τα τεστ σωστά . αυτες οι τιμές μας δειχνουν πως ο κύκλος αζώτου έχει ολοκληρωθεί.

Εισαι σε καλό δρόμο.

Κάνεις αλλαγή Σ/Κ και μετρας πάλι μεσοβδομαδα και Σ/Κ πριν από την επόμενη αλλαγή.

Για 2-3 εβδομάδες αν μετρας πριν την αλλαγή θα ξέρεις πόσο αλλαγή πρέπει να κάνεις.

Οκ θα προχωρήσω έτσι

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ειναι πως έκανε δουλειά το tetra safe start (βακτήρια) :)

Σχετικά με το ενυδρείο να αλλάξω τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πλαστικα φυτά που ειδα βγαλτα, χώρο πιάνουν , δεν προσφερουν τιποτα, το αντιθετο, μπορει το υλικο να προκαλέσει και πρόβλημα , να προτιμας φυσικά υλικά, πετρες, ξύλα  και ζωντανά φυτά, στη περιπτωση σου όμως χρειάζεσαι και το παραμικρό χώρο του ενυδρείου

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα πλαστικα φυτά που ειδα βγαλτα, χώρο πιάνουν , δεν προσφερουν τιποτα, το αντιθετο, μπορει το υλικο να προκαλέσει και πρόβλημα , να προτιμας φυσικά υλικά, πετρες, ξύλα  και ζωντανά φυτά, στη περιπτωση σου όμως χρειάζεσαι και το παραμικρό χώρο του ενυδρείου

Ναι αυτό το σκεφτόμουνα απλά δεν μου αρέσει τελείως άδειο.

Υπάρχει κανένα μικρό φυτό για να βάλω που να μην πιάνει πολύ χώρο απλά ως ομορφιά?

Link to comment
Share on other sites

Να περιγράψω πως νοιώθω με μια παραβολή:

 

Είναι ένας τύπος που δεν οδηγούσε ποτέ στη ζωή του τίποτα.

Ξαφνικά ένας θείος του, του χαρίζει ένα παπί (Honda c50).

επειδή είναι ευσυνείδητος  αρχίζει και ψάχνει πως να κάνει το παπί του λειτουργικό και λιγάκι πιο γρήγορο.

κάπου εκεί αρχίζει και κοιτάει στα φανάρια τις 1000άρες και αποφασίζει να φτιάξε λιγάκι το παπί του.

μερικούς μήνες μετά βρίσκεται στο σημείο που έχει δώσει ένα σκασμό λεφτά αλλά καταλαβαίνει πως το παπί R1 δεν γίνεται....

 

εκεί πρέπει να πάρει μια απόφαση...

Να κρατήσει το παπί (60lt) και ότι γίνει ή να κάνει την επένδυση για μεγαλύτερη μηχανή (>120lt?)

 

Εγώ είμαι στη φάση που κοιτάω στα φανάρια...  :wacko:

 

:sword:

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν αντέχεις οικονομικά, κάνε το βήμα και δεν θα βγεις χαμένος. Εχει μεγάλη διαφορά το 60λτ με το 120λτ. :D

 

Link to comment
Share on other sites

Για αυτο αστο όπως ειναι και αργοτερα σιγα σιγα κοιτας για κατι άλλο :)

Για να το έχεις υποψη σου όμως , για 3 χρυσόψαρα COMET θες πάνω απο 240 λιτρα με μήκος απο 1,20 και πάνω.

Απο φυτα θα μπορουσες να βάλεις καμια ανουμπια, γιατι μονο αυτη μπορει να αντεξει απο τα χρυσόψαρα, αλλά θα πρεπει να βαλεις και καμια πετρα ή ξύλο για να τη δεσεις

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν αντέχεις οικονομικά, κάνε το βήμα και δεν θα βγεις χαμένος. Εχει μεγάλη διαφορά το 60λτ με το 120λτ. :D

  

Βασικά εχω ήδη υπερβεί τα οικονομικά όρια που έθεσα αρχικά και αυτο επειδή μιλάμε για ζωές.

Για αυτο αστο όπως ειναι και αργοτερα σιγα σιγα κοιτας για κατι άλλο :)

Για να το έχεις υποψη σου όμως , για 3 χρυσόψαρα COMET θες πάνω απο 240 λιτρα με μήκος απο 1,20 και πάνω.

