Jump to content

Δυστυχώς εμπιστεύτηκα τους ειδικούς.... (αρχάριος με χρυσόψαρα)


Recommended Posts

Γεια σε όλους!

 

Καμία εξέλιξη τις τελευταίες μέρες καθώς λόγω τρεξίματος δεν έχω προλάβει να κάνω τίποτα..

Μία ερώτηση γιατί μου κάνει εντύπωση.

Μόλις γυρίσω από την δουλειά συνήθως ανοίγω το φως στο καπάκι και το αφήνω για 4-5 ώρες ανοιχτό μέχρι το βράδυ.

Συνήθως δεν είχα καμία αντίδραση.

2 ημέρες τώρα αν κάνω να ανοίξω το φως σαν να πανικοβάλονται και πάνε και χώνονται κάτω από το σφουγγάρι αριστερά στριμωγμένα όλα μαζί.

Αυτό σταματάει  μόνο αν κλείσω το φως μετά από 2-3 λεπτά ή αν το αφήσω ανοιχτό μετά από κάνα τέταρτο.

γενικά μετά από το ξάφνιασμα τα ψάρια είναι νευρικά με πολύ απότομες κινήσεις αν πλησιάσει κάτι στο τζάμι....

Φαΐ τρώνε κανονικά όλα.

 

Μου έρχεται να πάρω πρίζα χρονοδιακόπτη να ανοίγει σταθερά κάθε μέρα για 5-6 ώρες για να αρχίσουν να συνηθίζουν σιγά σιγά αν φυσικά δεν συμβαίνει τίποτα άλλο και απλά έπεσα σε χέστες....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογική αντιδραση αυτή, δεν υπάρχει σταθερή φωτοπερίοδο αλλα αναβει και απότομα.

Πάρε χρονοδιακόπτη (ψηφιακο με 6 Ευρω απο Leroy, εγγυημένος) και βαλτο να αναβει σταθερες ώρες και ώρες που εισαι συνηθως σπιτι για να το απολαμβάνεις και εσυ, πχ 16:00 - 00:00

Έγινε επεξεργασία - takis_gt
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειναι φυσιολογική αντιδραση αυτή, δεν υπάρχει σταθερή φωτοπερίοδο αλλα αναβει και απότομα.

Πάρε χρονοδιακόπτη (ψηφιακο με 6 Ευρω απο Leroy, εγγυημένος) και βαλτο να αναβει σταθερες ώρες και ώρες που εισαι συνηθως σπιτι για να το απολαμβάνεις και εσυ, πχ 16:00 - 00:00

Ουφ!!!!

 

Να σε καλά Τάκη γιατί φοβήθηκα πως αρρώστησαν και με τόσο τρέξιμο που έχω ρίξει αν πάθουν τίποτα θα σκάσω....

Θα πάω το Σαββατο από το Leroy!

 

έκανα και μέτρηση Νερού

ΝΟ2 = 0 

ΝΗ4 = 0 

Νο3 = 7 (περίπου)

 

οπότε άρχισα να ταΐζω 2 φορές την ημέρα.

Η πλάκα είναι η μάχη που έριξα με την γυναίκα μου που έχει ακούσει πως τα χρυσόψαρα σκάνε από το φαΐ αν τα ταΐσεις 2 φορές την ημέρα (πρέπει να την φέρω να δει τα δικά σου :P)

Όταν της εξήγησα δε από τι πεθαίνουν τα χρυσόψαρα στις γυάλες στεναχωρήθηκε.... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι η μάχη που έριξα με την γυναίκα μου που έχει ακούσει πως τα χρυσόψαρα σκάνε από το φαΐ αν τα ταΐσεις 2 φορές την ημέρα (πρέπει να την φέρω να δει τα δικά σου :P)

 

 

Να δει και τι τα ταιζω και πόσο :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρονοδιακόπτες πάρθηκαν μηχανικοί από το e-shop (λόγω απόστασης) στα 5 €

τα χρυσοψαράκια "ξεψάρωσαν" :) και κόβουν βόλτες στο φως της Λάμπας που καίει από τις 17:00 έως τις 23:00 αν και σκέφτομαι να το μειώσω λιγάκι (17:30 - 22:30)

Παρατήρησα να έχει μαυρίσει η άκρη της ουράς του ενός. Σε διάβασμα είδα πως αυτό είναι ανάρρωση από αμμωνία.. Να κάνω κάτι για να βοηθήσω? Σκεφτόμουν να ρίξω λίγο αλάτι (πράσινο ΧΙΩΝ χωρίς πρόσθετα)

Τελικά το μικρό εσωτερικό φίλτρο ήταν άχρηστο για τα λίτρα - σύνθεση....

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά χρονοδιακόπτες πάρθηκαν μηχανικοί από το e-shop (λόγω απόστασης) στα 5 €

τα χρυσοψαράκια "ξεψάρωσαν" :) και κόβουν βόλτες στο φως της Λάμπας που καίει από τις 17:00 έως τις 23:00 αν και σκέφτομαι να το μειώσω λιγάκι (17:30 - 22:30)

Παρατήρησα να έχει μαυρίσει η άκρη της ουράς του ενός. Σε διάβασμα είδα πως αυτό είναι ανάρρωση από αμμωνία.. Να κάνω κάτι για να βοηθήσω? Σκεφτόμουν να ρίξω λίγο αλάτι (πράσινο ΧΙΩΝ χωρίς πρόσθετα)

Τελικά το μικρό εσωτερικό φίλτρο ήταν άχρηστο για τα λίτρα - σύνθεση....

