Jump to content

Δυστυχώς εμπιστεύτηκα τους ειδικούς.... (αρχάριος με χρυσόψαρα)


Recommended Posts

Έκανα άλλη μια μέτρηση αμωννιας με τις ίδιες τιμές οπότε μάλλον είμαστε καλά.

θα πάρω 2 ανουμπιες petite Δευτέρα - τρίτη για να βγει το πλαστικό :)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα στις αρχες να μετρας και Νιτρωδη (ΝΟ2) , είναι πιο επικυνδυνα απο την Αμμωνία

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή του φίλτρου σε Tetratec Ex 700 τι λέτε?

Με τη λογική πως θα μείνει και σε 120 lt

μήπως θα κάνω κακό στο 60lt?

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή του φίλτρου σε Tetratec Ex 700 τι λέτε?

Με τη λογική πως θα μείνει και σε 120 lt

μήπως θα κάνω κακό στο 60lt?

 

Κανένα κακό, και αν εχει δυνατή ροή την μειώνεις λίγο. Αρκει να τα βάλεις ταυτόχρονα για κανα μήνα ή να βγάλεις όλα τα υλικά απο το παλιό και να τα βάλεις στο καινούριο

Link to comment
Share on other sites

Για αλλαγή του φίλτρου σε Tetratec Ex 700 τι λέτε?

Με τη λογική πως θα μείνει και σε 120 lt

μήπως θα κάνω κακό στο 60lt?

 

 

αυτο το φιλτρο εχω και  εγω. χωραει αρκετο υλικο για φιλτραρισμα , εχει βανες στην εισοδο και στην εξοδο για να ρύθμηζεις την ροη. το φιλτράρισμα του νερού γίνετε από κάτω προς τα πάνω.

Αλλα έχει και ένα κακό, είναι τελείως αθόρυβο  :)

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

η λογική είναι να βγει όλο το υλικό από το παλιό και να πάει στο εξωτερικό (εννοείτε το ψάχνω μεταχειρισμένο:) )και να προστεθεί νέο εννοείτε.

Αν είναι καλύτερα δεν έχω πρόβλημα να τα αφήσω μαζί κανα μήνα

Αν πουλάει κανείς ας μου στείλει πμ.και Eihem 2215 κοιτάω..εννοείτε σε λογκή τιμή...

 

Το ότι είναι αθόρυβο γιατί είναι κακό? επειδή δεν ξέρεις αν δουλεύει ή χάλασε? :)

 

Link to comment
Share on other sites

η λογική είναι να βγει όλο το υλικό από το παλιό και να πάει στο εξωτερικό (εννοείτε το ψάχνω μεταχειρισμένο :) )και να προστεθεί νέο εννοείτε.

Αν είναι καλύτερα δεν έχω πρόβλημα να τα αφήσω μαζί κανα μήνα

Αν πουλάει κανείς ας μου στείλει πμ.και Eihem 2215 κοιτάω..εννοείτε σε λογκή τιμή...

 

Το ότι είναι αθόρυβο γιατί είναι κακό? επειδή δεν ξέρεις αν δουλεύει ή χάλασε? :)

να σου πω. ειναι μερικα φιλτρα πινεις καφε στη βεραντα ξενιαστος, γιατι στο σαλονι ακους που δουλευει το φίλτρο. ενω με αυτο σε τρώει το αγχος :P (πλακα κανω )

 

το tetratec EX700 kai to EHEIM 2213 που τα ξερω σαν φίλτρα (τα εχω και δουλεύουν σε ενα δωμάτιο 17 τετραγωνικα ) είναι σχεδον αθόρυβα. οι φυσαλίδες στο ενυδρείο παραπάνω θορυβο κανουν απο τα 2 φιλτρα :) φαντάζομαι και το EHEIM 2215 στα ίδια πλαισια θα είναι 

Έγινε επεξεργασία - Carp82
Link to comment
Share on other sites

Χαχα αν ειναι να ακούγεται στη βεραντα τη κάτσαμε :sword: 

Αν βρω κάνα φτηνο μεταχειρισμένο σίγουρα θα προχωρήσω γιατι για καινούργιο δεν το βλέπω. :buttrock:

κανα ξύλο που βρίσκουμε να δέσω τις ανούμπιες γιατι με τις πέτρες και το αν είναι ασβεστολυθηκες κτλπ μου φαίνεται πολύ φασαρία...

