Jump to content

Δισκος σε καθετη πλευση


Recommended Posts

@diskus fan και @alexteo

 

Εφόσον η φόρμα είναι από άλλο forum ας παραμείνει στο άλλο forum.

Καλως ή κακός κάποιοι έχουν δουλέψει αρκετά εδώ για να τα έχουμε όλα έτοιμα και κάποιοι ακόμα δουλεύουν!!

 

Συμπλήρωσε σε παρακαλώ την

Φόρμα Διάγνωσης Ασθένειας

που έχουμε στην κοινότητα μας και θα περιμένω να μου την στείλεις με pm να την αντικαταστήσω :)

 

 

Εγώ ΔΕΝ νομίζω ότι θα έπρεπε να εμπλέκομαι... εν προκειμένω;  :huh:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά προχώρησα σε θεραπεία με ενυδρείακο αλατι 2 κουταλιές του γλυκού για κάθε 40 λίτρα , ο δίσκος μέχρι στιγμής δείχνει σημάδια ανάκαμψης!!! Στέκεται φυσιολογικά και όχι με το κεφάλι προς τα πανω, ξέρει κάποιος ποσό καιρό θα αφήσω το αλατι μέσα στο ενυδρειο, αν πρέπει να προσθέσω και άλλο , αν πρέπει να κάνω αλλαγές ; Ευχαριστω

 

 

Στο πρότεινε κάποιος ή από μόνος σου; Στην πρώτη περίπτωση... ρώτα τον και πράξε. Στην δεύτερη... πες μας τι σκέφτηκες.

Στα κείμενα που σου γράφονται ΔΕΝ δίνεις (όπως τουλάχιστον φαίνεται) ιδιαίτερη σημασία και γι αυτό (όπως συνηθίζεις) ΔΕΝ δίνεις απαντήσεις. Κοίτα πόσα ερωτήματα έχω κάνει... και σε πόσα απάντησες.

Αφού δείχνει ανάκαμψη... ελπίζω να το σώσεις.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω μια ανασκόπηση απαντώντας και σε όσα με έχετε ρωτήσει και δεν απάντησα ίσως απο άγνοια .

8/12 σκουπα στο ενυδρειο να μαζευτεί η βρόμα αλλά και η σαπισμένο τροφή που είχε κανει στρώμα πανω απο την άμμο , κατα την διάρκεια της σκούπας βλέπω ένα δίσκο να έχει πάει κάτω απο τα ξύλα και να είναι με το κεφάλι κάθετα προς τον πάτο του ενυδρείου , το νερό μέσα στο ενυδρειο ήταν πολύ βρώμικο ρούφηξα άμμο απο πανω και σε κάποιο σημείο έβγαλα όλη την άμμο και έβαλα άλλη πλυμένη με την μέθοδο του κομμένου μπουκαλιού του λίτρου , αμέσως μετά έβαλα το νερό σταδιακά , και έκανα μετρήσεις NH3, NO3 δεν είχα αλλά τεστ , η αμωνία μου έδειξε 0 και τα νιτρικά σλατα 80 +, απόρησα πως και γίνετε με 200 λίτρα αλλαγή να έχω τόσα νιτρικά

Την επόμενη μέρα πήρα όλα τα τεστ πλην φωσφορικών και έκανα μετρήσεις όλα φυσιολογικά πλην νιτρικών που ήταν 40-80

Το δεύτερο που έκανα ήταν μεγάλες αλλαγές νερού ως και 90% πάντα στις ίδιες σκληρότητας στο νερό του ενυδρείου που το έχω με νερό απο Α/Ο και προ φίλτρα μίξη

Τα προφιλτρα είχα να τα αλλάξω κάπου 6 μήνες και η επόμενη ενέργεια μου ήταν να τα αλλάξω αμμεσα , και αυτό έκανα

Πέρασα απο το κατάστημα που έχω αγοράσει τους δισκους για να πάρω κάποια πληροφορία διότι δεν ήξερα τι έχει γίνει με το ενυδρειο και κατα συνέπεια με το ψάρι μου