 

Έκανες μετρήσεις και είδες αμμωνία ;

Τα χρυσόψαρα να ξέρεις πως μπορεί να αλλάξουν χρώμα , και μπορεί οι ουρές τους να πάρουν και λίγο μαύρο χρώμα, αν το ειχε ο γονιος τους

Link to comment
Share on other sites

Έκανες μετρήσεις και είδες αμμωνία ;

Τα χρυσόψαρα να ξέρεις πως μπορεί να αλλάξουν χρώμα , και μπορεί οι ουρές τους να πάρουν και λίγο μαύρο χρώμα, αν το ειχε ο γονιος τους

όχι οι μετρήσεις είναι πάντα NH4:0 NO2: 0 και NO3:7

οπότε Αμμωνία δεν υπάρχει.

Αυτό που διάβασα είναι πως αυτά τα σημάδια εμφανίζονται κατά την επούλωση από πληγές που προκλήθηκαν από αμμωνία και συνήθως όταν το ψάρι έχει βρεθεί πλέον σε καθαρό χώρο...

Ναι αυτό με το χρώμα το διάβασα αλλά ανησυχώ να πω την αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν ειναι απο αμμωνία, καφε ειναι συνήθως σε τέτοιες περιπτωσεις, μάλλον θα ειχαν και οι γονεις μαυρα στιγματα ή ριγες, δεν νομίζω πως πρεπει να ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως δεν ειναι απο αμμωνία, καφε ειναι συνήθως σε τέτοιες περιπτωσεις, μάλλον θα ειχαν και οι γονεις μαυρα στιγματα ή ριγες, δεν νομίζω πως πρεπει να ανησυχεις

Ελπίζω να έχεις δίκιο

 

Ορίστε και το σημάδι

 

qn6y4g.jpg

 

Είναι καρέ από βίντεο καθώς δεν κάθονται στιγμή ακίνητα... 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λιγο μεγάλο όντως. Τωρα δεν μπορεις να κανεις κάτι, και αφου δεν εχεις αμμωνία δεν υπαρχει θεμα, αστο να δουμε πως θα παει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το σημάδι εχει εξαφανιστεί !!

Σήμερα βρήκα λιγο χρονο να ασχοληθώ και δεν φαίνεται καθόλου :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλες κανενα φυτο??

Πλεκο μπαινει με τα χρυσοψαρα?

Βυθος bare bottom ειναι εφυκτος σε ενυδρειο με χρυσοψαρα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυτό έβαλα δυο μικρές anoubia nana. Μπαίνουν κι αλλα απλα δεν εχω ασχοληθεί μέχρι τωρά να βάλω

Πλεκο όχι γιατί θα δεις ξαφνικά καμία τρύπα (στην προστατευτική μεμβράνη ) σε κανα χρυσόψαρο...

Επειδή γουστάρουν να σκάβουν για φαΐ καλύτερα άμμο η μικρό χαλίκι αλλα αν θες δεν υπάρχει θέμα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο να δουμε!!!

Εχω ενα 100 αρι και λεω να το φτιαξω με χρυσοψαρα απο το ποταμι γτ εχουμε απειρα!!!

Εχεις βαλει κ θερμοστατη και αεραντλια?

Link to comment
Share on other sites

Βαλε καμια φωτο να δουμε!!!

Εχω ενα 100 αρι και λεω να το φτιαξω με χρυσοψαρα απο το ποταμι γτ εχουμε απειρα!!!

Εχεις βαλει κ θερμοστατη και αεραντλια?

 

Θα βάλω αν και δεν το έχω φτιάξει όπως το θέλω ακόμα και είναι άδειο.. 

 

Θερμοστάτη αγόρασα αλλά δεν μου έχει έρθει ακόμη.

Αν στο σπίτι δεν πέφτει πολύ η θερμοκρασία δεν τον χρειάζεσαι. Εγώ τον πήρα για καλό και για κακό

Αεραντλια δεν έβαλα  απλά έχω πολύ ανατάραξη στην επιφάνεια από το spray bar του φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι χρειαζεται αναταραξη στην επιφανεια...οποτε εχεις βαλει το φιλτρο να χτυπα την επιφανεια.

Απο τροφη ποια δινεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι χρειαζεται αναταραξη στην επιφανεια...οποτε εχεις βαλει το φιλτρο να χτυπα την επιφανεια.

Απο τροφη ποια δινεις?

Η αναταραξη δίνει οξυγόνο στο νερο αντίστοιχα με την αέραντλια και τα χρυσόψαρα δεν τα ενοχλεί καθόλου απο ότι εχω δει

Τροφή δίνω flakes 2 φορές την ημέρα και σπιρουλινα μια φορά στο τόσο

Που είσαι και εχει χρυσόψαρα σε ποτάμι;

Link to comment
Share on other sites

Ταναγρα περναει ο μορνος δεν μπορεις να φανταστεις τι ψαρια εχει.

Απειρα χρυσοψαρα σε διαφορα χρωματα και σχεδια!!!

Τα πιανεις ευκολα με αποχη!!!

Link to comment
Share on other sites

απλά πριν βγάλεις σιγουρέψου οτι δεν είναι ΚΟΙ γιατί γίνονται τεράστια....

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν μουστακια. Λογικα για να ζουνε σε τετοιους βαθμους ειναι common comet!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα κοι δεν εχουν μουστακια?

 

Η βασική τους διαφορά ειναι τα μουστάκια (οσο ειναι μκρα) γιατι μετα το μέγεθος δεν έχουν καμια σχέση , οι χρωματισμοί  κλπ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...