 

Link to comment
Share on other sites

βασικα  αν είναι 2-3 πετρούλες μικρες (ίσα ίσα για να δέσεις 2-3 ανούμπιες)  δεν νομίζω να υπάρχει προβλημα και να είναι ασβεστολιθικές , βέβαια ας απαντήσουν οι πιο έμπειροι για καλύτερη σιγουρια. αν ήσουνα Κοζάνη θα μπορούσα να σου δωσω τσεκαρισμένες πετρες. :)

Link to comment
Share on other sites

εχω ετοιμες τις πετρες, όσο για τον καφε, πες τι ωρα θα εισαι εδω και τα υπολοιπα κανονιζονται :)

Link to comment
Share on other sites

:) μου έπεσε λιγο βαρύ το κοκορέτσι οπότε ούτε μέχρι τα Τρίκαλα δεν πήγα....

Μόλις γύρισα και τάισα τα χρυσόψαρα έμειναν νυςτικα το Σάββατο. Τα βρήκα Ενεργητικά να σκουπίζουν το βυθό συνέχεια.

Παρατήρησα λιγη άλγη? στο φίλτρο (θα βάλω φωτό μετα) και κάτι σαν μπουρμπουλήθρες στην αντίθετη μεριά απο το φίλτρο.

Πήρα τις εξής μετρήσεις απο το νερό :

NO2 = 0.1

NO3 = 5

NH4 = 0

Να σημειώσω πως το φως έμεινε κλειστό 2 ημέρες καθώς δεν υπάρχει χρονοδιακόπτης

Η λογική μου λέει πως φταίει το φίλτρο που θέλει αλλαγή με μεγαλύτερο.

Εσείς τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειαστείς μπόλι από Καρδίτσα στείλε μ ένα μήνυμα!!

Link to comment
Share on other sites

Όπ για σου πατρίδα!

Μπόλι αυτη τη στιγμή δεν χρειάζομαι αλλα αν χρειαστεί θα μιλήσουμε :)

Μάλλον θα είμαι πάνω τα Χριστούγεννα.

Ήδη για ενυδρεία κτλπ που εχει εκεί?

Link to comment
Share on other sites

:) μου έπεσε λιγο βαρύ το κοκορέτσι οπότε ούτε μέχρι τα Τρίκαλα δεν πήγα....

Μόλις γύρισα και τάισα τα χρυσόψαρα έμειναν νυςτικα το Σάββατο. Τα βρήκα Ενεργητικά να σκουπίζουν το βυθό συνέχεια.

Παρατήρησα λιγη άλγη? στο φίλτρο (θα βάλω φωτό μετα) και κάτι σαν μπουρμπουλήθρες στην αντίθετη μεριά απο το φίλτρο.

Πήρα τις εξής μετρήσεις απο το νερό :

NO2 = 0.1

NO3 = 5

NH4 = 0

Να σημειώσω πως το φως έμεινε κλειστό 2 ημέρες καθώς δεν υπάρχει χρονοδιακόπτης

Η λογική μου λέει πως φταίει το φίλτρο που θέλει αλλαγή με μεγαλύτερο.

Εσείς τι λέτε ?

Από τα λίγα που εχω μάθει μεχρι τώρα το ΝΟ2 δείχνει ότι έχεις λίγο δρόμο ακόμα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου.(αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

στις αλλαγές νερού βάζεις βακτηρίδια;

Link to comment
Share on other sites

Όπ για σου πατρίδα!

Μπόλι αυτη τη στιγμή δεν χρειάζομαι αλλα αν χρειαστεί θα μιλήσουμε :)

Μάλλον θα είμαι πάνω τα Χριστούγεννα.

Ήδη για ενυδρεία κτλπ που εχει εκεί?

 

Έχει κάποια μαγαζιά και μπορώ να σου πω όμως θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα πάντα ηλεκτρονικά γιατί δεν αξίζει. Αν δεν ξέρεις μπορώ να σε βοηθήσω! Σκέψου τι χρειάζεσαι και αν έχεις τα λεφτά να τα πάρεις όλα μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Από τα λίγα που εχω μάθει μεχρι τώρα το ΝΟ2 δείχνει ότι έχεις λίγο δρόμο ακόμα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου.(αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος)

στις αλλαγές νερού βάζεις βακτηρίδια;

Ναι το είδα και ανυσήχησα. Βακτήρια βάζω σε κάθε αλλαγή, θα αλλάξω πάλι σήμερα το απόγευμα 30% θα βάλω βακτήρια και θα μετρήσω ξανά αύριο.

Υπάρχει κάτι άλλο που θα είναι καλό να κάνω?

 

Έχει κάποια μαγαζιά και μπορώ να σου πω όμως θα σου πρότεινα να αγοράσεις τα πάντα ηλεκτρονικά γιατί δεν αξίζει. Αν δεν ξέρεις μπορώ να σε βοηθήσω! Σκέψου τι χρειάζεσαι και αν έχεις τα λεφτά να τα πάρεις όλα μαζί!