Μου είπε να μου δώσει φάρμακο για να σκοτώσει τα πάντα μέσα στο ενυδρειο (βακτήρια) αλλά θα χαλάσει η βιολογία μου και πρέπει να την ξαναφτιάξω απο την αρχή με βακτήρια εμπορίου , αρνήθηκα διότι με δυο τρεις καλές αλλαγές το ενυδρειο το είχα επαναφέρει σε φυσιολογικά επίπεδα , αλλά όχι το ψάρι μου... Μου είπε να ανεβάσω λιγο την θερμοκρασία μήπως και συνέλθει απο 30 που τους είχα να πάω 31 , Έτσι λοιπόν πήγα στους 31 , αλλά το ψάρι συνέχιζε να μην καλυτερεύει ,

Το τρίτο που έκανα ήταν να μπω στο φόρουμ μήπως βρω κάποιον συγχωμπιστα να μου πει την γνώμη του και μήπως έχει κάποια εμπειρία πανω στο συγκεκριμένο προβλημα

Απάντηση δεν έπαιρνα και η κατάσταση με πίεζε όσο αφορά το ψάρι

Έψαξα όλα τα φόρουμ να βρω συνταγές αντιμετώπισης σε περίπτωση αρρώστιας δίσκου αλλά ήταν τόσα πολλά και παλι δεν έπαιρνα την απόφαση να χρησιμοποιήσω κάποιο φάρμακο έστω και flagyl

Πήρα την απόφαση να ρίξω στο ενυδρειο esha2000 επειδή ήξερα οτι δεν θα έχει προβλημα η βιολογία μου μετά το πέρας της θεραπείας και επιςης ενίσχυσα την βιολογία του ενός απο τα δυο φίλτρα με μηχανικό μακαρόνι και siporax στα δυο απο τα τρία καλάθια , στο πρώτο άφησα το υπάρχον βιολογικό υλικό , την ελαφροπετρα

Κατόπιν πήρα μια απάντηση εδώ απο τον Στάθη , που ήταν τελείως αντίθετη με οτι είχα κανει μέχρι τότε .... Πήρα κάποιες απαντήσεις βέβαια και ευχαριστω πολύ , για το πως έπρεπε να ήταν τα πράγματα πριν φτάσω σε αυτό το σημείο αλλά το προβλημα μου ήταν τι θα κάνω απο εδώ και πέρα ..

Μετά εμφανίστηκε ο Fan που πραγματικά θεωρώ απαραίτητη την παρουσία του στα φόρουμ που έχουν σχέση με τους δισκους και χωρίς έμπειρους χομπίστες σαν το fan το χαμπι γίνετε φτωχό και πολύ δύσκολο

Καλά δεν περίμενα να ακούσω πέρα απο κατσαδα και κάποιον καλό λογο , δλδ όσα σου είχα πει να μην κανείς συνεχίζεις να τα κανείς λάθος και δεν πειράζει θα στα πω παλι , αλλά κατάλαβα οτι τα κάνω παλι όλα λάθος και κακώς ανέβασα θερμοκρασία και κακώς έριξα μέσα ζουμιά , και έπρεπε να επικεντρωθώ στην ποιότητα του νερού , έτσι και έπραξα μετρήσεις σε βαρέλι και Α/Ο διαπιστώνω προβλημα στις μια απο τις δυο μεμβράνες και πιθανή διαρροή χλωρίου στο ενυδρειο και παλι πιθανή δηλητηρίαση οπως ειπώθηκα εδώ απο κάποιο μέλος .

Την επόμενη μέρα πάω στην εταιρία που έχω παρει την Α/Ο κάνουμε μετρήσεις για χλώριο στο σύστημα και βγαίνει αρνητικό , αλλάζω την μεμβράνη που είχε προβλημα και την συνδέω στο σύστημα μου , το προβλημα με τον δίσκο υφίσταται αλλά με την μόνη διαφορά οτι σνταποκρινετε στην τροφή , γέμισα με ελπίδα αλλά και κουράγιο οτι ο δίσκος το πολεμάει όποτε έπρεπε και εγώ πιο πολύ να κάνω τα πάντα για να το σώσω

Διάβασμα, ερωτήσεις , παντού όμως δεν έπαιρνα απάντηση ούτε τι να κάνω ούτε τι έχει το ψάρι , μέχρι και νέα φόρμα ασθενειών συμπλήρωσα για καλύτερη διάγνωση της κατάστασης του ψαριού!!!!