240 λίτρα δεν εχω χώρο να το βάλω... Οπότε αρχικά θα μείνει ως εχει. Το μόνο που σκέφτομαι ειναι να δώσω το ενα για να μείνουν 2 που ο χώρος ειναι οριακά αποδεκτός με λογική ίσως την άνοιξη να πάρω ενα 120 λίτρα να βάλω εκεί τα χρυσόψαρα και να κρατήσω το 60αρι για τιποτα μικρότερο

Απο φυτα θα μπορουσες να βάλεις καμια ανουμπια, γιατι μονο αυτη μπορει να αντεξει απο τα χρυσόψαρα, αλλά θα πρεπει να βαλεις και καμια πετρα ή ξύλο για να τη δεσεις

Ναι αυτο είδα αλλα φοβάμαι μην μειωθεί πολύ ο χώρος. Ανουμπια που μπορώ να βρω?
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ρίξε μια μάτια στις αγγελίες.θα βρεις σε καλή τιμή. Αλλιώς σε πετσοπ.

Για την ανουμπια δεν χρειαζεται να πάρεις μεγάλη πέτρα και να σου τρώει χώρο. Μια μικρή ίσα ίσα για να την δέσεις πάνω.

Αν πάρεις πέτρες απο τη φύση να τσεκάρεις να μην ειναι ασβεστολιθικες . Ανεβάζουν το ph.(αν και αν βάλεις μια μικρή μόνο και μόνο για την ανουμπια δεν πιστευω να ανεβεί τρέλα)

Link to comment
Share on other sites

Σε 120αρι βάζεις 3 χρυσόψαρα Funcy :)

Γιατι τα COMMON/COMET σε 3 χρόνια θα γίνουν ετσι :)

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις ρίξε μια μάτια στις αγγελίες.θα βρεις σε καλή τιμή. Αλλιώς σε πετσοπ.

Αν μιλάμε για το ενυδρείο το Μπατζετ εχει πέσει στα 10 ευρώ :) αλλιώς θα πρέπει να μετακομίσω εκεί XD εκτός κι αν χαρίζει κανείς...

Για την ανουμπια δεν χρειαζεται να πάρεις μεγάλη πέτρα και να σου τρώει χώρο. Μια μικρή ίσα ίσα για να την δέσεις πάνω.

Αν πάρεις πέτρες απο τη φύση να τσεκάρεις να μην ειναι ασβεστολιθικες . Ανεβάζουν το ph.(αν και αν βάλεις μια μικρή μόνο και μόνο για την ανουμπια δεν πιστευω να ανεβεί τρέλα)

  

Ok για να μην σε πριζω με ερωτήσεις που σίγουρα απαντήθηκαν ήδη πολλές φορές θα τσεκάρω τα σχετικά θέματα

Σε 120αρι βάζεις 3 χρυσόψαρα Funcy :)

Γιατι τα COMMON/COMET σε 3 χρόνια θα γίνουν ετσι :)

Αν δώσω το ενα και κρατήσω τα 2 μέχρι το παςχα σε 60 και μετα σε 120 θα έχουμε θέμα?
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις θεμα μεχρι το Πάσχα, Για μερικούς μήνες εισαι καλυμμένος. :)

Για τις αγγελίες έλεγα να δεις για ανουμπια. Ιδίως εσείς που είστε απο Αθήνα υπάρχουν πολλά +++++,

Όλο και καποιος θα μπορει να σε προμηθευση με ενα φυτακι. Και μπορει να ειναι και στην περιοχή σου.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι την Ανοιξη,  ακομα και με τα 3 δεν θα εχεις προβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολλές σκέψεις και σχέδια αλλα αυτο που προέχει ειναι η υπομονή

Επόμενα βήματα ειναι

1 αγορά θερμόμετρου,

2 αγορά μικρής Ανουμπιας

3 απομάκρυνση πλαστικού φυτού

Διορθωτικές κινήσεις

Αλλαγές νερού ανά εβδομάδα μέχρι να τελειώσει το μπουκαλάκι με τα βακτήρια Με Μετρήσεις nh4 no2 no3 πριν τις αλλαγές

Λεφτά για αλλα υγρά τεστ δεν υπάρχουν αυτη τη στιγμή πρέπει να πάρω κάτι απαραίτητα π.χ. Ph?

Το χαλίκι να το αλλάξω?