Δεν χρειάζεται να πάρω κάτι απλά ρωτάω αν υπήρχε κάτι αξιόλογο να περνούσα να ριξω καμιά ματιά όταν ξαναρχόμουνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω αν υπαρχει κατι άλλο που μπορεις να κανεις. Η αλλαγή του νερού πιστευω θα βοηθήσει. Και φυσικά υπομονή και χρόνο .

Αν συνεχηςεις να εχεις ανεβασμένα ΝΟ2 και μετα την αλλαγή, Ίσως να πρέπει να μειώσεις λιγο το τάισμα, για να μειωθούν οι ρηποι απο τα ψαρια.

* αυτο ας το πουν οι πιο έμπειροι ομως , μετα τα αποτελέσματα των μετρήσεων

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη βακτηρίων αυτή τη στιγμή δεν θα κάνει τίποτα, δεν ενεργοποιούνται άμεσα και έτσι δεν θα δεις διαφορά. Και μετά το πλήρες στρώσιμο τα βακτήρια πάλι δεν βοηθούν σε κάτι, ο πληθυσμός της  αποικίας είναι ανάλογος των ρύπων, όσα και παραπάνω να βάλεις θα πεθαίνουν

Μειώνεις το τάισμα και αυξάνεις τις αλλαγές.

Με ποια τεστ μετράς  ; Μήπως η πιο μικρή κλίμακα είναι 0,1 ; Έχουν και κλίμακα 0 ;

 

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ είναι της Salifert και ναι έχει και μικρότερη κλίμακα.

Μειώνω φαγητό και αυξάνω αλλαγές νερού.

Άντε να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

Οκ οι αποφάσεις πάρθηκαν.

 

Αγοράστηκε μεταχειρισμένο EHEIM 2215 το οποίο πρέπει να καθαρήσω - γεμήσω υλικό κτλπ. γιατί δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο εσωτερικό φίλτρο...

Το ξέρω πως είναι μεγάλο για το 60lt αλλά το πήρα με την προοπτκή να είναι και στο μεγαλύτερο την άνοιξη.

κάποιες ερωτήσεις για αυτό:

Τι υλικό λέτε να βάλω μέσα?

Να προσέξω κάτι όσον αφορά το στήσιμο που μπορεί να ενοχλεί τα χρυσόψαρα (Π.χ. ροή)?

Δεν έχει μπαστούνι για την εισαγωγή και σκεφτόμουν λάστιχο με σφουγγάρι τι λέτε?

Θα βάλω και μπόλι μέσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αυτή τη φορά (Τάκη σου έστειλα π.μ. :))

Υπάρχει κανείς με μπόλι δυτικά (περιστέρι και δίπλα) για να μην τρέχω?

 

Τέλος με προβληματίζει πολύ η διαδικασία αλλαγής νερού που ακολουθώ γιατι τρώει πολύ χρόνο και κόπο κάτι που θέλω να αυτοματοποιήσω όσο γίνεται.

Ο λογος είναι πως ενώ τώρα έχω όρεξη και χρόνο και ασχολούμε δεν θέλω αργότερα ο χρόνος - κόπος να γίνει δικαιολογία για να το παραμελώ.

Οπότε σκέφτηκα να πάρω βαρέλι για Ελιές και κυκλοφορητή (προτότυπο ε? :thumbsu: ) οπότε ψάχνω για μεταχειρισμένη αντλία... (βαρέλι θα πάρω καινούργιο :P)

 

Υ.Γ. Να ευχαρηστήσω πολύ το παλικάρι απο εδω μέσα που μου πούλησε το φίλτρο και που κάθησε και μου εξήγησε πολλά πράγματα αλλιώς θα είχα 500 απορείες ακόμα...

 

Link to comment
Share on other sites

με 2 συνδεσμους σαν και αυτούς http://www.praktiker.gr/p/syndesmos-taf-rakor-lock-f16x16x16-set-2tmx-18153

(ανάλογα με το λαστιχο που έχεις)

και 2 βανάκια σαν και αυτά http://www.praktiker.gr/p/vanaki-nipel-me-speiroma-1-2-x1-2-arseniko-set-3tmx-18088

φτιάχνεις εύκολα ένα σύστημα ευκολης αλλαγής

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο το τροπο όμως μάλλον θα μπαίνει αέρας στο φίλτρο στη διαδικασία εισόδου νέου νερού (αρχικός αέρας στο λάστιχο)

Οπότε μάλλον θα το κάνω μόνο για την αφαίρεση νερού και θα μπει αντλία με σκέτο λάστιχο χειροκίνητα για την προσθήκη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...