Σε απόγνωση οπως και βρίσκομαι διάβασα ένα άρθρο σε ένα άλλο φόρουμ για πιθανές περιπτώσεις σαν την δίκη μου και κατέληξα οτι ΠΙΘΑΝΟ το ψάρι να πάσχει απο εσωτερικά παράσιτα που δημιουργούν το φαινόμενο της ακανόνιστες κολύμβησης .

Επιςης παρατήρησα τουλάχιστον αλλά δυο ψαρια με προβλημα ( pop eye, βραγχιωσκωληκες)όποτε υπόθεση οτι υπάρχει γενικό προβλημα στο ενυδρειο απο παράσιτα εσωτερικά, εξωτερικά , και μια που δεν έχω ενυδρειο νοσοκομείο ( απο την άλλη εβδομάδα θα έχω) έκανα την πρώτη ενέργεια που κάνουν οι περισσότεροι σε τέτοιες περιπτώσεις θεραπεία με αλατι

Έφτιαξα λοιπόν ένα μείγμα για το ενυδρειο μου 0,2 % αλατι στα 500 λίτρα για να καταπολεμήσω τα παράσιτα και να κερδίσω χρόνο ώστε μήπως και μεταδοθεί η αρρώστια στα υγιει ψαρια αν βέβαια υπάρχουν μέσα στο ενυδρειο μου ... Ελπίζω να έχω απαντήσει στα περισσότερα απο τα ερωτήματα που μου έχετε θέσει

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου κακως γραφω αλλα καταλαβαινω το αγχος σου και γιαυτο θα σου γραψω για τελευταια φορα μηπως και βοηθησω...οσο πιο απλα γινεται!!!

Οταν σε ενα συστημα οπως στο ενυδρειο γινονται αλλαγες τοσο μεγαλες οπως εκανες εσυ (ξηλωμα ριζων...βγαλσιμο ξυλων...βγαλσιμο αμμου και επανατοποθετηση νεας)...το ενυδρειο χανει μεγαλο κομματι της βιολογιας του αρχικα και δευτερων απελευθερωνονται ουσιες που βρισκονται στον βυθο και συνηθως ειναι δηλητηριωδης για τα ψαρια μας...

Τα πραγματα δεν ειναι πυρινικη φυσικη...το ενυδρειο σου σαν κλειστο κυκλωμα αναγκαστηκε να ξαναστρωθει...οσο και να σου φαινεται παραξενο..μονο που στην περιπτωση σου υπηρχε ηδη αρκετο μπολι...υπαρχει περιπτωση να ειδες η να δεις και καφε αλγη...

Οποτε οπως γνωριζεις τον κυκλο του αζωτου φαντασου για να φτασεις να μετρας νιτρικα 80 ποσο ηταν τον προηγουμενο καιρο τα νιτρωδη και πιο πριν η αμμωνια σου...

Ασχετα απο μεμβρανες..χλωρια..κτλ

Τι σου προτεινα να κανεις στα 700 σου ξαναλεω λιτρα σου.....

ΤΙΠΟΤΑ!!!!Απλα να περιμενεις να επανελθει η ισοροπια...

Γνωμη μου ειναι οτι με τις θεραπειες χωρις εμφανη σημαδια ταλαιπωρεις τα ψαρια που ειναι ηδη στρεσατισμενα και επιβαρυμενα...οχι μονο θωλα ματια θα δεις και σπιντες και βαριες αναπνοες και ξυσιματα και αιματωματα και οτι συνπτωμα υπαρχει θα δεις οσο συνεχιζεις να ταιπωρεις χωρις λογο τα ζωντανα...

Με απλα λογια...

Φιλικα....