Τρώνε flakes 1 φορά την ημέρα 3-4 flakes το καθένα να αλλάξω κάτι;

Υ.Γ. Το τρίτο χρυσόψαρο πραγματικά δεν θέλω να το δώσω.... Θα το κρατήσω λιγάκι ακόμα όσο ειναι μικρό (μη βαράτε :( )

Link to comment
Share on other sites

1 θερμόμετρο κάνει στα 3-5 Ευρω, 1 STC-1000 κάνει 13-15 Ευρω αλλά ταυτόχρονα ειναι θερμομετρο και ρυθμιστης θερμοκρασίας, για αυτο κάνε υπομονη και πάρε εναν STC-1000 μια και καλή.

Με της μετρήσεις που μας έδειξες δεν νομιζω πως χρειάζεσαι τα βακτήρια, αν δεν έχεις τι να τα κάνεις βαζε τα μετα τις αλλαγες.

Αλλα τεστ δεν χρειάζεται να παρεις, αυτα ειναι μια χαρα.

Το χαλίκι αν δεν εινα τεχνητα βαμμενο μη το αλλαξεις.

Σιγα σιγα θα αρχίσεις να ταίζεις και 1 και 2 και 3 φορες την ημέρα, απο λίγο τη κάθε φορα, αν μπορεις βεβαια, αλλιως τάιζε πρωι βραδυ

Δεν θα σε βαρέσει κανενας αν δεν δώσεις το 3ο χρυσόψαρο, μπορεις να το κρατήσεις, αλλά να προσεχεις τα νιτρικά σου και να μη κανεις τσιγουνιες στις αλλαγές νερου :)

Link to comment
Share on other sites

Για τη διατροφή τους καλα ειναι μια φορά τη βδομάδα περίπου να τους κανεις νηστεία , και μια φορά το μήνα να τους δίνεις βρασμένο αρακά. Βοηθάει στη λειτουργία του εντέρου.

Αν μπορεις καλα ειναι να ταΐζεις 2 - 3 φορές τη μέρα μικρά γεύματα και όχι μια. ( βέβαια πάνω σε αυτο θα σου πουν καλύτερα οι πιο έμπειροι)

Link to comment
Share on other sites

Το stc απο ότι είδα ειναι controller που ελεγχει τα συςτηματα θερμανςης ψύξης που ακόμα δεν εχω αςε που πρέπει να το πάρουμε απο το e-bay οπότε αν γινει καμία ομαδική αγορά είμαι μέσα αλλα μόνος μου ακόμα δεν θα προχωρήσω

Χαλίκι και βακτήρια είμαστε οκ

Το μόνο που με προβληματίζει ειναι το φαΐ καθώς ο καθε τύπος στο pet shop λέει τα δικά του ....

Για 2 φορές την ημέρα να μειώσω τα flakes 2 ανά ψάρι η τα κρατάω 3-4 δυο φορές την ημέρα ;

Το ξέρω πως ειναι σχετικό αλλα δεν εχω καταλάβει ακόμα ποσό ειναι πολύ και ποσό λιγο για το φαΐ

Αρακάς ψιλοκομμένος να φανταστο βρασμένος σε κανα μπρίκι (το δούλεμα που εχω να φάω στο σπίτι δεν θα εχει προηγούμενο)

Αυτο απο μέγεθος τι λέει;

http://www.aquario.gr/tropica-anubias-barteri-nana.html

Έγινε επεξεργασία - DVR
Link to comment
Share on other sites

Μη κάθεσαι και ξεχωρίζεις 1-2-3 φυλλαράκια, παρε ενα τσιμπιδακι φρυδιών (καθαρό) τσίμπα λίγα φυλαρακια και ριχτα. Να υπολογίσεις πως αυτα που ριχνεις θα φαγωθούν σε κανα 2 λεπτα, αν δεις και μεινουν στο βυθό την επομενη ρίχνεις λιγότερα. Τα χρυσόψαρα βεβαια όσο και να ριχνεις θα το φανε, και ουτε θα δεις ποτε τροφή στο βυθό.

Θα σου προτεινα την επόμενη φορα να πάρεις πελετ βυθιζόμενα, δεν διαλύονται στο νερό και δεν το λερώνουν, ουτε θα τα πιάσει το φίλτρο.

Αρακα, θα τον βάλεις σε νερό που έχει ήδη βρασει και θα τον αφήσεις μερικα λεπτα να ζεματιστεί, τον ξεφλουδίζεις, τον πιέζεις με τα δάκτυλα να λιώσει και τον ρίχνεεις, όχι τακτικα , αντε κάθε 15 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...