Και τελευταια φορα!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά δεν χρειαζετε να εξάπτεστε , το να μην κάνω τίποτα είναι σχετικό , βέβαια με σύμφερε οικονομικά κυρίως και επαγγελματικά να τα αφήσω όλα στην μοίρα τους και να κάνω νέο setup όταν ψωφησουν όλα τα ψαρια σιγά το πράγμα !!! Πάω και αγοράζω αλλά και για κανα χρόνο τα απολαμβάνω και όταν δεν μου πάνε καλά παλι τα ίδια.... Εγώ δεν σκέφτηκα έτσι , επιςης όταν όλα αυτά που μου είπες δλδ καθαρισμός φίλτρου, εξαγωγή άμμου , πλύσιμο ξύλων , εξαγωγή βιολογικοί υλικού τα έκανα με την μια ίσως συμφωνήσω μαζί σου να πειράχτηκε η ισορροπία , αλλά έχω δυο φίλτρα θηρία ειδικά το 2180 είναι γεμάτο ελαφροπετρα και δουλεύει ένα χρόνο ακριβώς όποτε έχω 500 λίτρα ενυδρειο και φίλτρα νστη για 1500 λίτρα , και με ένα φίλτρο το δουλεύω καλά το ενυδρειο , όλα λοιπόν τα έκανα σταδιακά... και πιστεύω τα έκανα και σωστά , στο μόνο συμφωνώ απόλυτα είναι στο γεγονός οτι δεν τα έκανα με προσοχή και ανακάτεψα βυθό και ίσως παλι λέω το ψάρι δηλητηριάστηκε , άλγες είχα συνεχεια στο ενυδρειο λογο ποληλης τροφής και απροςεκτης διατροφής .... Έστω και να σήκωσε αμωνία το ενυδρειο αν και ήταν το μόνο που πρόσεχα μαζί με τα NO3 δεν ήταν τοξική οπως επιςης όλο το διάστημα τα ψαρια μου δεν κρυβόταν ούτε σε γωνιές ούτε στα ξύλα , αυτό το σημάδι θα μου έλεγε πολλά διότι το είχα μάθει στην αρχή που τους έβαλα μέσα , και για να μην χαλάμε τις καρδιές μας μην ξαναγράφεις στο θέμα μου , απλά στα φόρουμ γενικά το υλικό που μένει έχει αναγνώστες τωρινούς και μελλοντικούς , φαντάσου τι παράδειγμα δείχνεις όταν λες οτι ο δίσκος την άρπαξε και άφησε να έρθει στην ισσοροπια το ενυδρειο σου !!!!! Δλδ αφήσετε όλα στην μοίρα τους ....

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά δεν χρειαζετε να εξάπτεστε , το να μην κάνω τίποτα είναι σχετικό , βέβαια με σύμφερε οικονομικά κυρίως και επαγγελματικά να τα αφήσω όλα στην μοίρα τους και να κάνω νέο setup όταν ψωφησουν όλα τα ψαρια σιγά το πράγμα !!! Πάω και αγοράζω αλλά και για κανα χρόνο τα απολαμβάνω και όταν δεν μου πάνε καλά παλι τα ίδια.... Εγώ δεν σκέφτηκα έτσι , επιςης όταν όλα αυτά που μου είπες δλδ καθαρισμός φίλτρου, εξαγωγή άμμου , πλύσιμο ξύλων , εξαγωγή βιολογικοί υλικού τα έκανα με την μια ίσως συμφωνήσω μαζί σου να πειράχτηκε η ισορροπία , αλλά έχω δυο φίλτρα θηρία ειδικά το 2180 είναι γεμάτο ελαφροπετρα και δουλεύει ένα χρόνο ακριβώς όποτε έχω 500 λίτρα ενυδρειο και φίλτρα νστη για 1500 λίτρα , και με ένα φίλτρο το δουλεύω καλά το ενυδρειο , όλα λοιπόν τα έκανα σταδιακά... και πιστεύω τα έκανα και σωστά , στο μόνο συμφωνώ απόλυτα είναι στο γεγονός οτι δεν τα έκανα με προσοχή και ανακάτεψα βυθό και ίσως παλι λέω το ψάρι δηλητηριάστηκε , άλγες είχα συνεχεια στο ενυδρειο λογο ποληλης τροφής και απροςεκτης διατροφής .... Έστω και να σήκωσε αμωνία το ενυδρειο αν και ήταν το μόνο που πρόσεχα μαζί με τα NO3 δεν ήταν τοξική οπως επιςης όλο το διάστημα τα ψαρια μου δεν κρυβόταν ούτε σε γωνιές ούτε στα ξύλα , αυτό το σημάδι θα μου έλεγε πολλά διότι το είχα μάθει στην αρχή που τους έβαλα μέσα , και για να μην χαλάμε τις καρδιές μας μην ξαναγράφεις στο θέμα μου , απλά στα φόρουμ γενικά το υλικό που μένει έχει αναγνώστες τωρινούς και μελλοντικούς , φαντάσου τι παράδειγμα δείχνεις όταν λες οτι ο δίσκος την άρπαξε και άφησε να έρθει στην ισσοροπια το ενυδρειο σου !!!!! Δλδ αφήσετε όλα στην μοίρα τους ....

 

Κανεις δεν σου εβαλα χερι.

Οταν κανεις τοσα πολλα πραγματα ταυτοχρονα και αμεσα, λογικο ειναι να χαλασεις την υπαρχων ισορροπια.

Ολα αυτα δες τα σας συμβουλες και οχι σαν κραξιμο. Κανεις δεν εχει να κερδισει απο την τυχον αποτυχια σου.

Αντιθετως θα μας ευχαριστηση οταν δουμε οτι συνεβαλε ο καθενας ξεχωριστα με τον τροπο του να εχεις ενα ενυδρειο

ομορφο και γεματο υγεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ θα μπω σε διαδικασία επεξεργασίας του κειμένου και απάντησης... λόγω έλλειψης χρόνου

ΑΝ έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρα που έχει μέσα 5 νέον τέτρα και το δουλεύεις με φίλτρα που έχουν συνολικό όγκο 300 λίτρα βιολογικού υλικού... ΔΕΝ σημαίνει ότι... έχεις 300 λίτρα βιολογία.

Άσε λίγο το ενυδρείο να συνέλθει (για το ψάρι ΔΕΝ είμαι σίγουρος, όπως ΔΕΝ είμαι καθόλου σίγουρος, για τις διαγνώσεις ασθενειών που βγάζεις) κάνοντας τις απαραίτητες μετρήσεις.- 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά, συγγνώμη για την αργοπορία της απάντησης αλλά αυτές τις μέρες και εγώ έχω έλλειψη χρόνου λιγο πίεσης των επαγγελματικών υποχρεώσεων , και σας ευχαριστω όλους και ειδικά τον fun για την ενασχόληση σας με το θέμα μου, λοιπόν το ψαράκι επανήλθε , τώρα τι έχει βοηθήσει το αλατι το επιπλέον βιολογικό υλικό η μάλλον η σωστή διάταξη των υλικών του φίλτρου , δεν ξέρω , πάντως είχα αμμεσα αποτελέσματα μέσα στο ενυδρειο , απλά έχω αλλάξει κάποιες συνήθεις κακές , δλδ έκοψα την ταϊστρα και ταΐζω 3-4 φορές στο χέρι και μόνο όταν τα ψαρια έρχονται προς το μέρος μου, ταΐζω μια φορά την ημέρα artemia κατάψυξη , οι αλλαγές νερου γίνονται με αργό ρυθμό αυτόματα με νέο σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης και αυτόματης αλλαγής με 280 lt την εβδομάδα αλλαγή νερου μέσα απο το ενυδρειο , επιπλέον άλλαξα φωτισμό και έβαλα τρεις λεντοταινιες στα καπάκια του ενυδρείου για πιο χαμηλό φωτισμό και δημιούργησα σύστημα Ανατολής Δύσης απο τις 7:00 το πρωί εως 23:00 το βράδυ που πέφτει το ψυχρό λευκό για moonlight , οι μετρήσεις μου είναι σταθερές με πιο σημαντική τα NO3, που δεν έχουν ξεπεράσει όλο αυτόν τον καιρό τα 10

Έγινε επεξεργασία - alexteo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαο που ειδες βελτιωση.

Ερωτηση: τα φωτα τι ωρες αναβουν; Ειπες σταδιακα απο 07:00-23:00???

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω να εισαι καλά, έχω βάλει τρεις λεντοταινιες στα τρία καπάκια , στο πρώτο καπάκι του ενυδρείου έχω το θερμό λευκό που το έχω βάλει σε ντιμερ και ανάβει γυρω στις 7:00 το πρωί (ήλιος) , στο μεσαίο καπάκι έχω ταινία RGP , και ανάβει με χρονοδιακόπτη στις 10 το πρωί σε κίτρινο χρώμα, και στο τελευταίο καπάκι έχω λεντοταινιες με ψυχρό λευκό , και ανάβει με χρονοδιακόπτη στις 13:00, το απόγευμα που γυρνάω στο σπιτι ρυθμίζω το θερμό και ψυχρό με τα ντιμερ και αλλάζω το χρώμα τις RGP σε marine, και όσο περνάει η ώρα το αλλάζω σε κόκκινο και μειώνω στο ελάχιστα τα λευκά , κατα τις 22:00 και ενώ τα ψαρια έχουν παρει θέσεις για ύπνο , κλείνω την RGP, και το θερμό λευκό ( μπροστινό καπάκι) και αφήνουν πολύ ελάχιστο ψυχρό λευκό (moonlight ) μέχρι τις 12 το βράδυ όποτε μετά τα κλείνω όλα για πλήρη συσκότιση στο ενυδρειο , θα βάλω και φωτο να δείτε τι εννοώ

Έγινε επεξεργασία - alexteo
Link to comment
Share on other sites

:blink:  :wacko:   Κάτι καλό "πίνεις"... ΔΕΝ εξηγείται διαφορετικά, ο φωτισμός αλλά... Disco!!!!!   :nurse:

 

:P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Οτι περναει απο το χερι μου ωστε ν αφτιαξω τις συνθηκες για τα ψαριαμου το κανω!!!!!

Disko tank, λοιπον !!!!

 

 

 

post-57299-0-46936200-1452020005_thumb.jpg

post-57299-0-35262800-1452020034_thumb.jpg

post-57299-0-71055300-1452020061_thumb.jpg

post-57299-0-82837100-1452020088_thumb.jpg

post-57299-0-80977700-1452020105_thumb.jpg

post-57299-0-13192300-1452020128_thumb.jpg

post-57299-0-05370900-1452020169_thumb.jpg

post-57299-0-24241600-1452020235_thumb.jpg

post-57299-0-62447400-1452020267_thumb.jpg

post-57299-0-51410200-1452020287_thumb.jpg

post-57299-0-19951000-1452020391_thumb.jpg

post-57299-0-20172600-1452020351_thumb.jpg

post-57299-0-21083800-1452020331_thumb.jpg

post-57299-0-71930400-1452020307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τη κανει ο καθενας στο ενυδρειο του ειναι καθαρα θεμα γουστου.

Σε καποια πραγματα ομως ειναι καποια ( σχεδον ) στανταρ και η αποκλιση ειναι σχετικη.

Πχ. το θεμα φωτισμου. Η ωρες ειναι γυρω στις 8, κι εσυ τις εχεις γυρω στις 15.

Οπως και να το κανεις ειναι πολλες.

Αν η φωτο ειναι κατα σειρα οπως τις τραβηξες με το ειδος του φωτισμου που εχεις δημιουργησει, ειναι πιστευω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω απόκλιση απο τις στάνταρ ώρες φωτισμού, στο δικό μου είναι 10 ώρες 10:00-20:00, απλά το θερμό ανοίγει στις 7:30 το πρωί σε πολύ μικρή φωτεινή ένταση και φωτίζει το μπροστινό μέρος του ενυδρείου , το ίδιο συμβαίνει και μετά τις 22:00 με το ψυχρό λευκό , την υπόλοιπη μέρα φωτίζεται όλο το ενυδρειο με όλες τις ταινίες και όσο περνά η μέρα αλλάζω τα χρώματα ανάλογος , με κυρίαρχο το marine, κόκκινο- θερμό (απόγευμα) και καταλήγω moonlight το βράδυ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...